NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. <<pH5s VAN 26e Jaargang. No. 9. Zaterdag 28 Februari 1885. A AN LANDBOUW, GBMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs Prijs der Advertentien Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. PLAATSELIJKE BE11ICHTEN. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. BIJ ITEN LAND. XwSisSWWSs i! A A R L E M M EII11E E It Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIF EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. 11. lie Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 127s Cent. Enkele Nommers 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Vrijdagmorgen j.l. is bij S. Kops in deze gemeente, aan den Venneperweg bij Hillegom, terwijl de man afwezig en de vrouw ter kerk was, ingebroken en eenig geld gond en zilver ontvreemd. Naar men zegt is de vermoedelijke dader bekend. Bij den landbouwer T. Kooij, aan den Aalsmeerderweg zijn 22 dezer f 1500 ontvreemd. Het geld en de dieven zijn reeds terecht. Zitting van 26 Februari 1885. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. Tegenwoordig 15 leden. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken o. a. brief van mevr. AmersfoortDijk kennis gevende van bet overlijden van den heer mr. J. P. Amersfoordt. Zal worden beantwoord met een brief van rouwbeklag. 2. De volgende aandeelen in geldleeningen worden uitgeloot, leening 1872, Nrs. 4, 6, 15, 20, 22, 28, 30, 32, leening 1878, nr. 5, en leening 1879 nrs. 5 en 23. 3. Op het verzoek van H. Wartena, om eervol ontslag als on- derwijzer aan de school no. 7, ingaande 11 April 1885 wordt, gunstig beschikt. 4. De voordracht tot het doen van af- en overschrijving in de begrooting dienst 1884 wordt goedgekeurd. 5. Wordt opnieuw vastgesteld eene gewijzigde verordening op de heffing en invordering van hondenbelasting. 6. Omtrent den weg van Huigsloot naar Abenes wordt het voorstel der Commissie over de gem. werken om aan Bur- gemeester en VYeth. een crediet van f 500 toe te staan aangenomen. 7. Aan S. Blok te Hoofddorp, wordt vergunning verleend tot het dempen vau een sloot, onder daarvoor gestelde be- palingen. 8. Bestek voor de aanbesteding van het opsteken der lan- taarns wordt goedgekeurd en besloten met 1 Juli voor 1 jaar aan te besteden. 9. Bestek voor de aanbesteding van het onderhoud der dorps- wegen goedgekeurd. 10. Bestek voor de aanbesteding van het onderhoudswerk aan de scholen goedgekeurd. 11. Bestek voor de aanbesteding van het onderhoudswerk aan het Itaadhuis, de begraafplaatsen en brandspuithuizen goed gekeurd. 12 Bestek voor de aanbesteding van het beplanten der wegen wordt goedgekeurd. 13. Op het bezwaarschrift van G Luijt tegen zijnen aanslag in den Hoofdelijken omslag wordt afwijzend beschikt. 14. Wordt gunstig beschikt op het adres van B. Rikaard om vergunning tot het plaatsen van een grafzerk op het koopgraf 2 kl. lr. A. no. 2. te Hoofddorp. 15. Aan den rijksveldwachter G. Van Hulzen wordt eene belooning van f 5. toegekend wegens trouwe plichtsbe- tracht.ing. 16. Omtrent het Telegraafkantoor wordt besloten te blijven bij do vroeger uitgesproken meening, dat de gemeente niet verplicht is om de gevraagde waarborg opnieuw te geven. De Yergadering wordt gesloten. BURGERLIJKE STAND van 18 Eeb. tot 24 Feb. 1885. GEBORENElisabeth, dochter van D. Enthoven en M. C. Kuijt. Veronica Maria, dochter van G. M. Bakker en H. M. Schijvers. Pieternella, dochter van T. Van der Maas en C. Kieviet. Gerrit, zoon van H. De Vries en J. Kaptein. Cornelia, zoon van W. Slikker en C. Benjamins. Catharina Johanna Christina, dochter van J. Vermeer en C. Duijker. Hendrik, zoon van J. J. Van der Berg en A. Gelein. Maartje, dochter van F. A. Slikker en M. Dekker. Johannes Cornelia, zoon van C. Miermans en A. Boogaard. Lijsje Johanna, dochter van J. Gortzak en T. Van Iperen. LEVENLOOS GEBOREN1 kind van J. Bakker en M Djjl. OVERLEDENSofia Maria, oud 2 maauden, dochter van 1. Boeld en M. L. De Ruijt. Jan, oud 7 jaar, zoon van C. Reutenaar en G. Dekker. Er is veel reden om te gelooven, dat de dieven die door valsche sleutels zich 's nachts toegang hebben