WEEKBLAD VAN HAARLEM MERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KERKELIJKE BERICHTEN. LANDBOUW. GEMENGDE BERICHTEN. Voor wie met de inrichting niet bekend is, staat dagelijks de gelegenheid open, een bezoek aan de school te brengen. Het tegenwoordige perceel bevat ruime schoollokalen, slaapkamers, gymnastiekschool en grooten tuin, de eerste vereischten die men aan een dergelijke inrichting mag stellen. Directeuren, de heeren Gebr. Kingma, doen de noodige stap- pen bij de gemeentelijke overheden om subsidie te verkrijgen, daar zij vaak genoodzaakt zijn, onvermogende spraakgebrekkige kinderen af te wijzen. Een groote roofvogel volgens sommigen naar de beschrij- ving een arend vertoonde zich dezer dagen achter de woning van de arbeider v. d. K. onder Soesterberg en schoot pijlsnel neder op een tweejarig kind, dat in een tafelstoel bij de achterdeur zat. De moeder, die zich juist met eene spade in den tuin wilde begeven, zag het ondier en sloeg uit alle macht met hare schop tegen de achterdeur, waarop de vogel ijlings weder wegvloog. Door Rinke Van der Zee wordt het volgende openbaar gemaakt Naar aanleiding van het in verschillende dagbladen opge- nomen schrijven van P. Bruinsma, waarbij deze verklaart, dat na afrit der Engelschen de prijzen vreedzaam zijn gedeeld, maar dat om de Champion-medaille gereden is, zooals eerlijken rijders betaamt enz., mag en wil ik niet langer zwijgen. Ik ontken geenszins, dat wij, beste rijders om ons niet geheel af te beulen en misschien voor altija te sloopen wel eens eenige afspraak maken en dat dit ook tusschen mij en Bruinsma te Amsterdam heeft plaats gehad. Wij deden 66nen rit >om tinken" (d. i. om uiterste best), waarbij ik het met glans won van mijn mededinger. Dat was dus geen gewoon loten, maar een eerlijke strijd, die voor den volgenden rit be- sliste. Nu werd voor den Intern, wedstrijd te Leeuwarden tusschen ons en eenige andere hardrijders afgesproken, dat wij elkander zouden sparen, als de eer van Friesland was gehandhaafd, d. i. als eerst de vreemdelingen buiten gevecht zouden zijn gesteld. En zonder eenig vermoeden van de eer enz. aan de Cham pion-medaille verbonden (wat wist ik modder-schipper van een Champion-medaille?) stemde ik toe, dat we Bruinsma den prijs zouden laten winnen. Toen ik den laatsten rit deed met Bruinsma speet die af spraak mij genoeg, want ik was ver genoeg voor en moest mijne vaart inhouden om hem voor te laten komen, gelijk vele getuigen van den wedstrijd duidelijk genoeg hebben gezien aan de beweging die ik daartoe maakte. Het speet mij te meer, omdat ik op dat oogenblik ook wat beter op de hoogte gekomen was van de beteekenis en de waarde van de Cham pion-medaille, t kwam te laatImmers, hoe 't ook kome »een man een man, een woord een woord!" Op deze wijze is dan, gelijk Bruinsma bo'veert de eer van den dag ten deel gevalen aan hem die 't verdiend heeft. Workum, 10 Pebr. 1885. Rinke Van deb Zee. De beide Groninger couranten bevatten de volgende mededeeling Zondagavond is eene in het zwart gekleede dame spoorloos verdwenen uit den kring harer familie. Men vreest dat zij zal zijn verdronken, en verzoekt ons hiervan mededeeling te doen aan het publiek, met beleefd verzoek bij ontdekking da- delijk kennis te geven aan het commissariaat van politie. Er wordt op het vinden der ongelukkige eene premie van f 25 uitgeloofd, die de commissaris van politie zal uitbetalen. Het verbindingskanaal tusschen het Winschoter en Hoorn- sche diep en het Eemskanaal worden vooral aanbevolen als plaatsen waar misschien met succes kan worden gezocht. Door den Arbeiter-Bildungsverein te Amsterdam was Maandagavond tegen acht uur eene vergadering belegd tot het houden van een debat tusschen de heeren Westhoff, predikant bij de Hervormde gemeente aldaar, en P. Domela Nieuwenhuis, van s-Gravenhage, over do sociale quaestie. Omstreeks zeven uur stroomde de groote zaal in Maison Stroucken reeds zoo vol, dat^ niemand meer binnengelaten kon worden, en in het gedrang eenige ruiten verbrijzeld werden. Vele personen, die voor ge- lesei veerde plaatsen betaald hadden, werden hierdoor