H aar m r. Gemeenteraad van ffaarlemmermeer. 1884. Vrijdag, 19 December. Nr. 81. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL AN GEN GEWIJD. Vijf-en-Twintigste Jaargang. !'P> Prijs van het Abonnement: in bet Jaar Prijs der Advertentidn Tan 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12'Cent. Hoofd-Agenten voor dit Weekblad, te Ilaarlem: P. VAN CITTERT ZONEN. Kort Verslag der Vergadering Donderdag 18 December 1884, BURGERLIJKE STAND. Aangegeven van 1016 Dec. 1884. lARLEMMERMEER Prijs ran een enkel Nommer 15 Cent. AT.I.F, TOEZENDINGEN, REDAKT1E EN U1TGAVE JBETREl'FENDK te adresseren "nan 1 AN 110NGA C0., te Amsterdam. WIltert(fIt Woenadag.) Groote Letters worden naar hare plaalsruimte berekend. do Heeren VAN des morgens ten 10 '/a uur. Voorzitterde heer J. W. Lantzendoffer. Tegenwoortlig 14 ledenafwezig de heer 't Hooft. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd, na eene kleine bijvoeging. I. Mededeelingen en ingekomen stukken, o. a. de gredkeu- ring der Gemeeuterekening 1883, en idem der llegiooting Toor 1885, uitslag der aanbesteding van petroleum en lurt, en dat de beer J. Tensen tot Zetter is benoenul, in plaats van wijlen den heer Van Yuuren. II. Het Suppletoir koliier van de belnsting op de honden wcrdt vnslgesleld op een bedrag van f 26,50. III. Aan den onderwijzer J. Schaafstal, school no. 4, wordt eervol ontslag verleend, ingaande 2 4 Januari 1885. IV. Tot ondervvyzer ann school no. wordt benoemd H. A. van Westendorp, te Nijmegen, ingaande 16 Januari 1885. V. Eene voorgestelde Verordening op het broeijen van hooi, besluit men te wijzigen en dan nader te behandelen. VI. Een nieuw bestek en teekening van den bijbouw nan school no. 4 zal worden gesteld in handen der Commissie voor de Gemeentewerken. VII. De zaak orotrent het telegraafkantoor zal worden ge steld in bnnden der commissie; terwijl aan den Minister zal worden berigt dat men zich voorstelt hieromtrent nog een onderhoud met Z\jne Exc. te hebben. VIII. De herziening der Verordening op de heffiog en itt- vordering der hondenbelasting wordt vastgesteld. IX. Ointrent het adres van S. Blok, om vergunning tot bet dempen van een sloot voor zijn huis, in Sectie G. G., kavel 15, no. 60, besluit fnen die zaak te stellen in handen der Commissie voor de Gemeentewerken. X. Het bestek voor de aanbesteding van het onderhouden en aansteken der lantaarns, wordt besloten te wijzigen, en ter aadere vaststelliug aan te houden. XI. Het bestek voor de aanbesteding van het onderhoud der dorpswegen, zal worden gesteld in handen van de Com missie voor de Gemeenleueiken, en nader worden bebandeld. XII. Tot vroedvrouw, slandplaats Lijnden, wordt benoemd mej. Maas, te Amsterdam, om den 2 Januari 1885 in functie te Iredeu. XIII. Op het adres van W. Aars, houdende bezwaren tegen zijn aanslag in den Hoofdelyken Omslag, wordt afwyzeud be- schikt, als te laat ingekomen. XIV. Burgeraeester en Wethouders deelen mede, dat de heer G. Heenk, te Leimuiden, bereid is tot het geven van teeken-onderwijs te Hoofddorp en te Leimuiden. Naardien de heer Heenk evenwel geen acte van bekwaam- lieid bezit, en de kosten nog al aanzienlijk zouden worden, besluit men hieraan geen gevolg te geven, en te zien in hoe- verre daartoe andere gelegenheid zal te vinden zijn. XV. De Burgemeesier deelt mede, dat de kosten voort- vloeijende uit het ontwerp-contraet omtrent den weg te Abbenes, door den Gemeente-opzigter worden begroot op ruim1000 en dat aan Alkemade. is gescbreven, maar nog geen antwoord is ontvangen. Men besluit de begrooting van kosten te stellen in handen van de Commissie voor de Gemeentewerken. Waarna de Vergadering is gesloten. LEVENLOOS GKBOREN: 1 kind van H. Rinck en C. E. Areuds. OVERLEDEN: Maria Jacoha, ond 8 maanden, dooht.er van M. Doornhein en M. Kouwet berg. IVi lem Bos. oud 53 ianr, gen. met G. Lungclaar. Jacob, oud 10 weken, zoon van P. Lewis en Tienis. ONDERTROUWD: A. Sehaap met. M. Rjlaarsdam. GEHUWD: J. C. Wessels met G. Bosma. met M. van Noorloos. Naar