- 146 - De Amsterdamsche Melkinrichting heeftals p r e ra i e n voor de beste melk, geleverd van Sept. 1883 tot Sept. 1884, aan hare leveranciers, betaald Mr. J. P. Amersfoordt en G. Worms, ieder 150. Th. Ankes en P. Grootendorst, ieder f 100. B. van Zadelhof, B. J. Kroonen E. Achterberg, ieder f 50. R. van Linden- berg. J. Hupkes en N. de Boer, ieder f 25. Door de iirma Groenewegen Co., bloemkweekers, Linnaeus- atraat, te Amsterdam, werd de 25e jaargang, en wel no. 70, het 3e gedeelte van 1884, van bare naam- en pryslijst van Bloembollen in het licht gegeven. Evenals bij de vorige jaargangen munt ook deze Catalogus weder uit door volledigheid omtrent alles wat tot het gebied der bollencnltuur beboort; een en ander door een aantal hout- gravures tusschen den tekst opgehelderd. Nog altijd hebben vele Hollandsche boeren een vooroordeel tegen het bemesten van bun landerijen met gier. Hoezeer echter dit vocht de vruchtbaarheid van den grond bevordert, kan opgemaakt worden uit het feit, dat een boer in den Alblasserwaard, die zijn land ook met gier besproeid had, binnen den tijd van een jaar van eene hooiwei voor de vijfde maal het gras maaide. Telkens had bet gras eene tamelijke lengte. Door eenige aanzienlijke veehouders uit de gemeenten Wijhe en Heerde is een som gelds bijeengebragt tot aankoop van een modelstier die aan het Wijhesche veer zal gestationeerd worden. Drie deskundigen zijn naar Amsterdam vertrokken om een der schoonste exemplaren, die aldaar tentoongesteld zijn geweeat, aan te koopen. Men meldt uit Heemstede: Er zyn zooveel honderdduizendeu snijboonen ingemaakt voor den winter, dat de huismoeder er niet meer van gedieDd blieft te zijn, ongerekend de snyboonen, die alB dagelijks ge- regt door hare malschheid den roem van alle op groenten beluste gasten wegdroegen. Deze zomer was merkwaardig door zijn zonneschyn, belder, gloeijend als van een Italiaanschen hemel, stovend voor meloenen en druiven, augurken en kom kommers, waarvan dan ook op buitenplaatsen een goed deel is binnengebragt. Soma meldde de tuinbaas zich aan met eene vracht genoeg voor het geheele convent, en kon er de streek nog wel mede verrijkt worden. Lang over zijn tijd is dan ook dit jaar de ooijevaar vertrokkennog Zondag ver- maakte hy zich aan den vijver met het turen op aal. Die goede vogel heeft stellig zijn verblijf in Holland gerekt, omdat hij in Egypte geen fraayer weer kon verwacbten. Met genoegen vernemen wy, dat de beterschap in den toe- stand van den directeur der Rijkslandbouwschool aanhoudt. De heer Jongkindt Conink bevindt zich thans in behandelmg te bad Laubbach, by Coblenz. Gedurende zijne ongesteldheid is tot tjjdelijk leeraar aan de Rykslandbouwscbool benoemd de heer Eckman te Arnhem. Bij de harddraveryers, den 4, 5 en 6 dezer op het terrein van de Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam gehouden, zijn de overwinnaars geweestde le dag P. Brommer, te Zijpe, prys met ..Willem III, A. M. Jurgens. te Osch^ met ..Apollo", le, en W. Doon, te 's Hage, met ..Prinses, 2e premie; voor den 2n dag D. J. Elorijn. te Rotterdam, prys met „Koningin"; H. Lemke, te Rauwerda, le premie me Wilde", en J. R. Dekker Bzn., te Hoorn, 2e premie met "Prinses" en voor den derden dag andermaal P. Brommer, te Zijpe, prijs met .Willem III", bereden door Jn. Koster, P. Ellerbroek, te Hoorn, le premie met „Tabor bereden door den eigenaar, en A. H. Jurgens te Osch, 2e premie met „Apollo" bereden door J. de Boer Jr. Te half vijf was de plegtige uitreking afgeloopen die door honderde belBngstellenden werd bijgewoond. De Deensche dagbladen spreken met zeer veel lof over de nu afgeloopen Internationale Tentoonstelling van Landbouw te Amsterdam. Vooral bet Hollandsche melkvee wordt zeer ge- roemd en het Dagblad van Kopenhagen stelt voor in het ver- vol" Hollandsch melkvee in Denemarken in te voeren op die plaatsen, waar de bodem toestaat het behoorlyk te voeden. Het spreekt o. a. van de „verbazende grootte van het Hol landsch vee." In Groningen is gebleken, dat er door kooplieden van Amerikaansch vee misbruik wordt gemaakt van bet rundvee- stamboek. Er worden namelijk certificaten aangeboden, om die in te vullen en ook door