BINNENLAND KERKELIJKE BERICHTEN. MENGELWKKK. Lasiige Bezoekers. WEEK.BLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADYERTENTIEBLAD. inboorlingen tegen de Eugolschon. Do Engelsclio gouverneur van Quittah werd zwaar gewond en zijn gevolg werd over- weldigd. Een jong Engelsch officier hoopt inet 60 soldatcn stad en fort tegen een nieuwen aanval te kunnen verdedigen. V O O tl ll-.t M Hit I ft I De Amerikaansche dynamietmannen hielden heimelijk eene vergadering te New-York, waarvan is uitgelekt, dat besloten werd tot eene dynamiet-campagne in Canada. De failliet verklaarde Maatschappij, die de tentoonstelling in 1883 te Amsterdam exploiteerde, heeft een schuld van een vierde millioen francs. De Amsterdamsche firma D. P. Kievits is sehuldeischer voor ongeveer f 250,000. H. M. de keizorin van Oostenrijk is Donderdagnamid- dag te Amsterdam aan het Rijnspoorwegstation aangekomen. Te Beers moet een arbeider zoo misbandeld zijn, dat hij nagenoeg gewurgd werd en tbans nog niet in staat is een woord nit te brengen. De justitie heeft de vermoedelijke daders, een zandschipper en zijn zoon, doen arresteeren. Amst. Ct. In April e. k. zal »Het Nederlandsch Tooneel" in een tiental plaatsen van ons land Juffer Serklaas an Schimmel opvoeren. In elke stad zal de voorstelliug zijn ten voordeele van mevrouw Kleine, die in April haar vijftigjarigen tooneel- dienst viert, en tevens afscheid neemt van het tooneel. Eerstdaags vertrekt een commissie, tot aankoop van paarden voor de cavalerie en rijdende artillerie naar Ierland. De majoor der cavalerie P. N. J. Thirion is voorzitter. Kampen heeft besloten een leeningje van 7 5,000 te slniten ter voorziening in kasgeld. Zij die in aanmerking wenschen te komen voor een op- leiding tot militie-luitenant, worden uitgenoodigd daarvan kennis te geven voor 1 April 1885 aan het departement van oorlog, met opgaven van naam en voornamen, van woonplaats met aanduiding van straat en nnmmer, van de gemeente waarvoor geloot is, van het lotingsnnmmer en van de lengte (zonder schoeisel), en onder overlegging c. q. van de door hen bij inrichtingen van onderwijs verworven getuigschriften, akten en diploma's. Zondag-avond vertrokken met de mailstoomboot Prinses Elisabeth" van Ylissingen naar Londen een twintigtal polder- werkers uit Sliedrecht, Moerdijk en omstreken, om van En- geland hun reis naar Panama voort te zetten. Do lieden verdienen bij het doorsteken der landengte wel vtel geld, maar het klimaat is er zeer ongezond. Het is te hopen dat zij alien gezond weder naar het vaderland mogen terugkeeren nadat het groote werk voltooid is. De heer Brouwers heeft, ten aanschonwe der lste afd. van de Eriesche Maatsch. van Landbouw, op den Wirdumer- dijk te Leeuwarden proeven genomen met een remtoestel, om een wagen te remmen bij het schichtig worden der paarden Om den naaf van elk der achterwielen is een ijzeren band met kammen. Wordt het paard schichtig, dan heeft de voer- man slechts met een voet op een trede te drukken, waaraan stangen verbonden zijn die onder de wagen doorloopen en een haak slaan in de kammen om den naaf, ed de wagen staat dadeiijk stil. De proefneming voldeed algemeen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de com- missarissen des konings de volgende aanschrijving gericht lk heb de eer n mede te deelen, dat het Rijkskrankzinnigen- gesticht te Medemblik tot ontvangst van een 200tal krank- zinnigen, bedoeld bij de laatste alinea's van art. 10 der wet van 27 April 1884 Staatsblad no. 96), gereed is. Mochten gemeentebesturen uwer provincie geneigd zijn, krankzinnigen, op kosten der gemeente verpleegd en thans in andere gestiehten opgenomen naar het Rijksgesticht te doen overbrengen, dan zal het mij aangenaam zijn daarmeg in tijds met mededeeling van het aantal krankzinnigen dat zij wenschen overgebracht te zien in kennis gesteld te worden opdat omtrent