m NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. VAN 26e Jaargang. No. 1. Zaterdag 3 Januari 1885. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs - 6. Prig's der Advertentien Hoofd-Agent P. Van CITTERT ZONEN te Haarlem. BERICHT. Eendracht maakt macht. DE REDACTIE. PLAATSBLIJK NIEUWS. BUITENLAND. HAARLEMMERMEER ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. H. «le Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vj Cent Enkele Nommers 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarehpostkantorenbrievengaarders en postboden. Onder verwijzing naar de mededeeling van de firma Van Bonga Co. in het vorig nummer, bericht ik, dat, te beginnen met 1885 dit blad door mij zal worden uitgegeven. In den vorm van het blad zal geen verandering komen, echter zal de uitgave in plaats Vrijdag des Zaterdag'S ge- schieden, opdat het blad worde een gezellige huisvriend aan de Zondagstafel, wanneer men meer bedaard de nieuwstijdingen zal kunnen lezen en belangrijke mededeelingen op landbouw- gebied bespreken. De redactie gaat eveneens in andere hauden over, en zal niets onbeproefd laten om het blad aan zijn doel te doen beantwoorden. Beleefdelijk verzoek ik dezelfde welwillenheid te mogen ondervinden, die mijn voorganger in zoo. ruime mate mochten genieten. J. H. DE BUSSY. Een enkel woord bp het aanvaarden onzer taak, om ons blad onder zijn nienwe leiding aan n voor te stellen, dnnkt ons niet overbodig. Dat wij niets onbeproefd znllen laten ons blad steeds te doen beantwoorden aan de billijke eischen en verwachtingen van hen, voor wie het meer bijzonder wordt geschreven, spreekt wel vanzelf. Een groot gedeelte van den inhond zal worden gewijd aan do hoofdbron -van bestaan voor de bevy-oners dezer streek, den landbonw. Doch niet alleen nitsluitend voor Haarlemmermeer wordt dit blad geschreven, de redactie zal ook hare aandacht schenken aan wat van belang is voor de omliggende plaatsen. Niet alleen de handelsberichten van de voornaamste markten van geheel Noord-Holland zullen geregeld worden medegedeeld, ook nieuwe uitvindingen op het gebied van werktnigen van den landbouw znllen worden besproken, zoo mogelijk opgehelderd met afbeeldingen. Eveneens zal geregeld melding worden gemaakt van de middelen in werk gesteld tot verbetering van den veestapel, of tot bemesting van den grond, opdat de oogst vermeerdere. Mocht soms hier of daar iets ontbreken, of een of meer onzer lezers behandeling van meer zaken wenschen, hij wende zich gernst tot ons, wij zullen zijne wenschen gaarne ter harte nemen, gedachtig aan de spreuk Bij een vechtpartij werden op 25 December in de herberg van de wed. R. nabij de Lynden, door den schoenmakers- knecht P. B., aan N. A. Gorlee, twee messteken toegebracht, die een hevige bloedstorting ten gevolge hadden. Overzicht van den landbouw in 1884 in de gemeente Haarlemmermeer. Beteelde oppervlakte Soort van 2643.— 3.— 1116. 441. 226. 1853.— 1309.— 187. 35. 119. 457.— 33.— 45.— 28.- 49.50 92.— 115. 95. 2. 13.— 620.— 3.50 1.50 Tarwe Spelt Rogge Wintergerst Zomergerst Haver Boonen Erwten Stamboontjes Aardappelen Suikerbiet Winterkoolzaad Zomerkoolzaad Mosterdzaad Karwei Kanariezaad Vlas Mangelwortels Wortelen Wikken Klaverhooi Knollen Uien Opbrengst per hectare. 25 hectoliter. 7> 27 35 30 50 18 20 12 120 30.000 kilogram. 15 hectoliter. 10 14 900 kilogram. 20 hectoliter. 40.000 kilogram. 200 hectoliter. 4000 kilogram. 