NIEIJWS- i:.\ ADVERTENTIEBLAD. VAN A A N I.ANDHOU W, CJEMEENTE- K\ I'OLDKR-BELAXtiKN (i KWI.I1). Jaareang. No. II. Zaterdaa 14 Maart 1885. A bonne me n tsprijs «•- Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Prijs der Advertentlen P L A A TS EIIJ K E B K1 IC H T E N BU IT EN LAN I). BTNN EN LAND HAARLEMMERMEER per jiinr Enkf.i.k Nommeus 13 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, RED ACTUS EN DlTGAVK BETREFFENDE te adressi ei-en aan den Uitgever J. II. ite ROKIN 60, te AMSTERDAM. van I 6 regels 75 Cent, elkeu regel ineer Jgi/i Cent Grooto ],etters liner plnntsruimte. Abonnementen en adcertenlieu warden aangenomen doal' alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. Naar men verueemt, is Jan Geelvoet, te Haarlemmerineer wel bekend, sedert enkele dageu weder op vrije voeten. Vele kippen zijn in den rouw. In de laatste dageu zijn nabij Hulfweg verschillende dief- stallen van kippen gepleegd. Uitslag der door bet Gemeente bestuur van Haarlemmermeer op 10 dezer gehoudeu aanbesteding van: a. Onderhond van dorpswegen. J. Roodzand te Haarlemmerineer f 345. W. De Boo id. b Replanting van dorpswegen. P. Buis Gzn. te Aalsmeer K. J. Baarse id. Gegund aan de laagste inschrijvers. 421. 148. 135. Zondag jl. redeu te Hoofddorp 3 personen In een tilbury van de herberg van S. Eene voorafgegane waarschuwing om voorzichtig te zijn baatte niet. Het paard werd op de zweep onthaald, en toen zij de hoek der markt willen omgaau, kwam de tilbury met zulk een geweld tegen een boom dat alles onderste boven keerde, Een en ander was stuk. Do personen zijn er vrij goed afgekomeu. Mlsschien was 't. wel een sterke toer van een der passagiers O. die zoo men zegt Goocbelaar is, en die den vorigen avond van zijne kunsten blijken beeft gegeven. BURGERLIJKE STAND van 4 tot 10 Maart 1885. ONDERTROUWD,1. C. Boer en A. W. Verwoert. GEBOREN Cornelia, dochter van P. Barterse en L. Imanse; Nelis, zoou van E. Van der Pol en P. De Groot; Hendrik, zoou vau P. Van der Sar en M. VellekoopCornelia Clasiua, doehter van J. Ran en G. Wiering; Antje Margje, dochter van A. Louw en C. Siebcling; Cornelia Johanna, dochter vau L. Roubos on A. VerkuijlVVillem, zoou van G. Van Heus on E. Kooi. OVERLEDEN: Geertje Boer, oud 45 jaar, geh. met W KraaijJohanna, oud 11 maanden, dochter van J. Kortekaas en T. Van DiemenMarinns Koppenaal, oud GO jaar geh. met N. Struik; Cornells Louwen, oud 54 jaar geh. met J. M. Vau Rossum; Machiel Van Andel, oud 72 jaar, geh. met P. Van Wijk: Hendrikus. oud 4 jaar, zoon van D.°Bakker en M. Planken. De Daily A ews, welke doorgaat voor het Regeeriugsorgaan bevestigt, dat de Britsche Regeering te Petersburg haar ver- langen heeft te kennen gegeveu, dat de Russische troopen naar de audeie zijde van de grenzen van Afghanistan worden teruggetrokken. Daardoor verlangt het Britsche Kabinet vau Rnsland slechts de uitvoering van zijn meermalen tegenover Engeland plechtig afgelegde belofte. De gedachtenwisseling lusschen de twee Kabinetteu wordt voortgezet. Ofschoon eene vreedzame oplossing niet buitengesloteu is, is toch de toestand hoogst critiek. De limes zegt: Engeland's buitenlandsche betrekkingen zijn in de laatste paar dagen aanmerkelijk verbeterd, Herbert Bismarck heeft Londen verlaten met het bewustzijn, dat bij in staat geweest is, tot de herstelling der goede verstaud- houding tusschen de Engelsche en Duitsche Regeering,m inder- daad te hebbeu bijgedragen. OOSTJBNMljrfi. Een Uroevig ongeluk wordt uit Karwin, in Moraviil, bericht. In eon steenkolenmijn aldaar heeft, op een diepte van 160 meter, een hevigo ontploffing plaats gehad, en de manneu die er aan het vverk waren volgens een bericht 146 volcrens een ander 123 zijn bijna alien om het leven gekomen Met het opsporen van de dooden zullen wel 14 daeen heengaan. 