die oveibrenging nadea overleg mogelijk worde. Uit Hellevoetsluis deelt men aan de N. JR. Ct. mede, dat de kassier v. d. B. aldaar sedert eenigo dagen voort- vluchtig is, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Vele ingezetenen zijn voor belangrijke sommen bij deze zaak betrokken. Uit de Houthaven te Amsterdam is Vrijdagmorgen het lijk van den commandant der brandweer, den heer V. C. Dijckmeester, opgehaald. Het lijk was reeds in staat van ont- binding Niets werd vermist van geld of waarde. Den Sen Maart a. s. zal op de schietbanen der ver- eeniging Claudius Civilis" de veel besproken wedstrijd tus- schen de heeren Julien Van Asbroeck te Schaerbeek en Hendrik G-. Koster Wzn. plaats hebben. De heeren Ternooij Apdl en Laurillard, dezer dagen ontslagen als godsdienstleeraars in het burgerweeshuis te Amsterdam, ontvingen van hunne leerlingen aldaar kostbare en smaakvolle geschenken ter gedachtenis van hun arbeid in die stichting, zoovele jaren achtereen bewezen. ~~a T° E1St (Gelderland) is de woning van zekeren L. A., in de buurt Rijkerwoerd, bewoond door Th. P., met alles wat er in was^ een prooi der vlammen goworden. Ook een zeug met hare jongen kwam in het vuur om. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zondagmorgen brak te Lemiers, nabij Vaals, een hevige brand uit in de wolspinnerij van den heer Reinders. In eenige minuten deelde het vuur zich mede aan de belendende wol spinnerij van de heeren Knops Cie. Beide fabrieken zijn geheel afgebrand. Ongeveer 200 man zijn daardoor buiten werk. Te Nunen (N-Br.) is zekere R., op den weg naar Dom- melen, door een onbekend persoon aangerand en met een snijdend voorwerp zwaar mishandeld. Hij trachtte zich door de vlucht te redden, doch de aanrander riep hem achterna »Nu of later eenmaal moet ge sterven." Men is den dader nog niet op het spoor. Een bureau-klerk P., van den stoommeelmolen der heeren T. en Co. te Roermond, is spoorloos verdwenen en met hem eene vrij aanzienlijke som gelds, welke hij voor zijne patroons moest innen. Te Christiania heeft de langverbeide wedstrijd op schaatsen tusschen Axel Paulsen en Rinke van der Zee plaats gehad. De uitslag was niet gelukkig voor onzen landgenoot. Axel Paulsen heeft de baan afgelegd in 11 minuten 8 seconden, terwijl Van der Zee daartoe 12 min. 11 sec heeft noodig gehad. De baan had een lengte van 1400 meter en werd 2 '/2 maal afgereden. Wij twijfelen niet of de wakkere Pries, die thans de vlag heeft moeten strijken voor zijn Noorschen mededinger zal zich spiegeleu aan den Engelschman Smart, die ruiterlijk zijne nederlaag erkende, doch zonder den moed op te geven voor een volgende keer. Nd afloop van den grooten kampstrijd tussehen Paulsen en Van der Zee, is nog eon tweede wedstrijd gehouden, met den nrvolgden uitslag: B. Kingma (Friosland) eerste prijs, 12 min. 25 C, Werner (Noorwegen) tweede prijs, 12.37, Kolstad (Noozwegen) 14.32, Groth (Denemarkon) 14.44. J. van Buttinghe Wichers, Sec- retaris van de Ned. Schaatsenrijdersbond 17.23. Zooals men weet, is B. Kingma dezelfde, die op de Groote Wielen den Engelschman Smart heeft afgereden. De minister van waterstaat heeft de leden van de Tweede Earner in de gelegenheid gesteld de photographie van de op het Binnenhof te plaatsen fontein te bezichtigen. Te Leiden is het telegraphisch bericht ontvangen, dat de hoogleeraren Suringar en Martin met hunne reisgenooten zich den 18 Febr. in welstand op het eiland Bonaire bevonden. Te Wintschoten heeft een jongen, die met andere jongens aan het spelen was, een van hen ongebluschte kaik in de oogen gegooid. Men voedt de hoop, dat de jongen zijn oogen ongeschonden zal kunnen behouden. Ook is aldaar een dienstmeid, die met den voet in een spijker heeft getrapt, ten gevolge verwaarloozing van de wond, aan wondkoorts overleden. Z. M. de Koning heeft den heer mr. C. L.DeVosvau Nederveen