NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. VAN 4#^. 26e Jaargang. No. 8. Zaterdag 21 Februari 1885. rW'Uy. 5 A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs 6. Prijs der Advertentien Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. PL A ATSE LUKE BERICHTEN. Vergadering van den Gcmeenteraad van Haarlemmermeer. BUITENLAND. V "k MEE per jaar ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever 3. H. de Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vj Cent. Enkele Nommers 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. op Bonder dag 26 Februari 1885, des morgens te 10 uren, ton Raadhuize. Te behandelen ouderwerpen 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Uitloting van aandeelen in geldleeningen. 3. Verzoek van H. Wartena, om ontslag als onderwijzer aan school no. 7 (AalsmeerderwegBennebroekerweg). 4. Voordracht tot het doen van af- en overschrijving in de begrooting, dienst 1884. 5. Herziening der Yerordeningen op de hefting en invorde- ring der hondenbelasting. 6. Weg van Hnigsloot naar Abenes. 7Adres van S. Blok, om vergunning tot het dempen van een sloot in Secti# G. G. 8. Bestek voor de aanbesteeding van het opsteken enz. der lantaarns. 9. Bestek voor do aanbesteding van het onderhoud der dorpswegen. 10 aan de scholen 11. Idem van het onderheidswerk aan het Raadhuis, de begraafplaatsen en brandspuithuizen. 12. Idem voor het beplanten van wegen. 13. Bezwaarschrift van G. Luijt, tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag. Bestek voor de aanbesteding van het onderhondswerk Twee paarden voor een boerenwagen gespannen, waarop zich bevonden do heer J. Van Herwijnen, van den Sloterweg en diens knecht, (beiden een weinig in staat van vergnnning), ging Maandag op hoi. Een eind verder geraakte de wagon te water, en de knecht gedeeltelijk onder het voertuig do heer Van Herwijnen moet zich ook nogal bezeerd hebben. De paarden lieten hun baas in den steek en vervolgden hun weg. Zaterdag j. 1. zijn bij den landbouwer A. Knibbe alhier paardentuigen en rijtuiglantaarns in beslag genomen, welk een en andere aan hem voor eene geringo som was verkocht door iemand die gemelde voorwerpen te Amsterdam had gestolen en reeds in hechtenis genomen is. De heer C. Hattink te Nieuw Vennep is beroepen te Zuid- land. In de Staatscourant van 18 Februari zijn o. a. opgenomen de koninklijk goedgekeurde statuten der vereeniging Stichting en instandhouding van een school met den bijbel" te Hoofd- dorp. BURGERLIJKE STAND van 11 Feb. tot 17 Feb. 1885. GEHCJWDH. Van Eenwijk wedr. met P. G. Zwarts wed C. Van Heijmngen met M. H. A. Van Toorn. A. Slingerland met M. H. Dikhuijse. GEBORENKlaas, zoon van W. Kornen en T. Barteling. Jan, zoon van J. De Jong en D. De Veer. Maria Cornelia, dochter van M. Otten en B. Van Berkel. Adrianus, zoon van W. Koolbergen en E. Knoopen. Regina, dochter, en Ma nns^ zoon van M.Nugteien en R. De Zeeuw. Jacoba en Wil- helmina, beiden dochters van J. Gerritsen en C. Van Geest Catharina, dochter van H. Den Engelse en M. Opperman Pieternella, dochter van P. De Vette en P. Van Kooijk. Antonius Johannes, zoon van W. Aarts en M. Van der Linden Trijntje, dochter van L. Hoefnagel en G. De Boer. nx LE™00S GEBOREN1 kind van D. De Ruijter en M. Schrenders. 1 kind van T Koningen en E. Buis. OVERLEDENGeertrui, oud 5 maanden, dochter van C en M- Bokhoven. Cornelis Willebrordus Burger oud f 'aar Seh- W. Kersten. Johannes Wilhelmus, oud'bijna 4 aiaanden, zoon van P. Keijzers, en M. Van Schooten De voorzitter van het Lagerhuis heeft, naar aanleiding der dynamiet-aanslagen, het noodig geacht een reglement op de toelating van vreemdelingen in de lokalen van het Lagerhuis vast te stellen. Lord Wolseley telegrapheert een uitvoerig verslag van een ooggetuige der inneming van Khartoem. De opstandelingen drongen op 26 Januari, bij het aanbreken van den dag, de stad binnen. Gordon werd door het geweervuur der rebellen gedood, terwijl hij zich naar het Oostenrijksch consulaat begaf. De Oostenrijksche consul werd in zijn huis gedoodde Griek- sche consul werd gevangen genomen. Een onderwijzer te Parijs kwam tot de niet verblijdende ontdekking, dat zich een