LaMboiiw. Gemeagfle Berigien. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 814 Oct. 1884. Bij Volgnr. Ill zijn aangewezen de posten waarop, naar aanleiding van artikel 115 der Gemeentewet, door den Gemeenteraad af- en overschrijving zal kunnen worden verleend. Agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 23 October 1884, des morgen9 ten tien ure, ten Raadhuize. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2 Benoeming van leden voor het Bureau van Stem-opneming ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. 3. Benoeming van eene Vroedvrouw voor de Standplaats Lynden. 4. Benoeming van eene Onderwijzeres voor school No. 4 (Hoofddorp.) 5. Verzoek van de onder- wijzers Hoefman en Bruggeman, om de school No. 3 (Vijf- huizen) te mo'gen gebruiken tot het houden van Zangoefe- ningen. 6. Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Om- slag over 1884. GEBOREN: Leendert Willem, zoon van J. A. Kramer en W. v. Driel. Magdalena, dochter van A. Verschoor en A. Coen- radie. Jannigje, dochter van B. Bras en A. van Gennip. Alida, doehter van L. Hulsbos en N. S. Groenendijk. Maria, dochter van H. van Donselaar en A. P. Beumer. Cornells Johan, zoon van G. van Schaik en P. van Leeuwen. Tobias, zoon van S. van Duijn en E. de Jong. Francina Adriana, doehter van J. van Willigen en C. E. Guldemond. Cornelia, dochter van W. Schaap en M. Duijm. Gerardus Petrus, zoon van T. Mesman en M. Bokkers. Jacoba, dochter van H. Ver- boom en J. v. Tol. Pieter Willem, zoon van K. Millenaar en A. van Wijk. Matthijs, zoon van A. v. d. Mooren en A. A. Branderhorst. Dirk, zoon van D. Wester en H. Nesslage. Wilhelmina Petronella, dochter van Q. v. d. Peijl en M. J. Umans. Johannes Gerardus, zoon van JVisser en G. de Groot. Maartje, dochter van J. Dekker en A. Machielse. Hermanus, zoon van G. Dazert en M. E. v. d. Steeg. Cornelis, zoon van C. de Gooijer en C. Tamboer. Hendrika, dochter van A. Yis en N. E. van Keulen. Gerritje dochter van T. van Zanten en W. v. d. Wal. Jannetje dochter van J. de Reus en H. v. d. Wal. LEYENLOOS GEBOREN1 kind van J. Deugd en J. van Gulik. OVERLEDENHendrikus Jacobus, oud 13 jaar, zoon van T. de Reus en M. Hessing. Dirk Cornelis, oud 4 maanden, zoon van A. de Graaf en T. van Tol. Johannes, oud 8 dagen, zoon van C. Bom en J. C. Meenderinck. Adrianus Jacobus, oud 3 maanden, zoon van J. W. Bontje en K. v. Smorenburg. ONDERTROUWDJ. van Rijn met J. M. Dekker. GEHUWDL. Cornelisse met C. P. Cuvelier. M. Doornhein met M. Kouwenberg. Op de markt van 15 October, te Hoofddorp, waren aan- gevoerd 60 paarden en veulens, 10 hitten, 5 koeijen, 6 kal- veren, 5 schapen en 2 geiten. Zaterdag j.l. stond eene aan den ringdijk nabij den Lijnden staande hooischelft in brand. De veldwachter daar juist passeerende, waarschuwde den eigenaar Ph. de Haan, welke den brand bluschte. De persoon van T. A. K. is j.l. Vrijdag te Hoofddorp door de duisternis tegen een kort aan den weg geplaatste machine of ander voorwerp aangeloopen, waardoor hij bewus- teloos tegen den grond viel. Met behulp van een vriend is hij overeind geholpen en naar huis gebragt. Later bleek dat zijn linkeroog was gezwollen. Uit het verslag van den staat der Hollandsche Maatschappij van Landbouw blijkt, dat het aantal afdeelingen onveranderd is gebleven, maar het ledental verminderde, zoodat het thans slechts ruim 11000 bedraagt. Het verlies in ledental vvordt in de eerste plaats aan de minder