Lailiow. 1884. Vrijdag, 21 November Nr. 47. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigsle Jaargang, \\VVUX/>) (Prijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer IS Ct>nt. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Ilaarlera: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 12 18 Nov. 1884. AARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. A1LE TOEZENDINGEN, RED ARTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan V A\ BOXGA C°.te Amsterdam. ViterHJU Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Uitslag van de op Maandag 17 November 1884 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder ge- houden aanbestediDg voor het verdiepen van een gedeelte Ring- vaart bij het Nieuwe Meer en het verhoogen van den Ringdijk en Jaagweg met de bermen tusschen den Sloterbrug en Doornweg. Hiervoor werd ingeschreven door: A. deu Breejen, te Haarlemmermeer, voor3920. J. van den Heuvel Az., 3600. L. Bronwer, Gouda, 3600. P. van Essen, Houtrijk en Polanen, 4210. P. Sterk, Spijk, 3800. C. J. Hartog, Amsterdam, 4200. G. J. Koelemij, Haarlem, 4480. Ereeken (wed.) J. v. Zijverden met M. Heeren. J. Vreeken met T. Buurman. W. Branderhorst met J. Oomen. Bij G. Kleimeer, Hoofdweg F. 23, is sedert 14 November 1884 een grijs bonte geit met borens aangekomen. Het is niet bekend waar die tehuis behoort, doch vermoe- delyk wel in den omtrek van 't Hoofddorp. De hieronder vermelde personen worden in hun belang aangemaaud zich ter Secretarie aan te melden, ten einde op- gaaf te doen voor de bijhouding van het bevolking register. Wed. Spriet, gekomen van K. de Steer, Spaarndarn. Lena Yerhulst, Ede. Johanna Hoogeveen, Heemstede. Grietje Hage, Rauwerderhem. Mattheus. A. Leest, 'a Gravemoer. C. J. Gerritseo, Haarlem. S. Planting, Haarlem. P. van Zyl, Haarlem. J. W. A. Ederveen, Gent. W. v. d. Pol, Soest. J. Vlieg, Soest. M. v. d. Nieuwendijk, Soest. De aanvoer ter markt te Hoofddorp op den 20 November, was: 44 paarden en bitten, IB koeyen, 27 schapen en 3 varkens. Uitslag van de op 18 dezer door bet Gemeentebestuur van Haarlemmermeer gehouden aanbesteding van turf en petroleum, voor het Raadhuis. Ingeschreven werd Voor turf, door: per 1°°°- W. Heuvel, te Haarlemmermeer voor 3.10 T. Dijksman, idem, 3.10 P. Balder, idem, 3.30 Voor petroleum, doorpar liter. B. Labrijn, te Haarlemmermeer, voor 0.09 54/ioq P. Wijtkamp, idem, 0.10 De turf is bij loting gegund aan Heuvel; de petroleum aan Labrijn. De boerenplaats, genaamdDe Boterbloem, aan den Hoofd weg, sectie O, kavel 21 en 22, groot 40 hectaren, is in pu- blieke veiling op 20 dezer niet verkochtmaar opgekouden op 42.401. Hoogste bieder in le combinatie was de heer J. B. Peeck te School, 23,300.en in 2e combinatie de beer Kuijper Planteijdt, te Uitgeest, 16,701. bonwzout. Voor Noordholland komen daarop o. a. voor: Alkmaar, D. Bosman Cz.Amsterdam, W. VrolijkHaarlem, wed. J. Leupen Zn. en Haarlemmermeer, B. Labrijn. Naar wij vernemen zal eerstdaags een geillustreerd week blad verschijnen, getiteld: De Vroolijke Huisvriend, illus tration en tekst uit vorige jaargaDgen van het Humoristisch Album. De prijs per 52 wekelijksehe nommers zal f 2,—- bedragen. Het bureau van bevolking en den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, 's middags van 14 uur. Zaterdag-avond omstreeks half tien ure is het huis van J. D. Ravensbergen, op den Ringdijk bij Heemstede, met den inboedel verbrand; een houten schuur is mede een weinig be- scbadigd. De brand, zegt men, is veroorzaakt door het vallen van de brandende lampterwijl de vrouw met een kind op haar schoot zat. De man was afwezig. Het huis is verzekerd te Oud-Karspel, de inboedel in de Brusselsche Maatschappij. Den 15 Juni 1874 is de