dievenbende onder zijn leerlingen had gevormd, die tot aanvoerder had eon elfjarigen knaap en waarvan het jongste lid zes jaren telde. De aanvoerder had o. a. een portemonnaie met 300 francs nit den zak eener dame gerold, en die buit word aangewend om en corps den schouwburg te bezoeken, lekkernijen te koopen enz. De veel- belovende knapen hebben daarvoor terecht gestaan, maar zijn naar hun ouders teruggezonden, als hebbende zonder oordeel des onderscheids gehandeld. De consul van Frankrijk te Zanzibar heeft, in een brief aan het aardrijkskundig genootschap te Parijs, verschrikkelijke bijzonderheden betreffende den Afrikaanschen slavenhandel medegedeeld. Bijna overal in Midden-Afrika heerscht thans zulk een hongersnood, dat de ongelukkige negers, om aan den dood te ontkomen, zich troepsgewijze bij de Arabische hande- laars aanmelden, om hnnne vrouwen, kinderen en zich zelven als slaven te verkoopen. De menschelijke koopwaar is zoo in prijs gedaald, dat krachtige mannen, zooveel men maar wil, voor vier francs en vrouwen voor negen francs per hoofd op de markt verkrijgbaar zijn. Daar de anarchisten verklaard hadden op het plein der groote Opera, waar een gemaskerd bal zou plaats hebben, opnieuw eene vergadering te willen houden, zoo had de regee- ring weer voorzorgsmaatregelen getroffen. Er zijn ook weer anarchisten in verzekerde bewaring genomen. De Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak der per- sonen, die de eigenlijke aanleggers waren van de demonstra- tie der vorige weed op het Opera-plein en van eenige andere anarchisten, die beklaagd waren van het uitdeelen van biljetten tot deelneming aan de demonstratie. A1 de beklaagden wer- den veroordeeld, met uitzondering van den voor een paar dagen gearresteerden Duitschen anarchist Albrecht, die vrij- gesproken is. Een der veroordeelden heeft zes maanden gevangenisstraf gekregen en zal na dien straftijd vijf jaren onder toezicht der politie blijven. De anderen zijn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een tot 15 fr. boete. n VITS VIIVANIi. De Rijksdag van Duitschland heeft besloten het inkomend recht op rogge en tarwe te verhoogen tot 3 mark per 100 kilo. Daar evenwel onlangs met Spanje een tractaat is gesloten, waarbij het recht op rogge op slechts 1 mark is gesteld en met andere landen tractaten bestaan, die hun alle aan een ander toegekende voorrechten waarborgen, zoo zal uit deze landen rogge tegen betaling van 1 mark in Duitschland kun- nen worden ingevoerd. De landen zijn: Argentijnsche Confederatie, BelgiS, Chili, Costarica, Frankrijk, Griekenland, Hawai-eilanden, Italic, Korea, Liberia, Mexico, Nederland, Oostenrijk-Hongarije, PerziC, Por tugal, Rumeniii, Zweden, Noorwegen, Zwitserland, ServiS, Spanje, Turkije en Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De terechtstelling der anarchisten Reinsdorf en Kiichler heeft, gelijk wij reeds meldden, Zaterdagochtend plaats gehad te Halle. Reinsdorf had de hulp van den priester afgewezen en bleef verstokt. Weinige oogenblikken, voordat de beul het toilet" van den ongelukkigen verblinde kwam maken, vroeg hij een sigaar en rookte die, onder het zingen van een liedje, begin- nende met de^woorden: »Ik moet sterven, mijn liefje, al ben ik nog jong.' Zijn laatste woorden waren: »Weg met de barbaarschheidLeve de anarchie 1" en ten teeken van doods- verachting wierp de rampzalige zijn hoed hoog in de lucht. Eenige minuten later was recht gedaan. Wat Kiichler betreft, deze had de hulp van den priester aangenomen; hij was kalm en gelaten; slechts toen hij het blok nadeade, wilde hij eenigen tegenstand bieden, maar de beul had hem weldra bedwongen. De beide execution duur- den 17 minuten. BCtSl.M l it. In brieven uit Petersburg wordt gemeld, dat bij een grooten brand in het gebouw der plaatselijke kredietmaatschappij juist al de stukken zijn verbrand, welke de Rechtbanken noodig hadden om de strafwet in zake bedriegelijk baukroet te kun- nen toepassen op de directie dezer maatschappij. iriintiti i. In het ziekenhuis van het krankzinnigengesticht te Komm- tackau, heeft een hevige brand gewoed, waaromtrent de vol- gende bijzonderheden worden medegedeeld: Het vuur