derb?ef/e^e0nteraad/anTWeeSp heeft aan de weduwe van van 3oo t 7Zer1A, L\ B°eSer een Persoonlijke toelage 8 erk™ni°g° ,au verdiensten KERKELIJKE BERICHTEN. LANDBOUW. NUTTIGE WENKEN Y00R LANDBOUW EN YEETEELT. MENGELWERK. Lastige Hezoekers. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. De eerste reis op de nieuwe lijn AmsterdamLonden der Hollandsche Stoombootmaatschappij zal den 31Maarta. s. worden aanvaard en wel met het Nederlandsehc stoomschip Amstelstroom" vroeger genaamd »Feyenoord." De twist over de Champion-medaille te Leeuwarden wordt hoe langer hoe onverkwikkelijker. Uit een schrijven van vijf dor »medewinnaars" in den wedstrijd geiijk zij zich niet ten onrechte betitelen, nu alles onderling verdeeld is blijkt, dat Brunsma beloofd heeft ook de waarde der Champion-medaille te zullen verdeelen. Zulks is echter tot dnsverre niet geschied. Het is ons aangenaam onzen lezers de verschijning van de eerste aflevering van den nienwen jaargang van 5 De Huis- vriend" te kunnen aankondigen. Dit tijdschrift, dat bij den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, sedert vijf jaren het licht ziet, verdient, om strekking en inhoud, onder alle standen der maatschappij bekend te worden en gaarne wen- schen wij, door onze aankondiging, mede te werken om dezen huisvriend in alle gezinnen een blijvende plaats te verzekeren. De eerste aflevering wordt geopend met een bijzonder goed geslaagd portret van ons Prinsesje, met bijschrift van Nico- laas Beets, en verder, wat ons land betreft, afbeeldingen van het kasteel te Heeswijk, beschreven door H. M. Wernerhet stadhuis en het Schotsche huis te Veere, door S. Piccardt, en het tegeltableau in den voorgevel der stadswaag te Alkmaar Van het bekende schilderij van Henri Bource »Een droevige tijding," is een groote gravure opgenomen, terwijl nog een viertal platen, waaronder een »gezicht op Amsterdam" naar Rembrandt s ets van 1640, in deze aflevering voorkomen. Onder de verhalen worden aangetroffen »Oude liefde" door M. W. Maclaine Pont en »Jobje" door P. Nagtglas. De prijs, zeven-en-dertig en een halve cent per maand, kan voor niemand een bezwaar zijneen jaargang vormt een lijvig boekdeel van 480 bladzijden met ongeveer 200 platen, dat een sieraad voor de huiskamer is. (Arnhemsche Courant.) Op 1 1 ebruari jl. zijn de lessen aan de Tuinbouwschool Amsterdam" te Watergraafsmeer met 26 leerlingen hervat. Prospectussen zijn aan de Inrichting te bekomen. t—J Op vermeuwd verzoek van de familiebetrekkingen van den vermisten mijningenieur H. C. Stork, is in het Algemeen olitieblad wederom zijn signalement opgenomen en daaronder tevens zijn portret afgedrukt. Ook de nasporingen naar den vermisten commandant der brandweer, V. C. Dijckmeester, voor wiens ontdekking vijfhon- doid gulden zijn uitgeloofd, moeten niet gestaakt worden. In de vorige week heeft, volgens de HoogevCrt., te Ker- kenveld een jonge weduwe zich opgehangen. In plaats dat do personen die Haar het eerst ontdekten, het touw doorsneden, ijlden zij, in de dwaze meening, dat alleen de politie iemand die zich heeft opgehangen mag afsnijden naar den burgemee- ster van Zuidwolde, die in de buurt met de schouw bezig was. Meer dan waarschijnlijk had de vrouw gered kunnen worden, indien zij bij tijds was afgesneden, maar het leven was reeds gevloden, toen een meer verstandig man, die in- tusschen was gekomen, het touw had doorgesneden. De vrouw is het slachtoffer geworden van dwaze vrees. fe Harlingen is het bericht ontvangen, dat eene Ver- eeniging van handelaars en expediteurs in Holland het voor- nemen hebben om booten in de vaart te brengen, bestemd om in geregelden dienst te varen van Amsterdam, Rotterdam en Harlingen op Londen en misschien andere havens en Enge- land, tot vervoer van Nederlandsche landbouwproducten. Een gehuwd loteling onder Amstelveen werd de vorige week op den dag der loting verrast met de geboorte van zijn eersteling. Hij was met zijn vaderschap echter zoo weinig ingenomen, dat hij de eerste twee dagen niet was te bewegen vrouw en kind te gaan opzoeken en het laatste aan te geven. Eerst nadat zijn patroon den jeugdigen vader met nadruk zijn p ichten had onder het oog gebracht, kwam er verandering in zijn besluit. De weduwnaar A., te Ambt-Hardenberg wilde zich voor 0 oe maal in het huwelijk begeven, en wel met eene vrouw die geene akte van overlijden van haar derden echtgenoot kon over eggen. Naar men zegt is deze nog in leven en bevindt nij zich aan gene zijde van den oceaan. De trouwlustigen zu en nu geduld moeten oefenen tot het huwelijk ontbonden is. Een droevig ongeluk werd te Ridderkerk medegedeeld. De eer luitenant van het O.