IEPI1 - en ADVERTENTIEN. MOUTKIEMEN, Voordeelige Voorwaarden AAN BESTEDIN G nuttige'wenken voor den veehouder. Tweede Houtverkooping EIKEN HAKH0UT, op Struik, Kleurige Gevel, Profiei- en Kunst-Zandsteen. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. GEMENGD NIEUWS. 31Yde Staats-Loterij. Prijzen van f 100.— en daarboven. geschikt tot veevoeder; te KOOP aangeboden voor een prijsje. Men lette op de VAN DIEIYSTNE MING voor het Leger in Nederlandsch-Indie, omschreven in ge- drukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Depar- tement van Kolonien te 's-Gravenhage en voorts bij alle Bur- gemeesters. op den 12den Januari 1885 last ran water hadden. De bewering uit Friesland, dat de mollen nog zoo hoog in den grond zijn, zoodat voorshands geen winter maar ruw stormweer wordt verwacbt, is juist. Toch zouden de meeste landlieden winter verlangen om van de menigte muizen bevrijd te geraken, die eerst het weiland ondermijnden en thans zich in de hooibergen nestelen, zoodat er reel door de muizen tot kaf verknabbeld en daardoor tot veevoeder onbruikbaar hooi, verloren gaat. {Leidsche Ct.) In de hoofdbestuursvergadering der Geldersche en Overijselsche Maatschappij van Laodbouw te Arnhem gehouden, was o. a. aan de ordeeen scbrijven van den minister van waterstaat enz. over landbouwstatistiek. De Minister wenscht dat deMaatschappijen van Landbouw, door middel harer afdeelingen den gemeentebe- sturen behulpzaam zullen zijn bij het opmaken van het landbouw- verslag. Uitvoerige discussies werden gehouden over de waarde van het landbouwverslag, zooals het thans is ingericht. De gemeen- tebesturen werken dikwijls te weinig mee, hoewel niet te ont- kennen valt, dat er in de laatste jaren eenige verbetering is te bespeuren. Het lid van verdienste, de beer C. J. M. Jongkindt Coninck deed verder in deze belangrijke mededeelingen aan de vergade- ring. Geen enkele gemeente in Nederland blijft thans in gebreke een verslag in te zenden, 'twelk voorzeker niet het geval zou zijn wanneer de afdeelingen der Landbouwmaatschappijen tot deze taak werden uitgenoodigd. Het bjjstaan van de gemeen- tebesturen door eene deskundige commissie acht hij hoogst wen- schelijk. Volgens spreker schijnen de meeste Landbouwmaat- schappen aan het verzoek des Ministers te zullen voldoen, daar tot heden alleen nog maar door de Zeeuwsche Landbouwmaat- schappjj bedenkingen zijn gemaakt. De ondervoorzitter der Maatschappjj, de heer Van Marie uit Deventer, wenschte dat er personen zouden worden aangewezen, uit de verschillende maatschappijen van landbouw, ora de sta- tistiek, door de gemeentebesturen opgemaakt, te controleeren. Intusschen heeft het Dag. Bestuur der Geld.-Overijs. Maatsch. van Landbouw de afdeelingen reeds op de missive van den Minister gewezen, met verzoek des verlangd de bedoelde hulp te willen verleenen. Ingekomen was een brief over de oprichting van een „S!oet- fonds" (waartoe op het congres te Amersfoort is besloten). Het fonds heeft ten doel elk jaar een prijs te verstrekken aan een der leerlingen van de Afd. A 3 der Rijkslandbouwschool bij het verlaten van die inricbting. De aanwezigen waren bljjkbaar niet alien evenzeer met dit fonds ingenomen, omdat het de krachten van het vroeger opge- richte Staringfonds zou ondermijnen. Men vond het vreemd, dat in dezen de directeur der Rijkslandbouwschool niet was ge- kend. (Blijkbaar heeft men er dezen een verrassing mee willen bereiden.) Een bepaald bedrag heeft men nog niet voor het ..Slostfonds" bestemd, daar men eerst