11 81 GENOVEV A, ADVER.TENTIEN. Societeit „DE KROON", Voordeelige Voorwaarden Maandag 2 Maart VrijcisLgr 27 HVfltetetjrt Paltsgravin van Trier, Em KENNISGEVING. Eene wijziginfj van de Verordening op de Wateren, Dijken en Kaden in Rijnland; DIENSTNEMING WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTlEBLAt). MENGELWERK. Eene herinnering. ALLERLEI. J e.k. Groote Markt te Haarlem. TVXaaixdag- 16 Februari Verdeeling der Tafereelen: Aanvang 7l./ 2 uur. Men lette op de voor het Leger iii Nederlandscli-Iudie, omschreven in ge- drukte mededeelingen die gratis verkrijgbaar zijn bp het DepaA tement van Kolonien te 's-Gravenhage en voorts bij alle Bur- gemeesters. Vervolg en slot van no. 6.) De vier handelendo peraonen van dit schouwspel droegen een lijkdienst op, zonder het lichaam van den overledene, riepen Gods goedheid in voor een koning van Frankrijk en vierden zijne uitvaart zonder doodkist. Geheel de Monarchic was daar aanwezig in het gebed van een geestelijke en twee zwakke vrouwen, en misschien ook was de Revolutie tegen- woordig door een man, wiens gelaat zooveel droefheid teekende, dat het duidelijk was, dat hij eene daad verrichte, ingegeven door het oprechtste berouw. Er kwam een oogenblik, dat de droefheid hem overmeesterdede twee zusters zagen de tranen over zijne wangen rollen en op den vloer vallen. Toen de dienst geSindigd was, stond de vreemdeling op, om den geestelijke zijn dank te betnigen, maar zijne tranen verstiklen zijne stem. Mijnheer, sprak de geestelijke, gij schijnt gebukt te gaan ouder eene vreeselijke daad. Indien gij werkelijk nwo handen bezoedeld hebt aan het bloed van den Koning, verneem dan van mij, dat er voor het oog van God geene misdaad is, die niet door een oprecht berouw, zooals gij schijnt te gevoelen, kan worden uitgewischt. Bij deze woorden ging den vreemdeling eene rilling over 't lijf, maar zijne bedaardheid hernemende, sprak hij met be- wogen stem Yader, niemand is onschuldiger dan ik aan het gisteren vergoten bloed. Ik moet u gelooven, antwoordde de geestelijke. Maar toen hij op de gedachte kwam, dat hij een der vrees- achtige aanhangers der Revolutie voor zich kon hebben, die het hoofd des Konings lieten vallen om het hunne te behou- den, zeide hij Maar bedenk daarbij, dat men niet vrij is van de mis daad, alleen omdat men er de hand niet in heeft gehad. Ook zij, die geroepen waren, om den koning van Frankrijk te ver- dedigen, zullen rekenschap van hunne daden te geven hebben. Dus gij gelooft, vreeg de vreemdeling met ontzetting, dat zijdelingsche medewerking ook strafbaar zal zijn Ja! Dus de soldaat, die op hoog bevel zich in de rij schaart, is ook schuldig? Keen De vreemdeling scheen dit laatste antwoord als eene gunstige oplossing van zijn wreeden twijfel op te vatton, en zonder meer te vragen sprak hij Ik zou mij schamen u eene belooning aan te bieden voor het verrichten van een lijkdienst voor de zielerust des Konings. Een onbetaalbare dienst kan slechts worden opge- wogen" door de aanbieding van iets, waarvan de waarde even- min bepaald kan worden. Verwaardig u dus dit geschenk, dat ik u ter herinnering aanbied, aan te nemen; misschien zal er eens een dag komen, dat gij de waarde er van begrij- pen zult. Bij deze woorden overhandigde hij hem eene kleme doos, die de geestelijke onwillekeurig aannam, terwijl hij als stom van verwondering stond bij de plechtige woorden van dezen man en den eerbied, waarmede hij deze doos in de handen hield. Toen zieh tot de vrouwen wendende, sprak de vreem deling: In dit huis zijt gij veiliger dan in eemg ander verblijt in geheel Frankrijk. Blijft hier. Vrome lieden zullen in_ uwe behoeften voorzien en zonder gevaar kunt gij hier minder booze tijden afwachten. Over een jaar, den 21n Jan. en bij deze woorden beleefde hij weder van het hoofd tot de voeten zal ik, indien gij in deze nederige schuilplaats wilt blijven, terugkomen, om eenzelfde plechtigheid als dezen nacht bij te wonen. Hij sprak niet verder, en na een laatsten blik geworpen te hebben op de sprekende blijken hunner armoede, groette hij de kluizenaars en vertrok. Intusschen lag het geheimzinnige geschenk, dat hun met zooveel eerbied door den vreemdeling was geschonken, op de tafel, en het gelaat der drie verried eene onweerstaanbare nieuwsgierigheid. Juffrouw Cherost opende de_ doos en haalde er een grooten, zeer fijnen batisten zakdoek uit; zij