6 De ontploffing moet aan onvoorzichtigheid te wijten zijn. Ml TS Mi ft I J l.X M». Eefe vropw in het Zwitsersch kanton Lucern is tot 3 jaar tuchthnisstraf veroordeeld wegens struikrooverij. Zij had een 7d-jangen man op de openbare straat geplunderd. Wel een zeldzaam geval. m.iXHMJn.. Dezer dagen reed te Parijs een wiukelbediende, Sarret ge- naamd, alleen in een tiainwagen, met een geldtaschje bij zich dat 12,800 francs bevatte. Oader weg stapten twee manneu in, die, kort nadat zij plaats genomen hadden twist kregen over een flesckje rozen- olie, dat de een voor 10 fr. gokocht had en welks echtheid de ander betwistte. Sarret weld als scheidsrechter ingeroepen, bij moest aan het fleschje ruiken, en toen hij dat zonder erg deed, werd hij onmiddelijk bewusteloos. De dieven namen hem nu spoedig zijn tasch af en stapten uit den wagen. Maar de een, die het gestoleue droeg, stapte mis; de tasch viel op den grond en hot, geld rolde er uit. De conducteur treeg toen achterdooht. Hij greep don dief bij den kraag en stelde hem in handen der politie. De modeplichtige maakte zich uit de voeten. Hij is nog niet gevonden. In het winter-circuste Parijs werd dezer dagen weder een dierentemmer, Williams genaamd, door een leeuwin aange- vallen. Na een hevige worsteliug met het woedende dier ge- lukte het hem uit het hok te komenmaar hij was ernstig gewond en viol in zvvijm door het bloedverlies. De onsteltenis van het publiek bij dit al te spaunende tooneel was groot. Het bericht, dat de Frauschc journalist Olivier Pain eerste Minister en legeraanvoerder van den Mahdi zon zijn, blijkt ook al te behooren tot de menigte van onwarc vertelsels be- tretteude den valsche proleet«. Het wordt nu door de Pransche bladen slellig tegengesproken. Pain heeft niets to maken met de krijgsverrichtingen van den Mahdi, Hij giug naar Soudan, om te trachten, den Europeescben gevangeneu van den Mahdi een betcre bebandeling te bezorgen, een doel, dat bij nog maar gedeeltelijk bereikte. Houderd-vijt-en-twintig Pransche industrieelen, meerendeels uit de noordelijke departementen, hobben zich naar het Vaticaan begeven, ten einde den Hoiligen Vader te verzoeken, hun eenige bemoediging te willen schenken bij bun streven om den aibeid met het kapitaal te verzoenen«. Leo XIII heeft deze heeren met groote plechtigheid ontvangen, namelijk in de zaal van het Consistorie, in tegenwoordigheid van zijn ge- heele hof en verscheidene kardinalen Er werden bij die receptie twee redevoeringen geboudeneene door den aartsbisschop van Reims, eene tweede door den eigenaar eener ijzergieterij, den beer AndrA at door den laatstgenoemde werd aange- voerd, liet zich samen vatten in de volgende stelling»denijver- heid heett zich in deze eeuw verheven tot eene groote maeht, doch tevens is zij oorzaak geworden van zedolijk verval in do maatschappij. De Paus heeft hieiop vrij breedvoerig geant- woord. Als bet beste middel ter bcst.rijding vau het ook door hem betreurde »zedelijk verval", beval hij eone echt godsdienstige opvoeding aan van het opkomende geslacht; t ej" w ij I bij verder zijnen bijval schonk aan het streven van den beer Albert de Mun, om zooveel mogelijk weder het gilden- stelsel der middeleenweu te doeu herleven. Hi:Ml!Mi. 1. In Amerika moet bet hoogst gevaarlijk zijn meisjes uit het watei te halen. zooals blijkt uit een brief dien zekere heer Bottlebnry te Camden aan den New-York Weekly schrijft. Dit epistel nemen wij om der curiositeitswil'e over, 't Luidt: Mijuheer de Redacteur Donderdag jl. zag ik een jong meisje van twintig jaar met blauwe oogen en rood haar, eer ieelijk dan mooi en Hairiet Sparks geheoten, in 't water vallen. Niet anders raudplegende dan mijn moed, sprong ik haar onmiddelijk na, vatte haar bij de kleeren en was zoo gelukkig haar op't droge te brengen Zoodra we aan land waren, gaf miss Sparks een gil, sloeg hare armen om mijn hals en viel in onmacht. Op betzelfde oogenblik kwam de vader aauloopen, deze sloeg een blik op zijn dochter en op mij nam vervolgens mijn hand en zeide: »Ziedaar mijn jongen, neem haar. Het is wel haul voor een vader zijn oogappel te irioeten missen, doch wat de hemel tot elkander bindt, mag de rnensch niet scheiden zij dus uwe vrouw, wees gezegend, mijne kinderen. Nu kwam ook Harriet weer bij, legde haar hoofd op mijn schouder on fiuisterde»Geef mij een zoen, liefste." Verbaasd en verontwaardigd tevens, dat ik in een valstrik was geloopen, rukte ik mij uit die omhelzingen van miss 8parks los en