bij het bestuur van dat fonds om nadere inlichtingen zal verzoeken. De Staatscourant van 27 Dec. bevat het volgend overzicht omtrent den oogst in Zeeland in 1884: De wintergewassen zijn onder zeer gunstige omstandigheden uitgezaaid, terwijl de winter zich door zachtheid keumerkte en weinig regen bracht. Het voorjaar was zeer droog, doch de strenge nachtvorsten en de schrale oostenwind deden aan vele gewassen kwaad, inzonderheid aan de haver en de boonen, de tarwe scbijnt er niets door geleden te hebben. De ooft- en fruitboomen hebben ten gevolge van de nachtvorsten weinig op- geleverd. Behalve door droogte, leden de boonen ook veel door luis zoo ook de erwten, doch deze in mindere mate. De op- brengst der witte en bruine stamboontjes was vrij goed en kan worden aangeduid door de cijfers 61.4 en 64.6. Zeer veel schade werd door hagelslag aangericht in de ge- meenten Aardenburg, Hoek, Hoofdplaat, Oogstburg, Oudelande, Schoondijke, St. Kruis, Sluis, Ter-Neuzen, Waterlandskerkje en IJzendijke. Deze hagelslag kwam voor op 13 Juli, terwijl te Aardenburg, Sluis en Waterlandskerje ook op 12 Aug. opnieuw door bagel schade veroorzaakt werd. Uit Sluis wordt bericht, dat voor den hagelslag de opbrengst van tarwe, rogge en garst op 70 werd geschat, na den hagel echter niet meer dan op 40. Te IJzendijke gaven voor den hagel de tarwe, rogge en erwten alle hoop op een opbrengst 60, 70 en 70; door den hagelslag is de uitkomst niet meer dan 40, 50 en 50. Gras en klaver hebben vrij goede uitkomsten gegeven de tweede snede heeft door regen evenwel zooveel geleden, dat deze in vele gemeenten als verloren is beschouwd. Ware dit niet het geval geweest, dan zou de opbrengst aan hooi ruim zijn ge- weest. De weidelanden leden in het voorjaar en den voorzomer door droogte. Te beginnen met 1 Januari 1885 kunnen aan het proefstation der Rijkslandbouwschool te Wageningen scheikundige onderzoe- kingen van meststoffen, voederstoffen enz., ten behoeve van han- delaren en fabrikanten, alleen dan nog worden aangenomen, wanneer zij, naar het oordeel van den directeur, zonder belero- mering van de overige werkzaamheden aan de inrichting kunuen worden uitgevoerd. Daarentegen blyft het Proefstation, gelijk tot dusver, openge- steld voor alle onderzoekingen van zaden ook die door han- delaren aan te vragen en eveneens voor alle verdere onder zoekingen (openbare en particuliere controle), die binnen den werkkring der inrichting door Nederlandsche landbouwers zullen worden verlangd. De Staatscourant van 27 Dec., dit bericht mededeelende, be vat tevens de methoden van onderzoek gevolgd aan het Proef station der Rijkslandbouwschool te Wageningen. Om koeien bij het melken stil te doen staan, behoeft men slechts daags te voren, boven, in het midden en van onderen een touwtje om den staart te binden, maar zoo dat het geen won- den maakt. Voor het melken maakt men de tonwtjes los. Om donker bruine paarden lichter van kleur te maken, behoeft men ze slechts te wasschen met in water opgeloste gewone soda. De instrumentmaker M., te Batavia, hoorde onlangs 's nachts eenig gerucht in den winkel. Hij stond onmiddellijk op, en de winkeldeur geopend hebbende, zag hij een kerel voor de werk- bank staan, terwijl de voordeur op een kier stood. Terstond greep hij den indringer bij de keel, duwde hem naar den muur toe, waaraan een eind touvv hing, bond hem daarmede de han- den stevig op den rug, en na hem een gedwongen kniebuiging te hebben laten maken, greep hij hem bij een zijner ooren, en schroefde dit