WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. - NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. lijk. KERK ELI JKE BERICHTEX. LANDBOUW. hij zooals het praatje verder wil paard en rijtuig, met het lichaam van C. er in, het water hebben ingereden en daarna naar Halfweg zijn teruggekeerd. Do kasteloines aldaar moet zeer verwonderd zijn geweest, H. terug te zien, en kreeg op haar vraag wat er gebeurd was ten antwoord dat zijn vnend zonder hem was doorgereden. Hij moet toen voor 2.50 een rijtuig hobben gekregen, terwijl hij daarenboven aan den koetsier 1 gafheett vol- gens de geruchten daarna op het Haarlemmerplein een »aapje genomen, is tot laat in den nacht uit geweest, enz. enz.alien geruchten, die, mochten zjj bevestigd worden, wellicht bezwa- rend voor H. zouden kunnen zijn. Zeker is het echter, dat het lijk van C. den volgenden morgen uit do Haarlemmervaart is opgehaald, evensals paard en tilbuiy. De moeder van den ongelukkige, die daar zij nog des nachts van de onverklaarbare verdwijning van haar zoon gehoord had zich per eersten trein naar Halfweg had begeven, om te on- derzoeken waar haar zoon gebleven was, zag van uit den trein het ophalen van het paard en kreeg een flauwte van den schrik. Hot lijk van C. werd ter sehouwing naar de cellulaire ge- vangenis gebracht, en H. is voorloopig in hechtenis genomen. Wat er van de praatjes waar is, valt nog niet met zeker- heid te zeggen. Zooveel is echter zeker, dat de rechter-com- missaris reden schijnt gevonden te hebben om de zaak aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, en men dus binnenkort er meer licht in kan verwachten. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt voorloo pig ter kennis van belanghebbenden, dat in 1885 zullen wor den afgenomen de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen in de maand Augustus de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in de gymnastiek in de maand Juli; de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs in bovengenoemde vakken in de maanden November en December, gelij ktijdig met de overige acte-examens voor dien tak van onderwijs en met de acte- examens voor het lager onderwijs in handtoekenen en land- bouwkunde. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. De Friesche hardrijders zouden te halfelf uit Christiania te Leeuwarden torugkeeren. Te Gasselternijveen, heeft men tegenwoordig een groote drukte on eene buitengewone levendigheid. In de kom van ons dorp komt n.l. een klinkerweg, waarvoor men de aarde- baan thans in gereedheid brengt. Dit gebeurt door do van ouds in Drenthe bekende hand- en spandiensten. Een gedeelte graaft het zand, anderen voeren het per praam naar onze woon- plaats, waar het op den weg wordt geworpenweer anderen laden het hier op wagens en wipkarrende landbouwers bren- gen het ter bestemder plaats, waar eindelijk weer anderen het slechten. Zoo maken vele handen 't werk licht en komen we ongemerkt in het bezit van een beteren weg, dan we tot hier- toe bezaten. De afgeloopen maand leverde te Frederiksoord 67 mili- meter regenwater, dat 22 meer bedraagt dan de gemiddelde regenval van de Februari-maanden, 1873 tot een met 1884. Februari 1873 gaf 24, 1874 13, 1875 27, 1876 66,1877 112, 1878 19, 1879 60 1880 39, 1881 58, 1882 46, 1883 40, en 1884 38 m.m. In een spoorwagen 3e klasse tusschen Utrecht en Arn- hem zat verleden week een rijksveldwachter, geleidende eene vrouw met haar kindje van 1 jaar en haar jongste, 14 dagen oud. Zij had met haar man te Gouda, in een logementje intrek genomen, doch werd den derden dag na hare beval- ling moedwillig door haar echtgenoot verlaten. Nog verre van geheel hersteld, werdt zij als Duitsche en zonder middel van bestaan, over de grenzen gezet en daartoe als eerste sta tion ter verdere uitleiding, aan de Arnhemscbe politie toever- trouwd. Diep medelijden moest men hebben met de uitge- hongerde vrouw, die slechts langzaam zich kon voortbewegen en zelfs het noodige voedsel miste voor haar jonggcborene die door den veldwachter in een korf over de straat moest worden gedragen. Onder de Arnhemsche politie-agenten bleken ecbter mannen met een warm hart te zijn, daar