NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN 26e Jaargang. No. 3. Zaterdag 17 Januari 1885. d AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs f 6. Pry's der Advertenti&n Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. BERICHT. Tegen overmaking van 7% cents voor fran- keeren is voor de inteekenaren op dit blad aan ons bureau verkrijgbaar, zoo lang devoorraad strekt, een fraaie in twee kleurenbewerktemaan- delijksche scheurkalender. Desverkiezende kan deze kalender kosteloos worden afgehaald. Nieuwe inteekenaren hebben ook nog gedu- rende deze maand recht op den kalender. PLAATSELIJK NIEUWS. BUITENLAND. Bijzonderheden over de aardbeving. HAARLEMMERMEER per jaar ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE en UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. 11. de Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 127g Cent. Enkele Nommers 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimto. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op den Ringdijk nabij het Nieuwemeer afgebrand een onbewoond huis beboorende aan W. P. v. d. Hoogen te Haarlemmermeer. De loting voor de nationale militie is voor de gemeenten Haarlemmermeer, Aalsmeor en Sloten, bepaald op Maandag 9 Februari 1885 des morgens te 10 nren, te Hoofddorp. In den nacbt van 15 op 16 dezer is brand ontstaan in een magazijn tusschen het ketel- en machinegebouw de Leeghwater. In dit magazijn waren gereedschappen geborgen die alien ver- brand zijn. De machine werkte. Een spnit, aldaar tegenwoordig, heeft niet behoeven te werken omdat men den brand met emmers water heeft meester knnnen worden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het in brand raken van het omkleedsel der stoompijp die door het magazijn loopt. BURGERLIJKE STAND van 1 Jan. 13 Jan. 1885. ONDERTROUWD: J. Korenwinder en E. Meijer, B. P. V. d. Ban en A. Gedaan. GEBOREN: Petrus Cornelis, zoon van G. Van Loon en A. Dnivenvoorde. Alida Johannes, zoon van H. Zaalberg en E. Van Leeuwen. Franciscus, zoon van J. Man en M. F. Ca- velier. Paulus, zoon van P. Bakker en H. Onrust. Paulus, zoon van P. Aalbersberg en A. Kool. Christina Maria, dochter J. Jagtman en A. P. Van Rijn. Willem, zoon van P. H. Gerritsen en E. Kooijman. Maria Catharina, dochter van S. Kroon en A. M. Verdonk. Berendina, dochter van H. D. Landwer Johan en A. Van Schip. Geertrui, dochter van J. Spaans en G. Strnik, Martha, dochter van J. Van Beusekom en P. Vreeken. Gerritje, dochter van G. Boterman, en D. Van Rijn, Klasina Maria, dochter van H. C. Van Staveren en M. Van Schie. OVERLEDEN: Segrina Blankers, ond 71 jaar wed. van A. 't Hooft. Cornelis Edel, oud 61 jaar wedr. van N. Van Twisk. Anthony De Rooij, oud 53 jaar, geh. met J. A. Griek- spoor. Grietje Rooker, oud 64 jaar, Geh. met J. Tensen. Efraim, oud 14 jaar, zoon van E. Schooneveld en P. Van Dijk. Een zonderling geval heeft zich te Shephard's-Bush, eene der westelijkste voorsteden van Londen, verleden week voorgedaan. Een jong kindermeisje heeft, zonder andere reden dan eene onbeduidende wrijving met hare meesteres, twee haar toever- trouwde wichten in de Theems geworpen, waarna zij zelve in den stroom gesprongen is. Alle drie werden met de grootste moeite opgevischt. Inderdaad was hare redding even toevallig als wonderbaarlijk. In een zeer voile presbyteriaansche kerk to Londen viel Zondag onder den preek een der onlangs nieuw aangebrachte galerijen naar beneden. Een oude dame bleef tengevolge van een zware hoofdwonde op de plaats dood, een jongmensch brak een arm en een been en tal van andere personen werden min of meer emstig gekwetst. De Engelsche regeering zal weldra bij het Parlement aan- vraag doen om een bruidschat van 30.000 pond sterling voor prinses Beatrix en verder om een jaarlijksche rente van 6000 pond sterling voor haar huishouden. De jaargelden, die de leden der koninklijke familie uit de schatkist krijgen, stijgen daardoor tot het bedrag van 158.000 pond sterling. Dezer dagen had in eene brouwerij te Londen een man, die een groot vat gedeeltelijk met bier had helpen vullen, bij het toemaken het ongeluk er in te vallen. Er waren op dat oogenblik 1500 gallons bier in het vat. Men begon terstond het bier te laten wegloopeneen man met een touw om het