Laiboiw. 1884 Vrijdag, 28 November. Nr. 48. VAN A AN LANDBOUW, GEIEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. Prijs van het Abonnement: in bet Jaar Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer IS Cent. Hoofd-Ageuten voor dit Weehblad, te Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeveii van 19 25 Nov. 1884. II A A B L E M M E R1E E IS Prijs van een etsKel Nommer 15 Cent. AT.T.-R TOEZENDINGENKEDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDK te adres^eren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterl{fk Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Onderstaande personen worden in bun belang aangemaand zich ter Secretarie aan te melden, teD einde opgaaf te doen voor de bijhoudiog van bet Bevolking Register. Lena Yerhulst, gekomen van Ede. Johanna Hoogeveen, Heemstede. Grietje HageRauwerderbem. Mattheus A. Leest, 'sGravemoer. C. J. Gerritsen, Haarlem. S. Planting, P. van Zijl, J. W. A. Ederveen, Gent. W. van der Pol, Soost. M. van de Nieuwendijk, gewoonlyk genaamd Marijn Sotsl. Het bureau van berolking en den Burgerlijken Stand is geopend 's morgens van 912 uur, 's middags van 14 uur. Op de Begrooting voor den Haarlemmermeerpolder, dienst 1885, i9 een post van f 80,000.gebragt, voor een dub- bele sluis voor vaartuigen, die de dwarstogten kunnen be- varen iu den ringdyk by Aalsmeer, met voorhaven, draaibrug in den Jaagiveg, brug over den Kruistogt en verbinding met den Kruistogt. GEBOREN: Anna Maria, doehter van P. van Poecke en H. Potheusen. Cornelis, zoon van J. van Yoorst en C. Moolenaar. Jan, zoon van C. Kuijper en J Eijkman. Simon, zoon van P. Zijp, en F. Hamburg. Alida, docbter van A. v. d. Beek en T. Branderhorst. Cornelis, zoon van G. Resoort en M. v. d. Vis. Cornelis, zoon van C. van Pijpen en G. Papen. Geer- truida, doehter van J. van Rijn en J. M. Dekker. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van A. de Heer en M. van Egmond. OVERLEDENJohanna, oud 19 jaar, doehter van C. Peters en M. Versloot, Maria Geertruida Kortekaas, oud 49 jaar, geh. met Jobs. Baars. Jacomina de Yos, oud 44 jaar, geh. met J. Bongers, Cornelis, oud 2 jaar, zoon van J. Sluis en H. Hagen. Willem, oud 15 jaar, zoon van D. Oosterhout en T. Kaptein. Johannes Tur, oud 58 jaar, geh. met A. van Es. Jan Johannes, oud 19 jaar, zoon van K. de Vriesen L. Kaptein. Adriana, oud 6 maanden, doehter van J. van't Hof en E. Robijn. Seike, oud 3 maanden, doehter van C. Hoekman en A. Visser. ONDERTROUWD: J. C. Wessels met G. Bosma. GEHUWD: J. Lobach (wednr.) met C. Zeestraten. De vermoedelijke dader van den diefstal, te Houtrjjk en Polanen bij de Wed. B. gepleegd, is te Leiden in handen van de politie gekomen. Hij had van de 82 nog 2 centen in kas. Men scbryft uit Wageningen aan de Ned.-Veluwe Een der ontwerpen, die de nieuwe Staten-Generaal zullen hebben te behandelen, is de tabaksbelasting, reeds meermalen voorgesteld, doch steeds verworpen. Het thans voorgestelde regt zal bedragen 12 op de 100 kilo, dat is, 6 cent per pond doch alleen tegen overlegging van het bewijs van storting, door duplicaten worden vervangen. Eene onteigeuingswet is ingediend voor den aanleg in de gemeeote Sloten van eeoe asch- en vuilnisbelt, ten behoeve van Amsterdam. Tijdens de twee Dajaarsmarkten te Alkmaar zijn per 9poor- trein 2465 sluks vee vervoerd. Het Hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Land- bouw heeft de verhuurders van de landerijen iu die provincie herinnerd aan de op 15 December 1882 bij acclamatie aan- genomen motie, luidende: „De algeroeene vergadering der Frieacbe Maatschappij van Landbouw, overtuigd dat het be- staande stelsel tot uitloving van verhooggelden bij publieke verhuringen onzedelijk werkt, de maatschappelyke welvaart schaadt en op den duur aan niemand voordeel geeft, acht afschaffing noodzakelijk." Door eene landbouw-vereeniging te Grijpskerk werd verle- den jaar te Aurich, in Oost-Frieslaud, de beng9t Theodoor aangekocht voor f 1700. El' waren 46 aandeeleu elk van 40 genomen. Het dekgeld werd op 12 '/a bepaald. De zaak is zoo goed