1884. Vrijdag,tlO October. Nr. 41. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaar Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. IIoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 17 Oct. 1884. H AARLEMJIERMEE Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREEEENDE te adresseren aan YAY BONGA C0., te Amsterdam. tJlterltfk Woentdag, Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Uitslag van de op 6 October 1884 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder gehouden aanbe- steding voor het bouwen van een Brugwaehterswoning bij Sloten. Hiervoor werd ingeschreven door: J. Schaapstna, te Haarlem, voor f 1387- G. de Vries, Haarlemmermeer, 1495. 1381.— L. Lievaart, IJpolder C. Veenis, Assendelft, J. P. Pennings, Sloten N. H„ J. den Ouden, Haarlemmermeer, P. J. van Mierlo, Sloten N. H., Th. L. van Looij, HoutrykenPolanen A. Eaamberg c. s. Amsterdam, 1697. J. de Graaf, Haarlemmermeer, 1137. 1395.— 1199.— 1360.— 1525.— 1990.— 1398.— B. Kruikemeier, N. Brugman, B. I.apen, Jb. Mantel, S. Guldemond, H. A. Visser, G. Blees, Haarlemmermeer, Amsterdam, Sloten N. H., Haarlemmermeer, Hilleaom, Botlerdam, Sloten N. H., J. H. Veenendaal Jr., Amsterdam, 1350 1600.— 1492.— 1398.— 1684.— 1260. 2098.— Op Woensdag 15 October zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche Vee- en Paardenmarkt worden gehouden. De ingezetenen van Haarlemmermeer vrorden bij deze her- innerd aan hunne verpligting om by den burgemeester aan- gifte te doen, wanneer zij een of meer krankzinnigen verplegen, over welke het Staatstoezigt volgens art. 2 alinea 2 der wet van 27 April 1884 Staatsblad no. 96 zich uitstrekt. Volgens art. 38 dier wet wordt hij die nalaat deze aangifte te doen gestraft met eene geldboete van 50 ct. tot f 300. Tevens wordt herinnerd aan de verpligtinsr bij art. 26 der gemelde wet opgelegd, aan hen die een krankzinnige in eene kuiteolandsche inrigting voor krankzinnigen doen opnemen. GEBORENPetrus Adrianus, zoon van A. Melman en C. van Dril. Marinus Cornells, zoon van C. v. d. Riet en M. G. Baffner. t- Bastiaantje Maria, dochter van P. Bogers en D. van Tilburg. Plonia Lvdia, dochter van M. van Tol en P. Hogeu- boezem. Neeltje, dochter van W. Sohouwenaar en A. van Strien. Pieternella, dochter van A. Verdoes en G. Brouwer. Johannes, zoon van C. Bom en J. C. Meenderinck Willemina, dochter vau C. v. d. Spruit en J. J. v. d. Voet. Catharina, dochter van D. Jonker en T. Heinis.Dirk, zoon van H. Ligthart en C. Arisz. Adriaan, zoon van C. A. de Waal Malefijt en C. Stortenbeeker. OVURLEDEN: Jan, oud 15 jaar, zoon van D. Ears en G. Kaaij, Cornells Kaslander, oud 52 jaar, geh. met K. Spaar- garen. Cornelia, oud 2 maanden, dochter van J. Vinke en E. Ronk. Maarten. oud 19 jaar, zoon van M. Talen en P van Velsen. Dirk, oud 2 jaar, zoon van P. Raven en N. Hoogland. ONDERTROUWD C. Eggermond en J. M. Quaak. T. N. v. d. Helm en A. Stolwijk. S. Hoekstra en P. Wezelenburg. GEHUWD: P. J. Koole met E. Koole. van den Akker, te Hazerswoude, bereden door den eigenaar. De prijzen zijn daarna door den Burgemeester uitgereikt. De weersgesteldheid was Zaterdagavond niet gunstig voor de waarneming van de maansverduistering. Kort voor het tijdstip van den aanvang prijkte de maan in alien luister aan een wolkeloozen hemel evenals zy dit ook 's nachts te voren en den nacht daarna deed, en daarmede ons eenige heerlijke Octoberuachten Bchonk doch ijlings jagende wol- ken begonnen spoedig de waarneming te bemoeijelijkeu en bedekten later voor een wijle het gansche uitSpansel. Daarop volgde vveer een wolkelooze lucht, en de duizende oogen die van tijd tot tijd naar den bemel gerigt werden, zagcn toen nog een belangrijk gedeelte van den gang der verduistering. Op sommige plaatsen, althans uit Zegwaard wordt het gemeld, schijnt men te 8.30 u. eene maan-regenboog waar- genomen te hebben. Ten Raadhuize te Amsterdam is aanbesteedlo, haver, hooi en