NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. w VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. 26e Jaargang. No. 5. Zaterdag 31 Januari 1883. Abonnementsprijs Prijs der Advertentien Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Gemeenteraad van Haarlemniermeer. van C wirg m A'tK°°L Alida> oud maande, dochter esterman en J. C. Kooimans. Pieter Francois, oud BUITENLAND. BINNENLAND. Een belangrijk Tramwegnet voor Haarlemmermeer. I A IIL EIIIIl£ It IIE E It per jaar 6. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. H. de 11 ussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 1—6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vj Cent. Enkele Nommees 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimto. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekliandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. Zitting van 29 Januari 1885. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Bultman, Tim- mermans en 't Hooft. De Voorzitter doet mededeeling dat is ingenomen het proces- verbaal van gedane opneming der boeken en kas van den ge- meente-ontvanger. Tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie werden herbe- noeruu de heeren C. J. Boesaart en D. Eggink. Aan de orde komt Brief van dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmer- meerpolder om eene bijdrage voor eene brug over de ringvaart bij Hillegom. Wordt besloten een toelage te geven gednrende tien iaren van f 100 'sjaars. Verordening op de heffing en invordering der Hondenbe- lasting. De aanmerkingen van Gedeputeerde Staten worden overwogen, en zal daaraan worden te gemoet gekomen. Het gewijzigde ontwerp zal in de volgende vergadering worden vastgesteld. De bezwaarschiften van G. Luijt, A. Been en T. N. van der Helm, zullen worden behandeld met gesloten deuren. Verbetering van den weg van Hnigsloot naar Abenes voor de school kinderen. Adre3 van S. Blok, om vergunning tot het dempen van een sloot voor zijn huis in Sectie GG. No. 61. Bestek voor het aansteken der lantaarns. Bestek voor het onderhond der dorpswegen. De punten 8 tot 11 worden aangehouden tot de volgende vergadering, wijl de Commissie voor de gemeentewerken door ongesteldheid en andere omstandigheden nog niet gereed is met haar rapport. Bezwaarschrift tegen den Hoofdel. omslag van H. Van Zetten. Zal in besloten vergadering behandeld worden. Op een verzoek van het Hoofd der school No. 6 om de populiereboomen voor de school en het schoolhnis te Abbenes te doen rooien, besluit men, dat de doode boomen zullen wor den verwijderd, en de overige zullen gesnoeid worden. De heer Evelein vraagt hoe het staat met het plan tot bij- bouw aan de school No. 4. De Voorzitter zegt dat de stukkeu zijn in handen van de commissie voor de gemeentewerken. De vergadering wordt gesloten. Van verhuizing binnen de gemeente Haarlemmermeer moet volgens art. 91 der Politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie worden kennis gegeven. Overtrading wordt gestraft met eene boete van f 3. Bij het omvallen van het rijtuig (een bakwagen) van P. Van Reeuwijk aan de Vijfhuizen, hebben behalve Van Reeu wijk de passagiers L. Smit, H. J. Koning en J. Ligtenberg nogal kneuzingen bekomen. BURGERLIJKE STAND van 21—27 Januari 1885. GETROUWD: J. Korenwinder met E. Meijer. C. De Goede met A. P. Luijt. &EBORENElisabeth Pieternella, dochter van J. Van Bockel en J. Mesman. Jacob, zoon van K. Topsvoort en C. Van der Lin den. Uthanna, dochter van K. Vreeken en G. Roskenspriet. Geertuida, dochter van G. Maarschalk en J. M. Van Reijzen Mannus zoon van C. Kreeft en P. Koppenaal. Jacoba, dochter van J. Koelewijn en A. Nederveld. Jan, zoon van J. Hulsbos n 0. Van Tol. Bertha, dochter van L. Krijnen en W. Van JJiemen. Ane, zoon van P. Gens en M. Hogewoning. Leen- ^Z<T-/an nP' Buis en M- Tanis- Trijntje, en Eli sabeth, beiden dochters van J. Bledderwijk en C. Van der ^eek. Gysbert. zoon van G. F. Van der Beek en C. G. an Hrunen. Ariaantje, dochter van A. Koppenaal en J. M. „T,rnA T?an' j.Blrk AzinS Oerardus, zoon van J. A. Bakker en A. Bronsdyk. C °OnEaRVEDE^:nMaria J°sina' oud 22 J'aar> d°chter van C. Quaak en E. Overbeeke. Paulus, oud 