Loting voor de Nationals litie. SCHOUW Haarlemmermeerpoitler. PARKET- en TROTIOIMRIT SCHOUW Haarlemmermeerpolder, EII HEW TRAMWEGNET ADVERTENTIEN. Voordeelige Voorwaarden Een Huismanswoning ..Stoomtrams, teMwinpn oyer Spiroen en Trains enz." Kleurige Gevel, Profiel- en Kunst-Zandsteen. Uit de hand te Huur. DIENSTNEMING GEMENGBE BERICHTEN. Iste OPENBARE KENNISGEVING. Martin OG b voor voiksviijt, AMSTERDAM. WEI- m BOIWEAND, AMSTERDAM T. SANDERS, Prvjs f 1.25 Men lette op de WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. wel aan graan als stroo, gerst hoofdzakelijk aan stroo, verder boonen ook aan stroo, koolzaad medo in beido opzichten, vlas en hennep in lint en zaad en de graslanden, zoowel als weide als aan hooi. De qualiteit der gewassen 3taat bij die van het vorig jaar weinig ten acbteren, bebalve van de haver, die slecht geoogst werd en van licht gewicht is. Veel beter in qualiteit zijn dit jaar de suikerbieten, zoomede het vlas en de hennep. Ook het hooi is best en in voile kracht gewon- nen kunnen worden. Niettegenstaande de nitkomsten dus beter waren dan in 1883, is de financieele toestand zeker niet gnnstiger. De lage prijzen van schier alle produoten zijn hiervan de oorzaak. De veehouders hebben evenwel weder een goed jaar gehad, al was het gemaak aan znivel, door gebrek aan gras, een tijd lang slechts matig te noemen. {Jit Limburg is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de onderteekenaren te kennen geven, dat >zij het oogenblik gekomen achten, om met nadrnk de aandacht der Hooge Regeering te vestigen op den precairen en beden- kelijken toestand, waarin sedert de laatsto jaren de graan- bonwende districten van ons land verkeeren en meer bijzonder de Znidlimbnrgsche diluviale kleistreken." Zij vragen »be- scherming der landbouwnijverheid, vooral bij maatregelen van inwendig bestuur", en wenschen, dat een matig invoerrecht geheven wordt, op tarwe vooreerst, ten bedrage van 30 per last of 1.25 per 100 KG., op de overige graansoorten en meel zoodanig recht, als zon worden oorbaar geacht. Amerikaansch meel. Dit meel" wordt in de Adirandocks, in den Staat New-York, in talrijke molens nit zacht, vooral nit populieren hont, bij groote hoeveelheden gemaakt. De stammen worden door eene trechtervormige schaaf naar de lengte eerst stuk gewreven, de spaanders gebleekt en vervol- gens ab koren gemalen. Het meel is op het oog en op het gevoel niet te onderscheiden van tarwemeel. Het is geheel zonder smaak en kan met meel nit koren gemakkelijk ver- mengd worden. Naar wordt gezegd, zon het verkocht worden voor technische doeleinden, of slechts gevoegd worden bij de meelleveranties voor de Indianen en het leger! Alzoo op- gepast met »meel nit Amerika. o Om bij gladheid der straten, door de sneenw, de paarden voor vallen te behoeden, wordt in den Parijseken Afyaro aan- geraden de hoefijzers met een rauwe ni in te wrijven. o Vrucht- en sierboomeii voor de beplanting van onze openbare wegen en van de pleinen, straten en grachten onzer steden en dorpen. Nn de tijd voor het planten van boomen weder nadert, laten wij hier een uittreksel volgen uit het hoofdartikel in het Utrechlsch Dagblad van 14 Sept. 1884, bevattende do namen van verschillende vrucht- en sierboomen, die voor de beplanting hier te lande aanbeveling verdienen. Voor onze openbare wegen komen de volgende vruchtboomen in aanmerking a. appelen Goud Reinet, Lord Saffield, Zoete Ermgaard, Ribston Pippe- ling, Keswick Codlin, Zoete Veentje, Court Pendub. peren Winterjannen of Kleiperen, Gieser Wildeman, Rietperen, Winter Bergamot, Dirkjespeer; c. wilde of varkenspruimen en kwetsend. noten; e. tamme kastanjes. Wanneer de betrokken autoriteiten mochten knnnen beslui- ten, de openbare wegen, naar gelang van den aard van den grond, door deskundigen met een of meer dezer soorten van vruchtboomen te doen beplanten, dan zal het hun blijken, dat zij daarmede eene nieuwe hoogst belangrijke bron van inkomsten hebben geopend. Voor de pleinenstraten en grachten in onze steden en dorpen. Do beplanting van de pleinen, straten en grachten onzei steden en dorpen laat over het algemeen nog veel te wenschen over, terwijl daarbij buitendien niet altijd met het overleg en