Gemengie Berigten. opzigten de minst bevredigeude resultaten; daarop volgden de Franschen, en vervolgens de Engelscben. Bovenaan stonden de Scbotten en de Ieren van Ulster, wier ligchaamskracht Forbes toeschreef aan de orastandigheid, dat de kinderen dezer beide landen voor een deel gevoed worden met haver- meel en havergrutten. Van alle in Europa gebruikelyke broodstoffen is haveameel de oudste. Plinius verhaalt, dai de oude Germanen en Kelten, volken die in ligchaamskracht uitmuntten, brood bakten uit haver. Tegenwoordig dient in de meeste landen haver nog maar alleen tot voedsel voor paarden en enkele andere dieren. De wyze, waarop bij de haver de zemelen van de pitten worden gescheiden, is, vergeleken by de methoden om meel en grutten uit andere graansoorten te maken, nog zeer primitief. Daaraan misschieu moet het worden toegeachreven dat de haver zoo weinig tot voedsel voor menschen wordt gebezigd, ofschoon toch zoowel havertneel als havergrutten goed toebereid, zeer smakelijk zijn, en reeds het feit, dat paarden, wier ligchaamskracht zooveel geeischt wordt, met ha ver gevoed worden, eene aanwijzing is, dat deze graansoort zeer veel voedingswaarde bezit. Havermeel bevat 62 pCt. zetmeel, 18 pCt. kleefstof 6 pCt. vet, 14 pCt. water, 7 pCt. celstof en 3 pCt. mineralen. Uit deze samenstelling blijkt mede, dat het als een uitmuntend voedsel moet worden beschouwd. Een aftreksel van havergrutten is voor zieken een heilzame drank, en in vele ziekten worden die grutten beterdan eenig ander voedsel verdragen. Het natnurlyke vetgehalte in de haver werkt op de ingewnnden zeer gunstig. Op de wijze ran boekweit-grutten bereid, zyn haver-grutten voor kinderen en volwassenen niet alleen een even smakelyke spijs als de boekweit-grutten, maar wat voedingswaarde betreft, verdienen zy bepaald de voorkeur. Een portefeuille, inhoudende ruim 6000.aan bank- papier, benevens geldswaardige papieren, welke door een heer te Nieuwediep was verloren, is door een marinier gevonden en door dezen eerlyk aan den eigenaar terugbezorgd. Te Halbau heeft een 27jarig man zijn moeder en zijn twee jongste zusjes en daarna zichzelf vermoord. Hij had, blijkens een door hem achtergelaten brief, het plan tot den moord reeds maand lang beraamd. Te Kilrush, in Engeland, is een kind, bij afwezigheid van de ouders, door een varken byna geheel opgegeten. Het hoofd, de hals en een der armen werden geheel verslonden. In vreeselyken toestand vond de moeder het ligcbaampje van de kleine weer. Een brand die met flesschen spuitwater gebluscht wordt, mag zeker een zeldzaamheid heeten. Men paste dit eigen- aardig bluschmiddel onlangs toe te Hernalsen, bij Weenen, toen in een der kamers van een uitspanningsgebouw, gedu- rende een druk bezocht volksconcert, een houten besehot in brand geraakte. De bedienden hadden, toen zij den brand bemerkten, geen ander water bij de hand dan een vijftigtal flesschen spuitwater. Zij begonnen onmiddellijk daarmee de vlammen te bespuilen, met het gevolg dat spoedig alle gevaar voorby was. Niemand in de voile zaal had iets van den brand bemerkt. Te Parys stond dezer dagen een onderwijzer terecht, onder beschuldiging den dood van een zyner leerlingen, een twaalfjarigen knaap, veroorzaakt te hebben door hem met een liniaal op het hoofd te slaan. Een genezende wond, die de knaap aan het hoofd had, was daardoor opengegaan, en de arme jongen overleed een paar weken daarna onder hevige pijnen. De onderwijzer die, zooals bij het verhoor bleek, zeer dik- wjjls op dergelyke wyze de kinderen „tot de orde riep", werd met een strenge berisping tot tien dagen gevangenis- straf veroordeeld. Een eigenaardige bruiloft werd dezer dagen te Otten- sen, in Holstein, gevierd. Een doofstomme letterzetter trouwde met een meisje dat even als hij gehoor- en spraakvermogen miste. De voorzitter van de doofstommenvereeniging woonde het huwelijk bjj, en hij stelde in vingerspraak een toast op het jonge paar in, welke een zeer bijzonderen indrnk maakte. In de maanden Augustus, September en October zijn, wegens bedreiging met moord of brandstichting, drie manne- iijke verpleegden van Veenhuizen, door het geregtshof te Leenwarden veroordeeld tot eenige jaren tuchthuisstraf. Wegens diefstal van een peer, werd dezer dagen een 25-jarig jonkman te London tot