lijf werd naar beneden in het vat gelaten, maar men mocht er niet in slagen den ongelukkige te redden. Toen men hem eindelijk ophaalde wa3 hij dood. O OS TMiXMl IJ Mi.. Te Weenen zijn 5 postbeambten gearreBteerd. Zij worden beschuldigd van een pakket te hebben gestolen, geadresseerd aan koning Milan van ServiS en bevattende 40,000 fr. aan edel- gesteenten. Een Oostenrijksch soldaat heeft in den Nieuwjaarsnacht te Jungbunzlau, in Boheme, een herbergier en zijn vrouw ver- moord. Dezen waren reeds te bed, toen de soldaat in de ge- lagkamer twist kreeg met de meid, over hetgeen hij betalen moest. De herbergier sloeg een beddelaken om en snelde naar beneden, waar de soldaat hem dadelijk met zijn bajonet doorstak. Hetzelfde lot trof de vrouw, die haar man op den voet volgde. De soldaat ging naar de kazerne en vertelde daar twee spoken" afgemaakt to hebben. Hij werd den volgenden morgen in hechtenis genomen. Mi WJITS CMMMijMXMi. Te Brinzdorf in Pruisen heeft een vader zijn kind, dat hem ontstolen was, na twee jaren teruggevonden en wel op vrij zonderlinge wijze. Een dame wierp aan twee bedelaars, die bij een brug gezeten waren, en van welke een, een kreupel kind voor zich had liggen, een tienpenniugstuk toe, dat beide bedelaars zich wilden toeSigenen. In den hierover ontstanen strijd bleef de man, die zich de vader van het kind noemde, overwinnaar en zijn metgezel hierover verbitterd, riep ,,Wan- neer ge mij het geld niet geeft, verraad ik je geheim!" Toen deze bedreiging niet hielp, vertelde de overwonnene aan de intuschen toegeloopen menigte dat het kind, dat voor zijn buur- man lag, hem niet behoorde, maar dat hij het jaren geleden had gestolen. Hij vertelde voorts hoe zijn buurman de handen en voeten van het kind had verrekt en het kreupel had ge- maakt. Nauwelijks had de beschuldiger deze woorden gespro- ken of een heer, die zich onder de menigte bevond, liep op het kind toe en riep vol vreugdeMijn zoon mijn zoonDe bedelaar wilde het kind echter niet afgeven en hield iedereen met een mes van zich, tot eenige gewapende mannen zich van hem meester maakten, om hem naar een plaats te brengen waar hij de welverdiende straf niet zal ontgaan. In den Duitschen Rijksdag heeft de regeering medegedeeld, dat reeds 150 geneeskundigen, zoo ambtenaren als prakti- seerende artsen, in de laatste drie maanden aan het bureel voor geneeskundig staatstoezicht zijn geoefend in het onder- zoeken en onderscheiden van cAoZera-kiemen. Hot nuttig ge- volg van die oefeningen zal wezen, dat, zoodra verdachte ge- vallen mochten voorkomen, een groot aantal deskundigen be- schikbaar is om terstond een onderzoek in te stellen en zoo noodig voor afzondering der zieken te zorgen. Friedrich Yon Stein, de beroemde zooloog, hoogleeraar aan de universiteit te Praag, is den 9en Januari in den ouderdom van 67 jaar overleden. De civiele rechtbank te Mainz heeft een dame veroordeeld tot 7000 M. aan haar voormaligen bruidegom, als vergoeding van geleden schade wegens afbreking van de aangegane betrekking. Daarenboven zal de dame 4/5 der kosten moeten betalen. sm'.mxjm:. De bijzonderheden omtrent de verwoestingen door de aard- bevingen in AndalusiS en Granada aangericht, zijn boven alle beschrijving treurig. Uit Madrid is een regeeringscommissie naar AndalusiS gezonden om de voornaamste plaatsen in oogonschouw te nemen. Zij nam een behoorlijke som uit de schatkist en 20.000 francs uit de particuliere kas des Konings mede om in de eerste behoeften te voorzien. Een correspon dent der Standard, die de commissie vergezelde, meldt een en ander van haar bevindingen. Uit Granada vertrok men onder een hevigen storm en ter- wijl de wegen bijna een meter dik met sneeuw en alrjk waren bedekt. Men kwam door verscheidene dorpen, waar de com missie zorgde, dat de dooden ter aarde werden besteld. In het dorp Doreal vond men de meeste huizen verwoest en tien onbegraven lijken. Van de kerk waren het dak en twee vleu- gels ingestort. Daar de gidsen weigerden verder te gaan, werd er in de bouwvallen van een klooster overnacht. Den volgenden ochtend vroeg ging men door naar Albunuela, een stadje van 2000 zielen, dat een ellendig tooneel opleverde. De helft der huizen lag in puin, evenals het raadhuis, de kerk en het klooster. De