geslaagd, dat aan de deelgenooten thans 25 per aandeel kau worden uitgekeerd en wel na aftrek van alle gemaakte onkosten, ook die der Tentoonstelling van het dier te Amsterdam. De Minister van Waterstaat brengt ter algemeene kennis, dat het Kon. besluit van 7 Oct. 1884, tot invoering van postbewijzen, den 1 Dec. a. s. in werking treedt. De postbewijzen zullen aan alle post-, bij- en hulpkantoren verkrygbaar worden gesteld tot bedragen van f 1, f 1.50, f 2, f 2.50, f 3, f 3.50, f 4, f 4.50, f 5, f 5.50, f 6, f 6,50, f 7, f 7.50, f 8, f 8.50, f 9, f 9.50 en flO, welke bedragen door uitsluitend daarvoor dienende zegels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 2 '/2 cent als regt en /2 cent voor formulierkosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de belanghebbenden overgelaten. Zij hehooren daarop voor de verzending den naam van den geadresseerde in te vullen en het bewijs van storting van het formulier af te scheiden. De postbewjjzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden is magtiging van het hoofdbestuur der pesterijen noodig. Yerloren of in bet ongereede geraakte postbewijzen kunnen, In de St. Ct. No. 274 is opgeuomen een verslag omtrent den oogst in de provincie Noord-Holland in den gebruike- lijken cyfervorm. Aan het slot daarvan leest men de vol- gende opmerkingen De graangewassen hebben alien een best beschot opgele- verd er was bovendien veel stroo en de qualiteit van beiden laat Diet te wenschen over. In sommige gemeenten zijn de granen evenwel te spoedig rijp geworden, waardoor de op- brengst mii> of meer tegenviel. Boekweit heeft door droogte en te veel hitte tijdens het bloeien geleden. Boonen en erwten hoewel van beiden een bevredigend resultaat verkregen werd, hebben in het voorjaar door vorst geleden, en zijn door droogte inzonderheid de erwten te vroeg ryp geworden en verdord. De zaden hebben een goed beschot gegeven, bebalve de karwy, die bier en daar, tijdens het bloeijen, duchtig is geteisterdwaar geen nachtvorst schade deed was ook dit gewas uitmuntend. Vlas was over het geheel mede goed het lint is echter wat kort; doch fijn. Te Zaandam is het gewas te velde voor 300 per H. verkocht. De knollen en wor- telgewassen gaven den verbouwers alle reden tot tevreden- heid, in de aardappelen werd van ziekte weinig of niets ver- nomen. Gras en klaver groeiden er in overvloed. Hooi is er veel en van beste qualiteit gewonnen. In den nazomer hebbeD de graslanden hier en daar veel van muizen te verduren ge- had. Ooft is er weinig verkregen, de nachtvorsten zijn hier- van de schuld, door welke oorzaak ook pruimen en kersen schraal voorhanden waren. Aalbessen eu aardbezien waren er genoeg voorhanden. De bloem- en sluitkool hebben door de droogte veel geleden, overigens hebben de warmoeziers goede zaken gemaakt. Bloemen- en bloembollenteelt, zoomede de boomkweeke- ryen, hebben goede verdienste afgeworpen, terwijl het hout dit jaar een flink lot heeft gemaakt. Blijkens ingekomen ambtsberigten, zijn in het tijdperk van 4 weken, dat op 1 November jl. is geeindigd, 21 gevallen vanl ongziekte buiten den afgesloten kring van het spoelings- district waargenomen, waarvan te Clinge 16, te Schoonedijke 3, te Rotterdam 1 en te Overschie 1. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 6 runderen, bij vijf veehouders, door Ungziekte te zijn aan- getast. Van deze gevallen kwamen 3 in de weide en 3 in de stallen voor. Gedurende voormeld tijdperk werdt afmaking bevolen van 115 aan longziekte verdachte runderen; sedert 1 Januarij 2755. Hoofdingelanden van de Beemster hebben goedgekeurd het voorstel van Dijkgiaaf en Heemraden, om het derde stoom- gemaal te plaatsen bij het dorp Beets. Wanneer dit in ge- bruik zal zijn genomen, kunnen de molens geheel vervallen. In de gemeente Schoterland ligt een perceel hoogveen, dat voor 30 jaren gekocht werd voor ruim f 8000 en thans, bij de boedelscheiding van den erflater, getaxeerd is op ruim 60,000. De tijd voor de vlasboeren op het eiland IJselmonde en Roon is nu eindelijk gunstig, en na jaren van verlies zal er