Cappel, president van den Hoogen Raad der Neder- landen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking. In den avond van 25 Febr. is H. K. H. prinses Hendrik per Rijnspooi van 7 u. 40 min. in 's-Hage teruggekomen. De ontvangst van H. K. H. aan het Rijnspoorstation was, met het oog op hare verloving, anders dan gewoonlijk bij terugkeer van een buitenlandsche reis. Graaf PourtalSs, de tijdelijke deplomatieke vertegenwoor- diger van den keizer van Duitschland te 's-Hage, was de eerste die de Prinses met eenige woorden begroette. Mevrouw de douairiere Van Hall, grootmeesteresse van het Huis van de Prinses, bood H. K. H. een frisschen bloem- ruiker aan, waarmede de Prinses zich zeer verrast betoonde en welke zij voegde bij twee andere bouquetten, die haar op de reis waren overhandigd. Verder waren de burgemeester der residentie, baron Schim- melpenninck v. d. Oye, grootmeester des Konings, en voorts de dames en heeren der tegenwoordige en eenige van de vroegere hofhouding van H. K. H. in de wachtkamer ver- eenigd. Bij haar aankomst ten paleize vond de aanstaande gemalin van den prins van Saksen-Altenburg de vestibule van het gebouw feestelijk met levende sierplanten en bloemen getooid. Van het reeds medio April te ontbinden personeel der hofhouding van H. K. H. prinses Hendrik zullen aan de dienaren, die reeds tijdens het leven van Z. K. H. prins Hendrik ten paleize geGmployeerd waren, pensioenen of jaar- lijksche toelagen verleend worden. Ned. Herv. Kerlc. Beroepente 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke de cand. B. Wissing te Zeist; te Erichem (cl. Tiel) J. W. De Vries teBeusichem; te Oudenhoorn P. H. Versteeg te St. Pancras te Ursem W. Oudegeest te Vlijmen; te Den Bommel P. Flie- ringa te Babylonienbroek. Bedanktvoor Diepenheitn en Avereest door J. Van Ge3seter te Purmer; voor Wetsinge-Sauwert door W. Ringnalda te Loon op Zand voor Tjerkgaast door J. Eigeman te Dordrecht voor Burum en Munnekezijl door T. H. Woudstra te Oude- mirdum. Drietal te Warnsveld: James te Enschedd, Faure te Hengeloo en Ten Cate te Eibergenvoor 's Heer Hendrikskin deren door den cand. B. Wissing te Zeistvoor Dinteloord c. a. door J. A. Van Boven te Oost- en West-Souburg; voor Vlissingen door J. J. Westerbeek van Eerten te Vleuten. Chnst. Geref. Kerk. Beroepente Bodegraven A. Van Der Sluijs te Franeker. Vervolg en Slot van No. 8.) Op een morgen wordt een dame aangediend, in rouw- gewaad. Weduwen hebben altijd een streepje voor. Zij wordt binneDgelaten. Zij is vermoeidafgemat. Ik geef haar een stoelzij bedankt met een pijnlijk lachje en zet zich neder. Ik laat haar een oogenblik trjd om op haar verhaal te komen. Zij vraagt of ik Duitsch, Poolsch, Russisch, Engelsch of Fransch versta. Dat zij dit in het Duitsch vraagt, antwoord ik dat zij in die taal kan doorspreken. Waarop zij in goed Hollandsch volgen laat: Hollandsch spreek ik niet." Ik zeide dat wan- neer zij nu al zoo zuiver het Hollandsch uitsprak, het niet lang zou duren of zij zou ook verstaan. Zij glimlachte heel bescheiden en ik zag daardoor, dat zij behalve doordringende, sprekende groene oogen, ook zeer witte tanden had en, hoe weinig schoonheid zij ook mocht bezitten, haar glimlach toch een eigenaardigen indruk teweegbracht. Nu vernam ik, dat zij in Rusland was geboren, maar geen Russin was, omdat zij de gansche wereld als haar vaderland beschouwde. Ik boog beleefd na die kennisgeving. Daarop verzekerde ze mij dat Nederland een Republiek was. Ik zei dat onze staatsregeling die quaestie oploste in een anderen zin. Het woord staatsregeling herhaalde zij met een innige min- achting. 