vier weken dwangarbeid ver oordeeld. Hij was van fatsoenlijke familie en sedert vijf jaren werkzaam als bediende in het fruit- en groente-departement van de Army and Navy stores aldaar. De peer die hij snoepte had een waarde van 1 penny, en de jonkman had zich altyd de tevredenheid zgner patroons verworven. Maar de genoemde Maatschappij werd, zooals haar vertegenwoordiger betoogde, maandelijks door hare beamblen voor/ 2400.aan eetwaren bestolen, en zg achtte zich daarom verpligt, elk geval aan te geven. De regter stemde daarmede in, en veroordeelde, om een voorbeeld te stellen, den beschuldigde tot de gemelde strenge straf. Het volgende verhaal doet het New-Yorksche blad Truth van een gebeurtenis, die niet ver van Stapleton op Staten Island voorviel, Ongeveer vyftig jonge mannen en knapen oefenden zich in het water, en waren daarmede reeds eenigen tijd be- zig, toen eensklaps een schrille stem zich deed hooren: ,,Redl je, een haai, een haai!" Werkelijk zag men uit zee bet reus- achtige dier de baders naderen; het had hen nog niet opge- merkt, doch de beweging die zij maakten om zich te redden, trok zijn aandacht en deed hem sneller zwemmen. De baders baastten zich weg zoo vlug zij konden, en werden aangemoe digd door de vrienden die aan land toezagen. Het scheen dat alien in veiligheid zouden komen, zoo krachtig sloagen zij het water dat opschuimde en spatte. Een van hen echter, Tho mas Koehler, had zich te ver van de anderen gewaagd en de waarschuwing daardoor in het eerst niet gehoord. Hij was verre achter, en al worstelde hij moedig tegen de golven, de haai kwam tusschen hem en zijne makkers, waardoor de weg tot redding was afgesneden. De haai keerde zich nu tot Koeh ler. Deze verdween plotseling onder water, wat den toeschou- wers een kreet van schrik ontlokte. Toen de haai hem naderde dook hij en zwom eenigen tijd onder water. Bij het boven- komen was hij aan den landkant van zijn vijand, doch uit- geput. Zijn vijand keerde alweder en Koehlers oogenblikken waren geteld. Onder de toeschouwers stond John Taylor, be- kend als een ervaren duiker, en die reeds meer dan eenmaal met haaien te doen had gebad. Hij doorzag den toestand waarin Koehler verkeerde in een oogwenk. Van een vriend leende hij een groot mes, en daarmede rende hij naar de punt van de pier waarlangs de haai moest komen om zijn slagt- offer te bereiken. Men kon nu het monster goed zien, dat acht voet lang was; toen het naderde, stond Taylor doodstil, en juist toen het dier Koehler wilde grijpen, sproDg hij met een groote bogt langs den haai, hem tegelijkertijtl het mes zoo diep mogelijk in de maag drukkend. Oogenblikkelijk werd het water rood gekleurdTaylor kwam weer boven, en de haai verdween na eenige vreeselyke lnchtsprongen onder wa ter. Taylor had het goede oogenblik gekozen. Koehler was gered. Aan het gejuich scheen geen einde te komen; de red der bleef de held van den dag. Volgens zijn zeggen had hij dit den inlanders van Florida en Bermnda afgezien. De wethooder L. Hulscher, te Deventer, die gedurende 20 jaren ambtenaar van den burgerlijken stand is geweest, volbragt in die hoedanigheid zyne tweeduizendste huwelijks- voltrekking. Als een bewijs hoezeer het muziekkorps der d. d. schut- tery te Helder wordt gewaardeerd, kan dienen, dat in de gisteren aldaar gehouden raadszitting door een der leden in gemoede werd voorgesteld het te doen vervangen door een orchestrion, op welks marschmuziek de schutters even zoo goed zouden kunnen marcheeren, of anders het korps af te schaffen. Volgens de A. C. is de jongste der gebr. Tobias op last der Fransche Regeering in Paraguay gearresteerd. Woensdagmorgen is tusschen Texel en het Nieuwediep een vurige bal gezien, die in schuinsche rigting naar omlaag kwam en een vrij sterk licht verspreidde. De bal, waarschijn- lijk een metoor, scheen in de Noordzee te verdwijnen en liet aan den hemel een lange, vurige lijn achter, die nog ruim eene minuut zigtbaar bleef. In het zuiden van Limburg bestaat nog het barbaarsche volksspel van „ganzenbeitelen" of „ganzenslaan" Bij dit spel wordt met een ijzer naar de gans of eend geworpen, en hij, die het dier den kop afwerpt, wordt overwinnaar verklaard. Hoewel in den regel tegenwoordig de gans eerst wordt ge- dood, zoo gebeurt het tocb nog wel, dat het spel met een levende gans wordt gedreven, wat nog Zondag j.l. even bui- ten Maastricht beefl plaats gehad. Ongelukkig is de jnstitie niet altijd bij raagte, deze dieronkwelling te voorkomeu of te straffen. Verleden week deelden wy mede, dat de Arr.