de betrokkeu borgemeesters laten teekenen, waarin dieren van slechte afkomst worden verklaard af te stammen van de beste ouders. Het bestuur van het Nederlandsche Rundveestamboek is in kennis gesteld met dit misbruik. Bij een persoon te Utrecht bevond zich voor eenigen tijd onder een broeiael kuikens ook een haan met twee staarten en vier pooten. Nu het dier zoo goed als volwassen is, wordt het door den eigenaar op verschillende plaatsen in die pro- vincie vertoond. paarden flink door. Doch wat veranderen moge, onze muizen veranderen niet. Aan hunne knabbelzucht vieren ze bot. De suikerbieten worden uitgehold, ook de aardappelen lijden schade. Men wenschte wel dat er meer vraag naar dat artikel was. In de Bomoielerwaard treft men het beier. Dagelijks worden circa 1000 mud per spoor naar Duitschland verzonden. De prijzen zijn dit jaar laag en de uilkomst is zeer middelmatig. Er zijn perceelen van 250 mud per hectare; doch dit zijn uitzonderingengemiddeld rooit men niet meer dan 100 a 140 mud. De Zimmermanpolder, onder Rilland, is thans opnieuw be- diikt; het werk is door deskuudigen opgenomen en goedge- keurd. Een honderdtal runderen en een 1200 schapen grazen Onder het nummer 1245 van den catalogus der Landb. Tentoonstelling te Amsterdam, was door de firma Carl. Thiel en Co., te Trems bij Lubeck, een zoogenaamd Pasteuriseer- apparaat ingezonden, dat wel voor een oogenblik de aandacht van onze lezers waard is. De hier bedoelde toestel dient om de melk in een toestand te brengen, waardoor zij de eigenschap verkrijgt van minder aan bederf onderhevig te zijn en dan beter vervoerd te kuunen worden. Het apparaat bestaat uit twee afzonderlijke deelennit de inrigting ter verwarming van de melk en uit den afkoeler. De eerste "toestel doet zich voor als een eenvoudig cylinder- vormig vat, hetwelk een hoogte van ongeveer tachtig centi meter en een middellijn van vijftig tot zestig centimeter heeft. Dit vat omsluit een tweede kleiner vat, waarvan de wanden gecaneleerd of gegolfd zijn. In de ruimte, die tusschen beide vaten overblijft, heeft men een buis aangebragt, welke met een stoomleidiDg in verbinding staat en deze ruimte dus met stoom veroorlooft te vullen. Aangezien het er op aan komt dat de te verwarmen melk op een behoorlijke temperatuur wordt gebragt, is boven in den toestel een thermometer ge- plaatst; in de meeste gevallcn zal het voldoende zijn om een temperatuur van 70 of 7 5 gr. Celcius in de stoomruimte te verkrygen, teneinde aan de melk een temperatuur van 60gr, C. te geven. In het midden van het deksel ziet men een opening uitge- spaard, waarin de te pasteuriseeren melk gegoten wordt. Deze loopt dan langs de gegolfde en door den stoom ver- hitte wanden van het inwendige vat en bereikt in uiterst korten tijd een temperatuur, welke in den regel slechts weinig van 60 gr. C. verschilt. Deze wijze van verwarmen is zeer praktisch, en met dezen toestel kunnen van duizend tot twaalf- honderd liters melk in het uur op een temparatuur van 60gr. C. gebragt worden. De op de behoorlijke temparatuur gebragte melk loopt in de fabriek gewoonlijk onmiddelyk van den uitlaat van het verwarmiugsapparaat in den uitlaat van den koeltoestel. Dit apparaat bestaat eveneens uit twee in elkander geplaatste vaten; de gegolfde wand is hier evenwel aan het bui- tenste vat aangebragt terwijl het binnenste een vlakken wand heeft. Het afkoelen van de melk geschiodt door middel van water, dat onder in het vat wordt aangevoerd en aan het boveneinde weer wegvloeijen kaD. De melk loopt, zooals men dikwijls in de gelegenheid is om zulks waar te nemen, uit de toevoerbuizen over de gegolfde oppervlnkte van het vat dat aan de binnenzijde door het water, hetzij met of zon'der toevoeging van ys, wordt afgekoeld, en verzamelt zich ten slotte in een bak of goot, die onder het vat is aange bragt. De temperatuur die de melk dan, namelijk na het eindigen van het pasteuriseeren, hee.'t, bedraagt omstreeks 20gr. C. Zooals men ziet, is de geheele methode uiterst eenvoudig en gemakkelijk in te rigten door een ieder, die slechts op eenigszins groote schaal werkt. De uitkomsten, die men er door verkrijgt, zijn verrassend, en melk welke