gunstige tijdsomstandighe- den toegeschreven; bovendien bleef de gewone vermeerdering door het niet-houden van de jaarlijksche tentoonstelling, uit. Enkelen hebben zich teruggetrokken, omdat de leden der Maatschappij geen vrijen toegang op de Internationale Land- bouw-Tentoonstelling kregen. Uit de rekening blijkt, dat het nadeelig saldo verdwenen is, en besft plaats gemaakt voor een aanmerkelijk voordee- lig slot. Het maandblad, onder hoofdredactie van den Heer Mr. D. Visser van Hazersvvoudewordt van alle zijden gesteund en werd geregeld aan de leden toegezonden. Ook dit jaar werd door het Hoofdbestuur aan eenige af deelingen gelegenheid gegeven een landbouwkundige voordragt in haar midden te doen houden. Die voordragten worden meer en meer gewaardeerd. Om finaneieele redenen kan slechts een beperkt getal afdeelingen daarvoor in aanmerking komen, terwijl de bepaling er van naar een rooster geschiedt. Ver- sehillende afdeelingen wier kas dit toelaat bestrijden zelven de onkosten om een landbouw-leeraar te doen oplreden. De oprigting van vakscholen voor zuivelbereidiDg, waaraan de Maatscbappy al lang hare zorgen wijdde, is wel een be- langryke schrede vooruitgegaan door de krachtige en flinke medewerking van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en de aanzienlijke subsidie door dat collegie toegestaan, doch door de weigering van eene dergelijke bijdrage door de Ge- deputeerde Staten van Noord-Holland, blijft die oprigting tot nog toe op uitvoering wachten, Het Hoofdbestuur hoopt, dat de Regering de haar gevraagde bijdrage zal toestaan, en ook de vernieuwde poging, welke het Hoofdbestuur nu bij de Pro vinciale Staten van Noord-Holland aanwendde, met een gun- stigen uitslag mogen bekroond worden, opdat de gewigtige zaak, waarvan het nut en het noodzakelijke door iedereen wordt ingezien, tot verwezenlijkiog kome. De oprigting van eene Nederlandsche Maatschappij van Landbouw is sedert de vorige algemeene vergadering gebleken tot de vrome wenschen te zullen blijven behooren. Op initatief van den Heer D. Fontein de Jong, hebben echter tusschen afgevaardigden van verschillende Maatschap- pijen besprekingen plaats gehad, welke leidden tot het vast- stellen van bepalingen voor een op te rigten Nederlandsch Landbouw-Comite. Die bepalingen zijn aan de afdeelingen ter kennisneming gezonden. Ten slotte wijst het Verslag op de Internationale Landbouw- Tentoonstelling te Amsterdam gehouden, en herinnert met vol - doening aan het goed figuur door Nederland in vele opzigten, voornamelijk in veeteelt, gemaakt. De einduitslag van de te Klundert gehouden verpachting van twaalf perceelen bouwland, voor den termijn van vijf jaren, gelegen aldaar, vroeger behoorende tot de dotatie van wylen Prins Frederik, thans aan het Rijk, is, dat deze slechts te zamen 1852,67 opbragten, terwijl zeven jaren geleden dezelfde perceelen f 7228,35 golden. Naar men verneemt, zal de Staat de perceelen wegens de geringe pachtsom niet gunnen, maar tot verkoop hiervan overgaan. In de landbouwkolonie Saint Louis in het Fransche depar- tement Gironde, zyn 13 mannen en een opzigter vergiftigd door padden9toelen, die zij gegeten hadden. Zes hunner zijn reeds gestorven en de overigen verkeeren nog in levensgevaar. Wordt thans in vele plaatsen over gebrek aan werk geklaagd, dit is te Zevenbergen niet het geval. De arbeiders aldaar vinden volop werk, nu de werkzaambeden aan de suikerfa- brieken in vollen