-I. leger Vrijdag na een weejarig verlof van daar vertrokken, om zich weder naar Java in te schepen, was op het stoomschip Gelderland door een openstaand luik gevallen en op de plaats doodgebleven. Een nader ingesteld onderzoek bevestigt dit treurig bericht. Te Amsterdam is opgericht eene Ned. Banketbakkers- vereenigmg. Ben°emd tot directrice van het gesticht Talitha Cumi" te Zette mej. A. Olivier. T ,Het B?nd der rustende schuttenjen in »Zuid-Holland eett tegen de eerste dagen van Juli een nationals schiet- wedstrijd uit geschreven, die zal worden gehouden op het schietterran der Haagsche schutterij. In eene uitvoerige circulaire is de wedstrijd omschreven. l«mel ''"'Sln.t, k.lfW,, „„tetod in e,„ brooddennt t ^ellestraat te Amsterdam, waarin een echter L gehouden> een vriJ bevige binnenbrand, welke der bnJL j?e\emen werd Sestuit door de tijdige komst dei brandweer, die het vnur met een brandkraan bluschte. Het bleek, dat op de bovenste verdieping een bejaard man, zonder beenen, alleen was achter gelaten, die gevaar liep door den rook te stikken. Door zijn hulpgeroep opmerkzaam gemaakt, mocht het een paar brandwachten gelukken hem te redden. Men begrijpt dat dit geval in die buurt nogal sensatie maakte. De brand had overigens weinig te beteekenen en was spoe- dig gebluscht. Alleen een insteekverdieping is vrij belangrijk beschadigd. Op een bende jeugdige dieven heeft de politie te Amsterdam de hand gelegd. Vijf in getal daaronder bevond zich een meisje en in den leeftijd varioerden zij van 10 tot 14 jaren pleegden zij allerlei diefstallen, als ook een pak zeCmlederen lappen uit een winkel in de Koningstraat en flesschen wijn uit een maud aan het Haarlemmerveer, en toen zij eergisteren- avond een koperen kecel van een vaartuig hadden gestolen, die in de Nieuwe-brugsteeg bij een uitdrager te koop presen- teerende, werden zij achtei een volgens in arrest genomen. Maandagavond sprong een dienstbode te Amsterdam in de Overtoomsche vaart. Zij verijdelde de pogingeu ter harer redding aangewend. De oorzaak dezer wanhopige daad wordt genoemd het niet willen geven van een schriftelijk getuigschrift door haar mevrouw. Onder de gemaskerde carnaval-vierders en vierderessen te Nijmegen meende de politie aldaar Zondagavond op straat iemand te zieD die nog een aantal dagen gevangenisstraf had te ondergaan, doch die aan de oproeping daartoe niet had voldaan en zich daaraan wellicht goheel zou trachten te ont- trokken. Bij aanhouding bleek hij de gezochte persoon van Th. O. F. te zijn. In maskeradecostuum, als generaal met steek en epulettenaut, werd hij naar de gevangenis gebracht, waar hem de cipier verder demasqueerde. Het wetsontwerp tot herziening der kiostabel zooals het thans bij den Raad van State in onderzoek is, heeft in enkele onder- deelen belangrijke wijzigingen ondergaan. Amsterdam, Rotter dam en s-Gravenhage krijgen ieder een afgevaardigde meer Steenwijk wordt een dubbel district, en voorts worden Breu- kelen, Bergen-op-Zoom, Zaandam on Apeldoorn hoofdplaatsen van nieuwe districten. Donderdag had een spoorwegongeluk plaats op 20 minuten afstand van het station Eede. De sneltrein die te 7.42 uit Arnhem vertrok, is daar gederailleerd, ten gevolge waarvan de gowone trein, van Amsterdem, eerst te 11.45 teEedeaan- awam. De oorzaak is nog onbekend, Passagiers bekwamen weinig of geen letsel. De conducteurs Donselaar on Vanhof echtei zjjn zwaar gekwetsteen van hen heeft het been gebro- ken. Hij is medegevoerd naar het station Eede en aldaar