si KERKELIJKE BERICHTEN. LANDBOUW. In een Nijverheids-vergadering te Beerta werd een voorstel om aan het Hoofdbestuur een subsidie te verleenen ten be- hoeve van 't oprichten van een proefstation te Groningen ad 25 cent per lid, voor 5 jaar, aangenomen met 40 tegen 16 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. (loot kz wa so z5 De Deli-maatschappij keert, over 1884 een dividend uit van f 777 per aandeel van 1000. Naar het Hbld. verneemt heeft de Stoomvaartmaatschappij ,/Nederland" in 1884 geen verlies geleden. Het saldc.van de winst vergunt geene uitdeeling, doch er is bijna 4UU,UUU op de bezittingen afgeschreven, en het assurantie reservelonds blijft staan op 750,000. In het Amsterdamsche entrepotdok zijn de pakhuizen Assen en Almelo voor een groot deel ingestort. De beide panden zijn als het ware naar elkander toege- zaktdoorzetting der binnenmuren schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn. Met ineer andere pakhuizen behooren Almelo en Assen tot een groep panden die reeds lang bestonden, nlvorens aan de oprichting van het entrepdtdok werd gedacht. Wellicht zijn zij een paar eeuwen oud. Op het oogenblik van het onheil bevonden zich eenige personen, in dienst, van de heeren Koopmans en Brainier, op den ondersten zolder van Almelo; een onheilspellend ge- kraak deed hen verschrikken en juist intijds de vlucht nemen, want weinige oogenblikken later had de instorting plaats, die wolken stofs omhoog deed stijgen. Aan het pand Brussel, dat naast Almelo staat, is aan de achterzijde niet bijzonders waar te nemen; daarentegen ver- toont Amers/'oort dat naast Assert ligt, hier en daar beden- kelijke scheuren, zoodat het volstrekt niet onmogelijk schijnt dat de opruiming der mine zeer groote moeielijkheden en be- zwaren met zich brengt. De beide ingestorte panden bestonden ieder uit een on- derstuk en vijf zolders, zij waren geheel met koopinansgoe deren gevuld en de schade zal hoogst aanzienlijk zijn. De heer J. C. van de Poll, haven- en dokmeester te Am sterdam, ontving van de keizerin van Oostenrijk, bij haar vertrek van hier, met een zeer vereerend schrijven, een prach- tige met brillanten omzette speld voorzien van H.M. mono gram en keizerlijke kroon. Ned. Eerv. Kerk. Beroepen: te Haaksbergen H. Thoden van Velzen te Losser; te Zwartsluis C. Hattink te Nieuw-Vennepte Geldermalsen P. Elieringa te Babilonienbroekte Kootwijk decand. Hout- zagers; te Ernst op de Veluwe W. A. Kuijpers te Ammerstol te Westerwijtwerd H. J. Jansonius te Ter Wolde; de Eind hoven J. D. Tilanus te Oosterhout; te Oostzaan M. van Cleeff te Meerkerk; te Harderwijk P. H. Wiersma te Har- melen; te Weerselo P. Sinnighe Damstd te Wierdente Domburg (toez.) W. Pijzel te den Ham; te Hoog-Blokland W. Ringnalda Gz., te Loon op Zand; te Westbroek c. a. II. van den Brink te Rousseladere in Belgie; te Wijckel, prov. Eriesland E. Eisma te Bennekom, prov. Gelderland te Schellinkhout (toez.) L. W. de Orient Dreux te Hoog- woud; te Ter Aar J. Teves te Suameer; te Jaarsveld J. Bolkestein te Gerkeskloosterte Schore en Vlake (Zeeland) K. Straatsma te Biervliet. Den heer J. J. L. ten Kate wacht eerlang een tweetal feestdagen. Op den 13den April zal het 25 jaar geleden zijn, dat hij de evangeliebediening bij de Ned. Herv gemeente te Amsterdam aanvaardde, en den 4den Mei 40 jaren dat hij als predikant in zijne eerste gemeente, die van Marken bevestigd werd. Bedankt: voor Augustinusga door K. Havinga te Daarle; voor Oudewater door M. H. Bolkestein te Hierden; voor Zuid-Scharswoude door A. M. Venker te Brouwershaven voor Gameren door W. Ringnalda Gz. te Loon op Zand; voor Dirks- horn en Haringkarspel door J. C. Benit te Oudorp, bij Alkmaar. Aangenomennaar Werkendam en de Werken door J. J. van Noort te Eemnes-Binnennaar Borger door Eilerts de Haan te Eext; naar Drogeham door den cand. W. J. Scherp- huis te Appingedam. Met 23 tegen 21 stemmen is tot lid van het