ontstond in het verwarmingslokaal van het ge bouw en had, toen men het ontdekte, reeds groote vorderin- gen gemaakt. Er waren op dat oogenblik 45 patienten, 6 ziekenoppassers en een nachtwaker in den vleugel17 zieken vonden den dood in de vlammen en hnnne lijken werden geheel verkoold teruggevonden. Terwijl de brand in het gedeelte woedde waar het hospitaal gevestigd was, besteeg een oude matroos nit Chicago, Jack Coyne die zich in het gesticht bevond, een ladder, die tegen den muur van de noordelijke slaapzaal stond. De poging scheen hopeloos te zijn; de westelijke vleugel, waar de brand hot eerst ontdekt werd, was eene vuurzee gelijk, terwijl de wind de vlammen telkens aanwakkerde en naar het midden- gedeelte van het gebouw dreef; de trap en de vloer van den corridor waren reeds ingestort. Coyne ging onbevreesd verder, steeg door een venster naar binnen en kroop op handen en voeten op den vloer van de slaapzaal rond, waardoor hij minder last van den dichten rook had. Hij naderde al rondtastende de bedden eu trok er de krankzinnigen uit, die hij naar het venster bracht, waar zij, door de binnendringende frissche lucht bijgekomen, de ladder konden bereiken en in veiligheid komen. lot vieimalen toe gelukte het den dapperen man, om per- sonen te redden, maar toen werd het hem door den rook onmogehjk verdere pogingen aan te wenden. Aan het venster staande, riep hij de patienten, die zieh nog in de zaal bevon den, toe, om bij hem te komen, maar zijn geroep werd niet beantwoord. Gedurende eenige oogenblikken zag men wel de hand van een ongelukkige langs de vensterruiten tasten maar de_ arme vond weldra den dood. Even later stortte het dak in eu daardoor werd het onmogelijk om aan redding dergenen, die zich nog in het gesticht bevonden, te denken. Een der patienten, Hilliham, een monomaan, maakte van laken en deken een soort touw, bevestigde dit aan het venster en het zich naar beneden zakken, nadat hij een zijner lotge- noten had aangespoord om zijn voorbeeld te volgen. Deze \olgde den raad op, maar liet bij het afzakken het touw los en viel naar beneden, waarbij hij zware verwondingen bekwam. Een derde patient, die de bewegingen der beide vorigen had gevolgd, kwam aan het venster, maar verschiikte zoozeer door den aanblik der vlammen, dat hij de poging om zich te redden opgaf, en in de zaal terugtradhij werd niet levend teruggezien. Een der doctoren van het hospitaal, de heer Dewey, deed ook een heldenstukmet eigen levensgevaar redde hij een patient van drie-en-tachtigjarigen leeftijd. Niet minder moedig toonde zich de oppasser Lebarge, die drie krankzinnigen, niettegensiaande hun hevig verzet, in veiligheid bracht; ook hij hep gevaar om bij zijne menschlievende pogingen om te komen. Een ander bewaker, Reid, redde onder de hache- lijkste omstandigheden een-en-twintig van de drie-en-twintig patienten, die zich in de zalen van de eerste verdieping bevonden. Bluschmiddelen waren nagenoeg niet voorhanden de genees- heer van het hospitaal had reeds twee jaren geleden der wet- gevende macht verzocht eene som van 2500 dollars voor het aanschaffen van bluschmiddelen toe te staan, maar toen wer den slechts 1000 dollars gegeven, Het bleek, helaas, thans overtuigend, dat die som niet groot genoeg was geweest om datgene aan te schaffen, wat bepaald noodig was. In de Vereenigde Staten is dezer dagen wedor een ge- rechtelijke dwaling" aan het licht gekomen. Vijf jaren gele den werd zekere Abbott te Groton (Massachusetts) wegens het vermoorden van eene vrouw, Mrs. Grue, ter dood veroor deeld. Zijn vonnis werd veranderd in levenslange gevange nisstraf, en hij was tot nu toe in de gevangenis te Charles- town opgesloten. Het is echter nu gebleken, dat Abbott onschuldig was. Grue, de echtgenoot der vermoorde, bekonde op zijn sterfbed dat hij zelf de misdaad gepleegd heeft. Naai men verhaalt, gaf het uitloven van eene premie voor het ontdekken van den moordenaar aanleiding tot het ver- oordeelen van den onschuldige, en werden menschen gevonden die, om dat^ geld te verdienen, door opgesierde of geheel ver- zonnen getuigenissen, Abbott's schuld wisten te bewijzen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1