fiemengtle Berigten. - 162 Voor den kleinen landbouwerdie hoogstens 1 '/a H. A. dagsche) veemnrkt te Hoorn hebben een gunstig resultant opgeleverd. Er werd buitcngewoon veel ve.e aungevoerd en met dea extra treio, die voor het eerst reed, kwamen vele kooplieden ter markt. Er werden dan ook na afloop drie waggons met verhandeld vee geladeu, twee voor Amsterdam en een voor Haarlem. Ook de stoomboot van 's middags 12 uren vervoerde veel vee naar Amsterdam. Als een bewijs van cnrieuse gewoonien van eene kip, deelt men aan de Leidsche Ct. rnede, dat een schuitenjager aan den Leidschendam een bioedsel kippen heeft van het vorige jaar waaronder er zich eeu bevindt, die sedert het laatsl van Januari nog elken dag een ei legt. Maar hoe wordt dat ei gelegd? De kip komt daartoe telkens in het woonverlrek, springt in de wieg by het kind en volbrengt hare roeping. Wat men ook beproefd heeft om de kip te verwijderen, zelfs door onophoudelijk het kind te wiegen, zy geeft het niet op en bekreunt zich om het wiegen geen zier. Door de Friesche Maat9cbappij van Landbouw is besloteu aan de hh. P. Lycklama a Nijeholt en jhr. Mr. C. van Eysinga je Leeuwarden A. H. van Sloten, te Rauwerd,, en jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen, te Balk, eene herinneringsme- daille aan te bieden, als blijk van waardeering voor de be- langrijke diensten door hen aan de Maatschappij bewezen, als leden der commissie, aan welke de geheele zorg was opgedragen voor de inzending van eene verzameling Friesch vee enz. op de onlang9 te Amsterdam gehouden Internationale Landbouw- tentoonstelling. Tevens is besloten tot aansluiting aan het Ned. Landbouw- comitd. Vanwege de gemeente Groningen zijn puhliek verhuurd twee boerderijen, welke op de eerste verhuring uit gebrek aan genoegzame belang9telling niet konden verhuurd worden. De hoogste bieder, F. Schot, te Ter Borg, voor de eer9te boer- derij, bragt het tot 555 's jaars, terwijl deze bouwhoeve de laatste 6 jaren f 1070 aan huur had opgehragt. Ook de tweede werd aanzienlijk lager, en kwam op f 400 'sjaar9, huurder R. J. Christiaans, te Sellingen. Beide p-rreeelen zijn door den Raad der gemeente Groningen gegttnd. Nog steeds duurt de daling der landerijen voort, tengevolge van slechte graanprijzen en niet overvloedige oogsten. In het volgende jaar hoopt de Algemeene Vereeniging van Bloembollen-cultuur te Haarlem haar 25jarig bestaan te her- denken, en die herdenking te vieren met eene bijzonder luis- terlijke tentoonstelling van bloeijeude bol- en knolgewas9en van 20 24 Maart 1885, waarvoor een subsidie van 1000 uit de gemeenteka9 i9 aangevraagd. Het piogramma voor de tentoonstelling bevat 140 aanvragen voor verachilleude ver- zamelingen van bloem-, bol- en knolgewassendaarbij worden uitgeloofd niet minder dan 41 gouden, 119 zilververgulden en ISO zilveren en 91 bronzen medailles, enkele ook nog met geldelijk bedrag als prija. Uit St. Annaland (eiland Tolen) wordt het volgende verslag over den toestand van den landbouw aldaar medegedeeld De landbouwer heeft het, wat de werkzaamheden aangaat, tegenwoordig goed naar zijn zin. Begunstigd door het prachtige weder, gaat de arbeid op het veld vlug van de hand, en men heeft met geen ongemakken te karnpen. Veel is er reeds van den akker weggevoerd, doch veel blijft er ook nog over, zoodat droog weder zeer gewenscht blijft. Allerwege is men druk brzig met het rooijen