kiescollege te Borger benoemd H. Huiting te Bronneger, in herstemming met J. Smeenge te Ees. Christ. Geref. Ker/c. Beroepente Emlenkamp (voor de 2de maal) P. Biester- veld te Sexbierum. Israelietische Kerk Benoemdtot godsdienstonderwijzer en voorzanger te Har- denberg de heer S. J. Rozenbach te Maassluis. Aan het Programma voor de een-en-dertigste AlgemeeneTen- toonstelling van Vee, Voortbrengselen van en Werktuigen voor den Landbouw, welke de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voornemens is te houden te Purmerend, op Woens- dag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag 16, 17, 18, 19 en 20 September 1885, is het volgende ontleend Art. 1. De tentoonstelling heeft plaats in de tenten der Maatschappij te Purmerend. Van voortbrengselen en werktuigen van Woensdag 16 tot en met Zondag 20 September 1885. Van paarden, rundvee, schapen en varkens Vrijdag 18 September. Van het bekroond rnndvee en van het pluimvee Zaterdae 19 September. 8 De boter en kaas zal in een gesloten tent worden ten- toongesteld. Art. 2. De tentoonstelling wordt geopend op Woensdag en Zondag des middags ten 12 ure, de overige dagen des voormiddags ten 10 ure. De leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben op vertoon van hun persoonlijk bewijs, voor zich en eene vrouw den vrijen toegang. Leden van erkende Zuster-Maatschappijen en Vereenigingen die in andere provincien van het Rijk zijn gevestigd, hebben op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap persooidijk vrijen toegang tot de tentoonstelling. Art. 3. Ieder inzender wordt verzocht daarvan voor 27 Augustus 1885 opgave te doen aan den Secretaris der afdee- liug, waartoe hij behoort, of in wiens afdeeling hij woon- achtig is, met overlegging der lijsten van inzending, die bij de Secretarissen del afdeelingen, alsmede bij den Secretaris der Maatschappij, op vrachtvrije aanvraag verkrijgbaar zijn, met bijvoeging van de volgende inleggelden, als: voor ieder paard of veulenf 1. iederen stier1. ieder nommer ander rundvee op de lijst 0.50 ieder nommer wolvee of varkens op de lijst 0.25 Deze inleggelden blijven onder bewaring bij hh. Secreta rissen der afdeelingen, en worden, nadat de paarden en het vee ter tentoonstelling zijn aangevoerd, aan de inzenders teruggegeven. De lijsten van inzending moeten door de secretarissen der afdeelingen voor den 29 Augustus 1885 worden gezonden aan den Secretaris der Maatschappij. De inzenders van werktuigen moeten hunne opgaven van inzending rechtstreeks zenden aan den Secretaris der Maat schappij te Loosduinen uiterlijk den lOn Augustus 1885. Voorwerpen of vee, waarvan de opgaven later dan 29 Augustus of niet naar behooren gedaan zijn, worden niet op den catalogus gebracht en niet op de Tentoonstelling toege- laten. Art. 5. Het Bestnur is voornemens, om van de Tentoon stelling voorwerpen, vee en werktuigen voor eene verloting aan te koopen, en wenscht reeds vooraf de voornaamste prijzen bekend te maken die daarin opgenomen zulleri worden zoodat men op de lijst duidelijk moet verinelden, of de inzen der die voorwerpen te koop aanbiedt, en tot welken prijs. Art. 7. De premien zullen naar verkiezing, aan de be- kroonden worden voldaan in geld of in medailles, voor zoover dit met de waarde der prijzen overeenkomt, naar den volgenden maatstaf; Voor eene Gouden Medaille f 50. n "Verguld Zilveren Medaille15. Zilveren Medaille#10. n u Bronzen Medaille#5. met bijvoeging van het overige in specie, waar dat vereischt wordt. De inzenders moeten dit hun verlangen schriftelijk te kennen geven op de lijst van inzending, bij art. 3 bedoeld. Zonder die verklaring wordt de medaille uitgereikt. Bij de premien in geld, bij dit programma bepaald, wordt een getuigschrift uitgereikt, maar niet bij de medailles. Art. 8. Goederen met vracht bezwaard, worden niet aange nomen. Yan het goederenkantoor d-r spoorweg-Maatschappij, als mede van die der