14 dagen, zoon van ™den' A. J. Cuvelier en M. M. Hamringa. Anna Petronella Van Rijn, oud 31 jaar, geh. met J. Jagtman. ESTCiEMjs.MXMi. In het Westminster-Aquarium te Londen zijn afgerichte zee- honden te zien. Zij spelen op do guitaar, de trommel, de cym- balen en de bunjo, rooken en halen grappen uit. Zij duiken van hoogten, halen stokken uit het water, vangen visch die ze onge- deerd boven brengen, en een der dieren geeft't zoover gebracht dat hij als menschenredder kan dienst doen. Dit wordt ver- toond door een man die met een vlot in het water omkantelt, op welk oogenblik de zeehond toeschiet en op den rug zwem- mende den man, met het hoofd boven water, naar den wal boegseert. H f/TStil/.I.VW. Te Dortmund is een dienstmeisje van een vleeschhouwer in een vertrek, waaronder zich de slachterij bevond, zoo onge- lukkig in een groote snijmachine gevallen, dat de dood na korten tijd volgde. Het eene been van de ongelukkige was onmid- dellijk van het lichaam geschoiden, terwijl het andere been in de lengte was opengesneden. Het meisje had voor het venster lets willen waarnemen in de tegenoverliggende woningbij het terugtreden deed zij een misstap en viel zoo door een openstaand valluik in de slachterij. Daar de aderen doorge- sneden waren, was de dood een onmiddellijk gevolg van het bloedverlies. e/t a iv M*. ee tjn. Te Cavillon, in aucluse, zijn viji kleine kinderen, door hunno ouders alleen gelaten, levend verbrand. Naar het schijnt is het onheil te wijten aan het oudste meisje van tien jaar, dat met lucifers was gaan spelen. Terwijl Zondag vier veroordeelden in een cellulairen wagen naar een spoorwegstation te Parijs vervoerd werden, besprongen zij plotseling den bij hen zittendenpolitie-agent, stopten hem een prop in den mond, knevelden hem en ontsnapten. Eerst aan het station komende werd de ontvluchting bemerkt. Een 30-jarig individu van Carmolin (Colvados) die zijn moeder vermoord had en dit ook zijn vader had pogen te doen, is te Bayeux geguillottineerd. Zeer erg is de ontdekking, dat een dievenbende, die sedert eenige weken haar handwerk erg brutaal in St. Denis en St. incent de Paul (voorsteden van Parijs) uitoefende, tot aanvoerder had den agent van politie Charles S. H|j heeft reeds bekend, aan meer dan 50 diefstallen mede- plichtig te zijn geweest. Mi Mn, a wii. Hot ijsfeest op het Bois de la Cambre, bij Brussel was prachtig. Een dolle menigte, buitengewoon veel animo, een alleraardigst en hoogst origineel schouwspel. Onder het kristal- helder licht van drie electrische brandpunten, een pracbtige volle-maan en een met sterren bezaaid uitspansel, wriemelde een menigte van 4 a 5000 personen op den gestolten vijver spiegelglad en schitterend sneeuwwit. Rondom, op de bermen tegen het met rijp gepoederd kreupelhout aan, waren talrijke kiamen opgeslagen, waar warme wijn, likeuren, kastan es en gebakken aardappelen werden verkocht. De aanblik was be- koorlijk en de volksmenigte, door de prachtige winterdecoratie omlijst, deed denken aan een of andere Siberische kermis. Een orkest speelde er dapper eenige stukken op los, die in de lj'zige lucht een zonderling effect maakten. Tot midder- nacht werd form gereden. Toen ging het electrisch licht uit en de laatste rijders ontbonden hun schaatsen. De terugtocht naar de stad op het sneeuwtapijt langs de lanen van het bosch was heerlijk en allerprettigst. Van de trams en vooral van de stoomtrams werd ook niet weinig gebruik gemaakt. De arme werkeloozen, voor wie de opbrengst van het feest be- stemd was, hebben een goeden avond gehad. Er heeft te Brussel een hevige botsing plaats gehad tusschen twee stoomtramway's, waarmede schaatsenrijders naar het Bois de Cambre vervoerd werden. Twintig personen werden gewond. si M Mt t Mi I. In eene geheel regenvrije woestijn aan de Afrikaansche kust en vlak bij de zee bevindt zich bij Djemsa (nabij Suez) een 600 voet hooge heuvel, welks buitenste gedeelte wordt be- werkt als eene steengroef en dat geheel en al uit zwavel bestaat. Een 200-tal Arabieren, onder opzicht van Fransche ingenieurs, brengen gemiddeld 10 ton per dag aan het licht. Blijkens The Engineer van 25 Juli komt zulk een zwavelmijn ook voor 500 mijlcn van Suez, maar met dit onderscheid, dat daar de zwavel onder andere lagen ligt, zoodat dadr eeno geregelde mijnontginning noodig is. Op de plaats van den heer Van Vuuren, nabij Adelaide, Z.