m 1884. Vrijdag, 24 October. Nr. 43. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van het Abonnement: in bet Jaar Hoofd-Ag'enten voor dit Weekblad, te Haarlem P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering Donderdag 23 October 1884, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1521 Oct. 1884. at.T.E toezendingen, redaktie en uitgave betreffende te adresseren aan V VUOMIA C°.te Amsterdam. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. 1AARLEMMERMEER Prijs van een fa'kel Nommer 15 Cent. de Heeren VAN des morgens ten 10 urein het Raadhuis. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer 't Hooft, met kennisgeving. De notnlen der vorige vergadering worden goedgekeurl na eene kleine wijziging. I. Mededeelingen en ingekomen stukken, o. a. Procesverbaal van kasopneming en mededeeling dat benoemd zijn tot zetters, de heeren Titnmermans, 't Hooft en Biesbeuvel. Een voorstel om eenige in kas zijnde gelden in prolongatie te geven, wordt afgestemd. II. Tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Earner der Staten- Generaal zijn benoemd de heeren A. J. G. Timmerman3 en J. van Zijverden. III. Omtrent de benoeming van eene vroedvrouw ter stand- plaats Lijnden, wordt besloten aan mej. de wed. Criens Gialto te kennen te geven, dat hare benoeming in de volgende ver gadering zal plaats bebben, indien zij bereid is de benoeming aan te nemeu. IV. Tot onderwyzere3 aan school no. 4 wordt benoemd mej. G. Weidema, te Woerdeu, en de infunctietreding bepaald op 1 December e. k. V. Op het adres van de onderwijzers Hoefman en Brug- gemnn, houdende verzoek om in school no. 3 zangoefeningen te mogen houden, wordt gunstig beschikt tot weder opzeg- gens toe. fjVI. Op het adres van L. van der Hor, om afschrijving wegens hoofdelijken omslag over 1884, wordt gunstig beschikt. VII. Het suppletoir kobier van den hoofdelijken omslag, dienst 1884, wordt behandeld in besloten vergadering. De vergadering is daarna gesloten. GEBOREN. Leentje, dochter van H. Huizinga en C. de Jonge. Rika Johanna, dochter van C. Spaargaren en T. Marsman. Elisabeth Remina, dochter van O. H. van Willigen en N. van Beusekom. Jan Baptist, zoon van J. G. Bertens en A. Jou- stra. Johannes Wilhelmus, zoon van P. Keijzers en M. van Schooten. Metje, dochter van E. van der Wal en M. den Dekker. Dirk, zcon van H, Ravensberg en P. de Bruin. Margje, dochter van D. van Essen en M. Kroon. Jan, zoon van C. v. d. Oord en W. Kooijman. Leendert, zoon van A. Bliek en H. Burghout. Cornelis Petrus, zoon van J. Bakker en N. Straathof. Jacob, zoon van J. Voekers en M. E. Bal- makers. Jan, zoon van J. Buis en C. van Leeuwen. Gerritje, doehter van H. de Lugt en J. den Boer. Adriaantje, dochter van Jden Ouden en A. Hoogendoorn. Gesina, dochter van S. Mulder en P. D. M. Theisens. Janna, dochter van J. Markns en T. Huisman. Blees, zoon van L. Niewkoop en A. Lingbeek. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van P. Gortzak en L. Schellingerbout. OYERLEDENMargareth Jansje, oud 33 jaar, geh. met W. C. Oudshoorn. Metje, oud 1 dag, dochter van E. van der "Wal en M. den Dekker. ONDERTROUWD: C. Sleeuwenhoek met L. Terlouw. GEHUWDE. A. Scheelings, wednr. met M. Cremers, wed. T. N. v. d. Helm met A. Stolwijk C. Eggermond met J. M. Quaak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, ten half een ure, is de boerderij van A. W. Schone, gelegen aan den Sloterweg, afgebrand. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. Donderdag-avond ten half zeven ure werden de bewoners van bet dorp Aalsmeer per telefonisch berigt van Hoofddorp er attent op gemaakt, dat in die gemeente eene felle brand woedde. Later werd echter meegedeeld dat de brand was in lliterlijll Woenadag.) eene boerderij bewoond door den beer Jannsaat. Drie paarden zijn in de vlammen omgekomen. Door de Centrale liberate kiesvereeniging in het district Haarlemmermeer is tot candidaat voor de Tweede Lamer ge- kozen de heer Mr. D. Visser, van Hazerswoude. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Haarlem mermeer is tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer Hovy, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. Belanghebbenden worden herinnerd, dat op of voor den 31 October a. s. de vergunningeu om in deze gemeente met hondenkarren te mogen rijden, moeten verlengd worden. Men dient persoonlijk ter Secretarie te komen en mee- brengen de oude verguuning en de kwitantie van betaalde hondenbelasting over dif jaar. De slagter K. had een stierenkop buiten aan een haak te pronk gehangen. K., die 's avonds een kaartje gaat leggen, ondervond bij zyne te buis komst dat de kop weg was. Deze werd evenwel in den morgen van 17 dezer afgekloven ge- vonden, (door wie is onbekend) voor 't huis van v. d. S. Leesinrichting te Hoofddorp. Boeken worden ter lezing uitgegtven elken Zaterdag-avond van 67 nur, ten Raadhuize. Het leesgeld bedraagt per week 5 cents bij abonnement, per jaar 1.50 voor onvermogenden nihil. Voor C. v. d. R. en diens echtgenoote te Hoofddorp, zich ter ruste begaven, was de hanglamp neergedraaid, zoodat zij maar een weinig licht gaf. Toen 's nachl.s het kindje zich liet hooren, ontwaakte v. d. R. en bespeurde als spoedig dat de lamp in brand stond en bet vertrek met veel damp ge- vuld was. De lamp af te nemen en die in de vaart te gooijen, was 't werk van een oogenblik. Alweer een wenk om met petroleum voorzigtig te zijn. Op Donderdag 6, 13 en 20 November zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche Vee- en Paardenmarkt worden ge- bouden. Op de te Sloten gehouden najaars Veemarkt waren aange- voerd 350 stuks, meest varenkoeijen. Bij een levendigen handel liepen de prijzen van f 100 tot f 200. In de aan- gevoerde kalfkoeijen was geen handel. Met het oog op den tegenwoordig ongunstigen toestand van den landbouw in Oostenrijk, heeft Vorst Johan von LichteDslein zijnen pachters een kwartaal van hun pacht ge- schonken. Dat is in het geheel een bedragvan/ 1.000.000. Deze gunstige beschikking zal gewis direct een veel bete- ren indruk maken, dan breedsprakige discussien en ellenlange dagbladartikelen over den nood der landbouwers. In de gehouden gemeenteraadszitting der stad Haarlem is besloten, een subsidie van f 700 te verleenen aan de Ver- eeniging voor bloembollencultuur, voor de te houden vijfde driejarige tentoonstelling van bloeijende bolgewassen, in Maart 1885. Men moet voor elke gift dankbaar zyn, docb voor de hand- having en de eer eener nijverheidstak, waardoor Haarlem's naam door geheel de beschaafde wereld beroemd werd en nog altijd vermaard is, mag men het geen subsidie van aan- belang noemen. Te minder, omdat er slechts een subsidie van 1000 was aangevraagd. Met het oog op de buitengewone booge prijzen, die voort- durend door Amerikanen voor Friesch vee worden besteed, heeft zich in Friesland eene Vereeniging gevormd, met het doel een geregelden veehandel op Amerika te openen. Reeds zijn op onderscbeidene plaatsen dezer provincie vergaderingen daartoe gehouden en telt de Vereeniging thans een vijftigtal leden. Zal zij echter de noodige levensvatbaarheid verkrijgen, dan is een grooter aantal leden wensehelijk. Om daartoe te geraken, zullen er op nog meer plaatsen vergaderingen wor den belegd, waarbij bet doel der voor de Friesche veefok- kers en veehandelaren zoo belangrijke zaak nader zal worden uiteengezet. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Te Ruinerwold, by Meppel, is een paard van den Heer Santing gestorven, tengevolge van het uitzetten van de pas gedorscbte rogge, waarvan het zich te goed gedaan bad. Een ander paard van denzelfden eigenaar is nog ernstig ziek. De Heer M. B. de Vries, te Benedenknijpe, heeft te Lon- den op de tentoonstelling van Nederlandsche Boter wederom een eersten prijs behaald, bestaande in een zilveren medaille en f 24. De afdeeling Neder-Veluwe van de Geldersch-Overijselsche- Maatschappij van Landbouw heeft Donderdag in hare 208e vergadering, te Wageningen gehouden, eene commissie benoemd tot bet outwerpen vau eene Tentoonstelling, bij gelegenheid van de 41e Algemeene Vergadering der Maatscbappij welke in bet volgende jaar te Wageningen zal bijeenkomen. De beeren J. van Rijn, Costerus, Dyckmeester, Jongkindt Coninck, Endt, Leijgraaff, Scbuurman, Reimers, Hynekamp, Crommelin en Van Daalen zullen daarvan deel uitmaken. Het geschiktste tijdstip daartoe werd in Juni geacht. Over varkensfokkerij eD varkensvoeder werd veel en her- liaald van gedachlen gewisseld. De beer Levie, mede-eigenaar van de stoomvarkensslaglerij te Eede, heeft onder gemakke- lijke voorwaarden 8 premien van f 12 uitgeloofd, voor den mester van 6 varkens, welke tegen 1 April a.s. ongereer 190 pond moeten wegen. In elk geval, goed of niet goed spek, de premien zullen wordeu uitbetaald. Men zal echter nog in nader overleg trachten te komen. Rijstmeel in 't algemeen werd zeer afgekeurd als veevoeder. Beste rijsl, gemalen, vond algemeene instemming. Eikels, wellicht ook kastanjes, waren ook goed om te mesteo. De cooperatie tot aankoop van lijnkoeken enz. zal wellicht een uitvloeisel dezer besprekingen zijn. Zou het volgende berigt ook iets voor Nederland ter ernstige overweging opleveren? Een wenk voor practische philantropie ligt er zeker iD. „Een van de voornaamste Fransche landbouwkundige scholen voor meisjes is die bij Rouaan. Begonnen met twee meisjes, die uit de gevangenis ontslagen waren, zijn daar thans 300 meisjes geplaatst van 8 tot 18 jaar oud. De boerderij, waar zij alleen den veldarbeid verigten, beslaat 400 morgen gronds. Er zijn 25 onderwijzers en onderwijzeressen. Het Fransche Landbouwkundig Genootschap heeft dit gesticht meer dan eens prijsmedailles toegekend, en de leerliDgen zijn in Normandie wegens haar bekwaamheid zeer gewild. Zij gaan de wereld in als tuiniersters, opzichtsters over boerderijen en zelfs als rentmeesteressen, ook als melkboerinnen en bleeksters. Elk meisje krijgt bij het verlaten van het buis een kleine som geld mede die zij in haar vrije uren verdiend heeft, terwijl zij er altyd kunnen terugkomen, als zij geen ander tehuis hebben." Uit den Hoekschewaard wordt ons geschreven, dat de handel in aardappelen in maar weinig jareu zoo gering was als dit maal. De hoeveelheid is daarentegen zeer groot. De prijzen zijn laag; men besteedt thans van f 1,80 tot f 2,20 per H. L. De kwaliteit is over 't algemeen uitmuntend. Nadat de rtkening is opgemaakt van het te Amersfoort gehouden XXXVII landhuisboudkundig Congres, is aan de aandeelhouders medegedeeld dat zij over 44 pCt. hunner in het waarborgfonds gestorte aandeelen kunnen beschikken. In het rentambt Zwaluwe heeft de Administratie der Domei- nen aan iederen pachter aangeboden eene verlenging van den pachttermijn met vier jaren, en eene vermindering van de pachtsom tot op de helft der bestaande, indien hij genegen is het gepachte bouwland tot weiland aan te leggen. Hier- mede hoopt men eenigszins te gemoet te komen aan den ge- drukten toestand van den landbouw in die streek. Wegens de geringe opbrengst der landbouwproducten, wenscht men de hakens te verzetten en verwacbt men in de toekomst meer voordeel van de uitbreiding der veeteelt, waartoe die weide- aauleg moet dienen. Eenige voorname laodeigenaars in den zuidwesthoek van de provincie Groningen hebben aan hunne huurders of pachters doen weten, dat zij de landhuur en pacht, welke met 1 No vember a. s. verschijnt, niet wenscben te ontvangen, omdat die landbouwers, door lage boter- en kaaspryzen, een slecbt jaar hebben gehad. De Amerikaansche dichter Will Carleton, schrijver der

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1