1884. Vrijdag, 12 December. Nr. 50. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEft-BELANGEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. JPrijs van het Abonnement: in het Jaar®- Prijs der -Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 18'4 Cent. lloofd-Agenten voor dit Weekbladte Haarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 39 Dec. 1884. HAARLEMMERMEER Prys van een enkel Nommer 51 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woentdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de Heeren Agenda voor de Vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, op Woensdag 17 December 1884, 's morgens ten 10]/2 ure, in het Locaal van Staats, te Haarlem. 1. Mededeelingen. 2. Rapport van het Dagelijksch Besluur op het verzoek van de Wed. A. 't Hooft, om recognitie uit- weg. 3. Rapport der Financieele Commissie omirent de Begrooting voor 1885 en behandeling dier Begrooting. 4. Verordening op het in gemeenschap houden van slooten met het polderwater. 5. Vernietiging van uitgelootte aan- deelen en verrallen coupons. Naar men rerneemt, hebben sommige bakkers in deze ge- meente de prijzen van het brood met 20 percent verlaagd. Door den heer C., te Heemstede, is, naar men verneemt, aan een 25tal werklieden van 't Hoofddorp werk verschaft, op zijne landerijeu nabij den Cruquius. Het Gemeentebestuur van Sloten heeft aanbesteed het maken van een ziekenbarak, brandspuithuis en provoost onder een dak, aan de Overtoom. Daarvoor waren 16 inschrijvers, waar- van de laagste was de Hr. G. Meineve, te Overtoom, voor f 2585, aan wien het werk gegund is. Door het Gemeentebestuur van Aalsmeer is het driejarig onderhoud van den grintweg, voetpaden, kei- en klinkerbe- strating, met daarby behoorende kunstwerken, gegund aan den laagsten inschrijver A. G. van den Henvel Jzn., te Haar- lemmermeer, voor 14,714. Tot Notabele der Hervormde Gemeente Haarlemmermeer, in de plaats van den beer P. Kistemaker, is benoemd de heer G. J. van Yuuren. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmermeer, op Donderdag 18 December 1884, des morgens ten 10 ure, ten Raadhuize. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Suppletoir Kohier van de hondenbelasting. 3. Verzoek van J. Schaafstal, om eervol ontslag als onderwyzer aan school nr. 4. 4. Benoeming van een onderwijzer voor school nr. 4. 5. Ver ordening op het broeijen van het hooi. 6. Bijbouw aan school nr. 4. 7. Brief van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in zake het telegraafkantoor. 8. Her- ziening der Verordening op de heffing en invordering der hondenbelasting. 9. Adres -van S. Blok, om vergunning tot het dempen van een sloot voor zyn huis, in sectie G G, nr. 61. 10. Bestek voor de aanbesteding van het onder- houden en aansteken der lantaarns. 11. Bestek voor de aanbesteding van het onderhoud der dorpswegen. GEBORENPetronella Maria, dochter van J.v. d.Maat en A. van Rijt. Justina en Gerrit (tweel.), dochter en zoon van J. Schoondermark en J. Witte. Klaas, zoon van A, den Breejen en E. Ooms. Jannetje, dochter van H. de Graaf en M. Koningen Jacob, zoon van J. Vreeken en E. Maarse. Bernardus, zoon van H. Verheugd en T. Vendrik, Christoffel, zoon van C. A. van Oeveren en M. Wilderom. Trijntje, dochter van P. D. Luman en E. Jongkind. Neeltje, dochter van B. van Kommer en M. van Eden. Gerrit, zoon van D. Meijer en M. Hoogland. Hendrik, zoon van A. Boellaard en G. den Dekker. Sofia Maria, dochter van F. Boeld en M. L. de Ruijt. Matthias, zoon van P. Kaptijn en A. C. Bruijncn. Johannes, zoon van C. W. van Velzen en J. C. van Leeuwen. LEVENLOOS GEBOREN: 1 kind van K. van Leeuwen en H. van Tol. OVERLEDENPieter, oud 5 jaren, zoon van A. Gootjes en A. Verkuijl. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDG. A. van Keulen met S, Kikkert. Door het schrikken van het paard, ger&akte bij de Sloter- brug, de tilbury van den heer B., te Haarlemmermeer, in de Ringvaart. De heer B. sprong er uit en mogt de voldoening smaken zijne vrouw te redden. Het paard is eehter ver- dronken. Staatsblad no. 226 behelst het Kon. besluit van 27 Nov. 1884, waarbij bepaald wordt dat de maten en gewigten in het jaar 1885 onderworpen zijn aan den herijk, welke ge- schiedt hitmen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Jan. en ein- digt op 1 Oct. van dat jaar. Aan Ged. Staten der provin- cien wordt opgedragen het tijdstip te bepaleu, waarop die heryk voor elke gemeente gedurende het genoemde tijdvak zal moeten geschieden. Aan ouders of voogden, die hunne zoons of pupillen by het Instructie-bataljon te Kampen wenscheo geplaatst te zien, wordt herinnerd, dat zij vooral bebben zorg te dragen voor de over te leggen bescheiden bij hunne aanneming, en met name het bewijs van Nederlanderschap, dat door den Burge- meester van de gemeente, waar zij woonachtig zyn, moet worden afgegeven# Zonder laatstgenoemd bewijs kan de jon- geliug niet worden aangenomen, en zal hy de teleurstelling ondervinden van onverrigterzake en op eigen kosten naar zijne woonplaats te moeten terugkeeren. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het Ontwerp van wet tot onteigening van eigeudommen voor den aanleg van eene asch- en vuilnisbelt in de gemeente Sloten, ten behoeve der gemeente Amsterdam, betwijfeldeu enkelen of in deze toepassing der onteigeningswet genoegzaam geregt- vaardigd is. Hiertegen werd opgemerkt. dat het algemeen belang bij deze aangelegenbeid zeer zeker betrokken is. De verplaatsing der asch- en vuiluisbelten in de gemeente Amsterdam is dringend noodzakelijk, en zoolang niet wordt aangetoond, dat een even doelmatig terrein laugs minnelyken weg kan verkregen worden, blijft er niets anders over dan door toepassing der onteige ningswet het reeds aangekochte terrein voor het doel ge- schikt te maken. Een nieuwsbladdat ver9chenen is voor de gemeenten Nieuwer-Amstel, Sloten enz., meldt in zijn eerste nummer, dat men te Nieuwer-Amstel nog dagelijks nieuwe huizen ziet verrijzen, ofschoon ruim 1100 woningen aldaar geene huurders kunnen vinden. Wij vernemen, dat alle landbouw-genootschappen en land- bouw-vereenigingen in ons land, zyn toegetreden tot het comitd-generaal, zijnde eene vereeniging uit al die genoot- schappen en vereenigingen gevormd, en bestemd om de be- langen van den landbouw in het algemeen te behartigen en te bevorderen, en speciaal die bij de Regering en de Kamers voor te staan. De eerste vergadering van het comite zou in Januarij gebouden worden. Den 15 dezer wordt te Haarlem de 58e algemeene verga. dering der VereenigiDg voor bloembollen cultuur gehouden- Nog steeds dalen de landerijen in Groningen in prys. Eene boerderij te Oude-Pekela, voor twee jaar door den heer J. Ouding voor de som van 19,000 gekocht, heeft nu slechts f 12,000 kunnen opbrengen. De Australische luis, zegt de Independent, heeft onlangs hare verschijning gemaakt in Kimberley en onder andere boomgaarden die ze bezocht, was die van den hr. R. Whitten, die zijne talrijke kostbare vruchtboomen met het insect over- dekt vond. Het is hem gelukt zijn tuin van de pest te zui- veren. Zijn verdelgingsproces was als volgtEene sterke oplossing van tabaksap vermengd met koolteerzeep. Het resultaat was hoogst bevredigend, daar by al zijne vrucht boomen gered heeft. Kooplieden uit Milaan hebben op de Amslerdamsche markt en bij veehouders te Diemen kalfkoeijen en jonge stieren voor Italie aangekocht. Men schrijft uit Nieuw-Appelscha De lage prijs der aardappelen is oorzaak, dat er in onze gemeente en omliggende dorpen ongewoon veel varkens worden gemest. Er zijn veehouders, die vroeger niet meer dan twee varkens op 't hok hadden, en nu 8 a 10 mesten. Omge- keerd staat het met de arbeiders. De geringe verdiensten lieten uiet toe, biggen te koopen en te mesten. Een aantal veenarbeiders, die vroeger in December een dik varken slagtten, zijn er nu zonder. Ten bewijze, dat de prys der landeryen in Hollands Noor- derkwartier nog lioog mag worden genoemd, kan strekken, dat dezer dagen te Warmenhuizen eene boerenplaats van ruim 24 hectaren