bevolking woonde in de open lncht om groote vuren en de vrouwen en kinderen op de wagens, met het weinige dat zij hadden kunnen redden. In een gebrekkig ingerichte ambulance lagen 60 gekwetsten, die door nonnen werden verpleegd. Onder de puinhoopen waren reeds 192 lijken gevonden en men ging nog steeds voort met verder opgraven. Wat de overgeblevenen vertelden was hartverscheurend. Onder de dooden waren de burgemeester en de pastoor, de vrouw van de eerstgenoemde lag 18 uur onder de puinhoopen voordat zij gered werd. Anderen lagen er 24 a 26 uur onder en waren geheel verstijfd toen zij er onder uit gehaald werden. Het gekerm der gewonden was verschrikkelijk, doch men kon niet alien te gelijk helpen, daar het wegruimen der puinhoopen veel zorg en tijd vorderde. Eenige zwaar beschadigde wonin- gen werden op bevel der overheid omvergehaaldeen afdeeling troepen had tenten en levensmiddelen gebracht. Een dergelijk tooneel bood Alhama aan, een door haar Moorsche baden en middeleeuwsche huizen en kerken beroemde stad, ongeveer 40 Engelsche mijlen van Granada, zeer schilder- achtig in een dal gelegen. Bij de aardbeving had zich daar nog een bergafschuiving gevoegd. De bewoners hadden zeven- tien schokken gevoeld, die van geweldige donderslagen, als geschutsalvo's, vergezeld gingen. Alles vloog naar buiten en bleef daar ondanks regen en sneeuw. Er waren 1300 huizen min of meer zwaar beschadigd, 302 lijken opgegraven en 280 personen gewond. Nog steeds zochten de geredden met levens- gevaar naar hun betrekkingen of hun goed onder de puin hoopen en alleen de nacht maakte aan dien treurigen arbeid een einde. Een verschrikkelijke nacht. Te Albunuelas, een der plaatsen in de provincie Grenada, die het meest van de aardbevingen geleden hebben, had het volgende voorval plaats. De pastoor zat met zijn zwager, een schoolmeester, rustig te praten, toen zij plotseling een hevigen schok voelden, en het geheele huis boven hun hoofd instortte. Eene nicht van den geestelijke, die zich in een ander vertrek bevond, zat tot aan de borst toe tusschen de puinhoopen be- klemd en moest den geheelen nacht in dezen vreeselijken toestand doorbrengen. voordat iemand haar hulp kon bieden. Men had eene lantaren in hare nabijheid op den grond geplaatst. In den doodsche nachtelijke stilte hoorde de ongelukkige een half uur lang beneden zich de stem van den pastoor, die de gebeden der stervenden opzei. Hoewel zij den volgenden dag bevrijd werd, bezweek zij aan de gevolgen van den vreeselij ken nacht. Te Grenada werden 21 menschen, die in een huis bijeen waren, verpletterd. Op de meeste plaatsen, waar de aard bevingen hebben gewoed, zijn tal van gebouwen blijven staan die dreigen in te storten. Men denkt dat het korps der genie die zal doen springen. Te Rigordo werd een diepe spleet in de aarde gevormd, waaruit een warme bron water spnit. De Koning zal naar AndalusiS gaan en heeft reees 100.000 frank daarheen gezonden voor de slachtofifers der aardbeving. De Spaansche Bank schonk 125.000 fr. Dinsdagavond is in Grenada weer een onderaardsch ge- rommel waargenomen. Groote verwoestingen zijn aan de kust van Motril aangericht. Woensdagmorgen is te Loja een nieuwe schok van aardbeving gevoeld. De bevolking in Gre nada, tot radeloosheid gebracht, vlucht bij stroomen uit gindsche streken. Het perscomitd te Madrid heeft besloten een blad uit te geven in den trant van Paris-Murcie" en een groot welda- digheidsfeest te organiseeren. De koning van Spanje bezoekt thans in zijn rijk de plaatsen, die door de aardbevingen geteisterd zijn overal wordt hij met geestdrift ontvangen. Vooral te Loja en te Grenada werden hem treffende ovatiSn gebracht. In laatstgenoemde stad begaf Alfonso, dadelijk na zijne aankomst en door een stoet van meer dan 150 rijtuigen gevolgd, zich naar de kathedraal en van daar naar het stadhuis. Tot de prachtige gebouwen die geleden hebben, behooren de kathedraal, waarvan een der zij- beuken bij de groote portiek vernield is, en het Alhambra, waarvan een der torens is beschadigd. In de stad zelve is betrekkelijk niet veel verwoesting aangericht, hoewel zij in een tijdsverloop van zeventien dagen ongeveer dertig schokken heeft doorstaan.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1