WEEKBLAD "VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en AD YERTENTIEBLAD KERKELI.TKE BERICHT EN. HANDELSBER1CHTEN. LANDBOUW. GEMENGDE BERICHTEN. nemen. Er zullen dan dagelijks acht treinen meer loopen dan op het oogenblik, dus in het geheel 18 treinen, hetgeen voor het publiek, dat bij schoon voorjaarsweder reeds vroeg naar buiten wenscht te gaan, zeer geriefelijk is. Te Breukeleu doet zich het eigenaardige feit voor van eene botsing tusschen Burgemeester en Wethouders naar aanleidiug van een paardenspeJ? Eerstgenoemde gaf aan den Heer Pinder vergunning om met zijn paardenspel voorstellingeo te geveu, doch de anderen verzetten zich daartegen Daargelaten de vraag of de Bnrgemeester zich op dat terrain aan verzet van Wethouders behoeft te storen, is het een feit dat er nog geen voorstelling gegeven is, hoezeer de bevolking er naar moge verla'ngen. De 25-jarige feestviering van een onderwijzer te Barsinger- horn eindigde op droevige wijze voor zes personen, die des nachts te vier uren met een wagen onderste boven in de diepe vaart geraakten, doordien het paard schrikte, toen in eene waning aan den weg het licht werd uitgeblazen. Allen werden met groote moeite gered. Enkelen waren vnj ernstig gewond en een der vrouwen had haar gouden kap er bij verloren. Dezer dagen is onder Wijhe het huis van E. van Haerst totaal afgebrand. De geheele inboedel is nagenoeg vernield, terwijl twee kalveren in de vlammen zijn omgekomen. Alles was verzekerd. Het Vad. verneemt dat de kolonel, chef van den gene ralen staf in Ned.-Indie, A. Haga, belast is met het civiel en militair gezag ter Westknst van Borneo, en maakt, daaruit de gevolgtrekking dat de resident Kater van zijn betrekking is ontheven. In een vergadering die door vele hoofden van groote on- dernemingen werd bijgewoond, is besloten tot het oprichten eener Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver- keer te Amsterdam. Naar aanleiding van het bericht omtrent het gebeurde ten hnize van jhr. van Holthe, te Amersfoort, heeft Mej. G. D., daarbij genoemd, geprotesteerd tegen de juistheid er van. Terwijl de berichtgever echter zijn bericht blijft handhaven, luidt hare lezing dat niet zij den Heer v. H. geslagen heeft maar omgekeerd de Heer v. H., om zekere reden op haar ver- tooind, tegen haar den stok opgeheven en daarmede toevallig eene vaas verbrijzeld heeft. Wijlen de heer Mr. J. P. Amersfoordt, te Haarlemmermeer heeft zijne bibliotheek, benevens eene verzameling mineralen, vermaakt aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen. Uit West-Graftdijk schrijft men ons, dat, tengevolge van den ongemeen lagen prijs der kaas, sommige boeren minder kaas maken dan vroeger en dientengevolge de melk met 1 cent per liter in prijs verlaagd hebben. In de vorige week is door middel van inklimming en braak uit een gesloten linnenkast op eene bovenachterkamer in het koffiehuis van R. Bloem, aan hut Kennemerplein te Haarlem, ongeveer 100 aan bankpapier en geld ontvreemd. De inbreker is Zaterdag daaraanvolgende door de politie te Amsterdam aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Hij heet Cornelis Huijsmans is 27 jaren oud en timmermans- knecht van beroep. Te Haarlem is een oud-strijder van 1830 overleden, namelijk de Heer N. Bekkers, versierd met het metalen kruis. Hij bereikte den leeftijd van 74 jaren. De nieuwe muntbiljetten zullen f 50 en f 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Zij zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den randKoningrijk der Neder- landen in de hoeken staat 't bedrag gedrukt. Aan de lin- kerzijde is het bceld van de Ned. maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prijkt een keurig borstbeeld des Konings, ter grootte van onze postzegels. De watermerken zullen in de witte hoeken binnen den gedrnkten rand duidelijk zichtbaar worden aangebracht en bestaan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wijze uitgevoerd, door den hoogleoraar in «de graveerkunst aan 's Rijks Academie van beeldende kunsten, prof. Stang. Yolgens de Tijd zal een Nederlandsch oorlogschip ten spoe- digste naar Columbia vertrekken, wijl