1884. Vrijdag, 7 November. Nr. 45. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. IPrijs van Het Abonnement: m het Jaar Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12% Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 29 Oct. 4 Nov. 1884. \\\Aiy[p I AAULEMIEllIEElt Pry s ran een enkel Nommer 15 Cent. AT.T.E TOEZENDINGEN, REDAitTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN I!0\GA C°.te Amsterdam. l lterHjlC Woensdag Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Van verhuizing binnen de gemeente Haarlemraermeer, moet volgens art 91 der algemeene Policie-verordenmg, biuuen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven. Overtreding wordt gestraft met eene boete van f 3. Op de vee- en paardenmarkt te Hoofddorp waren 6 Nov. j.l. aanwezig: 50 paarden, 16 bitten, 76 runderen en 4 geiten. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 13 November 1884, 's morgens ten elf ure, ten Raadhuize. 1. Ingekomen stnkken en mededeelingen. 2.Benoeming van eene Vroedvrouw voor de standplaats Lijnden. 3. Begrooting voor 1885. 4. Idem van het burgerlijk Armbe- stuur voor 1885. 5. Besluit tot bescbikking in 1885 over 4/5 gedeelten der personeele belasting. 6. Besluit tot verstrekking van subsidie in 1885 aan het Burgerlijk Armbestuur. 7. Adres van H. Rinek, om verhooging van zijne jaarwedde als Gemeente-Opzigter. 8. HerzieniDg van de verordeningen op de heffiug en invordering der hondenbeiasting. 9. Ver zoek om afschrijving wegens hoofdelijken omslag van Anneke Verkuijl, wed. van 't Riet. 10. Voordragt tot af» en over- schryving in de begrooting, dienst 1884. 11. Verzoek van de ambtenaren ter Secretarie J. Eggink en A. A. Bolkestein, om loekenniag aan hen van de vrijgevallen jaarwedde van den derden klerk ter secretarie, van 1 Aug. tot 15 Sept. 1884. 12. Vergrooting van school no. 4, door aanbouw. 13. Brief in zake het telegraafkantoor. 14. Bezwaarschrift in zake de hondenbela9ting van B. de Koekkoek. 15. Be- zwaarsohriften van P. S. Zijlmans, C. van der Riet, P. Wijtkamp en N. de Groot, tegen hunnen aauslag in den hoofdelijken omslag over 1884. GEBORENGrietje, dochter van N. v. d. Snee en A. Kool. Hugo, zoon van N. van Leeuwen en C. Touw. Ludowikus Eranciscus, zoon van J. H. E. Beukman en J. Kamphorst. Neeltje, dochter van P. Molenaar en M. G. Dekker. Johannes, zoon van A. den Elzen en J. Kors. Jan, zoon van J. Meijer en K. v. d. Meide. Ilillegonda, dochter van K. Luitze en N. Bakker. Maartje, dochter van G. de Jong en A. Schouten. Hendrikus, zoon van A. J. Kelder en A. Zijm. Abraham, zoon van G. v. d. Ochtend en L. van Lenten. Hendrikus, zoon van A. Panis en C. Heij. OVERLEDENAnnetje, oud 45 jaren, dochter van C. Kolle en A. van Wageningen. Geertruida Yersloot, oud 43 jaren, geh. met M. den Ouden. Jantje, oud 8 jaar, dochter van H. v. d. Drift en P. Bakker. Cornelis Johan, oud 3 weken, zoon van G. van Sehaik en P. van Leeuwen. ONDERTOUWD: W. Branderhorst met J. Oomen. J. Vreeken met T. Buurman. C. de Graaf met N. Koole. H. Out met Z. Ereeke, wed. J. van Zijverden met M. Heeren. GEHUWD J. van Rijn met J. M. Dekker. C. Sleeuwenhoek met L. Terlouw. Donderdag 13 en 20 November 1884 jaarlijksche Vee- en Paardenmarkt te Hoofddorp. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. is de sleepboot Arnoldaslepende twee modderbakken waarin drie heimachi- nes, in de ringvaart dezer gemeente nabij fort Schiphol door de sleepboot Haarlemmermeer zoodanig aangevaren, dat eene schade is veroorzaakt van p. m. f 600. Z. M. de Koning heeft den Heer Herman P. Bnltman, te Haarlemmermeer, benoemd tot Ridder der Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Bij de Provinciale Staten vaD Zuid Holland is o. a. ter be- hartiging ingekomen een adres van het gemeentebestuur van Katwijk. om sub sidie, teneinde het vaarwater van Katwijk aan Zee, via Oegst- geest, Warmond,Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, Haarlem, Spaarndam, in het kanaal van IJmuiden, bevaar- baar te maken voor borascbepen, of andere vaartuigen ten dienste der visscherij. Door den hecr Mr. J. P. Amersfoordt is het volgende aan Provinciale Staten van Noord-Holland toegezonden Haarlemmermeer, 25 October 1884. Sedert meer dan dertig jaren heeft de ondergeteekende Mr. Jacob Paulus Amersfoordt eene landbouwinrigting in Haar lemmermeer genaamd