van de aard- appelen, het botten van suikerpeen en het delven van de meekrap, en komen er arbeiders tekort om al deze werk zaamheden te verrigten. De stamboontje9 zijn meest alle reeds in de schuren ge- borgen. Alleen enkele late stamboontjes, gegroeid tusschen de manpelwortelen of ajuin, ziet men nog aan den „tol staan, doch blijft het drooge weder nog eenige dagen aanhouden, spoedig zullen ook deze van de landerijen verdwenen zijn. De opbrengst van dit gewas is, wat de Loeveelheid betreft, zeer bevredigend. Met de hoedanigheid is dit minder het geval. De boontjes hebben door de regen9 in het laat9t van Aug. en het begin van September veel geleden, en de witte boontjes zijn daardoor veel gevlekt. Hierdoor is de markt nog al ge- drukt en zijn de prijzen niet hoog. Voor sommige partytjes kan men slechts f 6 a f 7 per H. L. naaken. Met de ajuin is men ook druk aan den gang. De opbrengst van dit gewas valt niet tegen. Door elkander rekent men die op 400 H. L. per H. A. Is er een gewas, waarop men, wat den prijs aangaat, weinig kan rekenen, en waardoor de verkoop bemoeijelijkl wordt, dan i9 het voorzeker de ajuin. Een paar weken ge- leden, besteedde men 1,40 per H. L. Verleden week daalde de markt tot op 1. Nu is de prijs weer wat beter en ge- rezen tot 150 de H. L. Ook het rooijen van de aardap- pelen houdt vele handen bezig. Het beschot van dit gewas valt ook raede. Het meest worden hier geteeld Zeeuwsche jammenblaauwe winter-aardappelen, nietbloeijers en wol- kammers. De Toolsche aardappelen houden dit jaar hun goeden naam weer in eere. De meeste soorten zijn van een uitmuntende qualiteit, en vooral met de jammen is dit het geval. Naar de laatste soort is echter nog weinig vraag, met audere soorten, vooral „blauwe en wolkammers" gaat het beter. Voor deze besteedt men f 1.50 de H. L. Men 9chat, dat er reeds ongeveer 6000 H. L. ziju uitgevoerd, en nog blijven er een menigte over. Het meest worden de aardappelen verkocht aan kooplui uit Amsterdam, Haarlem en Leiden. Met de gewone aardappelziekte is het dit jaar gelukkig afgeloopen. Wei heeft zij zich vertoond, doch op verre na niet in zulk een hevige mate als eenige jaren achtereen het geval was. Toen lagen de velden bij het rooijen als bezaaid met de „kwade", nu ziet men er bykans geenen. Algemeen hoort men dan ook zeggen, dat er in vele jaren zulk een aardappeloogst niet geweest is. land in gehruik heeft pn voornamelijk aardappelen en ajuin verbouwt, is dit jaar dan ook niet ongunstigwant al zijn de prijzen dezer gevvassen niet zeer hoog, dit wordt toch grooten- deels weder vergoed door de opbrengst, die ruimer is dan in vorige jaren. Door wijlen den Heer J. G. Veening, te Arnhem, is f 1000 vermaakt aan de Prins-Hendrik -Stichting te Egmond-aan-Zee. Men verneemt dat Z. M. de Koning den Minister van Marine gemagtigd heeft om aan de zeemilitieus der ligting van dit jaar, naarmate zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof te verleeneu. Verleden week werd aan den burgerlijken stand te Utrecht door een echtgenoot, wonende in de Putsteeg, aangifte gedaan van een 25e kind; onder de 25 zijn 6 tweelingen. De ge- lukkige vader is tweemalen gehuwd en 62 jaren oud. De uitgaven ten behoeve van den aanleg van Staats- spoorwegen zijn voor den dienst 1885 geraamd op een bedrag van 10 millioenen gulden. Van alle kanten hoort men nu van bestuurbare lucht- ballons. Te Okhta, bij