NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAIN 26e Jaargang. No. 2. Zaterdag 10 Januari 1885. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs: G. JPriJs der Advertentien een Hoofd-Agent P. Van CITTERT ZONEN te Haarlem. PLAATSBLIJK NIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. ii 11 A A R L E M M E R M E E It per jaar ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. II. «le Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Enkele Nommeks 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimto. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Van verhuizing binnen de gemeente Haarlemmermeer, moet volgens art. 91 der Politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis geven. Overtrading wordt gestraft met eene boete van f 3. Door het losraben van den dissel van den zwaren grutters- wagen van Verduin te Lisse is de knecht gevallen en de wagen over zijn lichaam gegaan. Geneeskundige hnlp werd dadelijk ingeroepen. Naar men zegt zijn bij een vechtpartij op Nieuwejaarsavond te Hoofddorp, aan den knecbt van v. d. 8. aldaar, eenige kwetsuren toegebracht, die dadelijk verbonden werden. Maandag is een schaap van den heer B. grazende nabij het Hoofddorp door twee honden verscheurd. Een hond is gedood, de andere wordt door den eigenaar vastgehouden. Den 1 dezer 's avonds ontstond een twist in de herberg van P. op den Ringdijk bij Nieuwmeer. S. v. M. heeft daarbij een dracht slagen gekregen. In 1884 zijn Geboren 342 mannnen, 302 vrouwen, totaal 644, waaronder 7 tweelinggeboorten. Overloden 174 mannen, 137 vrouweu, totaal 311, zijnde 1 op de 46 zielen. Levenloos geboren 36, Huwelijken 98, Echtscheidingen 2. Bevolking: In de gemeente gevestigd 421 mannen, 417 vrou wen, totaal 838, de gemeente verlaten 560 mannen, 571 vrou wen, totaal 1131. Bevolking op 31 December 1884 7495 mannen, 6888 vrou wen, totaal 14383. Verdeeld als volgt: Ned. Hervormden 9391, Pransch of waals herv. 6, Engelsch herv. Evang. Luth. 26, Herst. Evang. Luth. 8, Doopsgeziuden 195, Remonstranten 10, Chris- telijk Gereformeerden 696, Roomsch Cath. 4034, Oud Room- schen 9, Ned. Israiilieten 2. Tot geen gezindheid behoorende 5, Baptisten 1. BURGERLIJKE STAND van 31 Dec. 1884 6 Jan. ONDERTROUWDC. De Goede en A. P. Luijt. GEBORENJacobus, zoon van J. Verbruggen en H. M. Rozenkrants. Wilhelmina, dochter van B. Terlouw en T. Vreken. Neeltje Alida Margaretha, dochter van A. Van de Stadt en G. Welcker. Adrianus Wilhelmus, zoon van W. Van Duuren en G. Opdam. Gerritje en Pietertje, (tweeling) dochters van J. Van Voorst en A. C. Meijer. Jan, zoon van C. H. Van der Tol en W. Everse. Cornelia Anna, dochter van P. D. M. Scholten en P. Balvert. Cornelia Maria, dochter van W. Van Warmerdam en D. C. Stokman. Fredrik, zoon van J. W. Schaap en M. Biskanter. Johannes, zoon van T. Wiering en M. De Groot. Jacob, zoon van J. Beets en M. Van Koijck. Gerrit, zoon van J. Kalf en A. Van den Broek. Cornelia Johanna Christina, dochter van J, Samson en A. Poel. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van M. Tanis en W. Van Tilburg. OVERLEDENJohannes, oud 5 maanden, zoon van H. Van Braak en P. Zuiderduin Maria Heintjes, oud 62 jaar, wed. T. Kuijpers. Johanna Maria Aardman, oud 73 jaar, wed. G Meijer. Rokus Antonie, oud 5 jaar, zoon van T. k! Eland en M. Ears. Maartje Fraaij, oud 82 jaar, wed. C. Doets. Cornells, oud 20 maanden, zoon van J. Schreuders en C. Van Groningen. Maartje Ears, oud 40 jaar Geh. met T. C. Eland. In 1884 heerschte in deze gemeente in 24 gezinnen Mazelen, 9 Roodvonk, 20 Typhus of Febris Typhoidea, 13 Diphtheritis (Eeelontsteking). EVftJEt/liirB. Een ontploffing heeft te Londen plaats gehad op den onder- gronds—spoorweg, tusschen de stations Gowerstreet on Eings- Cross. De spoorwegbeambten hebben geconstateerd, dat deze thans veroorzaakt is door dynamiet. Glasruiten werden ver- brijzeld, het gaslicht ging uit. Niemand werd echter gewond en ook de spoorweg is niet beschadigd. Een ernstig ongeluk heeft te Penistone op de Manchester en Lincolnshire lijn plaats gehad. Het werd veroorzaakt door- dien een