is niet genoeg te weten, dat er 25 pCt. vaste 9toffen in zijn. Maar we moeten weten, welke stoffen het zijn. Tusschen de eiwit- en niet-eiwitstof bevattende deelen moet verhouding zijn. Zooals ik reeds meermalen zeide, komt het by de voederstoffen bepaaldelijk aan op eiwitstoffen. Zonder eiwit hebben de stoffen als voederstoffen geene waarde. De overige niet-eiwit- stofifen behooren tot allerlei soorten. De niet-eiwitstoffen hebben deze beteekenis, dat zij bijdragen tot de atofwisseling en ver- tering van het eiwit bevorderen. Alle voederstoffen die in den aardappel aanwezig zijn, zijn in hooge mate verteerbaar. De verhouding is 2 ten 100 eiwit, en 21 niet-eiwit. Het eiwit staat dus in verhouding tot niet-eiwit als 1 op 10, en dat is in de voederwaarde ruim, in de praktijk veel te ruim. De hoeveelheid eiwit is te gering. Daarom noemen wij den aard appel slagvoer. De aardappel wordt daar onder opgenomen. Ik hoor u, dunkt me zeggen, als dat zoo is, dan is uwe uitspraak van zooeven onjuist. En daarop antwoord ik neen, waar we den aardappel alleen beschonwen, verdient hij niet den naam van goed voedermiddel. Ja, waar men er een verstandig gebruik van maakt, door het byvoeren van eiwit bevattende voedings- stoffen. Het bijvoeren van koek of graan maakt die verhou ding kleiner. Willen we uit den aardappel het voordeel trek- kes, daji moet ze naa9t een goed krachtig voedsel worden gebruiktdan hebben we niets van den aardappel te vreezen, deze bevorden de verteerbaarbeid meer. In erwten b. v. zit 22 a. 24 ten 100 eiwit, en te weinig niet eiwit bevattende stoffen om alles te verteeren; daaaom zijn de erwten moeilijk te verteren. Men voedere nu naast de erwten aardappelen. Op zoodanige wijze zullen we meer nut trekken van het kracht- voer dat we geven en we zullen de voederwaarde van den aardappel verhoogen. De eiwitstoffen oefenen ook weer invloed op de niet-eiwitstoffen, wanneer het noodige eiwit er bij komt. Maar hoe staat het nu by aardappelvoeren met de gezond- heid van 't vee? De aardappel bevat een geringe hoeveelheid stof, die nadeelig werkt op het slijmvlies, dat i9 de uiterste binnenbekleeding van 't geheele spijsverteringsorgaaD, maag en darmen, die 't slym afscheidt om het voedsel te verteeren. Eerst wordt het opgenomen in den mond verdeelt in fijnere deelen. die dan door het slijm gescheiden worden in voedende en niet voedende stoffen. De klieren monden alle uit in het slijmvlies. Wordt nu dat slijmvlies geprikkeld, dan hebben we de tegenwerking der afscheiding. Het mid- is algemeen bekend, om in den zomer, als men last heeft van een drooge mond, kliene keitjes in den mond te nemen. Daardoor worden de klieren geprikkeld en er heeft eene ruimere afscheiding van speeksel plaats. Evenzoo is het met de galklieren, alvleeschklier en alle klieren; ze prikkelen en bevorderen de verteringswaarde. In den aardappel zit een weinig arsine, dat sterk prikkelend werkt op het geheele spysverteringskanaaldaardoor is er te veel afscheiding en waar te veel wordt afgescheiden, daar is eene slechte spijsvertering of eigenlyk eene slechte opneming in 't bloed der dieren. Goed verteerd voedsel en niet goed opgenomen in 't bloed heeft weinig waarde. Een paard, dat veel ontlasting heeft, voedt zich slecht. De oorzaak daarvan is, dat de verteriug, veel te ras verloopt en niet opneemt wat verteerd kon worden. Er is wel vertering, maar geene assimilatie van het voedsel. In rauwe aardappelen kan de hoeveelheid arsine en bitteretof zoo zijn. dat ze veel te sterk prikkelt, waarran een gevolg is diarrhae en doorloop. Blijkena ingekomen ambtsberigten, zyn in het tijdperk van 4 weken, dat op 29 November jl. is geeindigd, 7 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoeling- district waargenomen, waarvan 4 te Clingen en 3 te Overschie. In de slagterijen binnen dien kring bleken de longen van 4 runderen, by 4 veehouders, door longziekte te zijn aan- gelast. A1 deze gevallen kwamen in de stallen voor. Gedurende dat tijdperk werd afmaking bevolen van 127 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Jan. 2882. Het blijkt dat de roestziekte niet alleen het korenmeer bijzonder de rogge, aantast, maar dat deze schijnbaar nietige oorzaak ook dikwijls het vee doet lijden. Het gebeurt nl. dikwyls in den nazomer dat het gras zterk met