200 hectoliter. Veestapel Dekhengsten 26. VeulenmerriSn 405. Jonge paarden 685. Werkpaarden 2097. Ezels 3. Springstieren 214. Melkkoeien 4091. Jong vee 3319. Mestvee 121. en Pluimvee. Schapen 8877. Geiten en bokken 474. Varkens 2350. Hoenders 16400. Kalkoenen 115. Eenden 2124. Ganzen 1480. Pan wen 19. -o BURGERLIJKE STAND van 2430 December 1884. GETROUWD. A. Schaap met M. Rijlaarsdam. GEBOREN. Leentje, dochter van W. Zorge en L. Vaalburg. Aagje Fie- bichien, dochter van J. C. Weasels en G. Bosma. Wilhelmina Jacoba, dochter van P. Persoon en L. van Bavel. Petronella Adriaua Cornelia, dochter van D. J. van Son en J. Gerritsen. Marinus, zoon van M, Hersman en B. C. Doelage. Elisabeth Wilhelmina, dochter van T van Exter en E. J. Stolp. Gerdina, dochter van J. Schreuders enC. van Groningen. Anna, dochter van G. Klomp en J. Bood. Gijsberta Wilhelmina, dochter van P. C. Tille en M. van Vliet. Maartje, dochter van W. Nederveld en A. Huls- bos. Hendrik Johannes, zoon tan C. van Leeuwen en J. Droog. Cornelia, zoon van P. van der Spek en N. Lievaart. Gerard, zoon van P. Schooneveld en A. van We3tenbrugge. Hendrikus Antonius Alphonsus, zoon van B. J. Tresoor en J. Meijer. Martinus Hendrikus, zoon van P. van Staveren en C. van den Helm. Geertje dochter van L. Vermeer en A. Smits LEYENLOOS GEBOREN. 1 kind van H. W. Groenveld en M. Pr uissen. OVERLEDEN. Gloria Antje, oud 12 jaar dochter van T. Verboom en J. Markus. Christina Zweers, oud 56 jaar geh. met J. Schoorl, Pieter Goossen, oud 68 jaar, geh. met A. van Kuik. Joachim oud 4 jaar zoon van J. Kool en J, van Schuppen. Jan, oud 17 maanden, zoon van W. Meulblok en H. M. van Schaik. Catharina, oud 5 maanden, dochter van W. Wakker en G. de Vries. Metje Pruissen, oud 25 jaar geh. met H. W. Groenveld. Trijntje, oud 7 jaar, dochter van T. C. Eland en M. Kars. Jenneke den Otter oud 80 jaar, wed. C. Rikaart. XWJBM»EX. Hit Hernosand wordt van den 17 dezer bericht, dat's nachts te half een uur een hevige aardschok in de richting van noord naar zuid werd waargenomen. De stoot was zoo sterk, dat meubels en andere voorwerpen in beweging kwamen. JRVSJLXXJO. De Joden in Odessa hebben aanzegging gekregen, dat zij patent moeten nemen als kooplieden der eerste klasse, of de stad moeten verlaten. Dit patent kost ongeveer 1000 roebels 'sjaars, zoodat de meesten moeten vertrekkea. VITSCULAJim. Te Aken is een jeugdig Limburger in hechtenis genomen, in wiens bezit voorwerpen werden gevonden, afkomstig van kerk- diefstallen. Men vermoedt een der daders in handen te hebben van de veelvuldige kerkdiefstallen welke in den jongsten tijd in Zuid-Limburg hebben plaats gehad. Te Tonnerry (Tonne) heeft een 27-jarige dame, een algemeen geachte gehuwde vrouw, den 42-jarigen stads-architect B. op de straat achtervolgd en gedood, door drie revolverschoten op hem te lossen. Vergezeld van haar man, heeft zij zich daarna in hechtenis begeveu. Bij het plegen van de misdaad riep zij »ik ben nu lang genoeg beleedigd." Tuderdaad zegt men alge meen dat B., die ongehuwd was, de jonge vrouw, op wier zede- lijkheid niemand iets had aan te merken, zwaar had belasterd, door zelfs te beweren, dat hij bijzondere liefdesguusten van haar had genoten. De 17-jarige zoon van den drogist Petit te Cherbourg wilde met een dienstmaagd trouwen. De vader weigerde zijn toestemming te geven. De zoon, hierover verbolgen, kwam 8 nachts in de slaapkamer van zijn vader en doorstak hem. Daarna stal hij 600 frs. uit diens beurs en vluehtte met zijn miunares naar St. Malo; beiden werden gearresteerd toen zij op het punt stonden naar Amerika te gaan. le Parijs is de vrouw van een goudsmid tot boete ver- oordeeld, omdat zij onwillens, doch door onvoorzichtigheid, den dood van een kind had veroorzaakt. Bij afwezigheid van haren man had ze namelijk zich belast met het prikken van gaatjes in de ooren van een klein meisje, dat hare eerste oorringen gekregen had. Den volgenden dag was het kiud overleden bij onderzoek bleek, dat de harde deelen doorboord waren en daar- door zou de dood van het kind zijn veroorzaakt. Een Parijsche commissaris van politie, die onlangs in den trant van Salomo recht wilde spreken, kwam van die poging leelijk af. Er verschenen twee buurlieden voor hem, die elkan- der het bezit van een papegaai betwistten, en om nu te beslissen wie de ware eigenaar was, gaf hij last, den vogel binnen te brengen en los te laten. De man, wiens kant de papegaai dan heeu vloog, zou