WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KERKELIJKE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. LANDBOUW. lijnen, benevens een plaat van het ontvrerp der Raadhuisstraat, maken het den lezer gemakkelijk om den schnjver in zijn grootsche plannen te volgen. Laat ons van harte hopen dat de heer Sanders medewerking voor zijn ontwerp moge vinden. Het is toch niet te ontkennen, dat het welslagen van deze zaak voor de gemeente Haarlemmer- meer van onberekenbaar nnt zal wezen. Een vreeselijk ongelnk had te Wester-Emden plaats De beide knechten van den landbonwer C. J. Bolt, eene vlncht wilde ganzen op het land bemerkende, wilden er jacht op maken. Gezamenlijk gaan zij, de ondste S. V. voorzien van een ge- weer met kogels geladen. Voor de ganzen echter onder schot komen, vliegen de dieren verder. Terwijl de jongeling daarop naar hnis terngkeert wil S. V. een ander dopje op het geweer zetten. Daarmede bezig gaat het schot plotseling af en doodelijk getroffen stort Jurrien Bolt neder en is oogenblikkelijk een lijk. De ongelukkige was een paar schreden voornit geloopen en kreeg zoo de voile lading door den rng in het hart. Vreeselijk was de gemoedstoestand van den dader bij het lijk van zijnen makker en vriend. Hoe de gewaarwordingen van de diep bedroefde onders zijn, die den 17-jarigen jongeling weinige nren te voren noghunne woning zagen verlaten is gemakkelijk, althans eenigszins, te beseffen. (JV. Gron. Ct.) Door Corn. Legnijt Jbz., 13 jaar oud, wonende te Krom- menie, is eene landkaart van Belgig geteekend op 1425.000 grootte, voor de Tentoonstelling van »Voorwerpen door Ar- beiders in vrijen tijd vervaardigd" welke in den loop van Febrnari te Groningen geopend wordt. Deze kaart, niterst nanwkeurig en fraai van teekening, ge- tnigt van zeer veel aanleg. Op een stuk land tnsschen Beverwijk en Velzen werd reeds een ooievaar gezien; vermoedelijk een nit de gevangen- schap ontsnapt exeraplaar; de tegenwoordige temperatnnr in aanmerking genomen is 't ten minste niet waarschijnlijk dat hp reeds als lentebode naar hier zon zijn gekomen. Een kastelein stond op de vaart te Blesse met flesch en glaasje gewapend, om aan een zestiental jongens en meisjes, in een kring om hem heen gesehaard, een borreltje te schenken, dat door een persoon betaald zon worden, die met geopende benrs gereed stond. Eenklaps begaf zich het ijs, en alien zakten naar beneden, tot den kastelein incluis, in het water. Sommigen tot den hals, anderen minder diep. Met een nat pakje kwamen ze alien weer op het droge. - De openbare tooneelvoorstelling door de leden der onder- officiers-sociSteit Vriendschap" te Hoom, gegeven ten voor- deele van de tijdelijke werkverschaffing, heeft de niet onbe- langrijke som van f 231.63 opgebracht, welk bedrag aan het gemeentebestnnr is overhandigd. Een wetsontwerp hondende eene nienwe wijziging van de wet op den kleinhandel in sterken drank, is door de Regee- ring aan den Raad van State verzonden. Ten einde de nog dikwijls voorkomende misleidingen bij de werving voor het leger in Ned.