stoombooten en veerschuiten, worden alleende voortbrengselen buiten kosten der inzenders afge- haald, mits op het adres is gesteldAan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Tentoonstelling te Purmerend. Wordt afgehaald. Voor de afhaling der werktuigen moeten de inzenders zelf en op eigen kosten zorg dragen. De stieren moeten op de plaats der Tentoonstelling worden gebracht op Vrijdag 18 September 1885 des morgens vo<5r 7 uur, de paarden en het overige vee moet denzelfden dag terzelfder plaatse zijn aangevoerd v66r des morgens 8 uur. Na dien tijd aankoraende wordt het niet meer toegelaten. De hengsten zullen worden geplaatst. in de overdekte tenten van de Maatschappij. Zoo de hengsten reeds des avonds van den 17n Sept. aankomen zullen die in de tenten kunnen worden geplaatst. Voor groen voeder en stroo zal door het Hoofdbestuur worden zorg gedragen. Het bekrooude rundvee moet op de tentoonstelling blijven tot Zaterdag 19 Sept. 1885 des namiddags ten 3 uur, en mag daarop tot Zondag 20 Sept. 1885 des namiddags ten 3 uur worden tentoongesteld. Art. 11. De commissien van beoordeeling nemen als voor- waarden van bekroning tot grondslag a. dat aan de vereischten van inzending voldaan zij, zoo aan de algemeene, als aan die bij de onderscheidene nommers vermeld; b. Dat, vooral wat de fokdieren betreft, de bijzondere eigenschappen en gescbiktheid daarvan tot veredeling van het ras worden in acht genomen. Overmatige vetheid bij mannelijke fokdieren zal niet tot aanbeveling strekken. Bij sterke ontwikkeling zullen de Commissien van be oordeeling behoorlijke schriftelijke verklaringen van geboorte der dieren moeten raadplegen. Bij de beoordeeling van het vette vee wordt in aanmer- king genomen de ouderdom en de ontwikkeling. c. D.t de granen, zaden of peulvruchten niet met olie of dergelijk zijn opgemaakt; d. Dat het ingezonden voorwerp de onderscheiding van eenen prijs niet onwaardig zij; e. Dat, wanneer er geen genoegzaam onderscheid is tusschen twee voorwerpen, de prijs wordt toegewezen, waar dit te pas kan komen, naar het gewicht, en anders bij het lot, met vermelding daarvan in het getuigschrift, aan den niet be- kroonden inzender af te geven; f. Dat bij de werktuigen de voorkeur wordt gegeven aan die, welke bij uitmuntendheid, tevene eenvoudigheid en goed- koopheid paren; g. Dat geene werktuigen bekroond worden, dan die door de Commissie van beoordeeling beproefd zijn, waartoe, des- benoodigd, de inzender een werkman moet verschaffen, of de behandeling van het werktuig zoo duidelijk opgeven, dat het zonder zijn werkman beproefd kan worden. Voor het geval dat eenig voorwerp uitgesloten wordt van de mededinging, wegens het niet voldoen aan het gevraagde bij het noinmer waaronder dat voorwerp is aangegeven, of wel het niet behoorlijk in acht nemen van de bepalingen van het programma, zullen keurmeesters het voorzien van een biijet, waarop zulks vermeld staat. NB. Ingeval er geen prijs wordt toegekend, heeft in bijzondere gevallen het Hoofdbestuur het recht, zoo noodig op advies der Commissie van beoordeeling, om aan het best gekeurde eenige vergoeding voor gemaakte kosten toe te kennen. Art. 12. De ingezonden voorwerpen, die door de inzen ders zelven of van hunnentwege terug worden gehaald, wor den aan het lokaal der tentoonstelling afgegeven, op Maan- dag 21 Sept., van des morgens 9 tot 11 uur. Art. 14. Prijzen worden uitgeloofd voor het beste der ingezonden voorwerpen, zooals bij ieder nommer staat uitge- drukt. Nationale Tentoonstelling van Vee, Boter, Kaas alsmede Werktuigen en Gereedschappen voor de Znivelbereiding. bij gelegenheid van het 38ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Gouda, van 912 Juni 1885. Aangifte van inzending vodr 15 Mei e. k. aan den len Secretaris van het Congres of aan den heer W. Begeer, Secretaris der Tentoonstellings Commissie, te Gouda. Zooals bekend is gaf