schimmels, zoogenaamd roest, bezet is, zoodat men daar doorgaande zyn schoeisel met een geelbruin stof ziet overdekt. Sommige dezer schimmels nu bezitten scherpe bedwelmende eigenschap- pen. In den beginne bij sterke droogte beperkt zioh de scherpe uitwerking der verstuivende zwammen vooral tot de oogen der dieren. Door de ademhaling in de longen cpge- nomen, verwekken zij meer dan eens bronchitis of longen- physeem, hetwelk meermalen by de veehouders tot het ver- moeden aanleiding gaf tot het bestaan der besmettelijke long ziekte Met het gras in het verteringskanaal opgenomen, was diarrhae en dyssenterie, soma met af9tooting van het darm- slijmvlies en lendenverlammingdaarvan het gevolg. Later ont9taat dan de in verettering overgaande ontsteking der klauwspleet en kan deze kwaal met tongblaar eindigen. Een Duitsch blad verhaalt, dat onlangs naby Kleef in een koestal een dikke kat werd betrapt, dat zij de melk uit de uijers der koeijen zoog. Naar aanleiding daarvan herinnert een onzer bladen, dat te Ankum, bij Dalfsen, een vijftig jaar geleden het volgende gebeurd is Een boer had zijn vee in de weide loopen, en als het ge- molken werd, bleek gedurig, dat een der koeijen reeds van een goed deel der melk was outlast. Nu werd de koe in het oog gehouden om den eigenmagtigen melker te ontdekken, en men vond hem reeds den eersten dag. Toen het melktijd was ging de koe by een grooten doorn- struik staan en loeide. Dit was het sein voor eene slang, die zich onder een struik had verscholen, doch nu te voorschijn kwam en zich om een achterpoot der koe slingerde, waardoor zij een uijer kon bereiken en haar maaltijd nemen. Aangeboden diensten worden zelden hoog geschat. De ondankbare boer sloeg de vrijwillige melkster dood, en een ieder die een kijkje nam wa9 verwonderd over de groote en vette slang. Even als in het vorige jaar, begint zich te Spijk (Gr.) onder de paarden weder eene gevaarlijke ziekte te vertoonen. Den vorigen winter kostte dit meer dan dertig exemplaren, meestal van de beste. Ook nu reeds zyn weder eenige ge- storven. De aangetaste dieren leven soms Sen dag, op zijn hoogst drie dagen, wanneer de ongesteldheid zich vertoont. De oorzaak moet gevonden worden in het gewonnen hooi, dat of te erg schimmelt, of waarin hoogst vergiftige planten aan wezig zijn. HH. MM. de Koning en Koningin, die 28 of 29 December van het Loo te 's-Hage terugverwacht worden, zouden voor- nemens zijn gedurende Hun verblijf in de residentie eenige soirees dansantes ten Hove te geven, waarvan de eerste, naar men zegt, op 15 Januari e. k. zal plaats hebben. In een brief uit Atjeh aan de Soer. Ct. vindt men de volgende opmerkingen over de kolonel Demmeni. De kolonel Demmeni organiseert en reorganiseert alleshij is waarlijk een Daendels in het klein en ofschoon daar nu wel eens mee gespot wordt en men het met excentriciteit wil bestempelen, krijgt hij gedaan wat hij wil. Hij springt met de civiele ambtenaren precies om als met de officieren zy worden door hem op echt militaire wijze behandeld. Een eens gegeven order moet stipt worden opgevolgd en hij komt er niet meer op terug. Hij denkt aan alles en bovenal aan de veiligheid der pos- ten ea transporten en men moet hem ter eere nageven, dat hij daarin volkomen slaagt, De electrische verlichting wint meer en meer veld, waar het toepassingen op groote schaal geldt; doch voor buiselyk gebruik wordt zij weinig aangewend, wegens den grooten omslag dien zij vereiseht. Door Trouve is nu voor huiselijk gebruik een electrische lantaarn, in verschillende vormen aan de Fransche Academie aangeboden, welke in deze behoefte zal voorzien. Het is een kistje, voorzien van een hengsel en een gloeilamp. Zoodra men het opneemt, heeft men licht zet men het neer, zoo is het licht uit. Ook omgekeerde in- rigtingen heeft hij gemaakt, die branden zoolang zij stilstaan. De Brnndweer te Parijs heeft deze inrigtingen in gebruik ge- uomen om plaatsen te bezoeken, die met ontplofbare gassen gcvuld zijn. Voor een Russisch vrederegter aldus verhaalt de Ssut Gazeta stond een boerin teregt, onder besehuldiging van diefstal. Zij bleef tot het einde alle schuld ontkennen en het was ook door de verklaringen der getuigen niet te be- wijzen, dat zij 9chuldig was. Maar niettegenstaande dit alles velde de regter het volgende vonnis „De schuld der beklaagde is wel niet bewezen, maar in aanmerking genomen, dat zij niet mooi is en evenals alle leelijke meisjes gaarne zco spoedig mogclyk aan den man wil komen, kom ik tot het besluit, dat zy den diefstal gepleegd moet hebben, om door middel van het gestolen geld te trou- wen. Daarom veroordeel ik haar tot vijf muuuden gevaoge- niastraf. Twee moedige meisjes werden dezer dagen te Londen voor haar kloek gedrag beloond. By den Lord Mayor s-op- togt aldaar hielpen zij nl. een zakkenroller, die een brieven- tasch gestolen had, nazetten, grepen den man en hielden hem ondanks zijn tegenstribbelen, vast tot de komst van een politie-agent en den bestolene. De regter Pelham overhandigde nu beide meisjes een ge- schenk van 24„Voor een bloemruiker", voegde hij ga- lant er bij. Maar een der meisjes, een lieve achttien-jarige riep, onder luide toejuichingen der aanwezigendank u, Mylord, maar ik koop liever een mofl" Door den Minister van Oorlog worden pogingen aan gewend om in de verschillende garnizoenplaatsen, ten dienste van de onderofficieren en manschappen, machinale wasscherijen en droogeryen tot stand te brengen. De krygsraad te Kotta-Radja sprak op 20 Oct. vonnis uit in zake de reclame van den kapitein-kwartiermeester Th. Kleij, over eene dien officier door den commandant van het leger opgelegde straf van veertien dagen streng arrest, om- dat hij zich in geschrifte op hoogst oneerbiedige wyze heeft beklaagd over handelingen van den hoofd-intendant der mili taire administratie. De krijgsraad verklaarde den kapitein Kley gegrond in zijne reclame, royeerde de opgelegde straf en ontsloeg onmiddellijk dien kapitein uit zyn arrest, waarin hij zeven maanden had doorgebragt. Ten bewyze, dat de druk van den tyd overal gevoeld wordt, kan dienen, dat naar het schrale baantje van vader en moeder in het diaconiehuis te Edam, een postje, dat 150 oplevert, reeds ver in de dertig sollicitanten zijn uit alle oorden van ons land. Een paar weken geleden, op een Zaterdag, kwam te Amsterdam E. Rozeboom, in dienst bij den heer J. C. Bol- doot, in haast de stoep van het bekende Eau-de-Cologne-magazijn op den Singel af, terwijl het rijtuig van H. K. H. Prinses Hendrik aankwam. Rozeboom werd door den disselboom van het rijtuig tegen den grond geworpen en, voor zoover men toen kon zien, alleen aan het hoofd verwond. Oogenblikkelyk deed de Prinses haar rijtuig stilstaan en liet zich met veel belangstelling en medelyden omtrent den toestand van den verwonde inlichten. Deze werd, na verbonden te zyn, naar zijne woning gebragt, waar de geneesheer, die door Prinses Hendrik was gezonden, een paar dagen later ODtdekte, dat Rozeboom ook een rib had gebroken, Zijn opneming in het gasthuis werd nu wenschelyk bevonden en de gekwetste is thans herstellende. Gedurende zyn verblijf in het gasthuis toonde de Prinses de hartelijkste belangstelling. Voortdurend deed zij naar den toestand van den lijder vernemen en be- halve eenigen geldelijken steun, zond de Prinses meermalen versnaperiugen. Het handgeld voor militairen, die zich by het corps mariniers voor den tyd van zes jaren verbinden, mils niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaren zynde, is vastge- steld op f 100; voor jongelingen boven 16 doch beneden 18 jaar oud, die zich voor 8 jaren verbinden, is het handgeld vastgesteld op 60. De geheele lengte van al de onderzeesche telegraaf- kabels bedraagt thans 111,000 kilometers d. i. byna 3 maal den omtrek der aarde. Elke kabel bestaat gemiddeld uit 40 draden, zoodat de totale lengte der ijzer en koperdraden on- geveer gelijk is aan 10 maal den afstand tusschen de aarde en de maah. In de oostelyke provincien van Pruisen en het daaraan grenzende deel van Rusland is zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer geheel is geslremd. Te Schwarzenbeck, bij Hamburg, hebben naar de Koln. Ztg. berigt, een houtvester en een betrapte strooper, die te- gelijkertijd hun geweer op elkaar losten, elkander doodge- schoten. Op de Lochem, onder Twelloo, zyn 30 zeer gave muntstukken ter grootte van een ryksdaalder, met het jaartal 1562, gevonden. Uit Leiden wordt gemeld, dat regtsingang verleend is tegen twee studenten aldaar, wegen9 het mishandelen van een pa9 aangekomen jongmensch, tengevolge waarvan deze krank- zinnig zou geworden