-Indi8 te voorkomen, is be- paalddat mindeijarigen, die zich aanbieden tot dienstneming bij de koloniale troepen, voortaan moeten overleggenwanneer de vader is overleden, een bewijs van toestemming van de moeder-voogdes en een bewijs van overlijden van den vader wanneer beide onders zijn overleden, een bewijs van toestem ming van den voogd en een bewijs van den kantonrechter, wien het aangaat, dat hij, die de toestemming gaf, wettig voogd is. Van verschillende zij den ontvangen wij mededeeling aan- gaande gehonden wedstrijden op schaatsen, plaatsgebrek ver- hindert ons alle op te nemen. Internationale wedstrijd op schaatsen te Leeuwarden is, niettegenstaande den ingevallen dooi, doorgegaan. De prijzen werden alle behaald door Friezen. Renke van der Zee heeft den eersten prijs met daaraan verbonden medaille behaald. ~T Apeldoorn is een jonkman bij het schaatsenrijden op e kanaal met voile vaart tegen een brng aangereden, waar- door zijn hoofd bijna van elkander spleet. Geneeskundige hnlp werd dadelijk ingeroepen; men vreest voor zijn behond. r rT i i^°n beTflJ3' da^ men *n het dorp Engelen nogal xefhebbers en liefhebsters van schaatsenrijden vindt, dient, at Zaterdag-namiddag eene aldaar wonende dame, oud 84 jaren, meer dan een half nur en Donderdag jl. een landbonwer, hond82 Jaren' blJna een uur zicb daarmede hebben bezig ge- - Lij den nitgever J. H. De Bnssy is verschenen een vlng- schnft, getiteldEen nieuw tramwegnet, van de hand des heeren bander8-_ Het plan omvat, in korte woorden, een geheel nienwe verbinding van de omstreken van Amsterdam met de *Pees 6 emliggende plaatsen, als Haarlemmermeer, Aalsmeer, Amstelyeen, Monnikendam, Edam enz. Het boekje bevat verder een keldere uiteenzetting van de voordeelen, aan dit nienwe net verbonden. Als een staaltje van vlug werk dient, dat 29 Jan. de jaggea wapperdon op de nienwe cacaofabriek van de firma oq -^looker. Op 30 December had de brand plaats, den yjannari werden de nienwe kappen reeds gesteld en binnen n v f6n de fabyiek wedor in voile werking zijn. ok de windmolen is geheel veranderd en van nienwe ma- mnenefen voorzien, terwjjl een krachtige locomobile, in een meuw gemetseld gebonw, de ongednrige windkracht zal ver- vangen Die fabriek is weder aan den arbeid. ma.za} alzo° hinnen 5 weken na de ramp, met drie totaal ingenchte stoomfabrieken werken. Een verschrikkelijk tweevondig ongelnk, is gebenrd in de stoomkoffiepellerij »Insulinde", gelegen aan de Zoutkeets- gracht te Amsterdam en toebehoorende aan den heer G. H. Van den Berg. Een 19-jarig meisje Matje In den Berke genaamd, werkzaam aan genoemde inrichting, is op de vijfde verdieping in aanraking gekomen met een drijfas en was onmiddellijk dood. Bedoeld meisje was alleen op dien zolder werkzaam en ver van de drijfas verwijderd; vermoedelijk is zij door eene denr in verbinding staande n,et de koffiezolders naar haar werk willende gaan, over do as gestapt en door eene zich hieraan bevindende spie gegrepen. De meesterknecht op den zolder komendo, zag het ongelnk, snelt heen om de machine te stoppen, en weder bovenkomende vond hij niet alleen het meisje, maar ook hare moeder door dezelfde as gegrepen, terwijl van deze laatste de schedel geheel verbrijzend was. Volgens verklaring van verschillende werkvronwen die toegesneld waren, heeft de moeder pogingen aangewend om haar kind te bevrijden en dit streven met den dood moeten bekoopen. Men stelle zich den toestand voor van den vader, die, van het gebenrde onder- richt, zich eensklaps van vrouw en dochter beroofd zag. Woensdagnacht omstreeks 45n uur heeft er tnsschen het station te Zwijndrecht en de goederenloods een spoorwegon- geluk plaats gehad. Wanneer de vaart gestremd is, kan het anders zoo stille station recht levendig