teleur- gesteld. Te acht uur opende de voorzitter van den Arbeiter- Bildungsverein de vergadering met een woord van welkom en een verzoek om zich van toejuchingen of afkeuring te ont- houden, waaraan stipt voldaan werd. Een paar duizend menschen zaten of stonden hoofd aan hoofd in de zaal. De heer West- hofi opende het gesprek, met aan te duiden wat hij in het streven der socialisten onder rechtmatige grieven en wat onder omedelijko^ eischen verstaat. Tot wegneming der eerste ver- klaarde hij zich bereid mede te werken, en daarheen te streven is ook de plicht der christelijke kerk, voor zoover de eischen niet strijden met Gods woord. De heer Nieuwenhuis trachtte in zijn antwoord te betoogen, dat er geen onrechtmatigheid in do bedoelde eischen gelegen is, en ze bovendien gebillijkt worden door hetgeen de kerk Gods woord noemt. Beide spre- kers maakten nog gebruik van het recht van repliek, en daarna werd de vergadering te elf uur gesloten. De stemming in de departementen der Maatsch. tot Nut van t Algemeen over het voorstel-Nijmegen, is thans gebindigd. Honderd acht-en-twintig departementen wenschen eene buiten- gewone vergadering, tot behandeling van de zaak der Kweek- school, tenzij het Hoofdbestuur van Nijmegen's wensch om u el voldoet. Eenige departementen wenschen de zaak in de gewone vergadering te bespreken, zoodat er te zamen 139 departementen de oprichting der Kweekschool nader wenschen te bespreken. Het hoofdhestuur heeft echter besloten, dat er geen buiten- gewone vergadering zal worden gehouden. be'; Handelsblad wel ingelicht dan zal de ex-keizerin ugeme dozen zomer eenigen tijd te Amsterdam vertoeven in het Amstel-Hotel, om zich onder behandeling te stellen van ar. Mezger. plaats Te Tudderen Sittard bad het volgende ongeluk Bij het omzagen van een der zware boomen, bij het onlangs afgebrande landgoed Bloemendal, splitste deze, waardoor een gedeelte onverhoeds omlaag stortte. Een der zagers, zekere Plippen, die op het geroep van zijn kameraad haastig wilde uitwijken, struikelde, en wel zoo noodlottig, dat het zware houtblok juist op zijn hoofd terecht kwam. Een uur later was de ongelukkige, een oppassend man, die vrouw en zes kinderen nalaat, reeds overleden. Omtrent vrouw Van der Linden, de Leidsche giftmeng- ster, deelt het D. v. Zuid-Holl. het volgende mede »Wie haar, oogenschijnlijk kalm als een onschuldig kind in de eel der gevangenis aan haar breikous ziet, zou niet kunnen vermoeden zulk een monster voor zich te hebben. Be- daard keuvelt zij met hare beide bewaaksters over allerlei zaken, doch vermijdt met fijn gesponnen overleg en geslepen- heid alles, wat op haar zaak betrekking heeft. Halsstarrig blijft zij alle schuld aan de haar ten laste gelegde misdaden ontkennen en bewaart eenvoudig het stilzwijgen, wanneer zij bij het verhoor in 't nauw wordt gebracht." Reeds zijn een tweetal cellen der nieuwe gevangenis te Breda betrokken, ofschoon nog lang niet alle werkzaam- heden in 't gebouw zijn afgeloopen. Zooals men weet ver- strijkt 1 Maart a. s. de opleveringstermijn en alhoewel het werk wel op tijd gereed zijn, zoo wordt de kolossale inrichting toch vooreerst niet in gebruik genomen. De personen die de beide cellen bewonen zijn dan ook geen misdadigershet zijn twee opzichters die in de gevangenis verblijven uit een zuinigheidsmaatregel. Ze hebben daar vrij logies en zullen hun beneden- of bovenburen geen aanstoot geven. In den tegenwoordigen tijd maakt men er trouwens geen gewetenszaak van, om aan een verblijf in de gevangenis de voorkeur te geven. Die inrichtingen zijn zoo smaakvol en de behandeling is er zoo goed dat menigeen het thuis zoo niet heeft. Te Zaltbommel woonde eene hoogbejaarde weduwe met haren zoon, welke laatste menschenschuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten, tot een harer ken- nissen, haar bezoekende, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede onmiddellijk in kennis gesteld, is daarop met den burgemeester en twee geneesheeren de woning binnengegaan, en men bevond nu, dat het lijk der moeder reeds in ontbin- ding verkeerde. De zoon werd onmiddellijk, ofschoon tegen zijn zin, per rijtuig naar het gemeentehuis overgebracht. De heer C. A. Jeekel, burgemeester van Leerdam en oud-officier der Kon. Ned. marine, is plotseling overleden aan een hartkwaal, die hem, schijnbaar nog in de voile kracht zijns levens, wegnam. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Zuidzande, S. G. Geertsema Beckering, te Oosterzee c. a., te Nootdorp cL 's-Gravenhage, J. J. Eigeman, te Prinsenhage, cl. Breda; to Leerbroek, P. S. Bartstra, te Wassenaar; te Bezooijen, J. P. W. Gebius Salt, cand. te Utrechtte Willemsoord, J. v. d. Veen, te Rossumte Mid- delburg ds. G. H. Van Kastepl te Kollum en H. Van Griet- huijsen te Burgwerdente Schaarsbergen P. C. Koster Jz. te Breedevoort; te Medemblik W. Haverkainp te Veenhuizen te Westervoort W. N. Wolterink te 's-Gravenmoer. AangenomenNaar Houter, door II. H. Meulenbelt, cand. te Rotterdam; naar Langezwaag, door H. Prins de Jong, te Barchem; Naar Niekerk c. a., door B. Wissing, cand. te Zeist. BedanktVoor Dinteloord c. a. door J. A. Van Boven, te Oost- en West-Souburgvoor Oud-Beierland door H. Bax, te Doornspijk voor Hoevelaken, door G. Ringnalda, te Oldebroek voor Zandeweer, door B. J. Riedel te Stadskanaal; voor Op- wierde, door N. Van Heijningen Nanninga, te Ten Boer. Voor Halle, door H. v. d. Bijtel te Wezep. Doopsgez. Kerk. Bedankt: Voor Middelburg-Vlissingen, door P. Veenstra, te Nijmegen. Door de leden der Doopsgezinde gemeente te Enschedd, Nordhorn en Gronau is aan hunnen predikant S. Cramer, bij zijn ophanden zijnd vertrek naar Zwolle, een fraai zilveren theeservies met schenkblad aangeboden als herinnering aan zijn zegenrijk werken" in die gemeente. Een album met de namen der gevers is bij het geschenk gevoegd. Chr. Ger. Kerk. Bedankt. Voor Bodegraven, door E. Van 't Loo to Slie- drecht. R. K. Kerk. De aartsbisschop te Utrecht heeft benocmd: tot pastoor te Compascuum den heer J. Eckman, thans kapelaan te Olden- zaaltot kapelaan te Oldenzaal den heer J. B. Groenenhage en tot pastoor te Hertme den heer J. T. Ilofman thans kape laan te Zwolle. De dood wordt gemeld van den katholieken aartsbisschop van Dublin, kardinaal Mac Cabe, in den ouderdom van 69 jaren. Wegens zijn zeer beslist verzet tegen deelneming van de katholieke geestelijkheid aan politieke demonstraties in ver- band met de beweging der Parnellieten, was hij het voorwerp van de kevige vijandschap der Nationalisten. De Loyalisten daarentegen betreuren zijnen dood als een gevoeligen slag voor de zaak van orde en rust in Ierland. Als eene zeldzaamheid wordt vermeld dat bij don landbou- wer A. Van de Koppel te Bleskensgraaf door een koe drie levende kalveren ter wereld zijn gebracht. In do provincie Groningen begint men zich algemeen meer toe te leggen op de verbetering van den veestapel. Zoo zijn er doof de nijverheids-afdeeling te Beerta een drietal vreemde varkens ingevoerd van het Poland-Chinaras en hebben te Wil- dervank eenige landbouwers een bovenlandschen dekhengst uit Duitschland aangekocht. Uit Wageningen wordt geschreven: Thans is, in overleg met het, hoofdbestuur der Geld. Ovorijs. Maatschappij van Landbouw het programma vastgesteld voor de algemeene vergadering der Maatschappij en de tentoonstellig op 29 en 30 Juni en 1 Juli a. s. Op 29 Juni wordt het hoofdbestuur ontvangen ten raadhuize, de hoofdbestuursvergadering zal gehouden worden te 7.30 uur. Op 30 Juni. Tentoonstelling van paarden enz., en verga dering, savonds officieele maaltijd en muziek op den Wage- ningschen Berg. 1 JuliTentoonstelling van rundvee, enz., diner en muziek in Junushoff; op 30 Juni en 1 Juli bezichtiging van de Rijks- landbouwschool c. s. Een ieder in Nederland zal voor deze tentoonstelling kunnen inzenden. Voor hengsten zijn flinke prijzen besehikbaar gesteld, o. a. voor hengsten geschikt tot aanfok voor de remonte bij het leger; zoo ook voor stieren, waaronder ook prijzen voor stieren van Hollandsch, Priesch en Groninger ras. Aangifte voor inzendiug moet geschieden voor 15 Juni a. s. De afdeeling Tessel der Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal trachten het paardenras op dat