NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN 26e Jaargang. No. 12. Zaterdag 21 Maart 1885. AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnetnentsprijs f 6.- Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Prijs der Advertentien PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITEN LAND. HAARLEMMERMEEIt Enkele Nommeus 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. H. de Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vf Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aanpenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. De opbrengst van de op 10, 12 en 13 Maart 1885 door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder ge- houden verpachting van het grasgewas over 1885 van de Ringdijken, Bermen en Polderkaden, ter gezamenlijke, opper- vlakte van 219,96,30 Hectaren is geweest Ringdijken10060 Polderkaden1602 Te zamen 11662 Het aantal lotelingen, lichting 1885, dat zal worden ingelijfd nit deze gemeente bedraagt 43. Vermoedelijk zal 90 het hoogste nommer zijn dat zal worden opgeroepen. Tot het doen van noodige herstellingen aan de brag bij de Liede, over de lingvaart dezer gemeente op Vrijdag, Saterdag en Zondag 27, 28 en 29 Maart e.k. zal door rij- en voer- tnigen en voetgangers gedurende die dagen geen gebruik van de brng kunnen worden gemaakt. In den geregelden over- gang voor voetgangers zal worden voorzien door middel van eene pont. Op den kruisweg te Hoofddorp kreeg j.l. Donderdag een man de geeuwhonger. Na het gebruik van een tarwebrood kon hij zijn weg weder vervolgen. Vrijdagmiddag kwam de 20 jarige dochter van P. E. te Hoofddorp, te dicht achter een paard, ten gevolge waarvan het paard met zijn hoef tegen naar hoofd sloeg. Heelkundige hulp werd dadelijk in geroepen. Van de 2278 kinderen in deze gemeente die de scholen zonden kunnen bezoeken wordt daarvan door 1777 gebruik gemaakt. Naar men verneomt heeft D. v. d. Bos knecht van T. Kooij, aan den Aalsmeerderweg alhier, bekend de 1500 van zijn patroon te hobben ontvreemd en in een flesch in 't land te hebben verborgen. Uitslag der op 19 Maart te Hoofddorp gehouden Verkoo- ping van boerderijen van wijlen den Heer C. Edel, ten over- staan van de Notarissen v. d. Moer en Ledeboer. 1. Een boerenplaatsgroot 23,22.00 H. gelegen C C Kavel 6, hoogste bieder C Edel voor f 19.500 in afslag gemijnd door Arie Knibbe op f 550 daarboven (gegund.) 2 Een boerenplaats, groot 19,77.60 H. gelegen Sectie J J kavel 24, hoogste bieder M. Verbeek voor 17000. in afslag gemijnd door Bl. v. d. Heuvel op f 1 daarboven, (niet gegnnd) 3. 10,01.70 H. bouwland, gelegen Sectie J J. kavel 22, hoogste bieder C. Edel voor f 4800, in afslag gemijnd door M. Verbeek op 400 daarboven. (niet gegund) 4. Een boerenp'aats, groot 10,01.00 H. gelegen H H kavel 12, hoogste bieder A. C. Edel voor J 7600, in afslag gemijnd door C. Edel, op f 100 daarboven. (gegund.) 5. 9,98.00 H. bouwland, gelegen Sectie G G kavel 24, hoogste bieder A. C. Edel voor 7800, in afslag gemijnd door M. Verbeek op 100 daarboven. (niet gegund) 6. Een boerenplaats, groot 8,75.50 H. gelegen Sectie H H kavel 11, hoogste bieder C. Edel voor 6700, in afslag ge mijnd door A. C. Edel op 500 daarboven. (niet gegund) 7. o,21.00 A. Bouw- en Wetland, gelegen Sectie G G kavel 30, hoogste bieder C. E. Edel voor 3500, in afslag gemijnd door B. Verhulp op f 11 daarboven. (niet gegnnd) Van verhuizing binnen do gemeente Haarlemmermeer moet volgens art. 91 der algemeene Politie-verordening, binnen veertien dagen ter Secretarie (niet bij den Veldwachter) worden kennis gegeven. Overtreding word gestraft met eene boete van 3. Donderdag geraakte het paard voor een driewielde kar be- spannen waarop eene egge lag, behoorende aan ,T. v. d. Marel, Sectie L kavel 20, op den weg op hoihet zoontjo van v. d. M. 16 jaren oud, die het paard en de kar bestuurde, heeft, zoo men zegt, zijn been op twee plaatsen gebroken. BURGERLIJKE STAND van 11—17 Maart 1885. ONDERTROUWD: P. Eveleens en M. Spaargaren; W. Kemp en H. Hagendijk; J. B. Wijnstok en M. C. Lantzen- dorffer. GEBORENJan, zoon van C. Vink en G. BakkerPietor, zoon van J. De Smit en