de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier in 1883 een krachtigen stoot aan de veeteelt, door het stationeeren, op een vijftal daarvoor geschikt gelegen plaatsen in Noord-IIol- land, van uitmuntende stieren. Op Woensdag 29 April zal vanwege genoemde vereeniging, op het Doelenveld te Hoorn eene tentoonstelling worden gehouden vanle eenjarige stieren en pinken van zuiver inlandsch ras, afstammelingen van deze gestationeerde beesten2e van dezelfde, van andere stieren afstammende. De daarvoor uitgeloofde 5 prijzen in ieder der 4 rubrieken zijn f 50, f 30, f 20, f 10 en een getuigschrift, terwijl de vereeniging //Het Randveestamboek Noord-Holland" twee zilveren medailles beschikbaar sielt of desverkiezende 2 X 25 voor: le den besten stier, 2e de beste pink, beide geboren in 1884, van zuiver zwartbont haar en met de meesta en beste kenteekenen van veel rnelk- gevend ras. Bovendien wordt aan deze tentoonstelling eene toegevoegd van zuivere Tesselsche kortstaart schapen en ram men an worden voor lo. de besten vier ooien met lammeren 3 prij zen uitgeloofd, van 30,15, en een getuigschrift; 2o. voor den besten ram 3 prijzen, van 20,,J 10, en eeu getuigschrift. Voor ieder met een geldprijs bekroond dier wordt boven dien een getuigschrift verstrekt. Aangifte)) kunnen geschieden bij den secretaris van ge noemde vereeniging, den heer W. Teengs te Wieringerwaard. In de Eriesche veenderijen is het turfgraven algemeen begonnen. 's Morgens vodr zonsopgang staan de veenarbei- ders reeds in de onderkleeren aan het zware werk, en tal van vrouwen is achter den kruiwagen, om de gegraven turven in 't slag te brengen. Vele vrouwen worden kreupel, omdat de last die haar op den kruiwagen wordt gelegd, dikwerf te zwaar is. Terwijl de ouders naar 't veld zijn, worden de kinderen door een broertje of zusje van 7 a 8 jaar (de ouderen moeten mee naar de turf) in huis opgepast. Komen de mannen, na 2 uren, afgemat van het veld, dan moeten zij nog hun eigen tuin omspitten, beplanten en bezaaien. Tegen de bloedluis, een insect dat dikwijls zeer veel schade in boomkweekerijen aanricht en bij voorkeur de appelboomen aantast, wordt in de Obstgarten het volgende middel aanbe- volen Men lost 10 gram oxalzuur (zuringzuur) in 120 gram heet water op en vermengt het met een weinig zeepwater (van groene zeep.) De aangetasten plekken worden met een klein penceel, gedoopt in deze vloeistof, bestreken, waarna de bloedlnizen spoedig sterven. Een ander middel tegen dit ongedierte, dat ook afdoend moet zijn, en door dr. Emil- Kalender in zijn werkje Der rationelle Obstbau auf dem Lande und im Garten" wordt aangeprezen, bestaat in oplossing van mosterdolie in spiritus. Men bereidt deze vloeistof aldus Op '/2 KG. gestampt mosterdzaad giet men 1 liter gewone spiritus en laat dat mengsel, dat men van tijd tot tijd moet omroeren, acht dagen laug op een warme plaats staan. De aangetasten deelen worden dan, door middel van een kleine ballonspuit, met de verkregen oplossing besproeid. Men moet deze besproeing van tijd tot tijd herhalen; de bloed- luizen zullen dan weldra verdwijnen. Men meldt ons dat een aanzienlijk getal bewijzen van in- stemming ontvangen zijn door de Heeren die volgens eene onlangs in ons blad opgenomen circulaire wenschen op te richten eene Vereeniging tot bestrijding der knoeierijen in den Boterhandel. De Constitueerende Vergadering zal op 9 April te Amster dam worden gehouden. Zij die zich nog willen aansluiten hebben daartoe gelegen heid door hun naam op te geven aan den Heer J.Rinkes Borger te Leiden. Te Athene zijn hevige schokken van aardbeving gevodd, zonder echter persoonlijke ongevallen te veroorzaken. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat een pink- vaars van den landbouwer P. Meyers, te Nieuwer-Amstel, welke voor het eerst gekalfd heeft, dagelijks de aanzienlijke hoeveelheid van 24 liters melk geeft.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3