K E RK ELIJ K E BERICHTEN. LANDBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Dr. A. Kuyper van Amsterdam zal Nederland vertegenwoor- digen op het 4e internationale congres der anti-vaecinatenrs, dat 23 Juli a. s. en volgende dagen zal gehouden worden op het raadhuis te Charleroi. Te Wageningen is in zijne woning vermoord gevonden eene man die algemeen bekend stond als kluizenaar of heremiet, alhoewel hij zijn beroep als klompenmaker geregeld uitoefende en eenigen naam had wegens zijn gemakkelijk bruikbaar schoei- selfabrikaat. De man was niet ruim bemiddeld, doch ver- diende genoeg en was zeer zuinig. Meer en meer rijst het vermoeden, dat de ongelukkige ver moord werd, door iemand die ingeslopen is. Ziju hoofd is deer- lijk verbrijzeld door een slag met een stomp hout of met eene bijl. De handen waren aan de voeten met een dik touw ge- bonden, doch dat was eenigzins losgewoeld. Mogelijk dat de dader geen moord heeft bedoeld, doch enkel diefstal en dat de verslagene bi) zijne wel te begrijpen pogingen om zich te bevrijden eenigszins los kwam en toen de booswicht den steeds zoo eenzaam geleefd hebbenden man den genadeslag heeft toegebracht. Tijdens de afzonding van dit bericht was de nit Arnhem ontboden justitie nog aan het onderzoek ter plaatse werk- zaam. Door den kerkeraad te Heeg, gemeente Wijmbritseradcel, is aan den gemeenteraad verzocht zich tot de Regeering te wenden, met verzoek het Rijkstelefoonkantoor des Zondags te sluiten. Met slechts 66ne stem tegen is besloten daaraan ge- volg te geven. Men deelt aan het Dbl. v. Z. H. mede, dat een notaris te Schiedam, verdacht van ernstige onregelmatigheden in zijn ambtelijk beheer, deswege zich voor de jnstitie, die het onder zoek van de zaak reeds moet hebben aangevangen, zal hebben te verantwoorden. Woensdag 8 April a. s. zal onder nadeie goedkeuring van den Minister van Oorlog, door de plaatselijke of garnizoens- commandanten te Amersfoordt, Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, 's Gravenhage, Haarlem, 's Her- togenbosch, Leiden, Utrecht, Roermond, Venlo tn Zntfen worden aanbesteed de levering van turfstrooisel, noodig voor de paarden der troepen die van 1 Mei tot 31 October 1885 in gemelde plaatsen aanwczig zullen zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing in de bureelen van genoemde commandanten. (St. Ct.) Hit Rijperkerk wordt gemeld: Aan de bekende hardrijders- familie van den Berg alhier viel in de vorige week eene aan- gename verrassing ten deel. De directie der Groninger ijs- club vereerde haar een viertal fraaie schilderijen, stadsgezich- ten van Groningen voorstellende, benevens eene photographie met afbeeldingen van do bestuursleden der club. De directie wenschte door de aanbieding van dit geschenk een blijk te geven van de sympathie, die Groningens ingezetenen steeds voor de familie van den Berg hebben gekoesterd. Onder hartelijke dankbetuigingen werd het vereerende, geschenk aan- genomen, met de verzekering tevens, dat de sympathie weder- keerig was. De gastvrijheid, het guile onthaal en de vriend- schap, haar ten alien tijde in Groningen bewezen, stelde de familie op hoogen prijs. Een weiland ter grootte van 180 vierk. roeden, nabij Kra- lingen gelegen, bracht in veiling 13,850 op, zijude /7694 per bunder. De Koning en de Koningin ontvingen woensdag namiddag te 1 uur Prins Albert van Saksen Altenburg, die aan H.H. M.M. werd voorgesteld. De Prins werd bij de ontvangst ten Hove vergezeld van zijne verloofde en don erfgroothertog van Oldenburg. 1 er viering van het verlovingsfeest van Prinses Hendrik met den hertog van Saksen Altenburg had ten Hove oen groot gala-diner plaats, waaraan 44 personen deelnamen. Behalve de Vorstelijke verloofden, nam ook de Groothertog van Oldenburg aan het diner deel. Do vorstelijke personen, de chefs of tijdelijke hoofden der buitenlandsche zendingen aan ons Hof en de verdere genoo- digden verschenen in den zwarten rok, maar versierd mot de grootkruisen van een Nederlandsche orde, aan tafel. H. K. H. Prinses Hendrik droeg een licht satijn kleed. De maaltijd, te 6 uren aangevangen, was omstreeks half acht uren geSindigd. Gedurende het diner voerde de Kon. Mil. Kapel, onder lei- ding