gang zijn. Vele gezinnen verdienen aan deze inrigtingen flink bun brood gedurende de wintermaanden. Ook bij de landbouwers is veel werk, daar de oogat goed ge- lukt is, en zij bijgevolg veel graau hebben te dorsehen. Zelfs verscheidene boeren kunnen hunne aardappelen niet gerooid krijgen, daar zij geen arbeiders hiervoor hebben. Men schrijft uit de Groninger Veenkolonien De pogingen, om van zuidelijker streken (voornamelijk uit Amsterdam en Utrefhl) mest hierheen te vervoeren, stuiten tot dusver af op de hooge vrachtprijzen bij het spoorwegver- voer. Ook zijn de mestprijzen bij de stedelijke reinigingen thans vrij boog. Amsterdam en Utrecht eischen thans/2,75 en meer per M3. Eene waggonlading compost, van 10,000 kilogram, zou, tot aan het station Zuidbroek van Amsterdam of Utrecht aangevoerd, ongeveer 50 of 5 per M3 kosteu. Daarbij komt dan nog het vervoer van Zuidbroek hierheen, hetwelk op minstens 0.30 per M3 moet worden berekend. Dit vervoer zou echter aanmerkelijk lager in prijs worden, wanneer men langs den tramweg den me9t kon vervoeren met waggons, welke de Veenkoloniale Mestmaatschappij daar voor wil laten inrigten. In de laatste jaren zijn hier echter in velerlei opzicht de kansen gekeerd. Nu de landbouwprodukten in prijs vermin- derden is ook de mestprijs aanmerkelijk gedaald. Eenige dagen geleden werden ender Oe9tgeest verkocht eenigs hectaren weiland, die den kooper met de kosten te staan komen op drie en dertig honderd gulden pr. Hpct.; ook werd er zeer kort geleden weiland verhuurd voor ruim honderd gulden per hectare, en wel land van geringe kwaliteit. Men knn hieruit opmaken, dat weiland nog niet veel in waarde is teruggegaan, doordat de achteruitgang in de waarde der lan- derijen alleen betrekking heeft op bouwland, vooral in Zeelaud, Groningen en andere streken, waar men hoofdzakelijk met den graanbouw zich bezig houdt. Het roggezaaijen is op de Veluwe in vollen gang en wordt tot heden door vrij goed weder begunstigd. De boeren krij gen er, naar hun wensch, het zaad droog in; een voordeel, dat op de ontwikkeling van de plant en later op den voor- deeligen groei zeer duidelijk aan het iicht komt. De aard- appels zijn voor 't groot9te gedeelte den grond uit, en in kelders en kuilen als wintervoorraad geborgen. Zoowel de kwantiteit als kwaliteit, twee dingen, die bij een goed ver- bouw meestal zamengaan, laten over het algemeen niets te wenschen over. De prachtige zomer van dit jaar, eene af- wisseling vau onweer, regen en een aantal schoone dagen bragt aan den schralen grond een ongekende, zeldzaam voor- komende groeikracht, en hy verdient dan ook wel door de bewoners van de heide in goede herinnering te worden bewaard. Ook over het zoogenoemde herfstvoer voor het vee is eene stem van tevredenheid. Vooral de spurrie is uitnemend ge- lukt. Dat de schapen er zich dagelijks dik aan eten, is zeer tot voordeel van den boer, die uu nog voorshands van het loopen met den koekzak en de hooiir.and naar het sjiha- penhok bevrijd is. Voor het rundvee is mede de spurrie een goedsmakend en gezond voedsel, dat niet alleen den groei bevordert, maar bij de koe bovenal op de melkgift en weder op de daaruit verkregen boter, wat de hoedanigheid aangaat, zeer in het voordeel terugwerkt. Het knolgroen dat de spurrie opvolgt, het loof voor het vee, meer bepaald voor de runderen, de vrucht voor de menschenontwikkelt zich flink en doet een goed verbouw verwachten. Als eene