- Regt- bank te Maastricht eene gijzeling nietig verklaarde, omdat daarby informaliteiten waren geschied. Thans wordt ons nog gemeld, dat bij die nietigverklaring tevens aan den ge- gijzelde het regt wordt toegekend voor de negendaagscli. onwettige gijzeling een eisch tot schadevergoeding in te stelleoe De slaapwagen welke dagelijks tusschen Parijs en Am sterdam loopt, mag op last van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met het oog op het heerschen der cholera te Parys, of niet meer op dit traject gebruik worden, of moet, bij aankomst te Rosendaal, onmiddelijk gesloten en per keerende trein naar Parijs worden teruggezonden. Een Russisch geestelijke, van Krasznisora, werd onlangs, terwijl hij met vrouw en kind in een slede op weg naar Lonka was, door wolven aangevallen. De paarden draafden, hevig verschrikt, in woeste vaart door, en de vrouw liet in haar zenuwachtigen angst het kind, dat zij op den schoot had, uit de slede vallen. De vader sprong onmiddellijk uit het voertnig, dat met de vrouw er in pijlsnel voortgleed, en nu kwam het tot een verwoeden strijd tusschen den geestelijke en de wolven. Twee der dieren werden neergeschoten, maar de talryke wolven hadden weldra zoowel het kind als den vader overweldigd en verscheurd. Te Madras heeft een storm het bassin van de water- leiding vernield en een overstrooming veroorzaakt, waardoor 300 woniogen verwoest werden en zes menschen verdronken. De stad moet nu uit bronnen van water voorzien worden. Figaro, weet mede te deelen dat een Engelsche genees- heer heeft geconstateerd dat personen, in cholera jaren geboren niets te vreezen hebben. Hunne geboorte tijdens de epidemie zou een soort van natnurlijke vaccine zijn. De vrees maakt bijgeloovig, men kan verzekerd zijn dat vele Parijzenaars thans zullen wenschen in de jaren 1832, 1849, 1854, 1865, geboren te zijn. De Parysche gemeenteraad heeft alvast 150.000 frs. be- schikbaar gesteld om de slagtoffer3 van de cholera en hun gezinnen te oudersteunen, en voor desinfectie-maatregelen. Het aantal telegrammen, die te Londen verzonden wor den, is gemiddeld 90.000 per dag, zonder de dagbladbeiigten mede te rekenen, die dikwijls 500.000 woorden per dag be- loopen. Er zijn 1149 mannelyke en 659 vrouwelijke amb- tenaren, om de 669 verschillende toestellen te bedienen. Daarenboven heeft men er nog 50 pneurnatische buizen, waarvan de langste 4 kilometer het bureau met het Lager- huis verbiudt. Een depSche is in zulk een buis van 5 tot 7 minuten onderweg. Uit Petersburg wordt gemeld dat op verschillende pun- ten des lands de boereu revolutionaire neigingen aan den dag leggen. Er vielen botsingen voor tusschen hen en de troepen o. a. naby Kiew, waar de boeren een groot stuk land wederregtelyk bezetten. Zij doodden den kommandant der uitgezonden troepen, terwijl drie boeren in het gevecht sneuvelden. Onder de geregtsverslagen der Fransche bladen wordt een geval medegedeeld, dat men, werd het in een roman ver- haald, geneigd zou zijn onwaarschijnlijk te vinden. Het her- innert aan den beruchten moord door het echtpaar Feuayrou; maar daar was de minnaar en hier de echtgenoot het slagtoffer. De zaak werd behandeld voor het Geregtshof van Calvados. Zij 37-jarige weduwe Aveline stond daar met haar 25-jarigen minnaar, Gamier, teregt wegens moord op haar echtgenoot. De bsiden hadden reeds een jaar lang het plan tot den moord beraamd en daarover briefwisseling gevoerd. Hunne brieven, die ter teregtzitting werden voorgelezen en die over- vloeijen van liefdes- en vroomheidsbetuigingen, zijn afschuwe- lijk, maar treurig tevens. En wat de misdaad nog erger maakt is, dat de ongelukkige Aveline zijne vrouw, die 8 jaren jonger was dan hij, byna afgodisch vereerde, zooals zij zelve getuigt. Na een paar mislukte pogingen van de vrouw em haar man te vergiftigen, schoot eindelijk Gamier, door Mme Aveline zelve in hinderlaag geplaatst, den armen Aveline dood, toen deze van de jagt huiswaarts keerde. Gamier vlugtte maar eenige weken later werd bij te Avey- ran gevat, evenals zijne medepligtige. Hij