van den Heer Vollmar, muziek uit. Het schijnt, dat omtrent het huwelijk nog niets bepaald is. Alles wacht of de pogingen van den Prins van Saksen-Alten burg, om weder in Duitschen dienst te treden, zullen slagen. Knjgt de Prins eon commando, dan blijft de Prinses na haar huwelijk te Berlijn wonen; in het tegenovergestelde geval zal net jonge paar zich te Miinchen vestigen. Het tijdstip van het huwelijk hangt dus af van de beslissing te Berlijn. In elk geval schijnt het zeker, dat de Prinses binnen kort Den Haag voor goed zal gaan verlaten. Volgens de Middelb. Ct., wordt in de voorstellen tot Grond- we swijz^iug art. 194 betreffende het onderwijs onveranderd Donderdag heeft de Haagsche rechtbank uitspraak gedaanin de zaak van den jongen Graaf van Limburg Stirum en hem veroordeeld tot 15 dagen celstraf en 50 boete. Deze ver- oordeeling - waarbij de beklaagde wordt vrijgesproken van het toebrengen van vuistslagen is gegrond op het feit van gepleegde moedwillige verwonding op den persoon van d' 1 ™ot aanneming van verzachtende omstanaigheden, gelegen in beleedigende aitikelen tegen den vader van den beklaagde in het blad Argus. ?e vermoedelijke moordenaar van B. Jansen te Wageningen is te Aalten, op de Pruisische grenzen gevat. Het is iemand, reed3 een moord op zijn geweten heeft. Op 16-jario-en leeftijd heeft hij eene vrouw vermoord on daarvoor 6 jaren ge- vangenisstraf ondergaan. Eerst onlangs was die straf afge- loopen. Zijn naam is Beuning of Breuning. Hij moet Zondag- avoud met de tram te Wageningen zijn aangekomen en Maandagmorgen met de tram te ruim half negen van Bennekom weder vertrokken zijn. Zijn signalement stemt overeen met de aanwijzingen omtrent een persoon, die Maandagmorgen bij het huis van den vermoorde is gezien. Ook moet tusschen Wolfhezen en Oosterbeek denzelfden dag des voormiddags een zelfde persoon uit het bosch zijn gekomen, die met de tram naar Arnhem is vertrokkon. Het lijk van den verslagene is voorloopig begraven. De onderzoekingstocht, welke de politie naar Venendaal heeft gedaan, heeft tot niets geleid. De aldaar aangeduide persoon had niets bijzonders gedaan en is vrij goed bekend. Men schrijft uit SteenwijkerwoldDezer dagen vervoeg- de zich bij een logementhonder alhier een onbekend persoon, gekleed in een versleten jas en dito broek, loopende op zwarte klompen, waarvan de stukken door blikjes bij elkander ge houden werden, voorgevende te zijn brigadier majoor en aldus gekleed om een gepleegden diefstal op te sporen. Na nog al vrij groote verteringen te hebben gemaakt, maakte hij van de lichtgeloovigheid van den logementhouder gebruik, door hem te zeggen, dat het rijk zijne gemaakte verteringen wel zoude goedmaken, waarvoor hij dan ook een bonnetje afgaf, waarop echter niet anders leesbaar was dan den naam des logementhouders, die hij bovenaan geplaatst had. Vervolgens verwijderde hij zich in de lichting van Steenwijk. Onder de gemeente Winterswijk is een landbouwer, die een koe medicijnen wilde ingevon, zoodanig door het dier gestoo- ten en getrapt dat do man, vreeselijk verminkt werd en er vrees bestaat voor zijn leven. Naar aan de Standaard van drie kanten tegelijk gemeld wordt, zou men in tamelijk uitgebreiden kring te 's Graven hage, onder en buiten hare geestverwanten het oog reeds op den gewezen afgevaardigde uit Arnhem, A. baron Schim- melpenninck van der Ove, gericht hebben. Het komt dat blad voor, dat zulk een keuze, vond ze al gemeen ingang, uit overtuiging en met warmte door de haren kan worden gesteund. Gisteren herdacht Jacob Hobein den dag, waarop hij voor vier en vijftig jaren, tijdens den Belgischen opstand, moedig s lands vlag redde nit de handen der muiters, waarvoor hem bij s Konings besluit de Militaire Willemsorde werd toe- gekend. De heldhaftigo man, thans gepensionneerd, hoofd-onderofficier der marine, tevens Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, is nog frisch en gezond en woont te Vlissingen. Het zal zijn oud zeemanshart zeker genoegen doen, dat hem vanwege de onder-offieiers vereeniging der zeemacht ,,Van bpeijk waarvan hij eerelid is, een telegram van gelukwen- sching werd toegezonden. Door eenige suikerfabrikanten wordt in den