NIEUAVS- en ADYERTENTIEBLAD. VAN 26e Jaargang. No. 10. Zaterdag 7 Maart 1885. mmmmm mw AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJU. 9 Abonnementsprijs f Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Pry's der Advertentien PLAATSELIJKE BERICHTEN. BTJITENLAND. Annie in a. z if i rsi:ie 1.a v it. BINNEN LAND B M I A A R L E M M E R M E E It per jaar Enkele Nommees 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. II. tie Bussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12x/2 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantorenbrievengaarders en postboden. BURGERLIJKE STAND van 25 Feb. tot 3 Maart 1885. GEBOliEN Pieternella, dochter van E. J. van Waardenburg en J. Sandifort. Leendert, zoon van A. Van Der Voet en J. De Graaff. Klasina, dochter G. T. Mesman en A. Wichert. Klaas, zoon van A. Van Der Sluijs en J. De Leeuw. Jacob, zoon van J. Keijzer en M. Kaptijn. Jan Cornells, zoon van J. Terlouw en J. Kruis. Catharina Johanna, dochter vas J. Schonhage en M. E. Sluiter. Teunis Jan, zoon van W. Van Der Pol en J. Van Der Mooren. OVERLEDENAnna Erdina Van Tilburg, oud 55 jaar, wed. van C. Felius; Cornells, oud 3 maanden, zoon van C. Van Pijpen en G. Papen; Marius en Regina, zoon en dochter van M. Nugteren en R. De Zeeuw; Pieter, oud 2 jaar, zoon van J. Kistemaker en G. Bijl; Neelje Stravers, oud 57 jaar geh. met N. Van Der Pouw. Er zal eerstdaags iu de City van Londen, onder voorzitter- schap van den Lord Mayor, eene groote vergadering worden belegd ten einde »op breeden nationalen grondslag" een ge- denkteeken te stichten voor Gordon. Allereerst zal er een be- sluit moeten worden genomen omtrent den aard van dit ge- denkteeken. Een standbeeld schijnt men niet te willen. De Londenaars hobben van standbeelden meer dan genoeg. In Engeland wordt druk gesproken over eene stui- tende schavotgeschiedenis te Exeter. Het was de dag, dat John Lee, de moordenaar van juffrouw Keyse, door ophan- ging voor zijne misdaad, in November j.l. te Babbacombe nabij Torquay gepleegd, zou boetcn. Maar alle pogingen om het doodvonnis uit te voeren, zijn mislukt. Zaterdag werd het valluik op bet schavot nog door den beul onderzocht en in ordo bevondon, doch Maandag weigerde het den dienst. Ver- moedelijk had hot natte weder het hout doen uitdijen. Hoe dan ookop het gegeven sein, toon de beul het luik ontgren- delde, viel het niet open, ofschoon hij met een haudlanger er op ging staan, naast den veroordeelde. Drie malen werd de veroordeelde van het schavot verwijderd, en de kap hem van het hoofd gelicht, terwijl hij getuigo moest zijn van do werkzaamheden del timmerlieden, enz., om de hinderpalen tegen het volvoeren der doodstraf weg te nemen. Eindelijk moest hij meer dood dan levend, naar zijne eel worden terug- gesleept zonder zijn straf te hebben ondergaan. De minister van binnenlandsche zaken zal nu moeten beslissen of de marteling, welke John Lee moest ondergaan, en welke duizend- maal erger is dan de dood, gevoogd bij levonslangen dwang- arbeid, niet als voldocnde straf te beschouwen is voor de misdaad, die hij ongetwijfeld heeft gepleegd. Een duur du/je. De Londensche fondsenmakolaar, George Foster, reisde naar Birkenhead" met fondsen tot een bedrag van 30,000 pd. st. Hij viel in den trein in slaap voorbij Enston en toen hij te Stafford wakker werd miste hij het lederen koffertje, waarin de fondsen waron geborgen. Twee goedgekleede vreemdelingen zaten in zijn eomparti- ment, maar toen de trein te Stafford kwam, waren zij ver- dwenen. De politie-constabels Cole en Cox, die bij den jongsten dynamiet-aanslag in V estminstor Hall, bij huu pogingen om het gevaarlijke pak nog tijdig te verwijderen, zwaar gewond werden, zijn weder goed op weg van beterschap. Zij zijn beiden bij keuze, dat is zonder examen, tot sergeants bevor- derd, Cole ontving van de Koningin de Albert-medaille, die in den regel alleen voor daden van buiteugewonen moed ver- leend wordt, en hij zoowel als Cox ontvingen uit verschillen- de fondsen ieder een geldelijke belooning van 200 pond sterling Onder de leden van het parlement c'rculeeren nu lijsten om nog een geschenk aan te bieden, en men verwacht, dat dit ongeveer 500 pond zal opbrengen. In do zittingzaal van het Lagerhuis is niets meer van do aangerichte schade te