-Afrika, staat een monster limoenboom. Hij is meer dan veertig voet hoog en de takken zijn zoo dik dat men er disselboomen voor voerwagens uit zou kunnen maken. Deze reuzen boom levert jaarlijks 4000 limoenen, die de eigenaar verkoopt voor 4 sh. per honderd. .MUSTMtJiMjMMt. Tot bestrijding der konijnenplaag in Nieuw-Zeeland heeft de regeering van dat land uit Engeland eenige honderdtallen wezels en hermelijntjes laten komen, welke men hoopt, dat de overtallige konijnen, die bijna elken oogst doen mislukken, zullen uitroeien. De heer T. Sanders heeft bij den uitgever dezes een zeer belangrijke brochure over een nieuw tramwegnet voor Am sterdam en omstreken in het licht gegeven, dat voor Haarlem mermeer van zeer veel belang zal zijn. Dit net toch brengt niet alleen het middenpunt der gemeente, Hoofddorp, in snelle verbinding met Amsterdam, maar doorsnijdt daarenboven deze groote gemeente van Aalsmeer tot Heemstede. De schrijver geeft de volgende beschrjjving van de baitenlijnen. Deze lijnen zijn in verbinding met de gedeeltelijke ceintuur- baan, die loopt als volgt: De noordelijke lijn gaat uit van het Centraal Stations-eiland en gaat met de Kettingboot over het IJhier blijft zij op Amsterdamsch grondgebied tot by Buiksloot, waar zij met een nieuw te bouwen brug het Noordhollandsch Kanaal kruist, om verder over den Middenweg van den Buikslotermeerpolder op den weg naar Monnikendam te komen, die bij het Schouw wedor verlaten wordt, om den Middenweg van den Broeker- meerpolder geheel te volgen. Bij liroek komt de trambaan weder op den grooten weg, gaat °vei do Peltserbrug, die verlaagd moet worden, kruist de vaart naar Monnikendam, over eene reeds voor tramverkeer ingerichte brug, verlaat nog eens den weg achter een paar huizen, om een te smal gedeelte van den weg af te snijden, en bhjft daarna voorgoed den nu breeden weg tot Monnikendam volgen. Om in de stad te komen, moet nog eens de vaart gekruist worden, weder over eene draaibrng, die reeds voor tramverkeer weid ingelicht, en moet ook de Singelgracht over eene vaate brug worden gepasseerd. In Monnikendam volgt de tram de hoofdstraat tot aan noordelijk einde en komt door de Stads- poort weder op den grooten weg naar Edam om dien geheel te volgen, en met eene brug over de Singelgracht op het Groot- Wester-Buiten te Edam aan te komen. A aD het Groot-Wester-Buiten gaat dan tevens uit de lijn naar Kwadijk over den Ringdijk van de Purmer; deze lijn kruist de Ringvaart van de Purmer tweemaal en sluit te Kwadijk aan den spoorweg ZaandamHoorn. De zuidelijke tak vangt aan achter het Rijksmnseum bij de Hobbemakade. De aansluiting dezer lijn is reeds door den gemeenteraad van Amsterdam goedgekeurd. Hij verlaat spoedig het grondgebied der gemeente en komt over de gronden van de Bouwmaatschappij Weltevreden op den Amstelveenschen weg. Daar deze weg in zijn tegenwoordigen toestand te smal is voor eene trambaan, is deze ontworpen voor het grootste ge deelte achter, en gedeeltelijk op, de tegenwoordige kracht" of klein dijkje dat vroeger als waterkeering heeft dienst gedaan, maar sedert de droogmaking van de Haarlemmermeer geheel nutteloos is. De rijweg wordt door den aanleg overal ver- breed, met hoogstens twee en minstens <§<§n meter, dan komt de boomenrij (gedeeltelijk te vernieuwen) en daarachter eerst de tramweg. Op enkele bebouwde punten gaat de baan over op den weg, waar die dan aan de overzijde verbreed wordt en komt zoo te Amstelveen, nadat even voor de tol de zijlijn naar Ouderkerk is opgenomen; deze lijn gaat door den Am- stelveender of Middenpclder en komt te Ouderkerk op de hoogte van Paardenburg aan den Amstel uit. Van Amstelveen gaat de tram door tot aan »De hand naar Leijden" waar de dijk tusschen den Legmeerpolder en Bovenkerkerpolder begint; deze wordt gevolgd tot aan het einde waar de lijn oostelijk afbuigt om over de Thamer en Groene djjken achter Uithoorn uit te komen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1