omtrek van Zevenbergen reeds 10 per 1000 K. G. betaald voor de beet- wortelen benoodigd voor de aanstaande suikercampagne. Binnen enkele dagen is de prijs van 9 op 10 gekomen. Die voor- schotten worden dadelijk verstrekt. De bejaarde ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Ameisfooit, de Heer Jhr. E. van Holthe, is in zijne woning ernstig mishandeld door eene als dame gekleede vrouw, zekere G. D., huishoudster, woonachtig te Amsterdam, die hem grove scheldwoorden toevoegde en hem daarbij met hare vuisten op hoofd en borst sloeg. Zij verweet hem namelijk, dat hij oor- zaak geweest was, dat de inboedel harer moeder wegens nog schuldige personeele belasting was verkocht, enz. De echtgenoot van den heer V. H. kwam ljlings toesnellen om hulp to bieden, doch kon niet beletten, dat de bezoekster als eene furie door het salon liep en eenige kostbare vazen van het schoorsteenmantel sleurde en aan stukken wierp. De politie heeft van het gebeurde kennis genomen. Op de spoor weglijn nabij het station Avenhorn is het lijk van een onbekend man gevonden, die vermoedelijk door een der avond- treinen is overreden. Het lijk is naar het station Kwadijk vervoerd. Te Groningen^ heeft zekere R. P., thuis behoorende te Balk (Friesl.). zich in handen van de politie gesteld. Hij is een ontslagen O. I. militair en heeft reeds 3 jaren hechtenis onder gaan wegens ongehoorzaamheid in den dienst. In den laatsten tijd heeft hij in de Noordelijke ProvinciSn rondgeloopen en steeds het medelijden van de boeren opgewekt, totdat hij zich - zelf vrijwillig in arrest gaf, met de mededeeling, dat hij uit eene herberg te Akkrum een horloge had gestolen en te Leeuw- arden verkocht. Deze inlichtingen bleken bij onderzoek waar- heid te zijn. Zijn wensch, om in de eel geplaatst te mogen worden, is vervuld. In de stroopapierfabriek te Sappemeer, heeft een jongeling het ongeluk gehad met zijne kleeren tusschen een dor kam- raderen te komen. Hij werd medegesleurd, terwijl zijn rech- terarm werd afgosneden. Na voorloopige heelkundige hulp is hij naar Groningen vervoerd. De kanonnier, die den 18en Pebruari een burger te Roer mond ernstig aan het hoofd verwondde, is door den Krijgs- raad te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot drie maanden celstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Erichem C. A. L. van Troostenburg de Bruijn, em. prod.^ uit Inditite Haringcarspel en Dirkshorn (toez.) I. C. Benit te Oudorp; te Wolsum en Westhem R. Jaarsma te Balkte Valkenburg W. van Roggen te Hardinxveldte Moerdijk L. Kan de Beer te Heicop; te Zegveld W. Ringnalda Loon op Zand; te Zandeweer H. Leemhuis te Kolham; te Wetsinge-Sauwerd J. Teves te Suameer; te Oosterwijk A. Buijsing Damstd te Tricht; te Stad aan 't Haringvliet, Ph. Peter te Ginneken, bij Breda; to Zundert W. van der Beke Callenfels, cand.; te Oudewater M. H. Bolkestein: te Hierdon. Aangenomennaar Warnsveld door H. J. James te Enschedd; naar Noordgouwe A. Wunder, te Schellinkhout. Bedanktvoor Tienhoven door P. C. Koster te Breedevoort voor Engelbert en Eenum door den cand. W. J. Scherphuis te Appingedam voor Garnwerd en Oostum door Engelberts te IJzendoorn; voor Serooskerke C. M. van der Weyde Cz. te Dreischor; voor Ursem W. Oudegeest, te Vlijmen; voor Helvoirt C. M. J. Wanrooy, te Nieuwland voor Ureterp door den cand. W. J. Scherphuis; voor Nieuw-Beerta door H. J. Eisveld de Witt te Oldehovevoor Kethel c. a. door J. W. H. Kalkman te Maassluis. Iwaalftal te Winschoten: A. Adema, te Norg; A. L. van Hoorn, te DockumP. H. Roessingh, te EmmenH. Th. du Saar, te Noordwolde; dr. Ant. Boon, to Oude-Pekela; dr. H. A. van der Meulen, te Veendam; W. Okken, te Termunten en Borgsweer; A. Wijn, te Oldeholtwolde c. a.dr. J. C. Pool, to BerkhoutG. Borgesius Sikkema, te WinsumW. van Dam, te GrootebroekA. F. Eilerts de Haan, te Eext. I waalftal te Deventer: D. Beeckman te Breda; G. Aalberste Veen- dam; P. J. Rogaar te MidwoldeG. W. Heesen te Winterswijk; H. Jansonius te Terwolde; P. Moll te DoetichemH. J. Dinge- mans te IrsumA. W. L. Plaeleu te Wijhe; dr. J. vnn Loenen te Hardegarijp; E. A. Remy te HengeloC. A. Klinkenberg te GoorM. Hoog te Voorschoten. liental te ijnaldum (alphab)de Grient Dreux te Hoog- woudDijksterhuis te Huinsc. a., Koch te MarssumKor- vezee te Schermerhornvan der Leij te SchepenzeelNicolai te HogebeintumOfferhaus te SchalsumWilod Verspille te LornjumWijn te Oldeholtwoldevan der Zwaag te Twijzel I oezegging van beroep aan de Grient Dreux te Hoogwoud. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: voor Bedegraven door A. van der Sluijs te Franeker. I weetal te Dordrecht: Gezelle Meerburg te Baarn en van der Linden te 's-Bosch. V rijdag 20 Maart is te Haarlem de derde groote vijfjaar- lijksche tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen enz. geopend. Door deze tentoonstelling wordt mede herdacht het vijf en twintig jarig bestaan der Algemeene Ver eeniging voor bloembollen-cultuur, door welke de tentoonstel ling wordt gehouden. De inzendingen zijn in vollen gang en overtreffen in uitgebreidheid en schoonheid die van alle vroegere hier gehouden tentoonstollingen. Het nieuwe gebouw der Societeit ereeniging" wordt geheel door de tentoonstelling ingenomen, zoowel de groote muziekzaal als de bovenzalen en verdere bijbehoorende lokalen. De inzendingen van Hyacinthen zijn zoo talrijk dat men nimmer van deze bloemen op eenige tentoonstelling der wereld grooter, prachtiger en veelzijdiger verzameling zal hebben bij- eengezien. Ook van Pulpen zijn buitengewoon veel ingezon- den. an Narcisson zal men zoowel de hier meer algemeen bekende Trosnarcissen vinden als de thans in Engeland zoo zeei gezochte andere soorten van dit geslacht kunnen leeren kennon. Van Amaryllis zullen de bekende te Haarlem tohuis behoorende prachtverzamelingen niet ontbreken. Zoomede zullen de talrijke verschillende bol- knol- en plantgewassen, waarmede zich de Haarlemsche bloemenhandel bezighoudt, in gioote veischeidenheid op de tentoonstelling gevonden worden. De beoordeeling dezer inzendingen heeft plaats gehad op Don derdag 19 Maart, en Vrijdag morgen zijn de bouquetten en bloemarrangementen ingezonden en onmiddelijk daarna door eene afzonderlijke Commissie beoordeeld. Het eigenaardige dezer inzendingen is dat alle bloemen daarbij gebezigd afkomstig moeten zijn van bol- en knolge wassen. De tentoonstelling blijft geopend tot 24 Maart. Zij zal een bezoek overwaardig zijn en men verzuime dit vooral niet ouidat dergelijke tentoonstelling, wanneer die moeht worden herhaald, niet voor over vijf jaren zal plaats hebben. Men zal nimmer beter gelegenheid hebben den zoo bijzondere nati- onaleu tak van dm Nederlandschen tuinbouw de Haarlemsche bloembollenteelt, in al ziju omvang te leeren kennen en waar- deeren dan op deze tentoonstelling. Door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Land- b°uw is aan de leden voorgesteld te besluiten, omde4jaren, de eerste in 1887, te Leenwarden eene algemeene tentoonstel ling van lunderen te houden, en tot het houden van keuringen van hengsten en merriiin aldaar, in de jaren 1885, 1886 en 1887 voorts om voor die gelegenheden jaarlijks eene som van 2500 voor prijzen en premign beschikbaar to stellen, mits door de 1 rovinciale Staten jaarlijks f 2000 wordt toegezegd. (Amst.) olgens het Kopenhaagsche Dagblad, heeft in eene onlangs te Odense gehouden openbare voordracht, de groothandelaar Romler, van Newcastle, in den breede uitgeweid over de be- driegerijen der Hollanders in den boterhandel. Met name be- schuldigde hij eene kunstboterfabriek te 's-Hertogenbosch. Aller- lei vaatjes, ook van Deensche firma's, liet deze fabriek zeide sprekor nauwkeurig nabootsen, om die dan, met kunst- boter gevuld en van valsche merken voorzien, naar de En- gelsche markt te zenden. Lene dergelijke beschuldiging maakt wederlegging of strenge maatregelen noodzakelijk. Het rietsnijden in Friesland en Groningen is afgeloopen en over het geheel goedgeslaagd. De aftrek wordt echter jaarlijks minder, waardoor dan ook de prijzen laag zijn, gemiddeld/ 3 a/3.75 per vim. Gewoonlijk wordt het riet gemiddeld tegor f 100 a f 120 per hectare op stam verkocht. Dezer dagen zijn aan 's Rijkslandbouwschool te Wageningen urie karbouwen ten geschenke gegeven. Naar men ons nader bencht, zijn zij een geschenk van het bestuur van het Genoot-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3