inboedel van Ravensbergen ook verbrand. Naar men zegt is het huis voor f 1700,en de inboedel voor f 1200.verzekerd. Een spnit is er niet geweest; het vuur is uitgemaakt door mannen van de Glip. In het Oranje-park te Utrecht zal een groot perk voor tulpenbollen gereed gemaakt en daarmede beplant worden. Deze bloembollen zijn een geschenk van een belangstellend vriend der volksklasse. Dit vermelden wij als een voorbeeld ter navolging ook in andere steden, waar daartoe de gelegenbeid bestaat. De tulpen bollen zijn tegenwoordig niet duur. GEBORENPieter Franpois, zoon van A. J. Cuvelier en M. M. Hamringa. Hendrikus, zoon van S. v. d. Meer en A. Kort. Dirkje Adriana, dochter van P. Leendertse en L. Wisse. Johannes, zoon van J. Magchielse en W. Oldenburg. Jacobus Lambertus, zoon van W. Hofman en F. van Buiten. Neeltje Adriana, dochter van F. A. Dol en A. van Krimpen. Grietje, dochter van H. Boterbloem en A. van Kooten.Cornelis Jacobus, zoon van B. Akkerman en W. C. Venborst. OVERLEDEN. Cornelis Janssen van Leeuwen, oud 68 jaar, wednr. van M. v. d. Heuvel. Cornelis Verschuur, oud 79 jaar, geh. met H. Wiggerman. Arie Huigen, oud 52 jaar, geh. met G. Palenstein. Jacob, oud 2£ jaar, zoon van A. van Rijswijk en M. de Vos. ONDERTROUWD: Gerard Boterman met D. van Rijn. G. A. van Keulen met S. Kikkert. GEHUWD: C. de Graaf met N. Koole. H. Out met Z. De Troonrede, waarmede Z. M. de Kom'ng Maandag den 17 dezer de vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal heeft geopend, luidde aldus: Mijne Heeren! „Het is mij hoogst aangenaam de vertegenwoordigers van bet Nederlandsche volk vveder om mijQ troon vergaderd te zien. „Nadat ter oorzake van de wijziging van 6en artikel der Grondwet de ontbinding der beide Kamers van de Staten- Generaal noodig was geworden, bebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats gehad. By die handeling werd eene groote mate van belangstelling waar- grnomen; maar tevens kenmerkte zij zich door de zeer orde- lijke uitoefening van de regten der kiezers. „Ik koester bet vertrouwen, dat, dank zij de yverige zamenwerking der gekozen afgevaardigden met mijne Regee- ring, 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornis, die de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. „In de eerste plaats wordt u het voorstel onderworpen, om de in de onlaugs geslotene zitting aangenomen verande- ring der Grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar voor Nederland en Oost-Indie aanspraak op uwe zorgen maken. „Vele van de onderwerpen van wetgeving, die in deze zit ting zullen worden overwogen, zijn u reeds bekend of althans in uwe vorige bijeenkomst aangekondigd. Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waaronder een voorstel van wet, door de Grondwet voorgeschreven, tot regeling der voogdij van mijn beminde dochter. „Onder aanroeping van Gods onmisbaren zegen op mijne en uwe werkzaamheden, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Het bestuur van bet 88e Nederlandsoh Landbuishoudkundig Congres, hetwelk in 1885 te Gouda zal gehouden worden, is zamengesteld uit de volgende heeren Mr C. Fock, Comroissaris des Konings in Zuid-Holland, eere-\oorzitter, J. van der Breggen Azn.le voorzitter, Mr. A. A. vau Bergen IJsendoorn, 2e voorzitter Mr. D. N. Bronwer le secretaris, Mr. W. J. Fortuijn Drooglever jr., 2e secretaris, J. Post van den Bnrg, penningmeester, G. Straver, W. E. Blom, G. A. van Houweninge Gzn, A. van Veen, G. J. Steens Zijnen, H. Jager, H. W. G. Koning, W. Begeer, C. C. H. Rince, Dr. H. Yssel de Schepper, J. M. Noothoven van Goor en H. J. Peters. De Afd. Arnhem en Deventer der Geldersche-Overyselsche Maatscb. v. Landbouw hebben /10 's jaars, en de Afd. Apel- doorn 5 's jaars toegezegd, voor