stroo, ten behoeve van de paarden van den reinigings- en brandweerdienst, van 1 Oct. 1884, tot 1 Oct. 1885. Minste inscbrijversM. Verbeek, te Haarlemmermeer f 83.50 voor het le perceel, firma Huijsman en Lankhuijsen te Raamsdonk f 34 voor het 2e perceel, B. v. Kooten, Haarlemmermeer 26,24 voor het 3e perceel. Zaterdag is in den Houtrakpolder een gezelschapsjaat ge houden. Er werden niet minder dan 102 hazen geschoteu. Bij da Harddraverijen met Paard en Chais, den 9 Octo ber te Hoofddorp gehouden, zijn behaald: Door Paarden uit de Gemeente. De Prijs, met het paard Polio way, van den heer Cromme- lin, te Haarlemmermeer, beri den door diens zoon. De Eerste Premiemet het paard Gerrit, van den heer H. Schoo, te Haarlemmermeer, bereden door diens zoon. De Tweede Premie, met het paard Jet, van den heer A. Straathof, te Haarlemmermeer, bereden door den eigenaar. Door Paarden van zessen Maar. De Prijs, met het paard Koningin, van den heer D. J. Floryn. le Rotterdam, bereden tloor den eigenaar. De Premie, met het paard De Vogel, van den heer A. C. J De bestekken, plans en ramingen betrsffende den school- bonw werden tot dusver door de hulpvragende gemeentebe- sturen aan de goedkruring van den districts-schoolopziener onderworpen, alvorens het verzoek om toepassing van art, 49 door hen aan den Koning werd ingediend. Hierin bebooit door de gewijziode bepaling der schoolwet van nu af in zoo- ver verandering te komen, dat de bouwkundige stukken bij bet adres aan den Koning behoorgn te worden overgelegd, zomler dat zij door deD districts-schoolopziener zijn goedge keurd. Worden geen termen tot inwilliging van het verzoek gevonden of het aangeboden subsidie niet aanvaard, dan ge- schiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouwkundige stukken. Deze nieuwe wijze van behandeling, door den Minister van Binnenlaudsche Zeken voorgeschreren, is door de Commissu- rissen der provincien aan de gemeentebesturen bekend ge- maakt. Als gevolg van de in werking treding der Wet betrclfende art. 198 der Grondwet en de daaruit voortvloeijeude ontbiu- ding van de Kamers, is thans het volgende bepaald De sluiting van de tegenwoordige zilting der Staten-Gene- raal op Zaterdag 11 October. De verkiezingen voor eene nieuwe Tweede Kamer den 28 October en de herstemmiugen zoo noodig op 11 November. De Verkiezing van leden der Eerste Kamer door de Pro vinciate Staten den 5 November. Opening van de nieuwe Kamer3 den 17 November. De afdeeling Neder-Veluwe der Geldersch-Ovei ijselsche Maatschappij van Landbouw heeft haar reglement zootlanig gewyzigd, dat bet vestigen van onderafdeelingen mogelijk wordt, waardoor de belangen van den landbouwenden stand in kleinere gemeenten door besprekingen in vergaderingcn kunnen worden bevorderd. Het bekende landgoed „de Heuvel" groot 110 heclaren, onder Amerongen en Leersum gelegen, de lusthof veler jagers, is voor 51,100 aangekocht door den Heer C. J. Kneppel- hout van Sterkenburg, te Doorn. De Ned. Hoofdcommissie voor de Antwerpsche Tenfoom stelling heeft een circuIaire verspreid aan de „Ned. nijverheid, landbouw, tuinhouw en seheepvaarl", waarin zij mededeelt, dat ztj, behoudens de inwilliging der Rijkssnbsidie, voor de Nerlerlandsohe inzenders bijna even guristige voorwaarden heeft verkregen als aan de Belgische inzenders zijn verleend, I)e Ned. inzender zal f 15 per meter betalen en voor het vervoer, vrijdom van terugreis hebben, terwijl de Belg 30 franken betaalt en vrijdom van vervoer geniet heen enterug. Het olficieel tarief bedraagt 70 franken. De inzenders moeten zich voor 1 November aanutelden. De Hoofdcommissie vermildt ten slotte, dat zij niemand als tusschenpersoon tusschen haar en de inzenders erkent, noch eenig ander gemagtigde heeft als de commissien, welke op uitnoodiging der Regering door de Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn ingesteld. In de laatste dagen werden uit sommige deelen der