bijzonderheid deelt men mede, dat een door den opzigter der Protestantscbe begraafplaats te Arnhem verleden jaar in een bloempot geplaatsten druivenstek reeds dit jaar twee flinke trosscn druiven voortbrengl. Z. M. de Koning wordt in de helft van November voor korten tijd uit Luxemburg in de Residentie verwacht. Een vreeselijke storm heeft op Sicilie, voornamelijk te Catania, gewoed. Er werden 21 menschen gedood en 50 ge- wond. Een aantal huizen en booraen waaiden omier of werden zwaar beschadigd en de telegraafgeleidingen zijn grootendeels vernield. Volgens een andet berigt bedraagt het aantal dooden 23 en dat der gewonden ongeveer 100. De schade wordt op twee millioen lire geschat. Ook in de omstreken van Ravenna werd groote schade aangerigt door een hevigen orkaan. Een spoorwegbrug is vernield en op de kust vergingen verscheidene schepen" waarbij 12 matrozen verdronken. Te Pesaro veroorzaakte de hevige regen een overeenstrooming en drie menschen kwamen daarbij om het leven. In een later Reuter-telegram wordt gemeld, dat de storm te Catania in eenen hevigen cycloon oversloeg. Reeds werden 27 lijken gevonden, maar men schat het aantal dooden op 350. De schade wordt op 5 millioen lire geschat. Als een bewijs, dat het met de Twentsche industrie nog niet zoo geheel slecht gesteld is, meldt men uit die streek: le Enschede zijn sedert 1 Januarij gebouwd 92 huizen, te Hengelo 63 huizen en te Almelo 49. Te Hengelo en te Al- melo werden in elke plaats 2 fabrieken aanmerkelijk uitgebreid. Bovendien worden te Enschede twee nieuwe spinneryen te Borne een nieuwe spinnerij en te Oldenzaal den nieuwe weverij gebouwd. Naar aanleiding van eene lezing, door den Heer R. E. B. Cromton in het gebouw der gezondheidstentoonstelling te Londen onlangs gehouden over „kunstlicht met betrekking tot de gezondheid," deelt de Stoompost het volgende mede: Zijn wij goed ingelicbt, dan is het hoofdkantoor der rijks- telegraaf te Amsterdam sedert ongeveer vier jaren verlicht door electrisch booglicht en zulks ten vollen genoege van het personeel. Wel meende men aanvankelijk bezwaar te zien in het heldere licht van de electrische regulatoren (differen- tiaallampen van Siemens), en werd menig oog gewapend met een grijzen of blaauwen bril, of met een scherm of kap, doch van lieverlede verdwenen deze voorwerpen, en verheugde men zich in een licht, dat der gezondheid ten goede komt en tot opgewektbeid stemt. Vele ambtenaren dit wordt ons van goed ingelichte zijde verzekerd verlaten nu des avonds na afloop van hun diensttijd, het kantoor zonder hoofdpijn en zonder de algemeene malaise, waarmede zij vroeger, voor de invoering van het electrisch licht, werden gekweld. De voorkeur voor electrisch licht schijnt thans onder het personeel zoo groot te zijn, dat met angst en beving wordt opgezien tegen het werken bij gaslicht, wanneer men bij nitzondering tot dit kunstlicht de toevlucht moet nemen, ingeval aan den motor (eene ga9kracht machine van 8 paardenkracht) bet een of ander hapert. Rn geen wonder! Als men bedenkt. dat in de seinzalen van bedoeld kantoor voor de invoering vau electrisch licht zelfs bij de felste koude des avonds niet ge- stookt werd, en dat niettemin de temperatuur te ongeveer 8 uren was gerezen tot 85 zelfs tot 90 gr. F.., dan moet men zich afvragen, hoe in zalk eene atmosteer, waaraan toch de noodige levenslucbt ontbrak, nog kon worden gewerkt Bij het electrische licht bleek de