zijn. Men was bezig een trein te beladen met zont, toen deze door een van Dord recht komenden trein werd achterop gereden. De stoker, die het ongelnk zeker zag aankomen, sprong van de locomotief, doch de machinist werd zoodanig beklemd, dat zijn 66ne been bijna geheel afgesneden werd. Van de dene locomotief sprong de ketel, en plotseling stonden na de botsing drie wagens in brand. Spoedig waren nu de burgemeester en de brandweer op het terrein, en al het mogelijke werd gedaan om verdere verwoes- ting te voorkomen, wat niet zonder gevaar bleek, daar ver schillende ontploffingen duidelijk aantoonden, dat een der treinen kisten met patronen geladen had. De oorzaak van dit ongelnk is nog niet geheel bekendmen spreekt van verkeerden stand der lichten. Daar er hier dubbel spoor is, is gelukkig het verkeer niet gestoord. De toestand van den machinist, die, nadat hem door den heer J. Broeksmit, geneesheer te Zwijndrecht, de eerste genees kundige hnlp was verleend, naar het ziekenhuis te Dordrecht is overgebracht, is niet zonder gevaar. Terwijl eene huismoeder te Stiens zich voor eenige oogen- blikken nit de huiskamer verwijderde en haar S-jarig meisje alleen bij een ketel met kokende chocolade achterliet, dronk het kind daaruit, met het gevolg, dat ze van binnen erge brandwonden bekwam. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is behandeld de zaak tegen B. Triphook Hayward, beschnldigd van bedriegelijke bankbreuk. Het reqnisitoir strekt tot 2 jaar celstraf. De advocaat mr. Dentz van Schaick vroeg vrijspraak. Een in kennelijken staat verkeerende aanspreker, die zich Maandagavond aan de Heerengracht te Amsterdam nog op het ijs durfde wagen en door politie-agenten in arrest genomen werd, gaf aan deze beambten handen vol werk door zijn heftig verzetdoordien er een bijt in de onmiddellijke nabijheid was, ging de arrestatie zelfs met levensgevaar gepaard. Wei een zestal agenten waren noodig, om zich eindelijk voorgoed van den beschonkene meester te maken. De minister van waterstaat vestigt er de aandacht op dat de verzending der postbewijzen aan de belanghebbenden is overgelaten. Die verzending behoort te geschieden in een omslag of in een brief, waarvoor briefport verschuldigd is; zij geschiedt dus niet, gelijk bij de gewone postwissels, ambtshalve, door de zorg der postadministratie. Het Uitvoerend Comitd van de Internationale Landbouw- tentoonstelling, in het afgeloopen jaar te Amsterdam gehonden, vergaderde onlangs in een der lokalen van Krasnapolsky. Het was de laatste vergadering, die de leden van het Comity te zamen bracht; na afloop werd het ontbonden, daar alle werk- zaamheden geSindigd zijn. De volgende souvenirs werden aangeboden aan de leden van het Uitvoerend Comite en der Vertegen- woordigende Commissie elk een zilveren medaille; aan den heer P. F. L. Waldeck, ex-secretaris, een zilveren theeblad met servies aan mevrouw Waldeck, die vooral hnlp verleende bij het in orde brengen der Tentoonstelling, een gouden armband aan de heeren Sickesz en Van der Ondermeulen, president en vice-president van het Uitvoerend Comitd, elk een album met de portretten der leden van genoemd comitd en van de Vertegenwoordigende Commissie. Nog werd medegedeeld, dat de jnry-verslagen binnenkort in druk zullen verschijnen. Ned. Herv. Kerb. Beroepente Kerk-Avezate, A. Van Oosten, te De Rijp. Te Zegveld, C. P. N. Pikaar, te Overschie; te