de Badhoeve. Deze inrigting, vroeger meer bepaald uit bouwland bestaande, is naar de behoefte der tijden, langzamerhand grootendeels veranderd in zuivelboerderij. Zij is op dit terrein niet zonder geluk werkzaam geweest. Zij veikreeg tot hiertoe steeds de eerste prijzen voor melk en zuivel op verschillende teDtoonstellingen, als te Parijs in 1865, bij de Amsterdamsche Melkinrigting, en nog onlangs op de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam, eene eeremedaille vanwege Frankryk. De Industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd gebrnikte hare lijsten en modellen bij het onderwijs van landbonw aan eene leerlinge, en dit onderwijs werd door de Jury bekroond door eene bronzen medaille en eervolie vermelding, waardoor be- wezen is, dat deze school, onder gepaste leiding zeer wel onderwijs in landbouw kan geven, ook aan meisjes, Beter zoude zeker dit onderwije iu landbouw slagen, indien aan de tegenwoordige stadsschool verbonden ware, eene landelijke in rigting met de noodige gebouwen om daarin aanschouwelijk onderwijs in zuivel-bereiding te geven. De ondergeteekende zendt aan Gedeputeerde Staten een platte grond zijner inrigtiDg, waaruit kan blijken, dat zich aldaar bevinden: melkkelder, kaaskelder, boterkelder, Jtarnbuis, koestallen, schaapstallen, varkenstallen, spoelhok, voederberei- ding voor vee, hooibergen, paardeastvllen. magazynen voor werktuigen, ijshuis, boomgaard, moestuin, boomkweekerij, mest- vaalten, en alles wat verder bij eene uitgebreide zuivelschool behoortook woningen voor het personeel daarbij vereischt en schoolgebouw. De uitgebreidheid van alle de gronden te zamen genomen is bruto ongeveer 214 hectareD, alles aan edn stuk, alles be- hoorlijk met pijpen drooggelegd en bevloeid, gelegen in Haar lemmermeer. Het is den ondergeteekende gebleken, dat bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het plan bestaat, eene school op te rigten voor het onderwijs in zuivel-bereiding, en hij meent dat, wordt deze school in Zuid-Holland opgerigt, zij in Noord- Holland wel niet zal kunnen achterblijven. Nu is het in de geschiedenis der landbouwscholen meer- malen voorgekomen, dat dergelijke scliolen waren opgerigt door bijzondere personen en later overgenomen door den Staat, als Hofweil, door Pellenberg in Zwitserland, Grignon, door Dombasle in Frankrijk, Lasaussaye door Nivieres in Frank- rijk, Moglin door A. Tbaer, enz. Hij ondergeteekende is door ouderdom en ziekte buiten staat zijne Badhoeve verder zelve te beheeren; zijn huwelijk is kinderloos, het is te voorzien dat, na zijnen dood, zijne echtgenoote niet genegen zal bevonden worden zulk een groote zaak aan te houden en dus de landerijen stuksgewijze zullen worden geveild en toegeslagpn, het personeel verspreid. In deze omstandigheid is bij ondergeteekende te rade ge- worden zich tot uw college te wenden met de vraag, of dat college wellicht de Badhoeve hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, zoude willeD overnemen, teneinde daarvan op kosten der pro- vincie zelve eene zuivelschool te makeu, of wel het oprigten van zulk eene school te bevorderen door aanmoediging der tegenwoordige industrieschool voor Vrouwelijke Jeugd, met ondersteuning van de Maatscbappij tot Nut van 't Algemeen, die van Nyverheid, de Landbouwmaatschappij en andere be- langstellenden, waarbij opmerking verdient, dat de Landbouw- onderneming zelve rentegevende is en alleen de Schoolinricb- ting, waarschijnlijk, der provincie jaarlijks geld zoude kosten. Mogt dit het geval zijn, zoude het hem aangenaam zyn daaromtrent uwe voornemens te mogen vernemen, ten eii.de daarover met U of andere bolanghebbenden in nadere on- derhandelingen te kunnen komen. 