zyn. Bij het onderzoek omtrent het verraad der politie-be- ambten te Pesth, die met de dievenbenden heulden, is men tot de ontdekking gekomen, dat een der hoogste ambtenaren door bemiddeling van zijn vrouw een regelmatige schatting hief van verdachte huizen daar ter stede, voor het oogluikend toelaten van kwade practijken. Het geld werd door een helpster ge'ind, en men zorgde steeds, dat men nooit in de termen van straf- bare omkooperij vervielhet waren altijd „geschenken." Op die manier had de bedoelde ambtenaar in „goede jaren" een bij-„verdienste" van 30.000 a 40.000. Tusschen de betrokken spoorwegmaatschappyeo moet thans eene overeenkomst zijn tot stand gekomen tot het in- rigten van een „bliksemtrein" tusschen St. PetersburgMoskou en BerlijnParijs te beginnen met 1 April 1885. De snel- trein, die thans 's morgens van Berlijn vertrekt, in aansluiting aan den uit Parijs komenden 9neltrein, en welke te Konings- bergen ophoudt, zal nu tot St. Petersburg en Moskou sneltrein blijven. In Pruisen zal de snelheid tot het geoorloofd maximum worden gebragt, en in Rusland zal zij zoodanig worden ver- meerderd, dat men in 58 uren van Parys en in 36 uren van Berlijn te St, Petersburg kan aankomen. Aldaar zal dan bovendien regtstreeksche aansluiting naar Moskou zyn. Men schrijft uit Atjeh aan het Bat. Hbl Den 22sten October rukte van uit Toengkoep eene patrou- ille, sterk 120 man, onder een kapitein en 3 luitenants uit naar Kwale Gighen, om de marine, die aldaar peilingen moest doen, te dekken. Al 9poedig werd zij door den vij- und besohoten, waarop de marine hare peilingen ataakte en de patrouille huiswaarte keerde. Het vyandelijke vuur be- rokkende ons wel is waar geen verliezen, doch by het over- trekken van de lagune verloren wij drie Europeesche fuseliers die met hunne voile wapenrusting in de diepte verdwenen. Zy, noch de geweren, werden teruggevonden. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar, op de Amsterdemschen tentoonstelling, een paar bezoekers voor eenigen tyd in een grooten braudka9t opgesloteu door het digtvallen van een binnenhek. Een dergelijk, maar niet zoo spoedig verholpen geval is te Dundee gebeurd. Daar is een werkman die in een grooten brandkast iets te verigten had, door het in 't slot springen van de binnenste afsluiting, opgesloten. De sleutel is te Birmingham, bij de fabrikanten van de brandkast. Men heeft er om getelegrapheerd; maar het zal wel twee dagen duren voor den werkman bevryd kan worden. Hy is daar intus- schen, hoe onaangenaam ook, wel bewaard, en hij krygt lucht en voedsel door een getraliede opening. Naar luid van een telegram van generaal Brieve de I'Isle, kommandant der troepen in Tongkin, is er in een dorp bij Locbnan eene bekendmaking van den onderkoning der beide Kuangs gevonden, waarbij op grond van een Keizerlijk besluit, de Chineezen aangemaand worden de in hunne han- den vallende Franschen te vergiftigen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de wet, waarbij aan twee millioen personen het kiesregt wordt gescbonken, ook in de derde lezing, en dus definitief aangenomen. De zittingen der beide Huizen van het Parlement zijn Zaterdag, nadat de wet tot uitbreiding der kiesbevoegdheid door de koningin was goedgekeurd, tot 19 Februari verdaagd. Een echtpaar te Meckenheim, in Rijn-Pruissen, heeft Zondag den 6Sen verjaardag van zyn huwelyk gevierd. De man is 93 en de vrouw 97 jaren oud. Te St. Petersburg zijn weer een aantal personen wegens staatkundige redenen in hechtenis genomen. Onder hen moeten zich vyf officieren bevinden. Te Schmiedeberg (Pr. Saksen) heeft een zevenjarige knaap een zesjarig meisje, dat door het ijs gezakt was het leven gered. Do andere kinderen liepen verschrikt heen; maar de flinke jongen besloot onmiddellijk de arme kleiue. die nog slechts met een armpje aan het ijs hing, te helpen, en het gelnkte hem, met inepanning van al zyne krachlen, haar behouden uit de bijt te halen. Een zeker aaDtal voorname dames te St. Petersburg, hebben eene Mvereeniging tot kleeding van honden" opgerigt. De leden betalen 10 roebels per jaar en verpligten zich om hunne hondeu nooit zonder kleedje op straat te laten gaan. Waar veelheid van tijd en geld, en gebrek aan hersens iemand al toe kunnen brengen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 2