Kampereiland, J. C. Koster te Bredevoort en J. F. H. Grangel te Aalten; te Niekerk Oldekerk en Taan B. Wissing, cand. te Zeist; te Molenaarsgraaf, H. J. P. v. d. Linden, te Schoonrewoerdte Hoevelaken, J. Ringnalda, te Oldebroek. Bedankt: voor Hoogeveen, door P. Bartstra te Wassenaar; voor Borger, door W. H. Houwing te Haveltevoor Zomeren c. a., door K. Janzen, te Veessen; voor Nieuw-Lekkerland, door J. Beijer, te IJselmuiden, bij Kampen; voor Zwammer- dam, door M. A. v. Rechteren Altena, te Geldermalsenvoor Kollumerzwaag door J. v. d. Veen, te Rossum. Aangenomen: naar Thesinge, in Groningen, door M. C. Mul- ler, te Sas-van-Gend. Doopsgez. Kerb. Beroepen: Te Middelburg en Vlissingen P. Feenstra Jr. te Nijmegen. R. K. Kerb. De bisschop van Haarlem heeft bepaald, dat de kerk van het Allerh. Hart, in de Vondelstraat, na afkondiging op Zondag 25 Jannari, tot parochiekerk der stad Amsterdam zal verheven worden, en de omliggende bnurten, afgescheiden van de parochie van den H. Nicolaas (buiten) en van den Bnitenveldert, Yer- heven tot afzonderlijke parochie. Voorts heeft Z. D. H. tot toekomstig pastoor dier parochie kerk benoemd den heer J. J. Vemienwe, laatstelijk pastoor te Zuid-Zijpe, en in diens plaats aangesteld den heer W. van Stee, laatstelijk kapelaan in de parochiekerk van de H. Katha- rina, te Amsterdam. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan van de St. Catharinakerk te Amsterdam den heer H. J. Borgholstot kapelaan te Kralingen den heer J. Th. J. Filbry; tot kape laan te Kethel, den heer C. C. Vermenlentot kapelaan der kerk van het Allerh. Hart van Jesns te Amsterdam, den heer C. J. Tholenaartot kapelaan van het St. Joseph Gezellen- Vereenigingsgesticht te Amsterdam den heer W. H. J. Wille- mantot adsistent te Westerblokker den heer W. N. A. A. Ten Brink. Ook heeft Z. D. H. den pater H. J. H. Marijnen, eervol ontslag verleend als pastoor der parochie van 0. L. Vr. Onbevl. Ontv. te 's-Gravenhage, en in diens plaats benoemd den pater P. Maas. De aartsbisschop van Utrecht heeft den heer J. N. Van der Nap benoemd tot kapelaan te Eibergen en den heer F. W. Hofstee tot adsistent te Baarn. De bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemdtot pas toor te Nnland den heer J. A. Van Eert; tot kapelaan te Boe- kel den heer J. Van der Meijden en tot adsistent te Berkel den heer A. F. Van Roessel. Alkmaar, 24 Jan. 1 Paard 160, 2 Koeien, 121 Schapen 14 a 24, 24 nucht. Kalv. 6 a 24, 10 mag. Vark. 16 a 20, 92 Biggen 7 a 9, 1 Bok f 4, a Ilea per stuk. Kipeieren 6 per 100. Hoter 0.70 a 75 per kop. 26 Jan. 3 Koeien f 190 5 270, 81 r. Kalveren f 42 a 100, 8 nucht. Kalv. f 12 a 21, 9 Schapen f 28, alles per atukj 115 v. Varkena 0.44 a f 0.52 per KG. Purmerend, 27 Jan. Kaas. 107 stapela kleine, priji /SI. Boter. 6671 KG., f 1.30 a 1.40, gemiddeld f 1.85 per KG. Vee. Aangevoerd 48 Runderen. Vette Koeien prijahondend; Gelde id. hoog in prijsMelk id geeu aanvoer. 16 Poarden. 61 Vette Kalveren, handel vlug. Prijs'/ 0.80 i 1. per KG.; 148 Nuchtere dito, handel stug, prijs 8 i 24 per »tuk; 71 Vette Varkens, handel vlug, prijs 40 a 52 cts. per KG; 16 magere dito prijs /II a 14; en 72 Biggen, prijs 6 a 8, handel stug; Vette Schapen geeu aan. voer; Overhouders prijshoudend17 Ganzen 3 per stuk. Kipeieren ft 5 6.50 de 100 stuks. Hoorn, 24 Jan. Granen. 