gebroken wagen van een kolentrein tegen een voorbij rijdenden personentrein aanviel. Drie menschen werden gedood en dertig gewond. Eenige waggons waren geheel verbrijzeld. II VI TSCH V.I Kit. Een der hoofdambtenaren van het kantoor der rijksontvang- sten te Eeulen, de heer Baumann, werd een half jaar gele- den eervol ontslagen en, als loon voor zijn langdurige en getrouwe dienstvervulling, tot ridder van den Rooden Adelaar benoemd. Zijn opvolger heeft echter ontdekt, dat Baumann zich aan valschheid in geschrifte en verduisteringen van gelden, tot een bedrag van 200.000 mark, heeft schuldig gemaakt, en de nieuwbenoemde ridder is in hechtenis genomen. Bij den kanonnengieter Erup te Essen zijn 2 oflicieren en 11 manschappeu uit Marokko aangekomen alien in uniform met roode kepi's en lange witte mantels. Zij znllen op de schietplaats bij Meppen met de inrichting en behandeling van hot geschut van Erupp bekend worden gemaakt. XIVITSER VIXII. Omtrent een zeldzamen eisch zal de rechtbank te Lucern eerlang moeten beslisson. Ben teergevoelig vader nl. doet zijn minderjarige kinderen uit een eerste huwelijk, over wie hem de voogdijschap is ontzegd, een proces aan en vordert o. aterugbetaling van het geld dat hunne geboorte hem gekost aan honorarium van den verloskundige, enz. iittri* ic uk. In een der voorsteden van Parijs is de woning eener wasch- vrouw verbandzij was uitgegaan en had hare drie kinderen achtergelatenEen hunner wilde de petroleumlamp aansteken, deze viel om, en in een oogenblik stond de geheele kamer in vlammen. Hoewel spoedig hulp opdaagde, zijn cje drie kleinen toch aan de bekomen brandwonden overleden. Te Lisieux, in het Dept. Calvados, komt gewoonlijk tegen Nienwjaar een troep vreemde kunstenmakers, om er gedurende een veertien dagen voorstellingen te geven. Ditmaal werd er eene tent opgericht, waar, volgens de aankondiging, »eene vrouw met een hondenkop' te zien was, en die vrouw was eene dierentemster. Aantrekkelijkheid genoeg voor zeker soort van menschen. Doch er gebeurde iets, dat de grootste ont- steltenis veroorzaakte. Maandag jl., terwijl men een derleeu- wen van hok wilde doen verwisselen, wist het dier door de onachtzaamheid van een der' oppassers te ontkomen. Eenige personen bemerkten het en dezen maakten zich ljlings al schreeuwende uit de voeten. Dadelijk werden de nabijgelegen winkels gesloten. De leeuw had echter niets kwaads in den zin. Hij zette zich neer bij een voertuig, onder hetwelk een een hond was, en verroerde zich niet. Hij keek alleen om zich heen, als was hij zelf verbaasd, zich ter dier plaatse te bevinden, en brulde uit alle kracht. Eenige moedige personen kwamen nu, gewapend met gewe- ren en hooivorken, en vormden een kring rondom den leeuw, doch op eerbiedigen afstand. Ook nu nog bleef de leeuw rustig en wie weet hoe die ontmoeting zou afgelopen zijn, indien men niet een dierentemmer van eene andere menargie, die insgelijks te Lisieux zijne tent had opgeslagen, gewaar- schuwd had. Deze dierentemmer, bijgestaan door de vrouw met een hondenkop" doch het masker dier vrouw was thans verdwenen, slaagde er in den leeuw eenige touwen om zijn lichaam te werpen, het dier alzoo meester te worden en met slagen terug te brengen naar zijn hok. Wei had de leeuw den dierentemmer een paar malen zijne klauwen doen gevoe- len, maar van veel beteekenis was het niet. I ft I.ltl lit. In 't begin van December hebben vijf mannen een spoortrein op 3 mijlen afstands van Little Rock, in Arcansas, Noord- Amerika, aangehouden en beroofd. Nadat zij door een valsch signaal den trein tot staan hadden gebracht, plaatste een hunner zich bij de machinist en stoker, met een geladen revol ver in elke hand, dreigende met parate executie, indien zij een vinger verroerden. De overige boosdoeners gelastten mannen en vrouwen uit te stappen en zich op een rij te plaatsen, met de handen boven het hoofd gehouden. Ieder van de 75 aanwezigen werd op zijn beurt uitgeschudhorloges, beurzen, porte-monnaies, los geld en wat verder van waarde bij hen werd gevonden, verdween in een oogwenk in de diepe zakken der