anders, al naar omstandigheden, in tien uur tijds of korter of langer verzuurt, kan vier en zelfs vijf en zes dagen uitstekend bewaard worden, zonder dat van ontleding ook maar een begin is te bespeuren. Het is voornamelijk de afgeroomde melk, welke door middel van dit apparraat verduurzaamd wordt, en dit is van te meer belang, omdat de afgeroomde melk zeer hoog voedende be- standdeelen bevat en voor kinderen zelfs boven de ongeroomde te verkiezen is. De groote hoeveelheden van de zoogenaamde tapte" melk, welke niet altijd goed verkocht kan wordeu en dan bedierf, kunnen, mits gepasteuviseerd, nog met groote voordeelen van de hand gedaan worden. De verschillende proeven welke in Duitschland, onder anderen door professor Fleischman, genomen werden, hebben tot zeer gunstige resul- tnten geleid. Zoo als onze lezers wel zullen bevroed hebben, is de naam pasteuriseeren van dien van den grooten Franschen geleerde afgeleid, die het eerst een methode aan de hand heeft gedaan tot verduurzaming van organische, gemakkelijk veranderlyke vloeistoffen Die methode bestond daarin, dat men die vloei- stoffen gedurende eenigen tijd onder luchtafsluiting op een tamelyk hooge tempetatuur verhitte. Verschillende onderzoe- kers hebben uit dit denkbeeld munt trachten te slaan en het op het verduurzamen van melk in haar gewone gedaante van toepassing willen maken. Naar het ons voorkomt, is de Heer Thiel intusschen al zeer gelukkig geslaagd. Sommige onzer lezers of lezeressen zullen welligt tot de meening kunnen komen, dat het pasteuriseeren uitsluitend op afgeroomde, zoogenaamde tapte melk moet toegepast worden. Dit is geenszins het geval, zooals trouwens ook wel in den aard der zaak ligt, en wij voegen er dan ook gaarne by dat de bewerking met evenveel succes op de voile, onafgeroomde melk kan worden toegepast. Deze toestel is aangekocht door de in de Planciusstraat te Amsterdam gevestigde roomboter- fabriek waarvan de directie voornemens is daarmede verduur- zaamde' melk voor kinderen en zieken verkrijgbaar te stellen. Naar het ons voorkomt, zal deze maatregel door het groote publiek, en niet minder door de doctoren, op prys worden gesteld. bende overlijden van den Prins van Oranje, de zitting der Staten-Geueraal niet in persoon openen. De opening zal nu door het Kabinet, als Comoiissie daartoe door Z. M. gedele- geerd, geschieden, terwijl het openingswoord door den Min. van Biunenl. Zaken zal worden uitgesproken, De heer J. Kol te Amsterdam, wien iudertijd de 55.000 ontstolen werden, welke toen teruggevonden zijn in den Bloemendaalschen omnibus, heeft aan den omnibusrijder die de 52.000 vond, 1000 geschonken; voorts 100 aan den vinder vim 2000 en 75 aan den vinder van1000. er in. Uit de Tielerwaard schryft men: De langgewenschte regen is gevallen. De dorre werden beginnen reeds op te groenen. Waar voor enkele dagen de ploeg door vier paarden getrokken werd en het kouter kr boog op den steenharden grond, gaat het er nu met twee Naar het DM. van Z.-H. berigt, zal de Koning volpens kennisgeving aan den Opperceremoniemeester van Zr. Ms_ Mms gedaan, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad heb- Het stadje Seeburg, Oo9t-Pruisen, verkeert in een zoo benijdeiiswaardigen geldelijke toestand, dat sedert het begin van dit jaar de burgers er geen gemeente-belastingen beboeven te betalen. De tweede trein van Antwerpen heeft op de hoogte van Oudenbosch een man en twee koeijen. ovcrreden Dekoeijen waren dadelijk dood, en de geleider werd zoodanig verminkt dat men voor zijn leven vreest. De landbouwer uit Zwollerkerspel, die in de vorige week al zijn vee (36 stuks) heimelijk verkocht, is Zaterdag II. met zijne vroegere dienstbode per stoomschip „Maasdam" van Rot terdam naar New-York vertrokken. Te Plymouth zijn berigten ontvangen uit Ashantee, waaruit blijkt, dat er onlusten in het land zijn. Koning Coffee, die gezegd werd aan een beroerte te zijn gestorven, is ver- moord. De tegenwoordige koning is plotseling overleden aan de pokken, en hierna ziju 300 negers ter zijner eere geslacht. Een deputatie van de opperhoofden in Ashantee is naar Cape Coast vertrokken om den Engelschen gouverneur te verzoeken Ashantee in te