vast aan de bankschroef, waarna hij weer heel bedaard naar bed ging. Den volgenden morgen maakte hij den delinquent weer los en schopte hem de voordeur uit, zeggende dat de bankschroef steeds tot zijne dispositie bleef. Door middel van een valschen sleutel bleek de man te zijn binnen- gedrongen. Een verschrilckelijk voorval heeft zich in het elablissement Allard-Rousseau te Roubaix, Frank - rijk, voorgedaan. Een stoomketel is gesprongen en het kokende water kwam in den kelder terecht, waarin zich op dat oogenblik zes personen bevonden. Voordat men het water kon laten weg- loopen, waren de ongelukkigen al met brandwonden overdekt. Twee waren er op hetzelfde oogenblik dood, een derde stierf eenige uren later en de drie overigen zijn in een beklagens- waardigen toestand naar het hospitaal overgebracht. Men vreest echter voor hun leven. Een gevecht in de Diergaarde te Budapest is geleverd tusschen eene leeuwin en een luip- aard, dat met den dood van den laatste eindigde. De kooi waarin zich een leeuw en de leeuwin bevond was juist naast die, waarin de luipaard was opgesloten. Er was al geruimen tijd een buitengewone haat tusschen de leeuwin en den luipaard en was men al meermalen van plan geweest de dieren verder van elkander te verwijderen. Op zekeren dag heeft nu cle oppasser vergeten den in het leeuwenhok hangendeu ketting te verwijderen, waarmede de scheiding tusschen de twee kooien wordt opgehaald. De leeuwin maakt gebruik van die gelegen- heid, greep den ketting en trok de schuif naar de hoogte en was in een oogenblik bij den luipaard, die eerst zocht te ont- komen, doch daartoe geen mogelijkheid ziende, zich zooveel mogelijk trachtte te verdedigen. Twintig minuten duurde de hevige strijd, waarin de luipaard overwonnen en gedood werd. De leeuwin had echter ook diepe wonden aan den hals en de pooten. De leeuw die zeker gaarne zijner vechtende echtgenoote was te hulp gekomen kon de vechtpartij slechts aanzLn, want de schuif die de leeuwin had opgelicht, was dadelijk nadat zij er onderdoor was gegaan, weder gevallen. De 20.667 menschen, die verleden jaar in Engelsch-Indie weder als offers vielen van slangenbeet, zijn volgens de Civil and Military Gazette niet ongewroken gebleven. In de provincie Bombay alleeu toch werden premien uitbetaald voor het dooden van 300,000 giftige slangen. Ondanks deze slachting scbijnt echter de menigte van dit ongedierte niet merkbaar te vermin- deren. „Een mijner buren," zoo schrijft een berichtgever van de Farmer's Review „heeft kippen, die maar steeds door aau het eieren leggen blijven. Op mijn vraag, wat hij deed om zulke voordeelige uitkomsten te verkrjjgen, deelde hij mij mede, dat de kippen, in plaats van water, elken dag een emmer geroomde of ook wel gehotle melk kregen. Dat het bier de melk is, die de eierenopbrengst zoo voordeelig maakt, wordt duidelijk bewezen, wanneer men weet, dat wei en al het andere voedsel volkomen overeenstemde en de kippen tot hetzelfde ras behoorden." Niets is voor den houder van kippen voordeeliger dan zijne kuikens zoo spoedig mogelijk groot te zien. Deze als 't ware kunstmatige groei kan niet beter bevorderd worden dan door het geven van gehotte melk, gemaakt van geroomde melk, waar- van de wei afgescheiden is. LandbCt.) Onder de in hunne soort groote of klein, dikke of dunne, lange of korte of vreemdsoortig gegroeide voortbrengselen der natuur, die zoo nu en dan ons worden vertoond, is zeker een herfstknol, gegroeid op het land van B. Bos te Loon, in de eerste plaats der vermelding