ontdokten er eenige zweetvlekken in en ook eenige bijna zwarte spatten. Dat is bloed, sprak de geestelijke met sombere stem. Voor de vrouwen was de geheimzinnigheid, waarin do vreemdeling zieh hulde, onbegrijpelijkde geestelijke deed sedert dien dag zelfs geene poging meer om achter het geheim te komen. Maar in den heftigsten tijd van het Schnkbewmd gevoelden zij, dat eene machtige hand hen beschermde. Zij ontvinceu bout, linnen, kleederen en levensmiddelen. Ondanks den hongersnood, die in dien tijd Parijs kwelde, werd elken dag een rantsoen wittebrood aan de deur van hunne schuil plaats bezorgd door bijna onzichtbare en geheel vreemde han den. Morgen en avond baden de edele bewoners, die met twijfelden of hun beschermer was de man, die in den avond van den 21 Janunri met hen was komen bidden, voor hem en zijn geluk. Zij spraken dikwijls over hem en wachtten met on- geduld den volgenden 21 Januari, om hem hun d. nk te brengen. Deze nacht kwam. Te twaalf uur weerklonken de zware voet- stappen van den onbekende op de oude houten trap. Het altaar was opgesteld, alles was klaar. Ditmaal openden de zusters zelven de deur en een harer ging hem zelfs eenige treden te gemoet en sprak met eenige ontroering in de stem Kom maar, alles is gereed, wij wachtten u al. De man richtte het hoofd op, zag de dame aan, maar sprak geen woord. Het was der dame, als werd haar een kleed van ps over het lichaam geworpen en bij den aanblik van den vreemde verdween bijna de dankbaarheid, stellig de nieuwsgierigheid uit haar hart. De arme kluizenaars hadden hem begrepen de man wilde een vreemdeling blijven en zij berustten in zijn wil. Hij woonde de godsdienstoefening bij, bad en verdween na eenige beleefde, maar weigerende woorden op de uitnoo- diging om deel te nemen aan een eenvoudig maal dat men tot zijne ontvangst had gereed gemaakt. Tot aan het herstel van den eeredienst werd jaarlijks deze treurige plechtigheid op dezelfde geheimzinnige wijze herhaald. Toen de geestelijke en zijne zusters zich weder vrij konden vertooncn, zagen zij den onbekende niet meer terug. Daar zij vau aanzienlijken huize waren, kwamen zij dagelijks met tal van familiSn van de voorstad St. Germain in aanraking; zij veitelden wel aan hunne bloedverwanten en vrienden hoe zij geleefd hadden, hoe zij door God beschermd waren gewor- den, van de geheimzinnige godsdienstoefening op 21 Januari, maar de man, die met hen voor den Koning gebeden had, bleef voor hen een raadsel. Wie was dan die man? Voor eenige jaren heeft zijn kleinzoon het raadsel opgelost in zijne M5moires: het was Sanson, de beul, die op den 21 Januari 1793 Lodewijk XVI op bevel der Conventie het hoofd had afgehouwen - De slimme papegaai. Een winkelier, de gelukkige bezitter van een fraaien papegaai, welk d^er bijzonder vlug was in 't aanleeren van het gesproken woord, had de gewoonte brand- hout te koopen van zekeren Nathan Itzig. Kwam deze met den gewonen voorraad en kon men het omtrent den prijs eens worden, dan zei de winkelier gewoonlijk »gooi't maar neer!" Op zekeren dag eischte Nathan een hoogeren prijs. Na eene langdurige woordenwisseling vertrok de houtkoopman onver- richter zake. Zijne koopwaar echter niet aan den man kun- nende brengen, begaf hij zich eenige uren later bij den win kelier en riep dezen door de half geopende deur toe: mag ik 'thout nog leveren?" »Gooi 't maar neerantwoordde de papegaai, die reeds dikwerf getuige was geweest, van's mee- sters onderhandelingen met Nathan Itzig. Deze, meenende, dat de winkelier, die zich in de zijkamer bevond, die woorden had gesproken, wierp het hout voor de toonbank. Verwoed springt thans de winkelier van zijn zetel op en werpt in zijn drift een stuk hout naar den papegaai, die ernstig gekwetst werd en zijn verdere levensdagen met een scheeven nek moest slijten. Sinds dien noodlottigen dag roept het zwaar gestrafte dier, wellicht als wraakneming over het ondervonden leed, ieder bezoeker van den winkel, wiens hoofd en hals niet lood- recht op den schouders staat, sarcastisch toeOok hout gekocht1 Voor de rechtbank. PresidentZoo, kerel, zijt ge daar al weer Dat is nu dertiende keer dat ge in den bak moet BeschuldigdeDertiende keer! mijnheer de president, hoe kan iets toch zoo oploopenen mijn grootvader zei altijd Jongen; gedraagt u fatsoenlijk, dan moogt ge altijd overal terugkomen. Hoe men een haas vangen kan. Men schrijft uit Helmond Half verscholen achter een koolstronk peuzelde langoor aan't malsche groen in den tuin van een ingezetene dezer gemeente. 