T. LeendertseChristina, dochter van H. Verzijde en S. KamladeLouisa, dochter van H Duijm en M. KapteinJenneke, dochter van O. Van Dalen en T. T. Van Den HeuvelMargaretha Cornelia Hendrika, dochter van P. Zeestraten en G. Van KempenMaartje, dochter van L. Troost en M. Heuvel. OVERLEDENGeertruida, oud 2 jaren, dochter van D. Snijder en G. VarkevisserRijna, oud 8 maanden, dochter van J. Korsman en T. Levering; Franciscus, oud 2 '/2 jaar, zoon van L. Elst en E. L. A. Becker; Gerard De Ridder, oud 65 jaar, geh. met J. Kastelein; Johannes Gedaan, oud 61 jaar, geh. met S. Van Overmeer. In eSno vergadering van de Commissie tot oprichting van een nationaal gedenkteeken voor Gordon werd besloten dit gedenkteeken den vorin te doen E.annemen van een hospitaal te Port-Said, eene inrichting, aan welke groote beboefte bestaat. De Prins van Wales, de Hertog van Edinburgh, de Hertog van Cambridge, Lord Granville en Kardinaal Manning voerden in deze vergadering het woord. De bedoelde inrichting zal den naam dragen van Gordon Memorial Hospitals, en eene der zalen zal, naar Gordon's dapperen helper, de Stewart- zaal genoemd worden. Zal het hospitaal allereerst dienst be- wijzen met het oog op den oorlog in Soedan, van duurzame internationale waarde zal het later kunnen blijken voor zeelieden en soldaten van alle natiGn. Tot het fonds is alreeds 72000 bijeengebracht. Een telegram uit London meldt, dat de overeenkomst aan- gaande de Egyptische financiiin nog niet geteekend is. Men verzekert, dat wel de Fransche, Duitsche en Turksche gezanten en Blum-pacha zich naar het Foreign office hebben begeven ten einde hunne handteekening te plaatsen, maar dat de Rus- sische en Italiaansche gezanten niet verschenen waren. De toebereidselen om eventueel, zoodra een oorlog met Rus- land uitbreekt, gereed te zijn, duren voort in de Departe- tementen van Oorlog en van Marine. Er zijn orders gezonden aan de arsenalen der provincies Bombay en Bengalen, om munitie van alle soorten gereed te maken. Tot in bijzonder- heden wordt de mobilisatie voorbereid van twee legerkorpsen, elk van 28000 man infanterie, 8000 man cavalerie en 90 kanonnen. De Admiralitoit houdt de vloot gereed voor het transport. IliKH.VJJ. In den stedelijken Raad te Dublin heeft eene heftige dis- cussie plaats gehad over het aanstaande bezoek van den Prins van Wales. Met eene groote meerderheid van stemmen werd besloten, den Prins niet te verwelkomen, terwijl de Raad zich vereenigde met eene motie van Sullivan, inhoudende de ver- klaring dat het bezoek ongewenscht is, zoolang Ierland door Engeland wordt onderdrukt, en dat het teveus eene misleiding is omtrent de verhouding tusschen Engeland en Ierland. Onder luide toejuichingen van de nationalisten, verklaarde Sullivan, dat de Piins van Wales eerst dan in Ierland welkom zou zijn, wanneer hij er kwam om het Iersche pailement te openen. Hot schijnt zeker dat het voorstel betrekkelijk de stoom- vaartlijn op Oost-Azig door den Rijksdag zal worden aange- nomen, daar Bismarck verklaard heeft dat de Regeering voor- loopig ook tevreden zou zijn met eene enkele lijn, opdat met de zaak in elk geval een aanvang gemaakt kunne worden. Bismarck deelde tevcns, onder bijvalsbetuigingen van de ge- heele vergadering, mede dat de onderhandelingen van Duitsch- land met Engeland over de koloniale polotiek nu in vriend- schappelijken geest gevoerd worden. Van dc koloniale politiek en het voorstel omtrent de stoom- vaartlijnen geheel afdwalend, gaf Bismarck ten slotte eene schets van den inwendigen politieken toestand van Duitsch- land in het algemeen. Hij klaagde te midden eener doodsche stilte in de geheele zaal met eene steeds toenemende levendigheid over de partij- zucht onder de Duitschers. Hij herinnerde aan de jaren van 1866 tot kort na 1870. De destijds bestaande eensgezindheid der geheele natie is Duitschlande volkslente« geweest waarvan hij in eene vorige rede had hesproken, en niet de tegenwoor- dige koloniale politiek, zooals zijne tegenstanders spottend had- den beweerd. Thans zijn nog alleen de Duitsche Regeeringen aaneengesloten, terwijl in den Rijksdag, dien hij zich als een steun