zette het op een loopen. Wie beschrijft echter mijn onsteltenis, toen ik twee dagen later een dagvaarding ontving, om voor den rechter te ver- scbijnen, ten einde mij te hooron veroordeelen, wegens ver- breking eener trouwbelofte, tot de betaling eeuer schadever- goeding van 200 dollars aan tie ongelukkigo Harriet Sparks, wier hart ik, naar 't heette, een doodelijke wond heb toege- bracht. Ik hob de 200 dollars betaald, want met rechters valt niet te gekscheren. Dit zweer ik evenwel plechtig, dat, al ver- drinken voortaan alle meisjes ter wereld voor mijn oogen, ik nooit weer 6en op 't droge zal brengen, want bet korat mij goedkooper uit als ik ze laat verdrinken. Uw dienaar, Botti.ebikv, van Camden. De Hooge Raad verwlerp deze week het beroep vau J. Adair en J. Lyons (diefstal in de Associatie-cassa te Am sterdam). Adv.-gen. mr. Gregory concludeerde daarna tot verwijziug van de zaak van den bloemdiefstal (Hof te Lteuwarden) naar een ander Hof. In den vroegen morgen van Zaterdag j.l. is de boerderij van J. Vos, te Callantsoog, afgebrand. Een paard, eene koe en twee kalveren kwamen in de vlamtnen omzes koeieu werden gered. De bewoners wisten zich nog in tijds te bergen. Door verscheidene laudbouwers te Uitwijk, zijn met de direeiie van de suikerfabriek te Geertruidenberg overeenkom- sten aangegaan tot het verbouwen van beetworteleu. Werd het vorige jaar 10 per 5( 0 KG. uitbetaald, thaus ,s de prijs gedaald tot 7.50. Het voorsehot zal 70 per H A. bedragen. De lastigo bepaling van geene levering van suikeipeenen, die het gewicht van 1,5 KG. te bovengaau, welke bij sommige fabrieken bestaat, wordt daaf niet in toe- passing gebracht. In de Midd. Crt. wordt gewag gemaakt van het gerucht, dat het voornemen bestaat om eene Katholieke Hoogescbool in het Sticht te vestigen. Zij vraagt of daarmede de aauval van den hter Schaepman op de Rijks Hoogeschool in verband staat? Wij zouden er nog eene viaag aan kunnen toevoegen, zegt de Arab. Crt.nu de Amsterdamsche Universiteit het recht van promotie heeft, zon dat op den dnur aan deze Stichtsche I'niversiteit kunnen geweigerd worden? Blijkeus de verschenen lOe aflevering van het register vau bet Friesck Rundvee-Stamboek, zijn sedert de oprichting in de stamboeken dor Vereeniging opgenomen 668 stieren en 3513 koeien, waarvan 300 stieren en 1156 koeieu in het afgeloopen jaar. Hij elk der ingeschreven runderen zijn in de Nederland- sche, Iransche, Engelsche en Duitsche falen vermeld de uaam, de uaam van vader en moeder, de gebooiteplaats, leeftijd, grondsoort waarop getokt, afmetingen, haarkleur, merkbare teekenen enz. In het verslag worden vermeld de op de Intern. Landbouw- tentoonstelling aan het Stamboekvee ten deel gevalleu bekro- ningen, terwijl mede daarin zijn opgenomen de photographlilii van den met den len prijs bekroondon tweejarigen stier Cesar (stamb. no. 252), en de zesjarige melkkoe Sybrandij (Stamb. no. 1457). Te Enkhnizen is een poging tot manslag gepleegd. Een schippei, met, zijn vaartuig in de haven liggende, kwam Woeusdagavoud dronken aan boord, nam een revolver, zeg- gende tot zijne vrouw dat bij haar wilde doodschieten en loste een schot, dat gelukkig miste, maar waarvan de kogel door het beschot drong. Door de te hulp geroepen politie werd de man gevangeu genomen. De vrouw verklaarde 18 jaar getrouwd te zijn geweest en er zich niet op te kunnen beioemen bij haar man een best leven te hebben gehad. Het ziet er in het noorderkwartier van Noord-Holland met den boerenstand niet rooskleurig uit. Eene algemeene malaise heerscht er ten gevolge der lage kaaspnjzen vooral de 2e en 3e soort kaas wordt weinig gevraagd. Terwijl men voorheen p. m. J 30 per 50 kilo kon bedingen, is men nu reeds niet ongelukkig wanneer men 20 kan bekomen. Er zijn er, die met f 12 tevreden moeten zijn. Als men daarbij in aan- merkiug neomt, dat de kaaspakhuizen vol zijn, en vele boeren hun kaas op de zolders geborgen hebben, omdat zij tot dien lageu prijs niet willen verkoopen, is 't gomakkelijk te voor- zien, dat <r in den eersten tijd van hoogere prijzen geeu sprake zal zijn.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1