St. Petersburg, heeft een Russisch officier, kapt. Kosztowitz, proeven genomen met een ballon, die ook al bestuurbaar moet zijn. Deze ballon heeft den vorm van een sigaar, even als die van Renard en Krebs, en hij is, behalve van een roer, ook van twee vleugels voorzien. Als de kapitein er maar niet een kwade pijp, zegge sigaar, mede rookt! Een onlangs overleden kindervriend, zekere Heer Vincent, heeft aan de stad Parijs een som van 25,000 francs vermaakt, om voor de rente van dat geld jaarlijks boeken en speelgoed aan arrne kinderen uit te deelen. Te Garsthuizen (onder de Groningsche gemeente Stedum) had onlangs zekere W. Bos eene boereuplaats bewoond door Edema, verkocht aan M. Naunioga, aldaar, met de voorwaarde dat deze het aanwezige losse goed voor f 1500 zou overnemen. De kooper kreeg echter vermoeden, dat van deze aanwezige goederen nu en dan iets verdween, en hij ging daarover met VV. Bos spreken. Bij dit gesprek ontstond een hevige twist, waarbij N. den auder op den grond wierp en herhaaldelijk op de borst trapte. Een paar dagen later kwam Nanninga bij den bakker te Garsthuizen en hoorde daar ter loops, dat Bos gestorven was. Doodelijk verschrikt over deze onvoorziene gevolgen van zyne drift, spoedde hij zich naar huis, waar hij zich in zijne wanhoop heeft opgeharigen, Het geheele dorp is onder den indruk van deze vreeselijke gebeurtenis. De Koning en Koningin zijn over Luik, Pepinster en Colmar, op het kasteel Berg aangrkomen. De Hertog van Nassau is, met de ardere verwanten van het Huis van Oranje-Nassau, door onzen Koning uitge- noodigd om de feestelijke onihulling van het standbeeld voor Willem II te Luxemburg bij te wonen. Men maakt in het bnitenland hieruit op, dat de Hertog als troonopvolger in het Groot Hertogdom te beschouwen is. Men heeft in de laatste jaren de St. Pieterskerk te Rome van een geheel nieuwe looden dakhedekking voorzien. Aan dit werk ziju 12 jaren besteed en het kostte ongeveer 96,000. Het nieuwe lood werd uit Spanje ontboden en met het lood van de oude dakbedekking zametigesmolten in de ver- houding van een deel oud op twee deelen nieuw. Het nieuwe looden dak is in zijn geheel 354,305 kilogram zwaar en het zou, plat uitgekgd, een ruirnte van 6152 vierk. meter beslaan. Bij het wegnemen van het oude dak vond men drie platen van verguld koper. Een Italiaansch geneesheer, Dr. Romanelli, die zich van 1866 tot 1884 met onderzoekingen omtrent de cholera bezig hield, deelt de volgende nitkomsteo mede: Als de lijders ge- neeskundige hulp inroepen bij de eerste verschijnselen^ ol de voorteekenen van de ziekte, dan ontwikkelt deze zich of niet tot echte cholera, of iD een zeer ligten graad. Van hen, die met het roepen van een geneesheer wacht en tot zich brakin- gen en buikloop voordedrn, stierven 20 pCt. en van de pa- tienten, die dit nog langer uitstelden 80 pCt. of zelfs 9 5 pCt, Donderdagmorgen geraakte te Follega, gemeente Lem- sterland, de veehouder M. H., een reeds bejaard man, bekneld tusschen een zandwagen en een paal en werd zoodanig ge- kneusd, dat bij binnen enkele uren eeu lijk was. De onge- ukkige laat vrouw en kinderen achter. De hoofdprijs van de Tentoonstellingsloterij, de riviere van diamauten, bevindt zich thalis te Parijs. De trekking der laatste serien en der hoofdprijzen schijnt nu zeker op 31 Oct. a. s. te zullen geschieden. Te Scheveningen wevden gedurende het verloopen bad- seizoen genomen 