bespeurenware het niet dat alle zetels nieuw bekleed werden, dan zou men niet zien kunnen dat er iets bijzonders had plaats gehad. Bij de opening der zit- ting, want sedert Donderdagmiddag is de traditioneele lantaam op Westminster weder ontstoken, bleek dit echter ten duide- lijkste uit de overgroote politiemacht, die bij de verschillende ingangen van het gebouw was geposteerd. De leden zelf hadden daarvan veel last en voor het publiek is de toegang nu zoo gsed als onmogelijk geworden. Ook op den Teems, want Westminsterhall ligt gedeeltelijk aan het water, zijn twee vaartuigen met politie-agenten onafgebroken met de surveillance van het gebouw belast. To Londen baratte bij de schietoefeningen to Shooburyness een granaat, waardoor een officier en een kanonnier terstond gedood, en de overste Fox Strangways, directeur van de artil- lerieschool, de overste Lyons en zeven andere officieren, artil- leristen en burgers zwaar gewond werden. Bij eenigen hunner twijfelt men aan herstel. Canningham en Burton, in hechtenis als betrokken bij het dynamiet-complot to Londen, verschenen dezer dagen opnieuw voor den rechter in Bow-street. De procureur-generaal beloofde gotuigenis te zullen aanvoeren ten bewijze van Burton's mede- plichtigheid aan de ontploffingen in het station te Charing Cross en in andere Londenscho stations, eonige dagon later. fie .far Kit ijk. In het gezin van een rijk Amerikaansch echtpaai, in de nabijheid van het Bois de Boulogne, heeft een vreeselijk voorval plaats gehad. De echtgenoot ontdekte, dat zijne vrouw hem bedrooghaar minnaar was de tuinman. Hij vond een brief, waarin deze der dame aanraadde haar man to vergiftigenzij zouden dan samen naar Amerika vluchten. De echtgenoot gaf geen blijken, dat hij van den toestand of van dit plan kennis droeg. Vrijdagavond maakte zijne vrouw, toen zij zich ter rust zouden begeven, twee glazen suikerwater gerced. Haar man verzocht haar een voorwerp aan te geven, dat achter haar lag; van dat oagenblik maakte hij gebruik, om het blad met de glazen om te draaien. Beiden dronken gelijktijdig den in- houd op en mevrouw stortte dood ter aarde. Het vergif was waarschijnlijk strychnine. De echtgenoot en de tuinman zijn beiden in hechtenis. De dochter van prins Jdrome Napoleon en prinses Clotilde van Savoie, prinses Laetitia Bonaparte, zal trouwen met den burgeiueester van Rome, hertog Leopold Torlonia. De prinses is 19 jaar, de hertog 32; prinses Clotilde is de zuster van koning Humbert, zoodat deze de oom van den burgemeester van Rome wordt. Naar aan do Independance beige gemeld wordt, heeft prinses Laetitia, ter wille van hertog Torlonia, het huwelijksaauzoek van den kroonprins van Portugal afgeslagen. If SI TSCHIjANIf. Bij het jongsto ijsfeest te Hamburg in den afgeloopcn winter hield do Noorsche bardrijder Axel Paulsen een wed- strijd met een paard, natuurlijk geen harddraver, maar toch een goed loopend paard, dat niet tot de minste dravers be- hoorde. De afstand dien beide kampioenen moesten afleggen, bedroeg 3750 meters. In den beginne was het paard voor, maar ten slotte bleef Paulsen overwinnaar, nadat hij den af stand in 7 minuten 40 seconden had afgelegd. Hot paard had er 7 minuten 60 seconden voor noodig. Aan het spoorwegstation te Erfurt klom onlangs een workman, uit nieuwsgierigheid of weetlust, op een locomotief. Hij bezichtigde daar het een en ander, draaide aan krukken en kleppen, en hij bracht daardoor ongelukkig de locomotief in beweging. Zij stoomde plotseling in snello vaart met hem heen. Toen de verbijsterde werkman weder eenigszins tot be- zinning kwam, was hij reeds een goed eind ver. Hij deed wanhopige pogingen om het stoompaard tot stilstaan te brengen, maar hij maakte het daardoor niet beter. Want op eeus ging de locomotief in nog veel sneller vaart met hem terug naar Erfurt. Daar slaagde men er in het gevaarte tot staan te brengen, maar niet dan nafiat het vier goederen-wageus ver- brijzeld en een beestenwagen zwaar beschadigd bad. De man was zeer ontdaan, maar ongedeerd. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Een oude jager te Metropolitan (Michigan), genaamd Tom Dudging, werd, terwijl hij van de jacht kwam, door de wolven aangevallen, gedood en verslonden op een afstand van niet meer dan twee mijlen van zijn huis. Toen zijne vrienden den volgenden morgen op reis gingen om hem to zoeken vonden zij zijn geraamte aan de zijde van den weg, met het vleesch or van afgegeten. Dertien doodo wolven lagen rondom hem getroffen door de kogels van zijn geweer, 't welk naast hem lag, met nog een kogel er in. AXIMS. Een goducht gevecht heeft plaats gehad in de stedelijke ge- vangenis van Kholand, in de provincie Ferghana, in Turkestan. Tusschen 24 gevangenen en de militairen, die de gevangenis bewaakten, was het tot kloppen gekomen. De officier der wacht werd gedood en 9 soldaten gewond, terwijl van de gevangenen er 10 doodgeschoten on 11 gewond werden. M'l.wi:. Een Spaansch stoomschip heeft op den weg naar Cuba schipbreuk geleden. Het had 2 '/2 millioen aan goud van den Staat aan boord, dat bij verschillende maatschappijen verze- kerd was. ie isi.iiBt. Een Russisch officier, ontving dezer dagen de mededeeling, dat hij 40,000 roebels in ontvangst kon nemen, hem toege- kend als aaudeel in den buit, bij de aanhouding van een groote partij gesmokkelde koopwaren. Ofschoon bewoerd wordt, dat niemand van blijdschap sterft, deed deze jonge man het wel. Zijne vreugde toch overmeesterde hem zoozeer, dat hij een be- roerte kreeg en daaraan overfeed. Uit Petersburg wordt gemeld dat bij de huiszoeking in do woning van den plotseling overleden student Pereljajew eene geheime drukkerij der nihilisten ontdekt is. Alle kisten en kasten waren opgevuld met revolutionaire geschriften, onder matrassen vond men pas gedrukte exemplaren der Norodjana Wolga, an proclamaties van het Uitvoerend Comitd, waarin diegenon met den dood worden bedreigd die den bekenden nihilist Dejajew verraden. Voorts werd gevonden lettertypen, drukinkt, drukrollen en zijden papier voor het maken van proclamaties. Verscheiden studonten zijn in hechtenis genomen. Te Zurich waren drie vreemdelingen aangekomen, zich uit- gevende voor suikerbakkers. Naar hunne verdere opgaven waren zij uit Egypte gekomen. Het bleek echter spoedig, dat zij uit Bern als anarchisten waren gesignaleerd, ou zij werden dus gevangen genomen. Te oordeclen naar hun tongval, waren het Zuidduitschers. Men vond bij hen eenige revolvers, een notitie- boekje met verdacbte aanteekeningen, en bij een hunner eene lijst van leden eener grocp anarchisten. Onder de 23 anarchisten, die te Bern zijn gevangen genomeft, waren twee Zwitsers. Het plan was, in het zoogenaamde Lo- tharinger kwartier brand te stichten, en alsdan van do eerste oogenblikken van drukto en verwarring gebruik te maken om het bondspaleis in de lucht te doen vliegen. Dit plan is ont dekt tengevolgo der bekentenis van een medeplichtige. Naar aanleiding van zijne woorden heeft de justitio op het post- kantoor te Bern een brief onderschept, die aan een anarchist te Wabern was geadrcsseerd en waarin alle bijzonderheden voor de uitvoering waren omschreven. Een der voornaamste anarchisten in St. Gallon, tot wiens aanhouding bevel was gegeven, is dit in tijds te weten ge komen en heeft zich uit de voeten gemaakt. Nevens den heer Berdez, die in de zaak der anarchisten zal fungeeren als rechter van instructie in FranschZwitserland, is thans de heer Dedual in diezelfdo hoedanigheid voor DuitschZwitserland benoemd; beide benoemingen zijn voor- loopig gedaan voor den tijd van zes maanden. De Bondsregeering heeft alle kantonnale Besturen voorloopig uitgenoodigd, haar in hare maatregelen tegen de anarchisten te steunen. Haar besluit kan echter eerst na een paar dagen openbaar worden gemaakt, omdat bij de uitnoodiging aan de genoemde besturen enkele voorschriften nog niet definitief waren vastgesteld. Van Kingma en Van der Zee. De Amst. ontvangt van de beide Friesche hardrijders uit Christiania het volgende schrijven, van de hand van Kingma, doch door Van der Zee mede onderteekend. Cukistiania, den 26 Febr. 1885. Geachte Heer en! De wedstrijd is afgeloopen en is niet goed voor ous geslaagd, want Van der Zee is door Paulsen goslagen. De eerste reed de baan 4800 meter in 12 minuten 13'/6 seconden, de laatste in elf minuten en 8 seconden. Het ijs was slecht, want het was dooi weer; maar al was het ijs nog zoo goed geweest, Van der Zee zou het hebben verloren, want Paulsen kan het beter uithouden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1