't Was of zulk een ding eigenlijk niet verdiende ge- noemd te worden. Daar ik geen plan had om hierover met de weduwe in debat te treden, zweeg ik, ten teeken dat ik afwachtte wat zij verder had mede te deelen. Toen begon er een verhaal omtrent de moeilijkheden die ze ondervonden had en de vervolgingen waaraan zij was bloot- gesteld geweest en hoe zij eindelijk in onze republiek een rus- tige verblijfplaats had gevonden, en daarop volgde eene lof- spraak op ons land, zijne geschiedenis, zijn welvaart, zjjn toekomst Met uw verlof, de redactie van een courant is gebonden aan zekere tijdsbepalingen. Er zijn nu werkzaamheden, die op me wachten. O, u hebt gelijk, volkomen gelijk; zelfs in het land der vrijheid is men gebonden Ik heb pennehouders ziet u, ik verkoop ze niet, ik bied ze aan als souvernir aan eene ongelukkige vrouw, die voor hare beginselen Is u misschien ook een nihiliste? vroeg ik. Nihilist? Ach Gott, wir Allen sind Nihilisten, Aus nichts is die Welt entstanden. Eerst hadden wij de historie gehad, nu kwam de philosophie I Het beste was maar tot het practische terug te keeren. Wat kosten die pennehouders? Nichtsblosz ein Reminiscenz Liever betaal ik ze. Ein Mark in Deutschland, hat man mir offrirt; ein Franc im Schweiz. Nu. Duitschland is een keizerrijk en wij zijn, volgens u, een republiek. Geef mij twee pennehouders en laat het verschil maar in uw voordeel zijn. Wij zijn toch ook iets meer dan een republiek. Schon gesagt, ja sie sind ein e grossartige Republik gewesen. De pennehouders zagen er uit, of zij een mark of een franc het dozijn kostten. En dat zal ook wel het geval zijn. Ik stak er een pen in; beproefde of zij gemakkelijk in de hand waren wat ik hier schnjf is met den nihilistischen penne- houder natuurlijk met tusschenkomst eener pen op het papier gebracht. De Russische weduwe verliet mij met diepe buigingen. De arme drommel had weder voor een dag ligging en voedsel. Minder dankbaar was het afscheid eener andore dame, die zich mijn buurvrouw noemde, ofschoon wij zoover van elkan- der woonden, dat wij een scheepsroeper zouden noodig gehad hebben om met elkander te spreken. Zij was zeer beleefd en vriendelijk, ja zelfs vertrouwelijk, toen zij kwam. Zij zag mij elken morgen naar mijn bureau gaan en dacht dan altijd Kortom, allerlei vleiende dingen, die de lezer naar welbehagen kan invullen. Ik dacht aan de vos, die vond, dat de kraai zoo mooi zong. Zij kwam mij heel in vertrouwen een kleinen dienst vragen. Waarin bestaat die? vroeg ik kort. De broer van mijn man, mijnheer, is voogd over de kinderen van mijne zuster. Ik zal maar zeggen, zooveel als een tweede vader. Nu begrijpt u me wel. Ik begreep er niets van, maar omdat ik niet verlangend was er meer van te weten, knikte ik toestemmend. Een slecht mensch, mijnheer, en op de duitenWilt u wel gelooven, dat mijne kinderen nog nooit, neen niet zooveel van hem gehad hebben (zij gaf de hoeveelheid aan, door met haar duim over de binnenzijde van haar wijsvinger te strijken en ik moest erkennen, dat het niet veel was wat er overbleef). Mag ik weten O, ja, ik won maar zeggen, dat hjj een ellendige vrek is en ik heb zelfs wel gehoord maar daarvoor wil ik niet instaan dat hij ik zal maar zeggen, niet altijd heel frisch is. Nu, dat zijne vele menschen niet altijd. Dit zijn particuliere zaken, juffrouw. Net zoo, mijnheer, dat zeg ik ook, en nu zou u mij pleizier met hem in uw courant eens te beschimpen. U zegt? Beschimpen. Ik begrijp u niet recht. Woudt u hebben, dat ik in de courant iets onaangenaams over hem zeide? Juist, mijnheer. U moest hem eens beschimpen. Op zulk een verzoek was ik zoo weinig voorbereid, dat ik haar met verbazing aanzag. Ik ken den broer van uw man niet, begon ik, maar O, u kunt van hem zeggen, wat u wilt, als n hem maar goed beschimpt maar u moet niet vertellen, dat het van mij komt. Ik was op het punt driftig te worden, wat eene dwaasheid is van iedereen, maar vooral van redacteurs. Als die zich driftig maakten over alle onverdiende verdenkingen, zouden zij nooit meer een kalm oogenblik in hun leven genieten.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3