1884 Vrijdag, 3 October. Mr. 40. V AM AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste J a a r g a n g (Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der Advertentien van 1 (i regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. IIoofd-Agenteu voor (lit Weekblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 2430 Sept. 1884. Cornelia en Sophia Naai- en Breischool te Abbenes. A AII L E M M E R M E E R. Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, KEJJAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. (Utterly H Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Ds. C, Hattink J. Pzn., te Nieuw-Vennep, heeft voor het beroep naar Ameide en Tienhoven bedankt. Op den SI October a. s. moeten de vergunningen om in deze gemeente met hondenkarren te mogen rijden, worden verlengd. Bij het verzoek daartoe, moet de oude vergunning en de kwitantie wegens betaalde hondenbelasting over 1884 worden overgelegd. Uitslag van de ten overstaan van den Notaris J. L. van der Moer gehouden verkooping te Hoofddorp van eene boeren- plaats genaamd Vee- en Bouwlust, groot 9.97.30 hectaren, gelegen in Sectie C. Kavel 10. Kooper de heer E. Beers, le Sloten, voor 11,600. Twee huizen, op grond in recht van opstal, in Sectie A. A, Eingdijk. Kooper de heer M. Schaap, voor 5 51. GEBORENCornelia, dochter van C. Wiegel en M. C. Baron. Gerrit, zoon van J. Bosma en P. Schcurwater. Cornelis, zoon van C. Rentenaar en G Dekker. Hendrikus Theodorus, zoon van H. den Blankeu en E. M. Bosdaro. Hendrika, dochter van J. de Vos en G. A. M. Baten. Adrianus, zoon van C. C. Vermeer en J. W. Kamkes. Trijntje, dochter van A. Kouw en A. van Vliet. Jacob, zoon van P. Lewis en T. Mienis Hendrika, dochter van MatjeHeeren, ongeh. Maria Willemina, dochter van J. Honcoop en M. v. d. Beek. Alberdina, dochter van F. Timmer en A. Ufkus. Geertje, dochter van H. v. d. Beek en M. Groeneveld. Johannes, zoon van J. Smits en P. Verschoor. Johannes Antonius, zoon van K. Vlaar en M. P. Salman. Dirk, zoon van N. Boes en J. Hoogkamer. Cornelis Gerardus, zoon van J. Denaijere en P. Jansen. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van B. Meijer en M. C. Janbroers. OVERLEDENCornelis Petrus, oud 5 maanden, zoon van P. J. Vermunioht en C. Sprangers. Jan, ond 1 1 jaar, zoon van D. de Ridder en G. Hoek. Klaas Maarse, oud 43 jaar, geh. met E. Been. Jacob, oud 22 jaar, zoon van P. Groot en M. Slijkerman. Corstiaan, oud 14 dagen, zoon van A. de Regt en C. Visser. ONDERTROUWD: M. Doornheim met M. Kouwenberg. - L. Coruelisse met C. P. Cuvelier. F. A. Scheelings (wednr.) met M. Cremers (wed.) GEHUWD: J. Bledderwijk met C. v. d. Beek. J.Kuipersmet G. Kamlade. Door Burgemeester en Wethouders van Aalsmeer is den 5 Juni jl. aan dr. Jaarsveld vergunning verleend een hek te plaatsen op de dorpsstraat in genoemde gemeente, welk be sluit de burgemeester echter verklaard heeft krachtens art. 70 der gemeentewet niet te zullen uitvoeren. Bij Kon. besluit van 18 Sept. is thans bepaald, dat het eerste besluit van Burgemeester en Wethouders wordt vernie- tigd, en wel op de volgende gronden 1°. Dat bij dat besluit een deel van den ten openbaren dienst bestemden weg in particulier gebruik wordt afgestaan; 2°. dat een dergelijke afstand volgens art. 230 der ge meentewet niet kan plaats hebben alvorens door een besluit van den Raad verklaard is, dat bedoeld deel van de dorps straat niet meer ten opeubaren dienst bestemd is; 3°. dat een zoodanig besluit door den Raad van Aalsmeer iiiet is genorcen; 4°. dat dus bovenvermeld besluit van burge meester en Wethouders van Aalsmeer is in strjjd met art. 230 der Gemeentewet. Bij Koninkl. besluit is aan G. C. Joekes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als nctaris te Haarlem, en is benoemd tot notaris te Haarlem C. A. Joekes, candidaat-notaris aldaar met ingang van 1 October 1884. Den 26en September zijn de lessen op bovengenoemde school weder gesloten met het gewone feest, naar aanleiding van den verjnardag van Mevrouw Zervas, eenig kind van wijlen dr. J. P. Heije, den