bet te Wageningen opge- rigte ..Staringsfonds" hetwelk zooals bekend is ten doel heeft landbouwers, voor wie de onkosten van het onderwijs en het verblijf aan de Ryks-Landbouwschool te bezwarend zijn, door beurzen in staat te stellen aan hnnne zoous onder wijs aan die inrigting te geven. De Geldersche-Overijseleohe Maatschappij zelve geeft 25 's jaars, en men verwacht, dat de verschillende landbouwmaatschappijen en afdeelingen, by de aanstaande behandeling der begrooting een jaarlijksche bydrage of een som in eens voor dit fonds zullen bestemmen. Zondagavond hebben vijf beschonken personen te Hilversum in eene slijterij twist gekregen met den eigenaar en dezen deerlijk misbandeld. De zaak is in handen van de politie. Naar men verneemt, zullen door de politie in Haarlem mermeer krachtige maatregelen worden genomen tegen bedelarij en landlooperij. Reeds is een zeer brutale bedelaar opgebragt. In de vorige week werd iemand op den publieken weg bedreigd om geld te geven. Het is dus wel noodig dat krachtig worde opgetreden. Ingevolge het koninklijk besluit van 28 Februarij 1883 Staatsblad no. 26,) hondende nadere bepalingen omtrent den vrijdom vaD den accijns voor zout, benoodigd voor vee en voor landbemesting, is in de Staatscourant eene ljjst opge- nomen van de tot 1 Sept. 1884 toegelaten depots voor land- Volgens het laatste verslag van den algemeenen Secretaris der Geldersche-Overijselsohe Maatschappij van Landbouw, is in 1883 het aantal leden dier Maatschappij mat 6 vermin- derd, 't geen wordt toegescbreven aan den gedrukten toesland waarin de landbouw sedert eenige jaren verkeert. De afdee- ling Deventer won er echter dat jaar 19 leden bij, en Over Veluwe 17. In 1884 bedroeg het aantal leden 3427, ver- deeld over 19 afdeelingen, waarvan bet grootste getal in de afdeelingen Zutfen en Tiel, namelijk resp. 371 en 360 leden. Door de aanstaande tentoonstelling in de afd. Neder-Ve- luwe, bij gelegenheid van de 41ste Algemeene Vergadering der Maatschappij, verwacht men, dat het aantal leden weer belangrijk zal toenemen. Te Sittard is de trekking gesebied van de groote veever- loting. Zij had reeds in Augustus jl. moeten gehouden worden doch was toen wegens het groot getal nog niet geplaatste loten uitgesteld. De 20 prijzen, in paarden en rundvee bestaande, vielen op de volgende nummers: 1306, 2838, 2110, 5125, 295, 6224, 7619, 6314, 6594, 83, 2743, 2274, 176, 1397, 8453, 3906, 5760, 8989. 7430, 277. Toen de trekking een aanvang zou nemen, kwam het zoontje van den boofdonderwjjzer Claessens haastig de trappen van het Raadhuis, alwaar de trekking plaats vond, oploopen, en vroeg of hij nog eeu lot kon krjjgen. Een lid der Land- bouwcommissie, nog in 't bezit van verscheidene loten, liet de kleine er een van over. De jongen nam het biljet en gaf een mark (60 cts) in betaliDg. Terwijl nu, daar de prijs van bet lot sleehts 48 cents bedroeg, het bedoelde commissielid zich gereed maakte den knaap 12 centen terug te geven, werd met luider slemme het nommer van den juist getrokken eersten prijs in de zaal afgeroepen. Dit nummer was dat van het lot hetwelk de kleine zooeven had gekocht. Een scboone stier (Holl. ras) was den gelukkigen knaap ten deel gevallen. Eeu zeldzaam groote araucaria heeft de douairiere Rothschild die tbans op hare villa te Cannes verblijf houdt, uit de golf van Jouan derwaarts laten overbrengen. Die reusachtige plant was niet minder dan 28000 kilogram zwaar en er waren 32 paarden noodig om de kar waarop zij vervoerd werdte trekken. Versoheidene brnggen die men over reed, raoesten vooraf te dien einde ge9tnt worden. De kosten van het vervoer der plant bedragen dan ook 10,000 francs.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1