temperatuur op hetzelfde uur 25 tot 80 gr. lager te zijn, terwijl iedereen veel vrijer kon ademen. De gevolgen hiervan op de gezondheid van het personeel zullen gewis wel niet zijn uitgebleven. Een geval, dat aan de legende van Philemon en Baucis herinnert, deed zich dezer dagen te Berlijn voor. Daar overleed de secretaris van polite Dr. Sack, na nog geen twaalf uren ziek te zijn geweest en eenige oogenblikken later zyn vrouw, zonder .voorafgaande ongesteldheid. De echtgenooten zijn in een zelfde graf begraven. Te Milaan is dezer dagenvoor het eerst in Italie het stoffelijk overschot van een priester verbrand. De over- ledene had in zijn testament uitdrukkelijk bepaald, dat men aldus met zijn stof zou handelen, en dat ziju nabestaanden hun regt op de erfenis verbeurden als zij niet zijn wensch voldeden. Meermalen is de aandacht gevestigd op de goede toe- komst, die het Indiscbe leger aanbiedt aan jongelieden die een ambacht kennen, als metselaars, schoenmakers, smeden enz. Zij vormen een afzouderlyke categorie in het leger, zijn veel minder soldaat, genieten veel vrijheid en, wat van be- lang is, veel meer soldij en worden onder goede leiding allengs bekwamer in hun vak, zoodat zij, na afloop van hun verbind- tenis eene burger betrekking zoekende. deze gemakkelijk vinden kunnen. Hebben zij eenigszins gelukkig gediend, door behalve hun officieelen arbeid ook particulier werk te hebben kunnen verrigten, dan hebben zy bij overleg en zuinigheid ook zoo- veel kunnep overhouden om een eigen zaak op te zetten. Zoo lazen wij in de Java Ct. eene oproeping van den chef van bet wapen der artillerie van candidaten voor eene betrek king bij den artillerie-constructiewiukel te Soerabaja, die het smids-, plaat- en bankwerkersambacht volkomen meester moeten zijn, aan welke betrekking verbonden is een maan- delijksch tractement van 200 met verhoogingen tot een maximum van 250, vrije geneeskundige behandeling en verdere wettige voordeelen. Ieder die iets afweet van de geschiedenis onzer dagen, kent Edison en zijn reeds voortdurenden stroom van uitvin- dingen. Maar niet ieder weet, hoe zonderling hij aan zijne dezer dagen overledcn vrouw kwam. Zij heette Mary Stilwell, en was met een aantal andere vrouwen en meisjes werkzaam op een zijner ateliers. Op zekeren dag stond hij achter haren stoel, terwijl zij gaatjes in een papier prikte. Zij zeide toen, dat zij nooit behoefde om te kijken om te weten of hij het was of niet, want dat zij dit gevoelde. Edison keek haar daarop een oogeublik opmerkzaam aan, en vroeg baar toen, zonder eenige verdere voorafspraak, of zij zijne vrouw wilde worden. Doodelijk verschrikt antwoorde Mary, dat haar zoo iets nooit in de gedachten was gekomen. „Natuurlijk niet", bromde Edison, „maar nu kunt gij er over denken." Eene week tijd liet hij haar, en aau het einde van die week waren zij een paar, en, als niet alle geruchten het mis hebben, zijn zij een zeer gelukkig paar geworden en gebleven. De Huisv. Naar wij vernemen, moet het voornemen bestaan, dat Z. M. de Koning de nieuwe zitting der Staten-Generaal den 17en November weder in persoon zal openen. Op den gevel vau een magazijn te Chicago, las men het volgende: nVVat hebt ge er aan U elders te laten afzetten? Gaat hier binnen!" Door de douanen aan het station te Venlo is een groote gouden nCiborie" (hostie-kas in de catholieke kerk) aangehouden, welke

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2