alien zonder onderscheid hun eigen karige beurs openden, om der ongelukkige een goed maal te bezorgeu. Zoo dikwijls wordt over weinig mededoogen van de politie geklaagd, dat wij ver- meenden, ook dit feit wel een te mogen releveeren. (Arnh. Ct Pieter Bruinsma heeft Axel Paulsen tot een wedstrijd op schaatsen uitgedaagd. Door den tuinman Hendrik Glimmerveen in het Zwaans- hals (Geldelooze pad) te Rotterdam, is aan Z. M. den Koning een mandje met de eerste nieuwe postelijn van dit seizoen aangeboden De zaak van de heeran P. zoon, likeurstokers enz. te Wageningen, vervolgd wogeng het niet branden van een lichtje voor of boven den ingang van den winkol is Maandag voor het kantongerecht aldaar behandeld. Het open- baar Ministerie heeft f 1 boete of 1 dag gevangenisstraf ge- gischt; de verdediger verwees naar de vrijspraak in een der- gelijk geval. De kantonrechter zal over acht dagen uitspraak doen. De rechtbank te Maastricht heeft den spoGrwegbeambte door wiens zorgeloosheid een doofstom meisje werd overreden veroordeeld tot 4 maanden celstraf en eene boete van 25. le Sappemeer is het lijk van een oud schipper drij— vende gevonden. Of hier aan een ongeluk gedacht moet worden. is niet bekend. De jeneverflesch dreef naast het Een boer, die zijn varken langs den weg onder 's Heer Arendskerke vervoerde, kreeg 't te kwaad met zijn reisgezel; het dier viel hem nl. op een gegeven oogenblik eensklaps aan, wierp hem een paar maal tegen den grond en takelde hem deerlijk toe. Niet minder dan zeven wondeu bracht het woedende dior hem met de slagtanden in het been toe, zodflat hij zich eindelijk genoodzaakt zag te vluchten. In Zuid-Beveland is dezer dagen een wednwe kinderloos overleden, wier vermogen dat, naar het algemoen zeggen, 7 ton bedraagt aan arme bleed ver wan ten te beurt valt. 0. a zou een behoeftige arbeider te Hoedekenskerke 20 a 30 duizend gulden ontvangen. De jongste aflevering van Eigen Haar J behelst o. a. een portret van mr. J. P. Amersfooidt, met bijschrift van den hoogleeraar A. Huet te Delft. De heer F. W. Van der Putten, directeur der brood en meelfabriek te 's-Hage, is sedert eergisteravond voortvluchtig. De kas der fabriek is in orde bevonden, maar bij het voortgezet onderzoek van commisarissen, zijn heden verscbeideno malver- saties aan het licht gekomen. Welke schade daardoor wordt geleden, is nog niet te bepalen. Twee milicien3 uit dezelfdo gomeente werdon bij een zelfde compagnie te den Haag ingedeeld. Een er van is de steun eener weduwe. Hij werd bij loting aangewezen om 17 maanden onder de wapenen to blijven, terwijl de andere een gelukkiger nummer trok. Geheel gratis stond deze 't is de korporaal de Vries nu zijn nummer, waarvoor soma f 120 en meer wordt betaald, af aan den anderen milicien, opdat deze voor zijne moeder zou kunnen weiken. Op den tweeden Pinksterdag van dit jaar worden weder internationale harddraverijen en wedrennen gehouden te Nijme- gen. Pieter Bruinsma heeft per telegraaf naar Christiania bericht gezonden, dat hij Axel Paulsen uitdaagt tot een wedslrijd om de champion-medaille. Dxvangarbeid! Hoe goed het toezicht op den arbeid der dwangarbeiders te Samarang is, kon men oulangs zien op den Bodjongschen weg. De mandoer van de ploeg, welke daar aan het werk was, lag languit te slapen in het wachthuis op Gedingan met het hoofd buiten het huisje. Een politie- oppasser, die daar passeerde, gaf last den man geheel binnon het wachthuis te brengon opdat hij niet met het hoofd in de zon zou liggen en ging verder zijns vveegs, Dat de gestraften in plaats van te werken zich onledig hielden met rooken, praten en spelen, zal wel geen vermelding behoeven. Dat heet nu dwangarbeid en toezicht. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Amsterdam D. J Karssen te Steenwijkte Wamsveld H. J. James te Ensched6te Hollouw A. P. De Groot te Ophemertte Woudenberg (toez.) G. A. W. De Veer te St. Laurens (cl. Middelburg)te Tienhoven c. a. (cl. Amers- foort) J. C. Koster te Breedevoort; te Nieuw-Lekkerland E. J. Homoet te Putten. Aangenomen: naar Barchem door J. M. Vorstman te Ensched6; naar Waarder c. a. door A. Knoll te ter Aarnaar Westervoort door Wolterink te s-Gravemoer; naar Noordhorn door C. Troste te Saaksum. Bedanktvoor Oude Schans door J. J. Damst<5 te Nieuwe Pekelavoor Veenendaal door P. H. Wiersma te Harme- len voor Barneveld door P. J. W. Klaarhamer te Hilversum voor Serooskerke door C. M. Van der Weijde te Dreischor; voor Erichem door J. W. De Vries to Beusichemvoor St. Anthoniepolder en Bezooijen door den cand. J. W. F. Gobius du vart te Utrecht; voor Schaarshorgen bij Arnhem, door J. C. Koster te Breedevoort; voor Medemblik door W. Haver- kamp te Venhuizenvoor Berg-Ambacht door F. H. Herfkens te Rhenen. Christ. Geref. Kerk. Beroe; ente Heerenveen Hessels te Zwolle. Aangenomen: naar Onstwedder Mussel door den cand. E. Buurma te Spijk. Drietal te Heerenveen Hessels te Zwolle, Van Hoogen te Wildervank en Kaptein te Hijum. Aan de belanghebbenden bij de vervaardiging van, en den handel in natuurboter, is het volgende schrijven verzonden Het is algemeen bekend dat het product, dat reeds eeuwen lang gemaakt wordt van de melk van de runderen, en onder den naam van boter wordt gobruikt, in het laatsto tiental jaren eene mededingster heeft gekregen in do zoogenaamde kunstboter, en dat de groote omvang, die de kunstboterin- dustrie in ons land heeft gekregen, ze maakt tot eene belang rijke concurrente. Hoe onaangenaam die concurrentie ook moge zijn, zoo zal men zich daarbij moeten neerleggen zoolaug ze eerlijk optreedt, en het product onder den waren naam verkoopt. Dat is echter niet het geval, de concurrentie is niet eerlijk. De kunstboter wordt dikwijls verkocht onder den naam van natuurboter of van roomboter. Door anderen wordt ze met natuurboter vermengd, en alsdan nog onder den naam boter aan den man gebracht. De ondergeteekende werdon het orige jaar door het hoofd- bestuur van de Hollandsche Maatschappij v n Landbouw benoemd als commissie om middelen te beramen, ten einde de kuoeie- rijen in den handel tegen te gaan. Zij zijn na een ernstig en onpartijdig onderzoek tot do conclusie gekomen, dat de bo- doelde knoeierij op uitgebreide schaal plaats vindt, en be- langrijk schade doet aan den afzet onzer natuurboter, zoowel in ons eigen laud als in het buitenland. Zij meenen, dat het do dure plicht is van alien, die belang hebben bij de vervaar diging van- en bij den handel in natuurboter, om dat geknoei te helpen bestrijden. De slotsom van het rapport, doorondergeteekenden uitgebracht aan do Hollandsche Maatschappij van Landbouweene conclusie, waarmede de Algemeene Vergadering zich eenstemmig ver- eenigde, is dat het wenschelijk is, ter bestrijding van het kwaad, op te richten eene vereeniging, die onder den naam van Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- handel" de zaak ter hand neemt. De ondergeteekenden wenschen thans eene poging te doen om aan dat denkbeeld uitvoering te geven, en roepen daartoe met alle bescheidenheid uwe medewerking in Zij meenen dat het voorbarig zou zijn reeds thans den werkkring van de bedoelde Vereeniging in bijzonderheden te omschrijven. Zij deelen alleen mede, dat volgens hunne opiniS; de mede werking zeer algemeen moet zijn, en dat de contributie daarom moet worden vastgesteld op 50 centsdat de Vereeniging hare taak zou moeten aanvangen met eene poging om te ver- krijgen betere, en, zoo mogelijk, eenvoudiger middelen om boter te onderzoeken, waartoe zij zouden wenschen, zeer spoedig eene belangrijke prijsvraag uit te schrijven; en dat verder de Ver eeniging haar doel zou moeten trachten te bereiken, door' het publiek in te lichten omtrent de vervaardiging, samenstelling en voedingswaarde van natuurboter, door het opsporen en publiekmaken van opzettelijk bedrog door het steunen van eer- lijke handelaars, door, zoo noodig, te streven naar het ver- krijgen van doelmatige wetten, reglementen enz. enz. De ondergeteekenden verzoeken u dringend, hen bij dat goede doel te steunen. Zij herhalen het, zal het doel bereikt worden, dan moet de deelneming algemeen zijn, dan moeten zich aaneensluiten alle veehouders, die in de boterbereiding in hoofdzaak hun bestaan vinden, en alle eerlijke boterhande- laars, die thans door knoeierij schade lijden. Dan moeten zich daarbij voegen de landeigenaren, die