de zorg worden gehandeld, welke noodig zijn, niet alleen, om den groei der boomen te verzekeren en ziekten te voor- komen, maar ook, om den aanleg te doen strekken als een middel tot verfraaiing. Gemakshalve of uit onbekendheid worden overal ongeveer dezelfde soorten geplant, iepen en linden of linden en iepen. Dat veroorzaakt eene eentonigheid, die moet vermeden worden, wil men, bij den aanleg van lanen, het publiek, drt meer schoonheidsgevoel bezit, dan sommigen meenen, daarvoor winnen. Enkele opmerkingen omtrent de soort van boomen, die meer of minder geschikt zijn te achten, laten wij hier volgen Linden. Deze beginnen te vroeg met hunne bladeren te laten vallen en krijgen daardoor te spoedig een dor aanzien, vooral op droge gronden en bij heete zomers. Kastanjes. Deze bloeien wel is waar in het voorjaar zeer fraai en rijk, doch verliezen, evenals de linden, zeer vroeg hun bladertooi. Buitendien, als de vruchten rijp beginnen te worden, werpen de jongens er met steenen en andere voor- werpen naar, hetgeen voor de voorbijgangers soms niet zondei gevaar is. Men beweert intusschen, dat kastanjes het best tegen den invloed van het gas bestand zijn. (In Brussel worden de vruchten met een daarvoor ingerichte snoeischaar inti]ds verwijderd. Zoo noodig, zou dit ook hier te lande kunnen geschieden.) Iepen. Deze zijn zeer onderhevig aan de verwoestingen van den Iepen-spint kever en daarbij erg gevoelig voor gas. Eiken en beuken zijn, hoe schoon ook, om hun langzamen groei, en hun trage ontwikkeling, minder gewenscht, teiwijl buitendien hunne wortels moeielijk het voortdnrend dreunen van den grond kunnen verdragen, dat in de steden door het rijden van karren en rijtuigen veroorzaakt woi dt. Aanbeveling daarentegen verdienen de volgende boomsoorten Platanen, als zeer krachtige boomen, die snel en voor- deelig opgroeien. Rood- en dubbelbloemige kastanjes, omdat deze soorten geen of wjauig vrnchten voortbrengen en het werpen met steenen daarregen dus geen bedenking oplevert. Acer platanoides. Plataanbladige eschdoorn eene zeer fraaie snelgroeiende boomsoort, die een breede en dichte kroon vormt. Acer dasijcarpum. De Virginische of roode eschdoorneene fraaie, zich zeer snel ontwikkelende boomsoortde onderzijde der bladeren is wit gekleurd, zij heeft een sierlijken bladvorm en maakt spoedig breede kronen. Acacia Bessoniana. Eene zeer schoone Acaciasoort, met stevige, compacte groeiwijze, niet zoo stijf en dicht als de bekende, in Duitschland zooveel geplant wordende bol acacia maar ook niet zoo iji en slenterig groeiende, als de gewone acacia. Deze soort wordt in den laatsten tijd, zoowel te London, als te Parijs, op vele boulevards bij voorkeur geplant. Tilia alba spectabihs. Zilverlinde, ver boven de gewone linde te verkiezen. De bladeren blijven veel fraaier en gaver, dan die der gewone lindezij zijn zeer groot en van onder zilver wit behaard. De boomen zijn nog frisch groen, wanneer de gewone linde reeds lang dor is. Tilia dasystyla. Krimhnde-, dit is de linde der toekomst. De vrij groote bladeren zijn glanzend groen deze heerlijke frissche kleur behouden de boomen tot laat in den herfst. De boomen ontwikkelen zich snel en sierlijk, zonder dat het snoeimes veel behoeft te worden gebezigd. Catalpa syringaejolia. Vormt een fraaie, breede kroon van blinkend groene bladeren, met lange bloemtrossen, die gedu- rende de maand Augustus welig bloeien. Hij is echter ge voelig voor strenge winters en moet daarom alleen woiden geplaatst, waar hij het grootste deel der zonnewarmte kan ontvangen en tevens tegen scherpe noord- en noordoosten winden zooveel mogelijk beschut is. De Lijsterbes. Deze wordt vooral in Duitschland veel aan- getroifen en is daar, met zijne roode vruchten, een sieraad van de* wegen. Wij wekken ten slotte onze landgenooten mot aandrang op ieder in zijn kring, wel te willen medewerken, om het planten van vrucht- en sierboomen overal, waar dit, zonder nadeel voor andere belangen, mogelijk is, door woord en voorbeeld te willen aanmoedigen. Onze steden en dorpen, onze wegen en vaarten zullen er door worden verfraaid en veraangenaamd, ons nationaal vermogen zal er door worden vergroot. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Haar- lcmnierilieer brengen ter openbare kennis, dat de loting der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen zal geschieden ten Raadhuize te HOOI1 DDORB, op Maandag, den 9 Februari 1885, des voormiddags te 10 uren. Dat voor zooveel zulks nog niet mocht zijn gedaan, door de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, ter Gemeente-Secretarie, op Dinsdag 10 Februari 1885, van 9 tot 3 uur, onder overlegging van de paspoorten of andere bewijzen van ontslag, of uittreksels uit het stamboek van hunne breeders, plaatsvervangers of nommerverwisselaara Haarlf.mmkrmekk, den 27 Januari 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTZENDORFPER, Burgemeester, D. EGGINK, Secretaris. IN DEN Dijkgraaf en Heemraben van den Haarlemmermeerpolder, Gelet op Artikel 67 van het Algemeen Reglement van_ Be stuur voor de Waterschappen in Noord-Holland (Provinciaal- blad No. 80 van 1854); Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat Sl'hOUW zal worden" gedreven, te beginnen na 15 April 1885, over het herscliieten en opmaken der Kavelslooten, volgens de verordening, afgekondigd door Dijkgraaf en Heemraden voor noemd, den 26 Februari 1881. Den Iugelandeil wordt mitsdien, ter voorkommg van schade, bij deze herinnerd, zorg te dragen, dat de kavelslooten voldoen aan de afmetingen omschreven in Artikel Een der bovengemelde Verordening. Od hen, wier slooten alsdan zullen bevonden worden met aan de verordening te voldoen, zal de boete worden toegepast. Haarlem, 27 Januari 1885. Dijkgraaf en Heemraben voornoemd: J. W. M Vail de l'oll, Dijkgraaf. J. Vail de Illocquerij, Secretaris. Tl/T^ J o Po Achter-Oosteinde, bij het Paleis IN DEN Dijkgraaf eil Heemraden van den Haarlemmermeerpolder Gelet op art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland (Provinciaalblad No. 80 van 1854) Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat na 15 Maart aanstaande, Schouw zal worden gedreven over het snoeieu der boomen in den Haarlemmermeerpolder, en worden mitsdien de Ingelanden herinnerd aan de reg'eleil voor het snoeien en onderliouden der boomen lungs de wegen, door de Vergadering van Hoofd-Ingelanden vastgesteld bij besluit van 26 September 1866, No. 8. Haarlem, 27 Januari 1885. Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder. J. W. 31. Van de Poll, Dijkgraaf. J. C. Van de Blocquerij, Secretaris. met ongeveer 34 HeCtaren best gelegen aan den VELDWEG, in den Haarlemmerineer. Te bevragen bij Notaris DONCAN te Purmerend en bij den Heer P. KONING te Kwadijk, gem. Oosthuizen. Van de Pers gekomen: VOOR EN OMSTREKEN. In aansluiting aan de Brochure MET DRIE KAARTEN. 1. Plan van Amsterdam. 2. Kaart van Amsterdam en Omstreken. 3. Ontwerp-Raadhuisstraat. DOOR ClVIEL EN BOUWKUNDIG INGENIEUR. Uitgegeven bij J. H. DE BUSSY, Amsterdam. 1 VOOF. VrouwelijJce kwalen. Elk klimaat heeft zijn gebreken, elk jaargetijde zijne onge- steldheden, maar vrouwen, zijn in elk klimaat, van elken ouderdom, en in elk jaargetijde onderhevig aan bijzondere kwalen, die in de meeste gevallen voortkomen uit onacht- zaamheid, slechte behandeling of zwakheid van gestel. Voor elke kwaal aan dat geslacht eigen, verzekeren Holloway s middelen dadelijke verlichting, en toekomstige, bevrijding, terwijl zij de natuurlijke werking van elk orgaan herstellen. In hunnen verbeterden loop bespeurt men spoedig de grootste beterschap het lichaam ontwikkelt zich ,en de gemoederen verheffen zich weder. In deze preparaten komt nooit, zelfs niet het minste kwikzilver of andere schadelijke bestanddeelen voor; van daar dat onder, voogd en patient vooruit met be- hoeven te raadplegen voor tot deze middelen over te gaan. I f 0.80, 1.85, 3.— Doosjes Pill en en Potjes Zalf j t g 75j 13.50, 25.00 zijn op franco aanvraag a comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, alsmede in HOLLOW Ai b ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. VAN voor het Leger in Nederlandscli-Indie, omschreven in ge- drukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bij het Depar- tement van Kolonien te 's-Gravenhage en voorts bij alle Bur- gemeesters. „Mercuur"-Stoomdrukkerij, Rokin 60, Amsterdam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 4