geacht worden, de eigenaar te zijn. De partijen schaarden zich ieder aan een kant, en de pape gaai werd losgelaten. Maar in plaats van rechts of links, vloog Coco onmiddellijk naar den rechter. Schurk! Heb je al ontbeten krijschte de brutale vogel, en viel met de hem eigen kracht op het reukorgaan van den wijzen man aan, die slechts met moeite van het nijdige dier bevrijd werd en in dubbele beteekenis een neus kreeg, zooals hy nog nooit gehad had. tmijarii. Te Brussel is zekere J, tot drie maanden gevangenisstraf en 2G Ires, boete veroordeeld, omdat hij op den bestemden dag, in het huwelyk willende treden, op den dag der voltrekking, terwijl zijn moeder ongesteld was, eene hem volkomen onbekende vrouw op straat voor 5 frcs. had gehuurd om ten Stadshuize e plaats der kranke in te nemen. Hij meende daarmede nieta kwaads, maar waarscbijnlijk zal het huwelyk nietig worden ver- Intusschen schijnen er lieden te zijn, die van deze soort van ..plaatsvervanging" sedert lang hun beroep maken. 1 wee hevige schokkeu van aardbeving hebben eenige dagen geleden in Spanje plaats gehad zij duurden slechts drie seconden doch waren voldoende om groote ongelukken te veroorzaken. In Madrid is het nogal kalm gebleven, slechts een paar huizen werden verwoest; doch erger was het in de bergachtige streken in het Zuiden van Spanje. In onderscheidene plaatsen brachten de bewoners den nacht in de open lucht door. Ongeveer duizend personen werden onder de muren verpletterd of zwaar gewond. De tooneelen van jammer en ellende te beschryven is ondoenlijk, men kan zich dat beter voorstellen. Het afgeloopen jaar is evenals het vorige een jaar van aard- bevingen geweest. Er zijn er geen geweest gelyk die van Ischia, Chios en Krakatau doeh in Zuid-Amerika, Timor, Turkestan, Bosnie, Griekenland, Dnitschland en zelfs in Engeland heeft dit jaar onze planeet getoond dat ze nog vol leven is. Bij IJsland is een eiland verrezen en weer verdwenen en nu zyn in Spanje en hlein-Azie nieuwe aardbevingen gevoeld. erscheidene bandieten drongen 23 December de woning binnen van den pastoor van Cartelos, in de provincie Galicie. Zij "oegen hem geld op zijne weigering bonden zij hem han den en voeteo en wierpen hem op een hoop stroo, dat zij ver- volgens in brand staken, zoodat de ongelukkige op rampzalige wijze den dood vond. De stad Chinaba in Bolivia (Zuid-Amerika) is het tooneel ge weest van een bloedigen kamp met bandieten. Vijftig gewa- pende mannen lagen 's nachts in een bosch in hinderlaag. 'sMorgens toen de inwoners nog in diepen slaap gedompeld lagen, trokken zij de stad in en plunderden de huizen, terwijl de lieden die eenigen weerstand boden, gedood werden. Een der inwoners echter, een dapper man, verzamelde een vijftiental eveneens moedige lieden en trok daarmede den bandie ten te gemoet. De roovers niet bevreesd, vielen op de verdedi- gers aan, doch nu schoten hunnen krachten te kort, want 13 werden gedood, 8 gewond en 10 gevangen genomen, terwijl de dappere bende slechts een doode en een paar licht gewonden telde. De hoofdmau van de plunderaars werd in zijn vlucht achter- haald en naar de stad teruggebracht, waar het woedende volk de lynchwet op hem toepaste. Maatregelen zijn genomen om het overige gedeelte van de bende machtig te worden. In St. John heerscht zulk een gebrek aan vrouwen en meisjes, dat het sluiten van huwelijken in den laatsten tyd be- paald onmogelijk is geworden. Thans hebben ongeveer dertig jongelieden, landbouwers, beambten, een apotheker, een advocaat enz. een vereeniging opgerieht, die ten doel heeft den leden vrouwen te bezorgen. De agenten der Vereeniging worden met de portretten van de trouwlustige leden, voor rekenjng der kas, naar de groote^steden van het Oosten gezonden om een vrouw le zoeken, die ook weder tegen genot van vrijen overtocht in de armen van dien „liefhebbenden echtgenoot" wordt gevoerd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1