5 HL. Tarwe /6a 8.25, 9 HL. Garst f 4.25 a 5.50, 54 HL. Haver /3a 4.50, 4 HL. Gele Boonen/9 a 9.76. Vee. 5 Paarden 80 a 200, 33 Nuchtere Kalveren 8 4 20, 75 Lammeren 17 a 23, 250 Eenden 0.80 6 1.20, alles per stuk. 1122 kop Boter 0.55 4 0.65 per kop. Handel matig. 29 Jan. Aan de Stadsvvaag, werden heden gewogeu 37 stapels Kaas, w«- gende 10020 K.G. Hoogste marktprijs, kleine. 82.commissie 38.60 per 50 KG. Handel stug. I>e Rjjp, 27 Jan. Bij redelijken aanvoer, hoewel hy thans over het ijs plaats heeft, was de prijs der Boter 1.10 i 1.20 per KG. Een troost voor de wijndrinkers, Dodille, een wijnbouwer in de nabijheid van Chalons, heeft een eenvondig middel ge- vonden, om de druifluis te bestrijden. Hij laat een zwerm hoenders in den wijnberg, zoodra het warme jaargetijde aan- vangt. De hoenders zoeken gretig de insecten en doen aan de druivenstokken dan nog geen kwaad. Te Parijs lachte men eerst over deze ontdekking, maar Dodille heeft door feiten bewezen, dat zijne hoenders in den loop der laatste drie jaren een dicht bij zijn hnis gelegen wijnberg, die stork door de phylloxera was aangedaan, volkomen zuiverden en de druiven stokken gezond maakten, terwijl een verwijderd liggende wijn- gaard, waar de hoenders niet konden komen, bijna geheel door de druifluis verwoest werd. Omvang van de tarweproductie in Indie. Volgens de laatste berichten nit Calcutta van den 16 December '84 is de ver- bonw van tarwe in de Noord-Westelijke provincien en Ondh dit jaar met 337.000 acres uitgebreid. De met tarwe bezette oppervlakte wordt thans op 5,523,000 acres geschat. De vooruitzichten op den nieuwen oogst worden in Daily News als veelbelovend geschilderd, zoodat bij verder gunstig verloop van het weder eene aanzienlijk hooger opbrengst kan worden verwacht. Als middel ter verdrijving van insecten wordt, volgens een bericht nit de Kaap-kolonie aan de Colonies and India genoemd de tomato-appel. Men heeft aldaar opgemerkt, dat de insec ten de plaatsen vermijden, waar de tomaten groeien, en de aankweeking van de Lycopersicon escnlentum wordt diensvol- gens als een voorbehoedmiddel tegen de strooptochten der in secten zeer aanbevolen, overal waar zij groeien willen, bijv. onder vruchtboomen, welker schadnw er geen beletsel voor is, hetgeen met weinig andere planten het geval is. Daar de tomaat zeer goed eetbaar is, zon de aanplanting in het groot loonend knnnen zijn, ook al bleek deze goede hoedanigheid een verdichtsel, te meer daar de overtollige oogst in blikken overgezonden zon kunnen worden. Gaarne zon men weten, zegt het »Tijdschrift der Ned. Maatschappij ter Bevord. van Nijverheid," of de tomaat ook elders znlk een invloed heeft op de insecten, of dat dit slechts het geval is in warme klimaten, zooals dat van de Kaap. In de Staatscourant van 29 Jan. wordt het oordeel omtrent den oogst van 1884 in Nederland aldns saamgevat: Nn elke provincie afzonderlijk is behandeld is verdere toe- lichting omtrent den oogst in geheel Nederland onnoodig. Het is evenwel niet van belang ontbloot, de nitkomsten van den oogst in 1884 met die van 1883 te vergelijken. Bij beschou- wing blijkt, dat dit jaar een geringere opbrengst werd ver- kregen van: boekweit, aardappelen, karwijzaad, appels, peren, pruimen, kersen, aardbezign en aalbessen, en dat het hout minder goed gegroeid is dan in het vorig jaar. Al de overige prodncten gaven een betere opbrengst; in- zonderheid was dit het geval met tarwe, rogge en haver, zoo-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3