men verneemt, zjjn de posten „Sltiis bij Aabmeer en Brug bij Hillegom", door het Polderbestuur uit de begroo ting geschrapt. Het zware onweder, dat zirh in den avond van 17 dezer boven deze gemeente ontlastte, heeft gelukkig weinig sehade veroorzaakt Men spreekt ecliter wel van enkele sehapm, die te water zijn gerankt en wanrvan een paar zijn verdronken. Door iemanrl uit Hanrlemnr-rmeer is te Ilaarlem bij ver- gissiiig een gotid lienguldett' tuk voor een cent uitgegeven. De hieronder vermelde personen worden in bun Irelang aan- gemaand zich ter Seeiettuie aan te mrldeu, ten einrle opgaaf te doen voor de bijhouding van het Bevolkiug Register. Johanna lloogeveen, gekomtn van Heearstede. S. Planting, Haarlem. J. W. A. Edervecn, Gent. Gt. Warrnerdam, Lisse. Het Bureau van Bevolking en den Burgerlijken Stand is geopend: 's morgens van 1)12 our...'s middags van 1 4 uur. De verkooping van paarden, vee, enz., I ij C. Vink, IJweg H. 17, den 16 December jl., ten overstaan van den Notaris van der Moer, was reeds georganiseerd en vele koopers waren op het terrein, toen een Deurwaarder de verkooping per exploit kwam afzeggen. Men zegt, dat Vink zich in staat van kennelijk onvermogen zal laten vcrklaren. Het is bekend, dat, iegenover de loenemende bevolkirg in de groote sterlen, over het algeirteen eene afneming iler plat- telauds-bevolking wordt waargenomen. Uit het verslsg van den toesland itr Noortl-HoJIand over 1883 blijkt, dat in dat jaar de bevolkiug in 78 van tie 13+ gemeenten, door vertiek naar elders is afgenotnen met 347 6 zielen, terwijl in 43 van de overige gemeenten, de bevolkii g iloor vrstiging sleehts te zamen met 463 klom. In de overige 13 gemeenten was het gunstigo verschil tusschen bet eijfer van hen, ilie er zich ves- tigden, belangiijk en bedroeg dit voor Enkhuizen 50, Lareti 52, Spnarndnm 54, Bloemendaal 58, Bussem 92, Velsen 106, Alkmaar 112 llilversum 133, Ilaarlem 1309 en Schoten 51, te zamen 2017; Amsterdam 739 Nieuwer-A nstel en Water graafsmeer 19 5, te zamen 9000. Verrevveg het oegunstigst was Hnarleuimermeer, alnaar 4 25 gezinnen meer veitrokkeu dan er zich vestigden. De nabij Halfweg van zyn geld beroofde en in bet water geworpen veehandelaar Pieter Bakker, die te Oude- en niet te Nieuwe Niedorp woont, is teugevolge van den schrik en de ontsteltenis ziek. GEBOREN: Johanna Maria, dochter van Marie Scheurwater, (ongeh.) Adrianus, zoon van J. Jansen en A. Nijs. Josina, dochter van R. Elsinga en C. Tarnse. Gerard, zoon van Jozina D. Mesmau (ongeh.) Petronella, dochter van K. vanKeulenen G. Witte. Abraham, zoon van A. van den Assem en P. van der Groef. Maria, dochter van C. Willeme en N. Baardse. Lieven, zoon van J. Stroosma en E. Slijt. Alida, dochter van Berdina van der Stroom (ongeh.) Cornelia, zoon van A. Persoon en P. J. van Leeuwen. In de Friesche gemeente het Bildt hestaat een verordening op het roten van vlas, waatbij alleen zekere gedeelten der binnenwateren daarmor worden aangewezen. Eenige »)hs- bouwers hadden in den laatstverloipen zomer de gestelde he- paltngen overtreden, wenlen daapom beboet, en riglten ver- volgens tot den raad der gemeente Let verzoek, dat hun de beluopen boete zou wo den teruggegeven. T'.t (tusver was alles in den haak. Zij lieten echter ook in bun adres door- scbemeren, dat, bij nfwijzing van hun ver/oek, het gerote vlas niet in, maar buiten tie gemeente zou bewerkt worden. Het verzoek is van de hand gewezen, doch algemeen lioopt men dat zij limine hedreiging niet zullen uitvoeren, vooral in het belang van de arbeideis zonder werk. Wcgens de onbegaanbaarheid van den weg van Huigsloot naar Abbenes, en den gevaarlijken toestand van de brug over den Kagertogt, zenden ceuige ouders hurine kinderen niet meer naar de school. ranm toen gemakkelyk kon worden geopend. Uit een kabinet, dat opengebroken is, zijn 1 Russiseh effect en ongevrer/ +60 aan goiid en zilvergeld gestolen. Een horloge, eene poite- inonnaie en een busje met geld bleven onnattgeroer 1. Yreemd is het, dat