geneeskundig behandeld door geneesheeren uit Bennekom en Eede. Beiden werden vervolgens naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De conducteur Rijst van de firma Van Gend Loos, werd levenloos gevonden. De locomotief met kolenwagen liggen aan eene zijde van den weg omvei en eenige personenwagens aan de andere zijde. Een der goederenwagens is totaal verbrijzeld, terwijl nog 4 wagens zeer beschadigd, gedeeltelijk in het zand liggen. De postwagen leed geen schade. De weg is over een groote uitgestrektheid opgebroken. Men was dadelijk druk bezig met het leggen van nieuwe rails en dacht eene der lijnen des avonds weer gereed te hebben voor het verkeer. Ned. Herv. KerJc. Beroepente Noordhorn, C. J. Troste, te Saaksumte Sluis (Zeeiand,) I. v. d. Veen, te Rossumte Oude Schans J. J. Damste te Nieuwe Pekela; te Kampereiland J. C. Roster te -oreedevoort. Aangenomen naar Avezate, door A. v. Oosten, te De Rijp naar Bussem door M. A. Van Rechteren Altena teGeldermalsen. Bedanktvoor Eerbeek, door J. Gann Dun, te Angerloo voor Siddeburen door H. Doorenbos te Holwerdvoor Sur- huisterveen door Themmen de Lang te Wilp. Christ. Geref. Kerlc. Bedankt: voor Emlenkamp (graafschap Bentheim) door P Biesterveld te Seksbierum. R. K. Kerb De bisschop van 's-Bosch heeft benoemdtot pastoor te Neerloon den heer E. Giesberstot kapelaan te Druten den neer J. A Van Laarhoventot kapelaan te Mierloo den heer t p at Epfken' en t°t kapelaan te Vierlingsbeek den heer J. r. M. Erdkamp, tot dusverre adsistent te Neerloon. Evang. Luth. Kerlc. Bedankt: voor Middelburg door G. A. Alers te Tiel. De heer H. A. Pauwen te West-Pannerden heeft van den Ummissans des Konings in Gelderland vergunning ontvangen ot den invoer van 3 jonge fokvarkens. Deze dieren, met vollen stamboom, zpn geteeld uit op de Internaiionale tentoonstel- mg te Hamburg en te Amsterdam met eerste prijzen bekroonde prachtexemplaren van Improved Lincolndiirs-r-ds. tt .1 ,Llncolnshiro-varken is een alleszins voortreffelnk dier. Het behoort tot de groote rassen, is wit van kleur, heeft groote hangende ooren, een regelmatig, breed lichaam, korte fijne en s er e pooten, goeden stand en een vasten, regelmatigen gang. 0 is goed behaard, sterk van gestel en zeer spoedig vol- wassen. De 'eugen wurpen dikwijls 16 tot 18 biggen, die 210 ,S?el 0Dtwikkelen en binnen 9 maanden reeds een netto gewicht van 150 kilogram kunnen bereiken. Het spek en het vleesch zijn uitmuntend. men hoopt door deze dieren het in de Over-Betuwe bestaande varkenras te kraisen en te verbe- ter en. Dikwijls ondervindt men, bij gemetselde bloembakken vooral, groot ongerief en nadeel door het indringen van 't water, 't zij uit de paden of door zakwater, dat uit hooger gedeelten van den tuin ontstaat. Met het beste gevolg kan men zulks voorkomen, door het metselwerk te bestrijken met een mengsel bestaande uit traan, fijn zand en menie. Heeft men het muurwerk daarmede een paar malen bestreken, geen droppel water dringt er meer door. Het is evenzeer aan te bevelen tot het weren van water uit kelders, onderhuizen, kelderwoningen, enz. Keller, zelf redacteur, n.l. van de Arnh. Courant, teekent eenige exemplaren bezoekers, die den schrik der redaction uit- raaken: De bezoeken van hen, die over ernstige zaken met de redactie komen spreken laat ik buiten beschouwing en ook die vluchtige visites van hen die inlichtingen komen vragen of geven. Maar er is eene categorie van bezoekers, waarvan elk jaar nieuwe exemplaren bij de dagblad-redactiBn hunne opwachting komon maken. Ik zit rustig te werken aan een betoog, dat vrij veel inspanning kost. Daar wordt geklopteen zeer deftig gekleed man tieedt binnen, maar als hij wat dichterbij gekomen is, zie ik, dat zijne kleeding wint naarmate men verder van hem verwijderd is. Zijn zwarte rok is zeer kaal en evenzoo zijn zijden hoed, terwijl zijne eenmaal gele handschoenen alle kleur verloren hebben. - Hij maakt eene zeer sierlijke buiging en zegtMag ik de eer hebben mij zelven maar eens voor te stellen. Ik ben professor Sint Hilarius. Eene kleine schrede voorwaarts en