werd verkocht voor ruim 62,000, behalve de gewone oukosten. De boerenhofstede c. a., genaamd Onverwcakt, aan deu Oelerwalerweg bij Amsterdam, in 1881 gekocht voor f 120.000 werd Maandag in publieke veiling verkocht voor 35.000. In de Staats Courant No. 289 is opgenomen een oordeel in cijfers over den oogst van 1884 in de provincie Zuid- Holland. Aan het slot daarvan leest men de volgende toe- lichting Over het geheel genomen werd in deze provincie een goede uitkomst verkregen. Inzonderheid was dit het geval met de wintergewassen, aardappelen, suikerbiet, vlas, hennep, de voedergewassen en de warmoezeryen. De wintergewassen werden bovendien best geoogst en zijn van bests qualiteit. De haver had veel beter kunnen zijn. Voor eerst leed het gewas door droogte, had hier en daar veel ran de muizen te verduren en wordt althans de late haver slecht geoogst. In vele gemeenten hehben de gras- en klavervelden veel door muizen geleden en wel zoo, dat in den laten nazomer gebrek aan gras en klaver ontstond, tot den hooitijd stonden beide uitmuntend en kon bijna overal het cyfer 100 voor den oogst ge- cteld worden; later verminderde dit zoo, dat vele gemeenten geen hooger middeucyfers dan 30 a 40 konden geven. Een hagelslag deed te Melissaud, Sommelsdijk en Stellendam onberekenbare verliezen lijden; te Hoogblokland heeft de heunep door een dergelijke ramp veel geleden. Boonen en erwten leden door droogte en luis. De ooft- eu fruitboomen hebben door late nachtvorstea zoodanig geleden, dat de opbrengst ver benedeu het middelmatige bleef. De peren en appelen waren dan ook ongekend hoog in prijs; te Nieuw-Helvoet bedong men niet minder dan J 1 tot f 10 voor den hectoliter peren. De bloembollenteelt en ook de bloemkweekerijen gaven vrij goede re9ultaten, zoo ook de boomkweekeryen, ofschoon door de drooge oostenwinden nog al pas gepoot plantsoen is dood- gegaan. Het hout maakte algemeen een goed lot en groeide flink. Als een bewys, dat in de omstreken van Hoorn en Alk- maar voor goed land nog flinke prijzen worden besteed, kan het volgende dienen. In den laatsten tijd zijn verkoehtlo. onder Sybecarspel twee woningen met 24 H.A. meest weiland voor f 58,000, 2o. onder Ursem een huis met 10 H.A. weiland voor f 25,000, So. onder Spanbroek een H.A. en een Morgen weiland voor f 5,800, en 4o. onder Obdam twee woningen met 35 H.A. weilaud voor f 108,000, alles buiten de onkosten. Daareu- tegen konden 36 H.A. mindere kwaliteit weiland, gelegen aan den Middelweg in de Heer-Hugowaard, niet meer opbrengen dan ongeveer f 40,000. In het logement van W. Bakker te Gasselternijeveen heeft de heer Marlet eene landbouwlezing gebouden. De heer M. sprak ongeveer in dezer voege: Geen enkele onzer oogsten heeft in dit jaar een ruimer beschot opgeleverd dan de aardappelen, maar geen enkel jaar waren de prijzen zoo laag gedaald als dit jaar. Ik wil de oorzaken van die goedkoopte niet opsporen of overdenkeu, maar wel een der gevolgen, nl. het ruimer vervoeren van aardappelen dan anders gebruikelijk was. Heeft men een juist denkbeeld over de aardappelen dan kan het, goed toe- gepast, dienstbaar gemaakt worden tot veevoeding. Begrypt men eehter de beteekenis niet goed of overdrijft men, dan kan men zich nadeel berokkenen, waarvan het geldverlies moeijelijk is te bepaleuwant dan wordt de gevoedheid vernietigd en de gezondheid van het vee bedreigd. Door onberedeneerd voederen wordt de geechiktheid om uit te groeyen en uit te dijeu verzwakt. We willen eerst eens nagaan uit welke stoffen de aardappel bestaat. Gemiddeld is 7 5 pCt. van den aardappel water, soms meer, soms minder want dit watergehalte houdt byna gelijken tred met de voeder- waarde dier plant. De kleiaardappel verschilt van het zand- product. De overige 25 pCt. zijn vaste stoffen en wel grooten- deels voedende, 2 a 3 dient men er af te trekken, als geene voederwaarde hebbende. Dan zegt men, is de aardappel een goed voedermiddel? Jal dat is het mits goed toegepast. Het

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1