bekende alles en hij deed in de gevaugenis een poging tot zelfmoord, maar deze mislukte. Bij het verhoor was Gamier ontroerd, maar Mme Aveline bleef bedaard. Alleen toen het vonnis uitgesproken zou wor den viel zij in zwijm. Dat vonnis veroordeelt de misdadige echtgenoote ter dood en haren minnaar tot levenslangen dwangarbeid. In een mijn te Sulzbaeh (Beieren) zijn twaalf mannen in een diepte van 400 meter gestort, door het breken van het ijzertouw van het toestel waarmee zij neergelaten werden. Zes hunner werden gedood en zes ernstig gewond, zoowel door den val als door het 25 centenaars zware touw, dat op hen neerviel en dat in zijn val nog drie andere mannen meesleepte. Van de gewonde is reeds een gestorven en de anderen verkeeren in een hopeloozen toestand. In het kleine dorp Suawoude komen dit jaar drie 40 jaiige jubelfeesten voor: die Van de predikanten Kreulen en Jentink en van den wethouder Van der Meulen. De Hertog van Cumberland had bij zyn erfenis van den Hertog van Brunswijk nog een aardige verrassing. In de villa te Hietzing, die met den inboedel aan hem vermaakt is, vond men, in een lediggemaakte brandkast, een som van/1,200,000 in goud, zilver, banknoten en papieren van waarde. Te WildervaDk is de hand gelegd op een jeugdige mis- dadigster J. M. genaamd, uit Annerveensche kanaal. Nadat zij bij menschen, bij wie zij onder dak was, twee portemon- naies met geld had gestolen, heeft zg ook door onvoorzigtig- heid brand veroorzaakt in de boerenbehuizing van haar meester, F. Kroon, te Wildervanksterdallen. De steeufabriek met daarbij behoorende landerijen te Fortmond, gem. Obt, welke in Januari 1882 in openbare veiling werd gekocht voor 62,700, heeft Zaterdag jl., even- eens in het pnbliek, 39,700, alzoo 20,000 minder op- gebragt. Te Dockum viel, een paar dagen geleden, eene dienst- meid in den regenbak. Aanslonds was men by de hand, en poogde met ladders en touwen haar bulp te bieden, doch vrnchteloos, totdat eindelijk een timmermanskneeht in den bak sprong en, met gevaar van zyn eigen leven, het hare nog tijdig wist te redden. Te Odessa heerscht sedert eenige dagen strenge vorst. Men voorspelt er een even strengen winter als voor twee jaren, toen een aantal schepen twee maanden lang in de haven vastgevroren lag. In Amerika worden proeven genomen met een nienw soort spoorweg-kaartjes, die in boekjes van 1000, 500, 100 of 50 stuks verkrygbaar zijn gesteld. De biljelten zijn kleiner dan postzegels, geperforeerd en gelden elk voor een Engelsche myl. Men is hierdoor niet langer genoodzaakt om de plaats, waarheen men zich begeven wil, aan het loket op te geven, maar kan men eenvoudig zooveel biljetten koopen als men noodig heeft en daarmede den conducteur, naar gelang der af- gelegde afstanden, betalende onaangename zaken die lot dusver voorkwamen, alsafgeven van verkeerde biljetten en verloren gaan of het niet gebruiken er van enz. enz., wordeu dus voortaan vermeden. De nieuwe biljetten worden overal als geldswaarde aange- nomen en het reizend publiek heeft het veel gemakkelijker dan vroeger; de zaak heeft reeds veel bijval gevonden eu verscheidene spoorweg-maatschappijen in het Westen hebben de nieuwe regeling reeds ingevoerd. De Kroonprinses van Denemarken, dus lezen we in een Engelsch tijdschrift is een der naar het ligchaam meest ontwikkelde vrouwen ter wereld. Geen andere Prinses ten minste heeft een gestalte als de hare. Zij is zes voet twee duim lang, maar bevallig in hare bewegingen en een groot liefhebster van dansen, vooral walsen. Het is echter op de bals altijd zeer moeilijk om dansers te vinden, die groot ge- noeg zijn voor de Prinses. De heeren moeten nl. daarloe een lengte hebben van minstens zes voet. Prinses Louise is eene Zweedsche Prinses, de dochter van wijlen Karel XV en alzoo eene kleiudochter van wijlen Prins Fredcrik der Nederlanden. Miss Fortescue, de Londensche actrice, die een proces tot verbreking van trouwbelofte begon tegeu Lord Garmoyle, oudste zoon van Graaf Cairns, den vroegeren Lord Kanselier, is Donderdag door de Regtbank 120.000 schadevergoeding toegekend. De advocaat-generaal zeide, dat het engagement verbroken was builen de schuld van de eischeresse en het gedrag van deze steeds onberispelyk is geweest.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2