zooveel belang heb ben bij de gezonde ontwikkeling onzer zuivelbereiding, en ook de consumenten die er prijs op stellen, een onvervalscht pro duct tegen de werkolijke waardo te koopen. Zij, die met het bovenstaande sympathisfiren, worden ver- zocht doo middel van naam- of briefkaart aan den laatst on dergeteekende, een blijk van instemming to geven. Is het aantal dier blijken van instemming voldoende, dan zal binnen kort te Amsterdam eene vergadering worden belegd, waar de zaalr besproken en verder alles gedaan kan worden om de Vereeniging te constitueeren. J. Zijp Kz., Abbekerk; B. Wijsman Hz., Amsterdam; J. M. De Kuijser, Delft; P. Buis Jz., Schagen. J. Rinkes Borger, Leiden. Het officieele Landbouwverslag over 1883, ovenals de vorige jaargangen bewerkt door den directeur der rijks-landbouw- school, den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, is thans ver- schenen, ruim twee maanden vroeger dan voor een jaar dat over 1882. I Het boekdeel van 540 bladzijden, dat slechts f 1 kost, geeft weder duidelijke blijken van de nauwgezetheid en ijver, aan de samenstelling besteed. Zoo is thans door nauwkourige ver- gclijking en langdurige briefwisseling bereikt, dat over 17.000 hectaren meer dan over 1882 gegevens zijn verkregen; zijn weder vele bijzonderheden vermeld over de koop- en huurprijzen van landerijon, volgens opgaven van de ontvangers der regis- tratie, een lange lijst vervaardigd van do nadeelen door scha- delijke dieren (o. a. door musschen, konijnen en hazen), plan- tenziekte en hoogwater veroorzaakt. Verder vindt men een belangrijke nieuwe opgaaf, nl. de verhouding in getalsterkte tusschen pachters en eigenaars (over geheel Nederland 398 pachters tegen 602 eigenaars ep elke 100 landgebruikers.) Bij de berekening dor gemiddelde oogstprijzen is, op aanwijzing van prof Beaujon alhier, niet het kalonderjaar, maar het oogst- jaar (September tot September) gevolgd. Van een grooter aantal gewassen worden de gemiddelde maandelijksche prijzen vermeld. Men ziet uit deze aanstipping, hoeveel zorg ook jveder aan dit verslag is besteed, dat een eereplaats inneemt in onze statistische uitgaveu en voor de vele duizendon die bij land bouw en veeteelt belang hebben en er belang in stellen, van groot nut kan zijn. Van wege de afdeeling WassenaarVoorschoten der Nederlandsche Maatschappij van landbouw zal in de tweede helft van Augustus 1885 te Wassenaar een tentoonstelling van pianten, pluim- en hoornvee gehouden worden. Prijzen wor den tot een aanzienlijke bedrag uitgeloofd. Ons wordt medegedeeld dat zich te Heemskerk een nieuwe afdeeling heeft gevormd van de algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Zij is door het hoofdbestuur erketfd' en haar huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Zij bestaat aanvankelijk uit tien leden. Het bestuur is dus samengesteld K. Kuyper Jz., voorzitter; dr. P. T. Saignette, ondtr-voor- H. Duyn, peuningmeester en T. Schipper Dz., secretaris. Als gunstig teeken kan dienen, dat landerjjen der gemeente Zwolle, die voor 6 jaren aan pacht f 985 opbrachten, thans, volgnns de Ziv. Ct. f 1269.50 hebben gegolden. Aan de boeren in het Roonsche eiland, die voornemens zijn bcetwortelen te telen, is namens het Beetwortelsuikerfabrikan- tenbond doen weten dat de prijs der wortelen is vastgesteld op f 8 Per 1000 K.G met f 70 voorschot per HA. Bij gelegeuheid van het 38ste Ned. landhuishoudkundig congres, dat van 9 12 Juni e. k. te Gouda zal worden ge houden, zal eene tentoonstelling plaats hebben betrekking heb- bende op de zuivelbereiding, dus van vee, boter, kaas enz. In de jongste vergadering van de afdeeling Dordrecht en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden gekozen tot leden van het bestuur jhr. Repelaer te Dubbeldam en Bast. Nugteren te Hendrik-Ido-Ainbacht, en herkozen de secretaris mr. H. J. M Tijssens. Besloten werd een keuring van sjeespaarden te houden te Dordrecht, den 5 Juni te 11 uur voormiddags, en als candi date^ gesteld, voor voorzitter der Maatschappij de heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer, voor lid van het hootdbestuur

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3