eene bijna onzichtbare beweging met de hand die ik nu maar „voor het grijpen" had, zouden mij gelegenheid gegeven hebben, hem hartelijk te verwelkomen. Ik maak daarvan echter geen gebruik. De professor sprak zijne overtuiging uit, dat ik hem zeker wel kennen zon. Toen hij op mijn gelaat las, dat die gissing minder juist was, maakte zich de hoogste verbazing, jazelfs zekere verontwaardiging van hem meester. „Sint Hilarius", herhaalde hij, om mijn geheugen te gemoet te komen. Het spijt me, maar ik ken dien naam niet; wel een Fransch schrijver Saint-Hilaire Dezelfde dezelfde riep de professor uit. Der bin ich Een oogenblik dacht ik er aan, de onwaarschijnlijkheid hiervan te betoogen, op de grond dat Saint-Hilaire bereids overladen was, maar het eenvoudigste en minst tijdroovende was, die opmerking maar voor me te houden. Alle vorsten van Europa hebben mij eigenhandig hunne bewondering en hoogachting betuigdgeiijk u zien zult. Hier wikkelde de professor uit eenige vuile Duitsche couranten een dik boek te voorschijn, dat hij met een buiging voor mij legde en opensloeg. Heei aangenaam voor u, zeide ik en schoof na een vluchtige inzage hem het album weder toe. U moet eens zien wat de Groot-Hertogelijk-Saksen-Weimar Eisenachsehe Adjunct Geheim ober Ceremonien Rath von und zum I'appelstein von Vor und Nach Schlingenborenstein er in geschreven heeft. Pardon, ik heb niet zoo onbeperkt den tijd om kennis te nemen van al die getuigenissen.... U hebt geiijk mijnheertirnus is momus dat is mijne lijf- spreuk ook. Permitteert u, en hij nam het horloge dat ik had uitgehaald uit mijne hand, zag er open brak het glas, zooals ik duidelijk hoorde. Met, een betuiging van diep leedwezen over zijne onvoor- zichtigheid, liet hij mij het horloge met het gebroken glas zien. 0 Het doet er niet toe, het, doet er toe nietals u mij ver- oorlooft, zal ik mijn horlogemaker even binnenroepen. Voor ik hem antwoordde, had hij al op de ruit getikt en met hetzelfde gevolgik hoorde het glas knappen en za^ een ster en een spinnekop van barsten er in. Vermeuwde betuiging van leedwezen. Hij zou het zelf maken als hij maar even een hoed mocht hebben. Hij nam den mijne die het dichtst onder zijn bereik was en wreef er mede over de ruit, en die werd heel en toen over het horloge waarvan het glas ook weder heel werd en reikte mij toen met een dankbetuiging mijn hoed over. Maar toen ik dien wilde aannemen verzocht hij nogmaals verschooning en haalde er eerst een groote vlag en daarna en toen nog een paar schoenen uit. 1 Dit vermurwde mijn redacteurs gemoed, ik begon met den professor te praten en hij vertoonde mij toen allerlei wonder- lijke dingen. Daarop vroeg hij verschooning, dat hij zoolang van mijn tijd had gevorderd en wenschte mij in de gelegen heid te stellen dit te vergoeden. Hij gaf mij eon rijksdaalder dien men maar behoefde door te breken om er twee te heb ben en die werden er, door ze te breken, vier, en de vier acht en de acht zestien. En dit alles bewees hij vlak voor mpne oogen op mijn eigen lessenaar. Bij een volgend bezoek zou hij zich de eer geven mij deze kunst te leeren. H| streek met een triomfeerenden blik zijne zestien rijks- daalders weder op, maakte een buiging en ging heen. Natuurlijk kwam hij niet terug, maar had zijn doel bereikt: hij had do redactie veroverd, beter dan door zijn album met vorstelijke en hoogadelijke attesten. Behalve de artisten brengen ook de zwervende handelaren getrouwelijk hunne bezoeken aan de dagbladredactiim. Aller- oerst die welke in de verwantc vakken," handel drijven. Hoeveel colporteurs van pennen mij niet reeds hunne waar hebben aangeboden, zou ik niet kunnen zeggen. De een komt bescheiden zijn in zwart verlakt linnen gepakte doozen aan de oogen der redactie onderwerpen. Die ver- koopt niets. Ecu ander zegt brutaal, dat het schande is met zulke pennen te schrijven, als do geachte heeren redacteurs. Hij vraagt er een en breekt die onmiddellijk. Daarop haalt hij zijn eigen pen te voorschijn, buigt die in alle richtingen, steekt

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3