weten te ver- schaifen tot den winkel van een juwelier te Parijs en aldaar voor eene waarde, naar sommigen zeggen van 800,000 k 900,000 fr., volgens anderen van 400,000 a 500,000 fr. ge- stolen hebben, Engelschen zijn, en wel dezelfden die indertijd den diefstal gepleegd hebben bij de >Soci6t6 financiere" en bij den heer Rodrigue. Na den diefstal bij de »Societ6 financiere" ontving de directeur dier bank een brief van zekeren agent te Londen, zich teekenende Michael Abrahams Son Co., waarin hij zijne goede diensten aanbood om de Societe" weer in 't bezit te doen stellen van de ontvreemde waarden, mits aan »de houders daarvan" (aldus werden de dieven betiteld) 35 pCt. werd toegekend. De Soci6t6" achtte het raadzaam zich dit offer te laten welgevallen, trad in nadere onderhan- deling met den agent, en kreeg aldus 65 pCt. van de gestolene waarden terug. Zoo ook is het gegaan met den heer Rodrigue. Deze kwam weer in 't bezit van hetgeen de Engelsche dieven medegenomen hadden, na zeker deel aan hen prijs gegeven te hebben. Te Marseille is brand ontstaan in een hotel, in de benedenverdieping, waar het benoodigde gas voor de inrichting werd vervaardigd. Ieder oogenblik verwachtte men eene ontploffing, maar uit een moeielijk te omschrijven gevoel van welwillendheid heeft men eene bruilofspartij, die op de eerste verdieping gehouden werd, niet willen storen. Daar word dus inderdaad op een vulkaan gedanst. Het huis is niet in de lucht gevlogen, maar de schade bedraagt ruim 20,000 fracs. Te Denain trachtte een vader zijn twee kinderen's morgens te half 6 in een wed te verdrinken. Do kinderen, een jongen 9 en een meisje van 6 jaar, worden gelukkig gered en de ontaarde vader werd gearresteerd. De Earner van Afgevaardigden heeft, na eene verdere beraadslaging ovei het ontwerp tot verhooging der graanrechten, dat opnieuw door den minister van landbouw werd verdedigd, het recht van 3 fr. op de buitenlandsche tar we met 316 stem- men tegen 175 goedgekeurd. Hierna heeft de Earner het recht op tarwe buiten Europa ingevogrd bepaald op fr. 6.60. OUMTSCMMEA3TJO. De politie te Frankfort moet thans overtuigende bewijzen in handen hebben, dat Julius Lieske den moord heeft gepleegd op den politieraad Rumpff. De akte van beschuldiging zal binnenkort openbaar gemaakt worden. Orde regeert de wereld. Hiervan was ook een dief te Mecklenburg overtuigd, die alle diefstallen, welke hij na verloop van tijd had gepleegd, benevens de bedragen, welke deze diefstallen hem hadden opgebracht nauwkenrig aanteekende. Zijne orde bracht hem echter ten val. Voor eenigen tijd werd hij in hechtenis genomen als verdacht van diefstal, doch daar niets bepaald bowezen kon worden, zou hem zijn vrijheid weder teruggegeven worden, toen een politiebeamte nogmaals huis- zoeking deed en het noodlottige „grootboek" vond. Uit dit boek bleek, dat de ordelievende dief sedert 1883 niet minder dan 60 diefstallen had gepleegd. Tegenover dit bewijs kon hij niet langer ontkennen. miemome. De toestand van Armand Peltzer blijft dezelfde. De Brus- selsche correspondent van de Figaro zegt, dat er een opmer- kelijk verschil bestaat tusschen de beide brooders. Leon spreekt nooit over het proces of over zijn veroordeeling en wanneer men het onderwerp aanroert, dan antwoordt hij niet, oftracht hij het gesprek af te leiden. Armand daarentegen spreekt er steeds over, houdt steeds zijn onschuld vol en zijn eerste vraag als hij een bezoeker ontvangt, is Houdt ge mij voor schuldig acht ge mij in staat tot zulk een schandelijk misdrijf? OftS TEX Ml MJK. Te Weenen stond 11 dezer een 18-jarige moordenaar terecht, Nawratil genaamd. Toen de man der door hem vermoorde vrouw SchinKe zijn getuigenis had afgelegd, wilde hij zich, om den moordenaar niet meer te zien, verwijderen door de deur van de zaal der gezworenen. Dit werd hem niet toegestaan en om de rechtzaal te verlaten moest hij vlak langs Nawratil heengaan. Tegenover den moordenaar staande stiet hij plotseling een rauwen gil uit, overlaadde hem met scheldwoorden en nam een stoel op om hem de hersens in te slaan. Men greep den man vast en bracht hem naar