de opstand aldaar een dreigend aanzien verkrijgt. De haven van Carthagena is ge- blokkeerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Leerbroek J. Bolkestein te Gerkeskloosterte Hoevelaken C. P. N. Pikaar te Overschiete Dedemsvaart W. v. d. Bijtel te Pernis; te Medemblik A. W. v. Kluyve, te Noord-Zijpete Barneveld C. P. N. Pikaar, te Overschie; te Buurse (gem. Haaksbergen) dr. H. Thoden van Velzen, te Los- ser; te Bergambacht P. S. Bartstra, te Wassenaarte Stellen- dam W. Ringnalda, te Loon op Zand; te Harderwijk P. H. Wiersma, te Harmelen; te Nieuwpoort (toez.) M. H. Bolke stein, te Hierdente 's-Gravenhage, (vac. Hoevers) dr. H. J. T. Jonker, te Rotterdam. Bedanktvoor Diemen en Oude en Nieuwe Wetering M. H. Bolkestein, te Hierden; voor Hendrik-Ido-Ambacht J. C. Sikkel, te Biezelinge; voor Bommel P. Elieiinga te Babilo- nignbroek. Aangenomennaar Amsterdam D. J. Karssen, te Steenwijk. Waalsche Gemeenten. Bij de verkiezing van leden van het kiescollegie te Amster dam, zijn de door de vrijzinnige kiesvereeniging Christianisme et liberie aanbevolen candidaten met groote meerderheid geko- zen. Had de behoudende partij in deze gomeente zich de beide jaren onthouden van deelneming aan de stemming, ditmaal trad zij in het strijdperk. Ten minste eenige leden der gemeente bevalen met warmte eenige orthodoxe candidaten aan. Van de 233 wettig uitgebrachte stemmen vereenigden d#zen echter gemiddeld slechts 47 op zich. Op de liberale candidaten wer den gemiddeld 168 stemmen uitgebracht. R. Kat/i. Kerk. Door wijlen den Heer de Gier, pastoor te Moerdijk, is o. a. een legaat groot 12000, vermaakt aan het Kerkbestuur te Zevenbergsche Hoek. ASSE1V 25 Maart. Rogge, 18 mud, van f 6,00 tot f 0.00 Boekweit, 00 mud, van f 0.00 tot f 0.00. Aardappelen, 185 mud, van fl.00 tot fl.25. Boter, 90 kilo, van f 0.85 tot f 0.90 het kilo. Eieren, 260 stuks, van f 0.575 tot f 0.60 de 20 stuks. Stroo, aanvoer 2000 kilo, f9.00 tot f9.25 SXEEK, 24 Maart. Boter, aanvoer 979 1/4 en 55 1/8 vaten. Prijs per 1/4 vat. f50,00, f51,00, f49,00, f45,00, f47,00. Botervereeniging. f 00,00, f 00,00, f 00,00, f 00,00, f 00,00, f 00,00. N. Nagelkaas, f 00 00, f 00,00. Kanterkaas, f 00,00, f 00,00. Aanvoer 000 kg. AMSTERDAM, 24 Maart. Aardappelen. Friesche Jammen fl.40 a 1.60. dito Engelsche fl.00 a f 1.20, Zeeuwsche Spui- sche Jammen fl.30 a f2.30, dito Blauwe f2.20 a f 2.30, dito Flakk. f 1.10 4 f 1.50, dito Pooters f 0.80 a f 0.90, Champignons f 0.00 a f 0.00, Groningers f 0.00 a0.00, Pruis. Hamburgers f3.40 a f 0.00, Geld. Fleur fO.OO a f0.00, dito Blauwe f 1,90 it f2.10, Thomassen f 0.00 a f 0.00, buitenland- sche nieuwe 10 cts. per kg. Met genoegen vernemen wij, dat de Maatschappij voor Bloembollencultuur te Vogelenzang," bij Haarlem, voor haar bollen-inzending op de internationale tentoonstelling te New- Orleans alle eerste prijzen heeft behaald, o. a. de gouden medaille voor de beste generale collectie van minstens 10,000 vierk. Eng. voeten oppervlakte, een zilveren voor dito van 2000 vierk. voeten, een zilveren voor hyacinten en tulpen en prijzen in geld voor Crocus, Narcissen, Anemonen en Ra- nonkels. De totale oppervlakte der diverse bedden bedraagt circa 15,000 vierk. voeten, naar men zegt, de grootste inzending ooit door dene firma op dit gebied gemaakt. Wij wonschen de ondernemende Maatschappij geluk met het schitterende succes, waardoor de Nederlandsche naam zoo waardiglijk wordt opgehouden. Jammer dat de inzending van de firma E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, schoon op veel kleiner schaal, zoolang in het douanenkantoor te New-Orleans werd opgehouden, dat van planting der bollen geen sprake meer kon zijn. Naar aanleiding van het in >Sempervirens" opgenomen ver- slag eener voordracht, gehouden voor de leden der Tuinbouw- vereeniging »Beemster en Omstreken", door den heer P. van Santen, leeraar aan de Tuinbouwschool Amsterdam", te Wa- tergraafsmeer, over het niet snoeien van vruchtboomen, sprak de heer Jac. P. R. Galesloot boomkwoeker te Amsterdam, den wensch uit, dit punt nader te behandelen, daar die theorie met zijn ondervinding geheel