eiland te verbeteren door het aankoopen van een uitstekenden dekhengst. De af deeling heeft daartoe een prijs van f 50 uitgeloofd. Als een bewijs van groote voortvarendheid kunnen wij me- dedeelen, dat bij een ingezetene te Assen een hen reeds kuikens heeft uitgebroed. Kraamvrouw en kroost bevinden zich naar omstandigheden redelijk wel. o Er wordt zoo vaak veel ten nadeele van booze schoonmoe- ders gezegd, maar t blijkt thans uit een bericht in de Frunkf. Zeit. dat er ook beminnenswaardige schoonmoeders zijn. In die stad toch is een man met zijne schoonmoeder die weduwe is, weggeloopen, omdat hij van haar meer hield dan van hare dochter, waarmede hij gehuwd is. Niemand zoude waarschijulijk vermoeden, dat er in het hartje van Europa nog holbewoners bestaan, en toch is dit in Thiiringen het geval. In de nabijheid van Halberstadt, in hot dorp Langendorf, loeft eene geheele kolonie dier men schen. De armen hebben daar in de zandsteengroeven holen gehakt waarin zij verblijf houdenhet is wel niet bijzonder licht in die veiblijven, maar des zomers zijn zij koel en des winters warm en droog; duur is het wonen er in ook niet, want voor de bewoning wordt geen cent huur gevorderd. Wanneer eene familie grooter wordt, hakt men, wanneer zulks noodig blijkt, eenvoudig een nieuw vertrek nit. o Het is reeds eenige jaren geleden, verhaalt de Landb. Ct. dat de heer D., een geacht grondeigenaar en vetweider m de provincie Utrecht, in 't begin van November drie vette koeien op de Zaterdagsche veemarkt te Uirecht markte. Ze stonden op het bekende Vreeburg daar ter stedede verreweg beste koe stond in 't midden, de daarop in qualiteit volgende tei rechterzijde naar den kant der Viesteeg, en de minst- waardige ter linkerzijde van de middelste naar den kant der comedie. De markt was lusteloos, het weder was guur en er viel een koude motregen, zoodat de heer D. zich in een dor vele koffiehui on aldaar begaf en plaats nam voor een raam, waaruit hij het oog hield op zijn koeien. Af en toe werd daarop gedongen door drie goed ter faam bekende vee- handelaars (vader en twee zonen). Men kon het echter en bloc over den prijs niet eens worden, omdat de middelste koe ver boven de andere uitmuntte en een beest van veel grooter waarde was dan de twee overige. Doch de markt liep ten einde't was half twee uur in den namiddag geworden, toen een der zoons driftig de golag- lcamer binnentrad en zeide: »Nu meheer D., wat moet ik je, dan vooi do twee buitenste koeien geven?" Deze, in de na- tuurlijke veronderstelling dat daannede bedoeld werden de koeien staande ter rechter en ter linkerzijde van de middelste of beste koe, vroeg geld en do koop ging dadolijk door. Groot echter was de verwondering van den heer D. toen de kooper de middelste en de besle ter rechterzijde, of de twee aan den kant der Viesteeg staande, met zijn merk knipte. Protesteeren daartegen hielp niemendal, de kooper hield vol, dat zulks zijn bodoeling was geweest, het waren de twee bui tenste beesten, en als de heer D. ze niet wilde leveren, dan moest de rechter maar beslissen, enz. De heer D. verkropte zijn kwaadheid en zeide tot de'om- standers: »In 'sHemels naam, liever twee beste koeien goed- koop verkocht, dan ze alle drie aan een advocaat ten°offer gebracht." Onopgelost bleef echter voor den handel de vraag: Welke van drie koeien of onverschillig van welk drietal, naast elkander opgesteld, zijn de twee buitensten o Een duidelijk schrift, is, behalve een beleefdheidsvorm tegenover dengeen aan wieu men schrijft, vooral ontbeerlijk in handels- zaken. Het niet in achtnemen daarvan bezorgde eens een zeer onverwachte verrassing aan een exporteur te R. Hij schreef namelijk aan een zaadhandelaar in Zeeland: Zend mij onmiddellijk per 1 il 2 mud uienzaad. De zaadhandelaar ontcijferde daaruit 102 en expeditierde ter- stond aan zijn lastgever 84 mud met het excuseerend schrijven »Ik kon onmogelijk de geheele partij zoo spoedig bij elkander krijgen, doch wees gerust, als gij deze ontvangt, dan zijn de ontbrekende 18 mud ook reeds aan uw adres onderwog.«

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 7