waard. Hij toch heeft een ge- wicht van bijna 2'/2 oude ponden en heeft nog tal van broertjes, die hem in omvang en zwaarte nabij komen. Te Reutlingen is in de nabijheid van de katholieke kerk een groot huis, door verschillende gezinnen bewoond, afgebrand. Het vuar nam zoo snel in hevigheid toe, dat een geheele fa- milie, uit zes personen bestaande, jammerlijk in de vlammen omkwam. Het was de koetsier Benz met vrouw en vier vol- wassen kinderen. De 18-jarige dochter was reeds gered toen zij de anderen, die sliepen, wilde gaan wekken, en niet weer terugkeerde. De overige bewoner3 redden zich met het grootste gevaar. DERDE KLASSE. Eerste Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. f Prijs 4423 f 25000. 4711 f 400. 6372 100. 11801 5000. 9143 400. 6515 100. 15837 2000. 400. 7367 100. 2218 1500. 10440 400. 16008 100. 16726 1500. 25311 200. 17009 100. 231 1000. 20929 200. 19745 100. 12598 1000. 4716 100. 19945 100. 20735 n 1000. Tweede Lijst. Nr. Prijs Nr. Prijs Nr. f Prijs 3603 f 1000. 13984 f 200. 6279 100. 17775 1000. 395 100. 9422 100. 400. 751 100. 100 3100 200. 100. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op daartoe be- komen machtiging van Dijkgraaf en Hoog heemeaden van Rijnland en met afwijking van de voorwaarden waarop de verpachting van de ringdijken heeft plaat s gehad, het aan de tegenwoordige pachters vergund wordt, om nu reeds het riet te mogen ilfsiiijden, staande op den Blinden Bern van den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder. Haarlem, 27 December 1884. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd: JNV, M. van de Poll, Dijkgraaf J. C. van de Blocquerij, Secretaris. Brieven franco onder No. 433 aan het Bureau van dit Blad. op het Landgoed „R( STEMBWJMHm"3 te Hillegom, op Donderdag" 8 Januari 1885, des voormiddags te 10 uren, ten overstaan van den Notaris D. J. VAN STOCKUM, te Lisse, van: EENE AANZIENLIJKE PARTIJ EXTRA ZWAAR 12 POPELENBOOMEN en circa 3000 droge EIKEN TAK- KENBOSSEN. Betaaldag 25 Juli 1885. VAN DE Voorwaarden voor de inschrijving met teekening te verkrijgeu op franco aanvrage, tegen betaling van 15 Cents bij den Inge- nieur Van Dissel, te Leidenen bij den tuinbaas van den heer A. E. J. Baron Van Ittersum, Iluize Byweg te Bennebroek. VOOR Gezwellen, Ranker, Slechte Borst. Iudien men op de eene ongesteldheid vroeger behoort acht te geven dan op de andere, om noodlottige gevolgen te voorkomen, zoo behoo- ren zeker tot de eerste genoemde kwalen. Zoodra de kwaal zich voor het eerst vertoont, moet Holloway's Zalf duchtig daarop gewreven worden, totdat een groot gedeelte er van er ingetrokken is. Met de pillen moet men ook vroeg beginnen, om het bloed te regelen. Indien men goed met deze middelen voortgaat, zal hunne uitwerking binnen kort wonderdadig zijnterw ijl de Zalf de locale kwaal geneest, ver- drijven de Pillen de stoornis van het gestel. De genezing is noch oppervlakkig, noch tijdelijk, maar bestendig en volkomen, en de kwaal komt zelden terug, zoo volmaakt is de zuivering geweest die deze doortastende maar toch onschadelijke prepraraten bewerkt hebben. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85,/ 3.— 6.75, 13.50, 25.00 z:iu op franco aanvraag a contant te bekomen bij ALLE APO- THEKERS in Hollandalsmede in HOLLOWAY'S ETABLIS- SEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. MnnGn V, Po Achter-Oosteinde, bij het Paleis llidl llll 0C U voor Volksvlijt, AMSTERDAM. uMercmr"~Stoomdrukkerij, Rokin 60, Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 4