bandieten. t Werk ging zoo vlug van de hand, dat weinige minuten tijds daaraan besteed, voldoende waren, om een buit van ruim 6000 doll, machtig te worden. De beroofden mochten nu hunne plaatsen hernemen en na verwijl van 10 minuten was het hun vergnnd te vertrekken. Te Little Rock aangekomen werd onmiddellijk aangifte van 't gebeurde gedaan. Terstond stegen eenige mannen te paard vergezeld van rechercheurs zooals wij in Europa niet bezigen, namelijk eenige koppels bloedhonden, reed men naar de plaats van het onheil, waar de rechercheurs hunne taak aanvingen. Langs omwegen kwam men in den vroegen ochtend weder te Little Rock aan, waar een drietal personen door de honden werd opgespoord, die door de achtergebleven reizigers werden herkend als tot de bende roovers te behooren, met wie zij den vorigen dag op zoo onaangename wijze kennis hadden gemaakt. Een groot gedeelte der gelden en andere voorwer- pen, den reizigers ontnomen viel daarbij in handen der politie In de stad Arcadia (Ohio) is onlangs een zeldzaam feest gevierd. De tweelingbroeders Isaac en Maurits Martz, den 27 Mei 1812 te Piqua geboren, hadden op 30 November 1884 de tweelingzusters Mc. Cornick en India gehuwd. Op den 30 Nov. nu vierden de beide paren hun gouden huwelijksfeest, in de tegenwoordigheid van al hun kinderen. Vanr beide echt- paren zijn de kinderen weerzijds ongeveer op hetzelfde tijd- stip geboren. 1 fe In Middleville, Jerome, Jonesville (Mich.) werden onlangs 164 personen ziek na en door het nuttigen van kaas. Bij al die personen kwamen dezelfde ziekteverschijnselen voor, nl. pijnen en een brandend gevoel in de maag, sterke braking en diarrhee, zwakke pols, koude ledematen en neiging tot flauw- valien. De kaas was afkomstig uit de fabriek in Fruitridge, Lenawee County, en bevatte, blijkens de analyse, geen mine- raal vergif. Als men de kaas doorbrak, dan vloeide uit de poriiin een vocht, dat eene witte kleur had, sterk zuur was en microscopische organismen bevatte. Evenals gewoonlijk in dergelijke gevallen, kon niet uitgemaakt worden, wat eigenlijk de kaas vergiftig had gemaakt. De fabrikant verklaarde, dat aan de vervaardiging van deze kaas dezelfde zorg was besteed als vroeger. (Dat in de kaas zich soms een eigen vergif ontwikkelt, vermoedelijk door een ontleding van zekere vetzuren, is bekend en is vaak genoeg gebleken.) I l l 1.1 Ml. Een man, die te Milaan 's avonds huiswaarts keerde, werd door eenige kerels aangegrepen, beroofd en in het water ge- worpen. i oen hij door eenige voorbijgangers gered was, bleek hij van schrik krankzinnig te zijn geworden. OS TKXItlJK. De schatkist van den minister van financiSn te Weenen ''leek dezer dagen, in plaats van goud, steenen te bevatten het goud was verdwenen. Een der ambtenaren, over de schat kist gesteld, zekere Eornelof, heeft na de ontdekking door vergif zich het leven benomen, en daardoor den schuldige, of al thans een der schuldigen, aangewezen. 0', re Dwarsgracht hebben op den Nieuwjaarsdag H. J. M. en echtgenoote de driestheid gehad om te middernacht bij hun zwager R. J. Otter, die afwezig was, de woning binnen te dringen, waar zij de vrouw des huizes, die te bed lag en niet meer wilde schenken, op verregaande wijze hebben mishandeld on gewond. De vader, die mede ter ruste lag, was te ont- steld om hulp te bieden. De sterke drank speelt in dit drama eene hoofdrol. De zaak is bij de bevoegde macht aangegeven. De notaris S., te Venraai, heeft zijne betalingen ge- staakt. Dit geval verwekt eene algemeene sensatie in deze gemeente, omdat juist de arbeidende stand en vele kleine landbouwers daarin betrokken zijn. De opgewondenheid is zoo groot, dat de politie veel moeite heeft om de rust te be- waren. Te Ruinen is op den Nieuwjaarsdag, naar wij vernemen, een moord gepleegd. De dader moet, na vooraf uit huis te geworpen, een revolver hebben gehaald en daarmede een ander in den arm en den buik hebben geschoten, ten gevolge waarvan deze is overleden. Of daarmede het gevankelijk te Assen binnenbrengen van een persoon uit Ruinen in

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1