voor de eenheid had voorgesteld, de partijgeest meer en meer voortwoekert Den partijgeest klaagt hij aan voor God en voor de geschiedenis indien het Duitsche Rijk ooit weder ineenvallen mocht! Bij die wool den brak er in den Rijksdag een storm ran manifestation uit. De linkerzijde deed een hevig gesis hooren. Bij de rechterzijde en de nationaal-liberalen werd onder luide bravo's en laugdurige toejuiching in de handen geklapt. Het centrum bleef grootendeels stil. Van de dichtbezette publieke tribune weergalmde onder handgeklap het bravo Ten slotte werd het gesis door de toejuichingen overstemd. Eerst nadat die agitatie eenige minuten had geduurd, kon de voorzitter weder aan het woord komen en de bedreiging doen hooren, dat hij bij verdere teekenen van goed of af keuring de tribune zou doen ontruimen. Veel opzien heeft Prins Bismarck in het debat teweegge- bracht door zijne verklaring, dat het hem toescheen alsof er in Engeland's bereidwilligheid tot tegemoetkoming jegens Duitschland weder eone vertraging was gekomen. Zijn verwijt, dat de schuld van Engeland's houding lag in de oppo3itie van Windthorst en Rich ter, waardoor het Britsche Kabinet op scheuring bij de Duitsche Natie hoopte, werdt slechts be- schouwd als een parlementaire knnstgreep om openbaarheid te kunnen geven aan het politieke feit zelf. In zijn vertoog heeft hij zich overigens in een hoogst gereserveerden trant over Granville's en Gladstone's verklaringen van vriendschap uitgelaten. Telkenmale, wanneer hij daarop nederkwam, heeft hij slechts hunne betuigingen vermeld, zonder van zijn kant eenige betuiging van dien aard te doen hooren. Uit Berlijn wordt gemeld ten opzichte van het conflict tusschen Engeland en Rusland, dat men aldaar geheel gerust gesteld is, zoodat de Rnssische fondsen steeds rijzen. Volgens het Montagsblatt zal graaf Herbert Von Bismarck binnenkort tot ondersecretaris van buitenlandsche zaken worden benoemd ter vervanging van den geheimraad Busch. ytMfix MtANISTABl. De laatste berichten omtrent de verhouding tusschen Rusland en Engeland wijzen op vrede, althans op wapenstilstand. De Russische Rijkskanselier en de Engelsche premier zijn over- eengekomen, dat men wederzijds met voortrukken zal wachten, tot de grenscommissie uitgemaakt zal hebben, wat wel de Afghaausche grenslijn is. Omtrent die gronslijn laten intus- schen verschillende autoriteiten hunne stem hooren. De Russische diplomaat Paul Lessar, die thans te Louden is, heeft een Engelschen reporter te kennen gegeven, dat de »onafhankelijke Turkomanen tot Rusland's kring van handeling behoorenc, en dat de grenslijn ten zuiden van Zulfikar, dus op zeer korten afstand van Herat, en ten zuiden van Pendj- deh moet loopen. Dat Rusland troepen »in het betwiste gebied zond«, was omdat het den bestaanden toestand wilde behouden, en de Afghanen bezig waren, dit te schenden door Pendj-deh te bezetten. Thans echter scheen alles op den weg van eene schikking, en de heer Lessar voorzag geen conflict, nu beide landen, Rusland en Engeland, aan de voor- posten bevel hadden gegeven, niet verder voort te rukken. Indifin er een conflict moest komen, zou het zeker van den kant der Afhanen zijn, die minder goed gedisciplineerd zijn dan de Russische troepen. c Volgens een telegram, te Parijs ontvangen, zou ook de Czaar zeer vredelievende woorden geuit hebben: »Ik kan niet begrijpen, hoe iemand mij de bedoeling zou kunnen toeschrijven om oorlog te verklaren; geen overwinning toch kan opwegcn tegen de offers, die zij vereischen zou. De toekomst bewaart zeker voor Rusland eene grootsche bestemming, maar deze zal bereikt worden door de onweerstaanbare kracht der be- schaving, niet door geweldc. (1/fAf. Een Engelsche mailboot is door een Fransch oorlogsschip in de Chineesche wateren aangehouden en doorzocht. Er schijnt geen oorlogscontrabande te zijn gevonden. In het Engelsche Lagerhuis werd door lord Fitzmaurice omtrent deze stoomboot, de »Glenroyc medegedeeld, dat de Fransche Regeering haar had vrijgelaten, maar eene partij lood behouden had. De Fransche Regeering had geen kennis

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1