't Is echter een vaste wet dat een haasje nergens vrij zal zijn, en vooral niet wanneer het zich zoo vrijmoedig onder het oog des menschen waagt. Langoors nooit rustende oogen bespeur- den onheil. De ooren in den nek leggen en het hazenpad kiezen was het werk van een oogenblikzijne rappe pooten zouden hem echtoi niet reddenonbezonnen kwam het haasje terecht in eeneopenstaande kippenkooi, welke een wreede menschenhand achter het dier spoedig dichtsloot. Op een Examen. Wat is 't vrouwelijke van stier? Koe. Wat 't vrouwlijke van kater? Kat. Wat is 't vrouwelijke van paard? Paardrijdster. Niet onwaarschijnlijk. A. Je vriend Land heeft eene nieuwe zaak geopend, heb k gehoord. B. Wel, daar heeft hij me nog niets van gezegd A. Niet? Dan zal hij zeker we6r failliet wezen. Vader gezegend met zes huwbare dochters. Ik heb een bezoek gehad van een fatsoenlijk jongmensch, die mij de hand gevraagd heeft van een uwer, die hij reeds lang bemint en van wie hij ook wordt wederbemind. Raad nu eens, wie uwer hier bedoeld wordt? Allen te gelijk. Ik, papa. Ook een bakkersoven. Iemand bezocht een schrijver in zijn studeerkamer en vond deze buitengewoon heet. Het is hier zoo heet als in een bakkersoven, zei hij tot den schrijver "Dat moet ook wel zoo, antwoordde deze, want hier bak ik mijn dagelijksch brood." zullen worden gehouden op en op Haarlem, 13 Febrnari 1885. De Burgemeester, E. A. JORDEJSS. Beetwortelzaad VOOK VEEYOEDER. Voor den verkoop, tegen flinke provisie, vanbovengenoemd Zaad worden in de landbouwstreken solide en ijverige Agenteil gevraagd. Adres met franco brieven, onder motto s,Zan(l" aan W Algemeen Advertentie-Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat zij hebben ontworpen: dat dit ontwerp, tegen betaling van tien cents, verkrijgbaar is ter Secretaire van Rijnland, en ter lezing zal liggen, zoowel daar als op de Gemeente-Secretariefe'n van de hoofdplaatsen der districten en onderdistricten, als ook op de secretarieBn van al de Waterschappen in Rijnland, gedurende 14 dagen, Zon- en Feestdagen uitgezonderden wel van 11 tot en met 25 Febrnari e.k., van des morgens 10 tot| des namiddags 1 uur, ten einde belanghebbenden in de gelegenheid zouden zijn hunne bezwaren, zoo dio bestaan mochten, binnen den tijd van uiter- lijk acht dagen, na het verstrijken van den termijn voor het ter lezing leggen aangewezen, en dus voor den 4den Maart, aan Dijkgraaf en Hoogheemraden schriftelijk in te leveren. Leiden, 7 Februari 1885. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, De Clercq, Dijkgraaf. YV. <i. De Diuvn Kops, Secretaris. VOOf Ter gelegenheid van den Vastenavond OPVOERING VAN DRAMA a GRAND SPECTACLE in zeven Tafereelen, door F. H. STOEL. le. Tafereel: Het Afscheid. 2e. Tijding nit het Leger. 3e. De Moordaanslag. 4e De grot van Mirna. 5e. Ter dood veroor- deeld. 6e. Genoveva in 't Woud. 7. Zegepraal der deugd. Prijzen der plaatsen: le Rang /0.75, 2e Rang 0.50. Plaatsbespreking op den speeldag van 10 2 uur, tegen 10 cents extra. Dyspeptia gebrekkelijke spijsverteering. Sommige menschen zijn in 't bijzonder lijdende aan maag en lever kwalen, terwijl deze kwalen bij anderen worden voort- gebragt door veel te zitten, door eene onregelmatige levenswijs of door ongerustheid van den geest. Zijn de lever en de maag van stieek af dan geschiedt spoedig ditzelfde met het hart en de longen en zoowel ligchaam als g.-est lijden er door. Deze bewonderenswaardige Pillen, werken onmiddellijk op deze or- ganen, en brengen ze spoedig tot hunnen natuurlijken gezonden toestand terug. De onzuiverheden worden uit het stelsel ver- bannen, de ademhalingsorganen verligt, het verbitte bloed ver- koeld, en de gal-afscheidingen geregeld: de werking van het hart wordt rustig, de zenuwen verkrijgen kracht en de ge- zondheid ontwikkelt zich weder gunstig: de patient geraakt weder in het voile bezit van gemakkelijke vertering, vrolijk humeur, en verfrisschende rust. 21. Doosjes Pillen en Potjes Zalf j g'^g' ^50,' 25.00 zijn op fr a n c 0 aanvraag a comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, alsmede in HOLLOW AY S ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. VAN nMercnur"-StoomdrukkerijRokin 60, Amsterdam

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 8