de twee wachthonden hoegenaamd gem ge ucht hebben geinnnkt. De polilie heeft den dader of de daders nog niet gevat, C. van Alphen, koopman in manufacture^ wonende te Ilaarlem, gerankte j. I, Donderdag avond te Hoofddorp, dn door ..vergunning" en door de duBternis, in een sloot, wanma hij tot den volgenden morgen door de politie in verzekerde bewaring werd grsteld. Men zegt, dat hij die kuur meermalen heeft ondergaan. De leesinrigting te Abbenes werd onlangs ten Iweeden male aanzienlijk verrijkt door den heer C. Mtiller, te Haarlem, die tn(j eeuen nieuwen voorrand van de werken van Ch. Dickens toeznntl, de meesten netjes ingehonden zood >t de werken van dczen beroemden Enge'schen sehrijver in de leesinrigting llians in zijn gebeel voorhanden zijn Ook de heer A. Wijnands, te Ilaarlem, scholtk mij het sehoone werk van G. Retnders, handbnek v, or dm Nederlandschen Lamlbonw en de Vretrelt, twee zware dee'en, elk voorzien van een tnenigtr. pinchtige platen. De lauge, ongezellige winteraiond n te Abbenes behoeven dus niet nmteloos doorgehr igt te vvotden2+ lezers maken dan ook gtbriiik van de leesinrigting en SI kinderen van de hunne. Daar van sotnmige boeken een du'tbel exemplaar is, zou ik een er vnn gnarne wensehen te ruilen voor een ander bnek, nog niet in mijn bezit. Zoo kan er wellieht weder- kering dienstbetoon plaats vinden. Mogteu nu sleehts velen batten warm en miMu I.nnden geopend worden *oor ott'ze hewaar-, naai- en breisehnol en dieper nog dan ooit te voren zouden wij de Voorzienigheid danken voor ons tijkgezegend leven te Abbenes. P. Boekf.L. Tot Eere-Voorzilter van de in 18S5 te Wageningen te houden Algemeene Vergadering der Geldersch-OverijseDche Maatschappij van Landbouw, is benoemd de heer C. J. M. Jongkiudt Coninck. te Wageningen. De Zwolsche Landhouw-Vereeniging wordt ontbonden en vereenigt zicli met de Landbouw-Vereeniging „IJstl-Oevet", zoodat zij nlsdan dene afdeeling zal uitn.aken van de Gel dersclt-Overjjselsche Maatschappij van Landbouw. Bij den landbouwer Moos, aan „Het Torentje" bij den Amstelveenschen weg, is een hrutale diefstal gepleegd. De dief schijnt een gat in een der vensterruiten te hebben gesloolen en daardoor eeue ijzeren afsluitpen uitgehaald, zoodat het Er zijn veel liefhebbers van noten, maar die liefbebbers begeeren ze liefst wanneer ze versch zijn. l)at behoeft hen eehter niet te hekommermWaitneer de noten beginnen oud te wortlen, laat m.en ze gedurende acht- en-veertig uren weeken in koetnelk, die men zaebtjes vetwnrmt, en laat ze dearna in de lncht droogen. De vochlige warmte, lattgzamerhand binnen dringende, rloet het vleesch der noten zwellen, haar schil, brtiinachtig en bitter, kan men er dnu even gemakkelijk afuemen als die van de versehe noten Sempervirens.J Als een miildel om het nanhangen van sneeuw aan de hoeven der paarden te voorkomen, beveelt een Duitsch laud- bonwkundig blad het leggen van plakjes gutla-percha tusschen de lioefijzers aan. Die plakjes ivort.'en vooraf in heel water gewarmd en bij het inleggen of uiinernen zet men de hoeven der paarden in goed warm water. Zulk opmllen met gutta-percha is ook zeer goed voor paarden, die »<nt gevoelig zijn aan tie hoeven* en het helpt in de sneeuw heter dan het itistncren met vet of zeep. Misschitn is dit laaiste ook uel voor menscheu-schoeuen dienstig. Als eene merkwaardigheid wordt getneld, dat hij den mole- naar J. van Sambeek, te St. Anthouis bij Venlo, op den len November jl. eene koe aan vier kalveren het leven heeft ge- schonken, die alle vier in welstand verkeeren, terwijl de moeder even welvarend is alsof zij tnaar 6en kalf had ter ivereld gebragt. Te Ortflen (N. Brab.) is dezer dagen het miltvuur op een st.al uitgebroken. De districtsveearts te Stratum beeft dadelijk de noodige maatiegelen tegen verdere verbreiding geuomen. Een oude overlevering zegt, dat de Waal vroeger langs de kerk van Hurwenen liep, zoodat de sohipperi hunne vaar-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1884 | | pagina 1