volks- en kinderrlichter, wiens sierlijke en stil- gelegen grafbeuvel onlangs bezocht werd door Z. E. den Com- missaris des Koning9, in gezelschap van verscheidene aanzien- lijke dames en heeren. De netgekleede meisjes hebben op de'n feestdag twee kransen op den zerk nedergelegd en vier schooue bloembundelijes op de hoeken er van, als een wee- moedige hulde aan bun ontslapen vriend, die in zijn leven niet alleen met woorden maar ook met daden toonde de kiu- deren lief te hebben. Schoon klonk het, toen de heldere meisjesstemmen bet lied van Heije aanbieven Kort en krachtig in het goede, Kort en krachtig tegen 't kwaad In den voorspoed kalm te moeda, Dubbel flink als 't ksvalijk gaat; Zoo gij dat leert, kameraad Zult gij zien, dat kort en krachtig Meer nog is dan rijk en machtig Stil en zedig in het goede, Stil en zedig by het kwaad, In den voorspoed kalm te moede, Dubbel zacht, als 't kwalijk gaat; Zoo gij dat leert, meisjemaat! Zult ge zien, hoe stil en zedig, 't Best eens ieders wensch bevredig 1 Gelyk altijd, wcs het ook thans weder een gelukkige dag voor de kioderen, en de schriftelyke dankbetuiging, die zij op een der volgende dagen naar Keulen aan den heer W. Zervas zonden, was hartelijk en oprecht. Er zijn over het geheel 3 8 meisjes geweest, die van het onderwijs op deze school gebruik hebbeD gemaakt: 20 geheel en 18 gedeeltelyk betalenden. De ontvangsten hebben be- bragen J 101.50, die aan de naaivrouw A. E. Iteitsma zijn uitgekeerd. Het 9choc'.verzuim as gering. Mevrouw Van Dorsten, te Nieuw-Vennep, verblijdde ons met eene gift van f 2.50, tot dekking van het gedeeltelijk kosteloos onderwijs; mogten er zulke welgezicden ineer zijn dan konden ook meerdere kinderen van het onderwijs gebruik maken, die nu afgewezen moesten worden. Het I5e leerjasr der Cornelia en Sophia Naai- en Breischool te Abbenes is hiermede geslo ten. Bestond nu maar de Bewaar-, Naai- en Breischool, waarvoor wy reeds bijna 2 jaar de weldadigheid van alien inroepen, dan konden de meisjes met haar vverk voortgaan en de kleine, rondloopeude kinderen van den weg gehouden, om opgeleid te worden tot iets beters, dan hetgeen daar in den regel onderwezen wordt. Bij den boekhandelaar P. Out, te Koog n/d. Zaan, is voor eenigen tijd een werkje verkrijgbaar, onder den titel: „Bijge- looj en Natuurkennis"waarvan de voordeelen der uitgave besteed zullen worden tot stijving van het fonds- voor de op- richting van die Bewaarschool. Het is bij iederen boekhan delaar verkrijgbaar. Helpe dan ieder, die helpen wil en kan Veel kleintjes maken een groote. P. Boekel. Dingsdag sneed de workman v. W., te Haarlemmerliede, bij het rietsnijden zich in het been. De wond bloedde vreeselyk. De dadelijk toegesnelde geneeskundige hulp kwam te laat. De ongelukkige was dood gebloed. Hij laat vrouw en kinderen na. Bij een aanvoer van ruim 750 paarden van allerlei slag en ouderdom, werdt op de te Zwolle gehouden markt weinig handtl gedreven. Men besleedde voor le soort Werkpaarden 400 a 475, 2e soort 275 a 375, 3e soort 180 a 260 4e soort 100 a 170; 3- a 4-j;irige Eokpaarden 275 a 325 Enters 150 a 260; Veulens 75 a 125; Ponny.s 60 a 125; voor de slaglbank 30 a 55. Er bleef veel onverkocbt. Door den ruimen Hooioogst waren houders on- genegen tot lageren afzet, niettegenstaande de aanwezigheid van veel vreemde kooplieden. Sedert men in Frankrijk en Engeland, door goed gelukte proefnenoingen, heeft bevonden dat men den appelboom ook door stekken kan vermenigvuldigen, komt de wyze van kwee- king aldaar hoe langer zoo meer in gebruik. Men wil, dat de aldus gekweekte boompjes zeer gescbikt voor kleine tuinen zijn, en dat zij, vooral wanneer de stekken van een goed dragenile moederstam zijn genomen, alle jaren overvloedig vruchten opleveren. Het kweeken vordert evenwel nog al eenige ondervindiug, vooral wat de keuze der stekken betreft. Zij moeten ntet te jong zyn en kunneu een lengte hebben van ruim '/21 meter. Men zaagt ze, lieft onder een koppel af en plant ze een voet diep, op een beschaduwde of half beechaduwde plek, in