lijven bij Engeland. Een jongmensch te 's Hertogenbosch heeft een Be'gische cent uitgebraakt, welken hij 5 jaar geleden had ingeslikt. De jongen was steeds onpasselijk, hetgeen aan de aanwezigheid van die koperen munt wordt toegescbreven. Te Hoorn, Rotterdam, Nymegen en Groningen zijn door de politie in beslag genomen een kwartguldenstuk met de beeldtenis van Koning Willem II en het jaartal 1849, drie guldens met dezelfde beeldtenis en het jaartal 1848, en een gulden met het jaartal 1847, welke alle valsch zijn. De Dresdensche dames hebben het door zomer- en win- teroefeninngen, ver in het zwemmen gebragt. En zij beoogen daarbij niet alleen vermaak en ligchaamsoefening. In de Ma- rienbader hebben een aantal jonge dames zich vereenigd tot het houden van „reddingsoefeningen", onder leiding van cen bekwame ouderwijzeres. De dames springen daarbij geheel gekleed te water en oefenen haar zwemkuust onder die be- lemmerende omstandigheden. Sommigen hebben het reeds ver- der gebragt dan de meeste zwemmers van het sterkere ge- slachC Zondag II. nog sprongen zes dames in wandelcostuum uit een bootje in de Elbe, zwommen een goed eind weegs om het hardst naar de Marienbctderen de waternimf die daarbij den prijs won was zoo weinig vermOlid, datzij nog twintlg minuten lang allerlei kunsten in het water vertoonde. Een goed voorbeeld voor onze meisjes en vrouwen, by wie ook de zin voor de zwemkuust meer en meer begint te ont- wikkelen. Een spooitrein van Kassel naar Erfurt is onlangs's avonds door een kudde schapen gereden, waarmee een herder nog na de afsluiting van den weg het spoor wilde oversteken. Er werden 80 schapen verbrijzeld, maar de trein ondervond gee- nerlei bezwaar. Van een man, die bij een warmte van 95° F. in de schaduw is doodgevroren, verhalen Amerikaansche bladen. Het was een vleeajihhouwer op Long Island. Hij ging, door warmte overmand, een middagslaapje doen in zijn ijskelder. Men vond hem daar, tegen den avond, bewusteloos op den grond lig- gen en hij overleed weinige oogenblikken .laarna. Volgens verklaring van geneeskundigen was hij feitelijk doodgevroren- De eerste nationale bank te Albion in Nieuw-York heeft voor eenige dagen hare betalingen gestaakt. De president Wrarner was verdwenen, de kelders gesloten latende. Na 3 dairen arbeid slaagde men in het openbreken daarvan, doch er° werd niets gevonden. Zelfs de trommels van bijzondere personen, welke er bewaard werden. waren leeg. Hij zelf moet een vermogen van ongeveer 5,000,000 bezeten hebben, dat ook geheel verdwenen is. Er is een bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd. Aan de Standard wordt nit Calcutta geseind, dat de bliksem de kazerne te Nusurabad vernield en zes soldaten ge- dood heeft. Op verscheidene plaatsea in Neder-Oostenrijk zijn Dingsdag schokken van aardb ving waargenomen. Er werd uaaenoeg geen schade door aamrerigt, maar de schnk der be- woners was groot. Te Wiener Neustadt o. a. werd de gods- dienstoefening er geheel door verstoord, daar al de kerkgangers haastig uit het gebouw vlugten. Een Franschman, de Wogan, heeft dezer dagen een reis van Parijs naar Marseille en terug volbragt in een bootje van papier, om de bruikbaarheid en veiligheid van deze nieuwe, lichte vaartuigen te bewijzen. Zijn bootje de „Qui Vive een notedop van 3 millimeter dikte, volbragt de reis zonder eenige averij van belang, zelfs niet na een gedwongen nachtelyke vaart, waarbij het een paar malen op rotsen stiet. Te Palemig bij Heerlen (Limburg) heeft een 80-jarige man, na ruim zes jaren volslagen blind te zijn geweest, eenklaps het gebruik zijner oogen terug gekregen. Een zonderlinge ontdekking werd dezer dagen te Parijs credaan in een buis, waarin eenige werkheden bezig waren hier en daar verbeteringen aan te brengen. By het wegbreken van een kast die zich in de muur van de slaapkamer bevond, kwam een metselaar, die daarmede bezig was, tot de °nt ek" king, dat zich naast de kast nog eene groote openinn bevon en bespeurde daar tot zijnen grooten schnk een menschen- hoofd dat voor het grootste gedeelte verteerd was en zeker al geruimen tyd moet gelegen hebben. De politie werd

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2