in tegenspraak was. Nadat de heer P. van Santen, hierbij tegenwoordig, zijn verwondering over het onverwachte van dezen aanval betuigd had, die daarenboven het gevolg was van een beknopt verslag en niet van het aanhooren der voordracht zelf, noodigde de voorzitter, Dr. G. F. Westerman, beide heeren uit de zaak in een daarvoor opzettelijk belegde samenkomst in het breede te bespreken. Het onderwerp verdiende dit ten voile. Besloten werd daarvoor den 26sten dezer aan te wijzen. Het valt niet te betwijfelen of een strijd over dit gewichtige leerstuk, door twee deskundigen, zal velen genoopt hebben die vergadering bij te wonen. In het afgeloopen jaar werd in verschillende streken van ons land onberekenbare schade aangebracht door de veldmuis Allerlei pogingen werden aangewend, o. a. het boren van gaten ter wijdte van 1 dM. en ter diepte van J/a M., die om de 2 of 3 dagen moesten worden vernieuwd, doch de resultaten waren gering. Op de proefvelden van de Rijkslandbouwschool worden thans ook pogingen aangewend tot verdelging der veld- muizen waarbij men partij trekt van dezindelijkheid der muis. Men steekt namelijk strootjes, die van te voren bestreken zijn met eeno pap van stijfsel, vermengd met eene oplossing van phos phorus, in de loopgangen dezer schadelijke diertjes. Ze eten niet aan die strootjes, maar als ze er langs loopen, wordt de huid bezoedeld door de vergiftigde stijfsel. Ze likken zich weder schoon, want de muis is zeer zindelijk, on krijgen alzoo het vergif binnen, dat voor hen den dood ten gevolge heeft. Eene proef met het breken van haver heeft aangetoond dat paarden van gebroken haver drie pond minder daags noodig hebben dan van ongebrokene. Zelfs hielden de paarden zich bij den zwaarsten arbeid beter dan vroeger en ook de koliek- aanvallen, die dikwijls voorkomen, zijn in de vier jaren, die de proef met 45 paarden duurde, slechts bij 2 paarden voor- gekomen, schoon de haver soms nog voor i/4 met gerst ge- mengd was. Vooral voor oude paarden, die niet goed meer kauwen, is gebroken haver uitstekend; ze bekomen gemakke- lijker het in koren aanwezige voedsel. Men verhaalt het volgende: Voor korte dagen kwam een beerenleider bij een landbouwer in een zeker dorpje in Fries- land logies vragen voor zich en zijn bruintje. Dit werd bereid- willig toegestaan. Den meester werd het hooi in de schuur als legerstede aangewezen, terwijl de beer in het lietshhs, bij- schuur, behoorlijk vastgemaakt, opgesloten werd. Dienzelfden dag had de boer een kalf geslacht, dat in het lietshfis hing, om den volgenden dag afgehouwen te worden. Des nachts werd de beerenleider wakker door de vreemde geluiden, die de beer maakte. Hij wekte den landbouwer, om met hem de oorzaak van deze onrust te onderzoeken. In het lietshfts ge- komen, zagen zij, dat de beer een man teeder omhelsde. De muilband belette hem, dien persoon vurig te kussen. 't Bleek, dat deze zich, door het wegnemen van pannen, toegang tot het lietshbs verschafte, in de meening zich een lekker hapje kalfsvleesch te kunnen toegigenen. Hij geraakte, hoogstwaar- schijnlijk door het beerenvleesch te prikkelen, daar hij op den beer terecht kwam, deerlijk in de klem. Zijne verlossing uit de pooten van den beer zal hem zeker in de armen der justitie voeren. De italiaansche hardlooper Bargossi had aangenomen, in 24 uren van Rouaan naar Parijs (een afstand van 20 uren hemelsbreedte) te loopen, en de paard-mensch l'homme- cheval, zooals men hem noemt heeft die taak glansrijk vol- bracht. Hij kwam nog 45 minuten voor den bepaalden tijd te Parijs aan. Dat hoenders plotseling blind worden, ziet men dikwijls ge- beuren. Zij worden dan doorgaans geslacht. Maar men heeft, volgens een Duitsch blad, een middel gevonden om die blind- heid te genezen. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de blind geworden kip een gezwollen en ontstoken kam en een blaar op den tong had. Die blaar werd doorgepriktmen stak de kip een stukje boter in den snavel en sloot haar alleen op in een rustig hok. Later gaf men haar graankorrels. Na verloop van vijf dagen begon de kip weder te zien en nog drie dagen later was zij weder gezond als te voren. Onder de werkstakende arbeiders in de kolenmijn van Hene- gouwen blijft de toestand ongeveer dezelfde. Een driehonderd- tal arbeiders op verschillende plaatsen hebben echter den arbeid hervat. Ernstige ongeregeldheden, waarvoor men vreesde, had- den niet plaats. De socialisten van Gent zonden den werkstakers een welkom geschenk, nl. 10,000 brooden en een hoeveelheid aardappelen. Er woedde gisteren een hevige brand in de gebouwen van een mijn onder Hornu, en groote schade werd daardoor aan- gericht. Die brand is echter vermoedelijk niet aan boos opzet van de werkstakers toe te schrijven. Een jonkman te Hagen (Westfalen) is het slachtoffer gewor den van een onberaden grap. Hij ontving den dag na de trekking van de »Ulmer Dombouwloterjj" een brief, waarin de leverancier van zijn lot hem berichtte, dat op zijn nummer een prijs van 10,000 Mark gevallen was. Bij nader onder zoek bleek die mededeeling echter onwaar en de handteekening van den brief valsch te zijn, en de arme jongen werd, door den plotselingen overgang van zijn uitbundige blijdschap tot de bitterste teleurstelling, krankzinnig. Hij moest naar een gesticht gebracht worden, en voorloopig is er nog geen kans op zijn herstel. Een andere grap met ernstige gevolgen werd te Altenbochum uitgevoerd. Daar ging eon praatje, dat het op een boerderij, de Peterhof, spookte en onlangs werden per advertentie in een der dagbladen (linke mannen" gevraagd, »die bereid waren spoken te verdrijven". Een twintigtal personen schreven op die aanvrage, en zij werden in een bepaalden nacht op den Peterhof bescheiden. Dien nacht was daar een troep van honderd menschen de bestelde mannen en hunne helpers verzameld. Zij drongen het huis binnen, om de spoken te zoeken. De ver- schrikte bewoners geraakten handgemeen met de indringers, die zich door niets lieten verdrijven; het huis werd metstee- nen gebombardeerd, en eerst na twee uren trok de bende af. In het gevecht werden twee maDnen ernstig gewond. De spokenbevechters zullen zich alien wegens hun nachtelijken aanval voor het gerecht moeten verantwoorden. Do noodlottige advertentie werd voor de grap geplaatst door een jong werktuigkundige, die thans in grooten angst verkeert en veel spijt heeft van zijne aardigheid. Onder de voorwerpen welke onlangs aan Clara Schumann te Frankfort/M. ontstolen werden, zijn een aantal handschriften en andere relieken van wijlen haren echtgenoot, den beroem- den toondichter. De dieven hebben niet veel daaraan, temeer daar zij, uit vrees voor ontdekking, een en ander niet van de hand zullen doen. Een oude dame te Dresden, die onlangs overleden is, heeft in haar testament aan de postboden, die gewoonlijk te haren huize brieven of pakketten bestelden, ieder een som van 100 Mark vermaakt. Zij werden, ter voorkoming van vergissingen, met naam en toenaam genoemd. Bij een hunner kwam het erfenisje bijster goed te pas, want op den dag dat hij het geld ont ving, schonk zijn vrouw hem bij zijue vijf kinderen nog een tweeling. Een reusachtige oude eik staat in het park te Buderose, bij Guben, in Niederlausitz. Die boom is niet zoozeer buiten- gewoon hoog, maar ongemeen dik. Zijn geheele hoogte is 15 meter en die van den eigenlijken stam slechts 2.37 m. De omvang van den stam is dicht bij den grond 7.60 m., in het midden 6.32 m. en bij de takken weder 7,47 m. en op do dikste plaats is hij 2.41 in middellijn. De stam van den Konigseiche, bij Spandau, is 2.50 m. in middellijn, maar die boom is dood en de eik te Buderose draagt alle jaren een frisschen vollen bladertooi. Die beide boomen worden echter ver overtroffen door don eik op het slagveld aan de Katzbach, welke stam 10 meter in omtrek is. Te Bazel is bjj de bevoegde macht een wetsontwerp inge- diend, dat deukelijk zal aangenomen worden, om begrafenissen op Staatskosten te doen plaats hebben. De Staat levert dan, zonder er iets voor in rekening te brengen, het graf (ingeval verbranding gewenscht wordt de noodige brandstotfen), do kist het lijkkleed, den lijkwagen, de urnen en het noodige per sonnel.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3