19,281 damesbaden, 36,704 heerenbaden en 7059 gemengde baden, totaal 63,044 haden of 12,855 meer dan in 1883. Het getal binnenbaden was dezen zomer 5892, nl. 3520 zeewaterbaden, 846 zoetwaterbadeii en 15 26 douches. In 1883 was bet aantal binnenbaden 5810. Als eene bijzonderheid wordt vermeld dat in de ge meente Opmeer, voor de lifting van 1885 5 lotelingen ziju die alien vrijstellingen hebben als eenige zoons. Daar zijn er onder, die drie, vier zusters hebben. Opmeer levert dus aan het contingent van 1885 geen enkelen soldaat. Henry Villard, of Heinrich Hilgard, de bekende Ame- rikaansche spoorvvegkoning, die onlangs liquideerde, heeft in zijn vaderstad Spiers, waar hij eenigen tijd met zijn echtge- noote verblijf houdt, een som van-10 000 Mark geschonken aan het diaconessengesticht. Hij is dus nog zoo arm niet. De Regtbank te Dordrecht heeft 15 dagen celstraf opgelegd aan een vrouw uit Zuid-Beierland, die 's Dachts even haar buurvrouw had gepord om haar eens ferm af te kloppen. Natura Artis Magistra te Amsterdam is van 4 tot 30 September bezocht door 71,460 stadgenooten tegen betaling van 25 cent. De volgende bijzonderheden omtrent een ongeluk te Schipluiden worden door de Delftsche Ct. medegedeeld: De weduwe Hamel, uit Kralingeu, die zich sedert Donder- ilag jl. alnier heeft gevestigd, had hezoek ontvangen van eenige barer kinderen uit Rotterdam en Kralingen, met wie zy den dag gezellig doorhragt. Toen de familie des avonds met een wagentje met een bit bespannen zou huiswaarts keeren, schrikte niet ver van het woonhuis de hit van een zandhoop en week zoo onverwacht9 en snel uit, dat hij met rijtuig en al in de breede Wetering nederstortte. Onder aanhoudend hulp- gerot-p was het den personen, die in het rijtuig waren geze- ten, nog gelukt zich boven op de kap te werken, toen eene nieuwe beweging van het paard het wagentje deed kantelen eu alien in de diepte verdwenen. Inmildels waren eenige personen toegeschoten, die, zooveel zij vermogten, de hand tot redding uitsraken. Een van hen die zwemmen kon, 't was de molenaar J. Beck, ging te water en slaagde er in achtereenvolgens twee des manrien eu een kind levend aan den kant te brengen. Eerst een kwartier later vond men de lijken van de vrouw van Hamel, van diens kind en van zyn broeder. Niettegenstaande de beide in aller jjl ontboden geneeskun- digen verschillende pogingen in bet werk stelden om de le- vensgeesten bij de drenkelingen op te wekken, kwam men toch na een uur tot de droevige ervaring, dat men slechts den dood kon constateeren. Drie personen: een man, eene 23-jariae vrouw en eeu kiudje van een jaar, verloren alzoo bij dit ongeval het leven. Ofschoon Wormerveer naauwelijks vier jaar gcleden door een bijna algemeene epidemie van mazelen bezocht wt-rd, heerscht aldaar deze kinderziekte thans weder in die mate dat ruim zeventig gezinnen er door zijn aangetast. Het roodvonk, dat er aan voorafgidg, bepaalde zich tot kleinen kring maar ei'.chte betrekkelijk nog al slachtoffers. De mazelen zijn van een goedaardiu soort. Bij het uitbreken der ziekte is de bewaar- school geslolen. Er moeten thans onder de Atjehers reeds 35 deserteurs uit het Ned. Indische leger zijn. De controleur van Anali- saloeng ontving onlangs een schrijven van Europeesche weg- geloopen soldaten, waarin kennis werd uegeven vaa de for- matie en organisatie van een Atjehsch departement van Oorlog dat, als eerste