thans verdiend worden. Het vlas, dat onder het bewerken zeer medevalt, is 15 pCt in prijs gestegen. De voorraad is echter zoo kleindat het bewerken reeds in de helft van den winter zal afgeloopen zijn. In de omstreken van Deventer staat het wintergraan zeer gunstig. Yoor het vee is een groote voorraad knollengroen, zoodat vooreerst geen gebrek aan voeder komt. Het vea is goed gezond, doch de pryzen zyD, doordien het buitenland weinig of nit ts koopt lager. De boterproductie is, evenals de qualiteit, in de laatste dagen zeer vermiuderd. In het gras zit weinig of geen voedsel meer voor het melkvee. Op de dezer dagen te Klundert gehouden paarden- en bees- tenmarkt was slechts een stuk vee aan de lyn. Door den heer J. K. Oosterveld te Leeuwarden is een me- thode ontworpen voor het landbouwboekhouden, dat geheel tabellarisch is ingerigt, een dnidelyk overzigt over het ge- heele bedrijf met zijn voor- of aehteruitgang geeft, weinig tijd vordert om het by te houden en geen bijzondere kennis of studie vereischt om het uit te voeren. In de onlangs ge houden vergadering der le afd. van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft hij die tabellen met toelichting overge- legd, en deze werden zoo practisch gevonden, dat aan het bestuur opgedragen is, een voldoend aantal te laten drukken om elken veehouder, lid der afdeeling, ter kennisneming gratia een boek te zenden, toereikende om een jaar op die wyze de administratie over zijn boerderij te houden. Omtrent het volteekenen van de leening der Nederlandsch Indische Landbonwmaatschappij wordt nader nog gemeld Precies ten 4 ure deelde het comitd der Indische Londbouw- maatschappij den uitslag der inschrijvingen waaraan nog die uit Rotterdam ontbraken, mede. Met toejuiching werd door de aanwezigen vernomen dat het aangevraagde bedrag met nog 114000 overschreden is. Door den oud-directeur der Indische Handelsbank, den heer de Clerq, werd in warme bewoordingen hulde gebragt aan het Comiti en inzonderheid aan den heer A. C. Wertheim. In afwachting van den uitslag der inschrijving heeft de directfe der Nederlandsch Indische Handelsbank, op advies van haar rechtsgeleerden consulent en onder goedkeuring van commissarissen, de betaling der vervallende wissels een dag uitgesteld. Door Prinses Marie der Nederlanden was voor de leening f 20.000 ingeschrevenlater verhoogde zij hare inschrijving tot 100,000. Baron Rothschild te Parijs sohreef in voor 100,000. In den laatsten tijd wordt in Limbnrg veel werk gemaakt van de verbetering van het veeras. Zoo zijn dezer dagen weder door eenige leden van het landbouw-casino te Horn, en door enkele liefhebbers in den omtrek 38 puikbeste stam- boek-kalveren in Noord:Holland, waaronder eenigen, wier beide ouders ingeschreven, anderen die slechts afkomstig waren van ingeschreven ouders. Dit is ongetwjjfeld de belangrykste en degelijkste aankoop van goed fokvee, welke ooit in Limburg is geschied. De onderneming ging uit van den Heer Mag- nee, lid der Eerste Kamer, en Voorzitter van het dorps-casino te Horn, die ook een tiental voor eigen rekening nam. Ge- noemden heer is ook in het bezit van een der fraaiste Gro- ninger stieren, die met een tweeden prijs te Amsterdam bekroond is terwijl door hem nog is ontboden een beste Noord-Hollandsche springstier. Op die wyze hoopt men den Limburgschen veestapel weldra in puike exemplaren met andere provincien te kunnen doen wedijveren. Naar het oordeel van Liebig zoo verneemt De Huisvr. is bavermeel bijna even voedzaam als rundervleescb en veel rijker aan stoffen, die voor de vorming van beenderen en spieren dienen dan tarwemeel. Prof Forbes te Edinburgh heeft indertyd zich bezig ge houden met onderzoekingen, waaruit gevolgtrekkingen te maken zijn over de voedingswaarde van het havermeel. Hij heeft namelijk gedurende een tijdvak van 20 jaren de ligchaams- lengte en breedte over de borst gemeten by de studenten der nniversiteit te Edinburgh, en de sterkte hunner arm- en beenspieren beproefd. Hij bevoDd bij de Belgen in die

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1