goede losse aarde. Zij moeten goed nangedrukt en aan palen bevestigd worden, zoodat zij door den wind uiet heen en weer knnnen worden bewogen. Om bet uitdroogen te voorkomen, bedekt men den bodem met wat verdorde bladeren, rne^t of stroo, en bij droog weder mag hst hegieten volstrekt niet worden verzuimd. Veel soorlen maken veel s oediger wortels dan andere Tot de eerste be- hooren o. a. die welke aan de takken dikwijls knobbels hebben. Uit Gieten wordt gerneld: Het prachtige weder der Iaatste dagen brengt den boer, ja iedereen tegenwoordig groote drukte aan. Die met de hooijing der tweede snede uiet te druk zijn geweest, krijgen het hooi of etgroen mooi binnende boek- weit, welke dit jaar een ruim beschot oplevert is ook byna in de schuur. De aardappslen zijn ook dit jaar best, zoowel de kwaliteit als de kwantiteit laat niets te wenschen over; van de ziekte wordt weinig bespeurdin enkele akkers, welke laag zijn ge- legen, ontdekt men er enkelen die er aan lijden. De prijs der fabrieksaardappelen begint iets te rijzen, zoo wordt thans op de venen voor Americanen weer 0.70 en de Turken f 0.80 besteed, wel een heerlijk vooruitzigt voor vele landbouwers. De heer J. van Hasselt heeft een adres ingediend bij den Gemeenteraad van Kampen, met verzoek f 3000 op de be- grooting van 1885 beschikbaar te stellen voor den aankoop van twee Noord-Hollandscbe fokstieren en een separator- centrifuge of roomafscheider. In den loop van het volgende jaar zullen in Limburg twee tentoonstellingen van vee en landbouwproducten worden ge houden, nl. te Venlo en te Maastricht. De eerste zal worden uitgeschreven door de „Maatschappij van Landbouw in Lim burg" met medewerking van de ,,Vereeniging voor tuin- en landbouw" te Venlo, de andere door de „Vereeniging tot bevordering der veemarkten", te Maastricht, bygestaan door de bovengenoemde Maatschappij. Te Assen en in de omstreken heeft een nog al vry hevig onweder gewoed. De bliksem is, naar men ons mededeelt, ingeslagen in de boerderij van en bewoond door den heer J. Reijnders te Beilervaart. De geheele bchnizinge, benevens elf varkens, een vet kalf en de geheele oogst, zijn door de vlammen verteerd. Een groot deel van den inboedel is echter nog gered. Op 't Weesperplein te Amsterdam aldaar doet zich, gelijk onlangs op 't Spui't weinig voorkomend solioowspel voor, dat eenige der daar staande kastanjeboomen, Aesculus Hip. pocastanum Lvoor de tweede maal dit jaar bladen en bloemkr oppen ontwikkelen; een er van Lloeit reeds. Van een kolossalen aardappel wordt gemeld: In het logement van den heer O. was verleden jaar eene tentoonstelling van De prijs viel toen ten deel aan den heer Uithuizen, voor het inzenden van een a KG. woog. Deze aardappel is dit voorjaar bereiden tuingrond en heeft nu opgebragt 15.1 KG., met een inhoud van 26 liter, eene ruimte van 2.80 M. middellyn. uit Loppersum de Leeuw Wielaud zware aardappelen. F. B. v. Dam, te ardappel, die 1.09 gepoot in een goed 2 54 stuks, wegeude Het loof besloeg Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat een kuiken, pas 17 weken, en twee kuiken9 van 18 weken, van L. H. Rinzema, te Surhuizum, reeds begonnen zijn vrij geregeld eijeren te leggen. Men meent deze voordeelige uitkomst te moeten toeschrijven aan het geregeld voederen met mai'smeel en het vrij rond- loopen van de kuikens op een uitgestrekt erf. In ec-nen tuia te St. Anna Parochie (gem. het Bildt) is een overgebleven koolstronk, waarvan ten vorigen jare de kool was afgesneden, op nieuw uitgeloopen. Thans draagt hij een aantal nieuwe bladeren en zaadstengels en wat wel het meest te verwonderen is eene flinke zware kool. De schapenfokkerij neerat in den laatsten tijd in de pro- vincie Groningen een hooge vlugt. De beste rammen van Lincoln- en Leyce9ter-ras worden voor hoogen prijs aangekocht. Zoo zijn vau 2630 Sept. publiek verkocht13 Engelscbe rammen (Lincoln-ras)20 Engelscbe rammen (LincolnjLeyces- ter-ras)30 idem (zuiver Oxfordshire-Down) en 20 wilkop Engelsehe rammen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1