provincie Zeeland een aantal sterfgevallen onder het rundvee vernoraen, die worden toegeschreven aan het grazen op klavervelden. Vooral jonge klaver, door daauw of regen bevochtigd, is een begeerlijk voedsel voor het vee. Wordt dit daarvan niet in tijds verwyderd, dan graast het zoolang, tot het, orerzadigd, in levensgevaar begint te verkeeren. Het verdient daarom ernstige aanbeveling, het vee eerst na verloop van eenige uren na zonsopgang, derhalve na ge- bruik van ander voedsel, op de opgedroogde klavers toe te laten en het verblijf zoo te bekorten, dat de dieren nog eetlust hebben. Men schrijft uit Wageningen: De tabaksooz9t is geeindigd. Over het algemeeu wordt het gewas door de planters zeer geroemd, terwijl ze vooraeven zich niet te herinneren, ooit een zoo schoon gewas te hebben gehad. Dat het 18 84er tabaksgewas meer ponden dan dat van 1883 zal opleveren, valt niet te betwijfelen; echter zal de qualiteit der84ertabak die van den oogst van 1883 maar weinig overtrelfen en mis- schien daarmede gelijk staan. Een groot gedeelte, zoowel in Betuwe, Maas en Waal, als Veluwe, is niet zoo dunbladig en zal daarom ook niet zoo spoedig voor het sigarenfabrikaat gcschikt zijn als de oogst van het vorige jaar. De Hol'andsche Maalschappij van Landbouw bield Dinsdag jl. onder voorzitterschap van den heer Van der Ouriermeulen hare jaarvergadering. De voorzitter wees in zijn operiings- woord op de prachiige resullaten van de internationale tentoon- stelling te Amsterdam. Door de vergadering werd hulde ge- bragt aan den voorzitter en den secretaris-penningmeester Waldeck voor de beharliging van de belangen der Maatschapij te Amsterdam, terwijl ook een motie werd aangenomen, om hulde te brengen aan het geheele comite voor die tentoon- stelling. De rekening en begrooting werden goedgekeurd. Met 370 tegen 138 sleinmen werd besloten het volgende jaar eene tentoonstelling vanwege de Maatscbappij te houden en met 289 tegen 210 stemmen werd Purmerend aangewezen als plaats voor de tentoonstelling. Ilet Hoofdbestuur werd gemagtigd het volgend jaar in Zuid-Holland eene school voor zuivelbereiding op te rigten. De commissie ter bevordering van het uitroeijen van de longziekte is diligent verklaard. Besloten is de wenschelijkbeid uit te spreken tot oprigting van eene vereeuiging ter bestrijding van knoeijerijen in den boterhandel. Tot lid van het Hoofdbestuur is benoemd de heer P. J. A. de Bruine, te Zwijndrecht. Door de vergadering is besloten toe te treden tot het Neder- lanrlseh Landbouw-comitd, en de concept-statuten daarvan goed te keuren. De gewijzigde Wet der Maalschappij is en bloc aangenomen Tot lid van verdiensten is benoemd de Minister van Landbouw in Frankrijk, de heer Mdline. De Gemeenteraad van Purmerend heeft besloten tot het verleenen van een subsidie tot een maximum van 2500, voor festiviteiten en verdere onkosten, als de Hollandsche Maatschappij van Landbouw de algemeene vergadering en de daarmede verbonden tentoonstelling in 1885 te Purmerend zal houden. In den polder Waard en Groet heerscht thans groote be- dryvigheid. Een achttal stoommachines zijn dagelijks op verschillende hofsteden in werking bij het dorscheu der granen. Weinige landbouwers maken nog gebrnik van de paarden- machine. De granen zijn thans spoedig marklklaar, wat voor den landman goed is, voor de vele arbeiders echter niet, daar de werkzaamheden, thans zeer druk, weldra afgeloopen zijn. Als een bewys van het zeldzaam prachtige weder van dezen nazomer kan dienen, dat in de kweekerij van den heer J. Uitenluis Jr. te Kwadijk aardberien van de varieteit „Jueunda" weder in vollen bloei staan alsof de zomer weder zal aan- vangen. Dit geval worrit meermalen waargenomen bij de maandblor ijers, maar bij deze varieteit kan dit als een hooge zeldzaamheid worden beschouwd. De maatregelen tot verbetering van de wekelijksche (Vr\j

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1