't Welk doende, enz. Is eenvormigheid in de spelliug der taal wenscbelijk ook in die der geogratisclie namen is dit, om vele redenen, evenzeer het geval. Nadat de geleerden, om er toe te ge- raken, grondbeginselen badden vastgesteld, met de letterkun- dige afdeeliDg der Koninklijke Academie van Wetenschappen voorop, heeft het overleg van de ieden der afdeeling Neder- land met het Bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap tot bevredigende uitkomsten geleid. Twee commissien hebben de zaak op eene afdoende wyze behandeld. De eerste, be staande uit de heeren Dornseiffen, Naber, Rogge en Kern, belastteD zich met een geschiedkundig onderzoek omtrent de Nederlandsche aardrijkskundige namen, en de tweede Com. missie, bestaande uit de leden der afd. Nederland, namen o^ zich om op eenvoudige wijze, door eene oordeelkundige toc- passing van de regeL der nieuwe spelling een woordenlijst van aardrijkskundige benamingen zaam te stellen, geheel op de wijze van de woordenlijst door Dr. de Vries en te Winkel uitgegeven. De vrucht van den arbeid der genoemde afdeeling is thans bij C. L. Brinkmao, te Amsterdam in het licht verschenen. Voor den geringen prijs van slechts 65 cent, keurig gebon- denhelder van druk is een Woordenlijst voor de spelling der Aardrijkskundige namen in Nederland verkrijgbaar gesteld, die een practische gids mag heeten. Men schaffe zich dat handig boekske aan, volge het, en weldra zal er in plaats van verwarriug en willekeur, eenvormigheid in spelling der plaatsnamen heerschen. Een reden tot aanbeveling van deze goedkoope woordenlijst te meer is, dat zij tevens dienst kan doen als klein aardrijkskundig woordenboek, dewijl er de ,ge- meenten met het bevolkingscijfer, hare onderdeelen, de polders, de eilanden, de forten, de hoogten, de zandplaten, de wateren, enz. in kunnen worden opgezocht. Op de tweede najaars-Veemarkt te Sloten waren aangevoerd ruim 100 koeijen. Bij een stuggen handel varieerden de prijzen der Geldekoeijen van 150 tot f 200. Met genoegen vernemen wij, dat de Heer J. C. M. Jong- kindt Coninck de direetie van de Rijks Landbouwschool te Wageningen weder heeft op zich genomen. Hoe gevaarlijk het is aan koeijen ongesneden knollen tot voedsel te geven, is te Dalen (Dr.) wederom gebleken. By eene koe van een landbouwer aldaar, die zich aan dat voedsel te goed deed, bleef een knol in don slokdarm steken, welke niet verwijderd kon worden, zoodat het dier, een van de schoonste exemplaren van den eigenaar, moest worden afge- maakt. De patrijs is niet alleen een vogel voor jagers en lekker- bekken, maar hij is ook nuttig voor den landbouw. De III. Landb. Ztg. deelt ten bewyze van dit algemeeu erkende feit mede dat onlangs, bij eeu jagt op een korenveld, een patrijs geschoten werd, in welks krop men vijf volwassen koolrupsen, alsmede een aantal onkruidzaden vond. De patrijzen zouden, zegt het genoemde blad, goede diensten kunnen bewijzen bij het zuiveren der velden van rupsen, en het werk van vele menschenhanden uitwinnen om van hun onkruidvernielen nog niet eens te spreken. Het ware daarom te wenschen, dat deze vogels door de landbouwers meer verzorgd en ontzien werden. Gelijk men weet, heeft zich sinds eenigen tijd in Friesland eene vereeniging gevormd, met het doel een geregelden handel in vee te openen op Amerika, met het oog op de hooge prijzen, welke door Amerika voor zuiver Friesch vee worden besteed. De hoop, dat deze vereeniging weldra over de ge- heele provincie hare vertakkingen zou hebben is tot heden niet verwezenlijkt. Men is daarom begonnen op onderschei- dene plaatsen, waar dit tot nog toe niet gesehied was, ver- gaderingen te beleggen, teneinde de Friesche veehouders op het hooge belang der zaak opmerkzaam te maken, en hen aan te sporen zich bij de vereeniging aan te slniten. De kastaDjes, welke voornamelijk in de bosscLen van Beek, Berg en Dal en omstreken gevonden wordeD, leverden dit jaar een ruimen oogst, en geven menigeen een flinke ver- dienste. Zij worden toch te Nijmegen ter markt verkocbt voor 10 a 16 cent per liter of tegen f 10 a 16 per Hec toliter by het begin van den oogst zslfs tegen 20 per Hectoliter. De Kamper Gemeenteraad heeft eene afwijzende beschik- king genomen op het verzoek van den heer Jules van Has- selt, om op de begrooting 3000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van twee Noord-Hollandsche fokstieren en een separator-centrifuge of room-afscheider. De afdeeling Beemster c. a. van de Idollandsche Maat- schappij van Landbouw hield Woensdag j. I., onder leiding van haren voorzitter den Heer W. Smit, van Purmerend, een niet onbelangrijke vergadering in het Heeren-logement te Edam. De Heer Mr. L. C. Van Bommel wenschte van gedachte te wisselen over het verzoek, dat door de Maatschappy was gedaan aan de Provinciale Staten van Noord- en Znid-Hol land, om een subsidie tot het oprigten in beide provincien

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1