buiten, terwijl het gebeurde natuurlijk groote opschudding onder het publiek verwekte. Nawratil werd tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Vol gens de Oostenrijksche wetten kan over 18-jarigen nog geen doodvonnis worden uitgesproken. MT.MEME. De Italiaansche troepen zijn te Massowah bezig loopgraven om de stad te graven en kaden aan te leggen. Als dit werk gedaan is, zal de commandant nagaan, of het ook noodig is een deel van het gebied der Bogos te bezetten. Het land der Bogos is een deel van de provincie Taka, waarvan Eassala de hoofdstad is. Weer heeft in een Italiaansche kazerne, een woest moord- tooneel plaats gehad, in denzelfden geest als verleden jaar te Napels. Een soldaat te Padua, Constanzo genaamd, heeft in een vlaag van woede tegen zijne superieuren, twee korporaals en een sapeur gedood. Een soldaat werd door hem gewond, en hij viel ook nog op verscheidene anderen aan toen het den soldaten gelukte hem meester te worden en in verzekerde bewaring te brengen. Mocht Athene er den laatsten keer goed afgekomen zijn bij den brand in eene der kruitfabrieken, weinig had men gedaoht, dat reeds een paar dagen daarna werkelijk eene dito fabriek in de lucht zou springen. De ontploffing had in den vroegen morgen plaats in ge- heel Athene kon men de plotselinge vlam zien, en de schok was zoo hevig, dat men hem tot in Piraeus kon voelen. Er zijn eenige gebouwen gescheurd, een paar daken van oranjerieiin ingestort en ettelijke glazen gebroken, doch de financiEele schade is niet bijzonder groot. Ongelukkig geraakten eenige personon onder het puin, waarvan enkelen gekwetst werden, doch slechts ken aan de gevolgen overleed. Opmerkelijk was het gezegde van den Minister, toen men er hem op wees, dat het kruit bij den eersten brand buiten de stad gebracht, thans weer even vlug daar binnen gehaald was. Ja maar, zoo zei de Minister, ik heb den eigenaar aan- sprakelijk gesteld voor alle eventueele schaden. Dit antwooord gaf dan ook aanleiding tot de ironische opmerking: Ah, dan krijgen wij eerstdaags ook een besluitdat hij, die stand- beelden beschadigt, eenvoudig de schade moet betalen. MjUXEMMBVIKw. De heer E. Thilges, de nieuw benoemde minister van staat in Luxemburg, was in 1848 advocaat te Diekirch. De kiezers van Clevaux vaardigden hem, na de sluiting der zitting van de constitueerende vergadering, den 20sten Juli 1848 als lid der Earner af, doch weldra nam hij zijn ontslag weder omdat de praktijk er te zeer onder leed, wanneer hij zijn plichten als volksvertegenwoordiger zoo waarnam, als hij noodig achtte. Nochtans werd hij na de Eamerontbinding van 1854 in het district Wiltz gekozen, en den 22sten Sept. 1854 tot directeur-generaal der gemeentelijke aangelegenheden benoemd, nam hij dit ambt tot 1856 waar. In 1859 trad hij andermaal in de Regeering op, in het Eabinet-Simons, als directeur-generaal van justitie en binncnlandsche zaken en hij bleef tot 1860 bij het optreden van het Eabinet- Tornaco in functie, om in 1867 andermaal in het Mini- sterie Vervais plaats te nemen met het portefeuillo voor ge- meentezaken. Tot 2 Febr. 1870 bleef hij aan het bewind. In de jaren, buiten het Staatsbestuur doorgebracht, was hij lid van de magistratuur, laatstelijk president van het Hof van Appel. Hij is een rechtschapen, onafhankelijk en gemoedelijk man, die in het Groothertogdom schier geen vijand heeft. Z H/TSI/airn. Bij Aigle, aldus wordt uit Lausanne gemeld, had 8 dezer een treffend ongeluk plaats. Een groot rotsblok, dat op den straatweg dreigde te vallen, zou door 5 arbeiders uit den weg geruimd worden. Terwijl zij aan tou'ven hangende bezig waren er gaten in te boren, om het daarna met dynamiet uit elkander te doen springen, kwam de rots in beweging en viel het stuk van eene hoogte van 30 meter op den weg neder, vier der werklieden in zijn val medeslepende. Twee daarvan bleven op de plek dood, de anderen waren ernstig gekwest. Bijna ware de postkar van Chateau d'Oex onder het gevaarte verplettert, daar zij bij den val geen 10 meters ran do plaats des ongeluks verwijderd was.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1