maatregel, mobiele kolonnes had samengesteld 1 Dit stuk was onderteekend door Toekoe Tjoet als chef van het departement en door onderscheidene Europeesche deser teurs als colonne-commandanten. Men meldt uit IJmuiden aan het D. v. N. Bij het bezoek, verleden Zondag door de Russische groot- voreten er» den heer 's Jacob aan IJmuiden gebragt, werd door hen aan den bevelvoerenden genie-officier ter plaatse vergunning gevraagd tot het bezigtigen van het fort. Daar de toegang tot het fort aan buitenlauders zonder verlof van den Minister van Oorlog verboden is, werd door dien officier de vereischte magtiging gevraagd, doch een weigerend ant- woord ontvangen, hoewel dit verlof berbaaldelijk aan vreemde offlciereu werd toege9taan. Men schijnt dus aan het ministerie van Oorlog van het eene uiterste in het andere te vervallen. Een droevig ongeluk heeft Maandagavond te Liverpool plaats gehad door onvoorzichtigheid met een petroleumlamp. Door het omvallen der lamp geraakte de kamer van een ar- beiderswoning in brand en het hoofd er van, een oppassend timmerman, twee zijner zoons en een getrouwde doehter kwa- men in de vlammen om. De vrouw des huizes ontkwam met haar jongste kiud. Volgens het 'Berliner Tagblatt" bestond er in het Regerings- distiict Potsdam nog voor twintig jaren een dorpje, Merlin ge- naamd, waarvan thans niets meer dan het kerkhof over is. Het was wel niet groot, maar het bezat toch eene eigene kerk en school. Thans zijn ook de laatste huizen voor afbraak verkocht; alle bewoners hadden zich gaandeweg naar andere plaatsen metter woon begeven. Meester in de dorpsschool: »Wie is de eerste man in den Staat, die ons wetten geeft, en dien wij alien eernied verschuldigd zijn De kinderen: »De veldwachter, Meester!" Vraag. Wie is van voornamer afkomst, de man of de vronw? Antwoord. De vrouw, want zij werd uit den mensch gemaakt, terwijl de man uit het stof der aarde zijn aanzijn ontung. Op de internationale gezondheids-tentoonstelling te Londen is een beambte, door onvoorzigtige aanraking van een electrischen toestel, plotseling gedood. Terwijl een scherprechter bezig was een man op te hangen, brak de strop, en delinquent en beul tuimelden met een flinken schok op 't schavot. „Dat is me nog nooit gebeurd," zei de onstelde beul. ,Neen, mij ook niet," bernam de andere. Donderdagavond is te Delden, gemeente Vorden, de kapitale boerenplaats. „IIet Roesink," afgebrand. De oorzaak is onbekend- De geheele inboedel, alsmede de oogst en vier varkens zijn een prooi der vlammen geworden. Renter. Hoeveel heb je voor het gestolen lam ontvangen? Beschuldigde. Acht gulden. Regter. ,Dat is met waar Beschuldigde. .Wel mijnheer de regter, als je t beter weet dan ik, waarom vraag je 't dan?" - Regter. Je hebt er tien gulden voor gekregen" - Beschuldigde. .Nou, ik wil me^op een klei- nigheid zienwe zullen dus 't verschil maar deelen. Uit IJsland komt het berigt van eenen vreeselijken orkaan, die den 11 den September over het eiland gewoed heeft. lengevolge daarvan zijn 19 schepen, meest Noordsche, vergaan, 60 kleine visschersbooten totaal vernield en 32 vaartuigen zwaar beschadigd, met groot verlies van menschenlevens. De kapitale hofstede, bewoond door J. A. Kruif, onder Werk- hoven, is met drie met koren gevnlde bergen een prooi der vlam men geworden. De inboedel is gered. De oorzaak is onbekend.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2