WEEEBLAD Onlangs disclite een blad een verhaal op van een aan- spreker, die in oud costuum op een ducdalf midden in het water was gezet. Dit bericht heeft de verontwaardiging op- gewekt der" Amsterdamscbe aansprekerswereld. Bestuurders van de //Vereeniging tot instandhouding van het aansprekers- vak" zullen/25 schenken aan de algemeene armen der stad Amsterdam, indien kan worden bewezen, dat dit bericht waar- heid bevat. Voor de som gelds, die de werklieden-vereenigingen uit de gemeentekas van Groningen vragen, zullen, wanneer de Raad hierin toestemt, 20 werklieden naar de Antwerpsche tentoonstelling gezonden worden. Door de rijksambtenareu Van Wetering en Peper werden Zaterdagavond in de nabijheid van Meersen (Limburg) twee rijtuigen aangehouden, die hun verdacht voorkwamen. Bij onderzoek bleek, dat zich in beider kap een dubbele achter- wand bevond, waarin ongeveer 400 liter ongedekte spiritus was geborgen. Een der voerlieden wist met zijn voertuig te ontkomen. Het andere rijtuig echter werd met inhoud en paarden door genoemde ambtenaren in beslag genomen. Men meldt uit Katwijk: Een treurig feit heeft zich, naar men verneemt, alhier voorgedaan. Het zoontje van zekeren D. V. zou in de open- bare school van den hoofdonderwijzer B. zoodanig door den hulponderwijzer V. mishaudeld zijn, dat hij eenige dagen later aan de gevolgen moet zijn overleden. De zaak is in handen der justitie, en het lijk is naar Leiden vervoerd.om aldaar gerechtelijk te worden geschouwd. In de maand Juni of Juli e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Aangifte voor I Juni e. k. schriftelijk aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogieeraar dr. E. A. van der Burg te Leiden. In den vroegen morgen van Dinsdag 11. overleed te Kampen, na een ziekte van weinige dagen, de heer J. D. van Hasselt, sederi 1850 lid der Staten en sedert Eebruari 1861 lid van Ged. Staten van de prov. Overijsel. De Eerste Earner heeft hare werkzaamheden hervat. Mede- deeling werd gedaan van onderscheidene ingekomen regeerings- bescheiden, ministerieele missiven, boekwerken en verzoekschrif- ten, die voor kennisgeving werden aangenomen, in de boekerij der Earner geplaatst of in handen der Commissie voor de verzoekschriften gesteld. De laatstelijk door de Tweede Earner aangenomen wets- ontwerpen, waaronder die tot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1885 en tot wijziging der Drankwet, werden verzonden naar de afdeelingen die opnieuw werden samengesteld. De zitting is daarop gescheiden. De pokkenlijder Carmio te Groningen, de oppasser van den patient, die 't eerst door de pokken werd aangetast, is aan die ziekte bezweken. De vroegere aangetaste heeft sedert eenige dagen de barak hersteld verlaten. Nadat in de provincie Groningen sinds 1871 geen geval van pokziekte was voorgekomen, hebben zich nu in een paar weken 5 gevallen voorgedaan in en nabij die stad. Het uit Rotterdam te Groningen aangebrachte ziektegeval heeft aan- leiding gegeven tot 2 verdere gevallen (waarvan het eene betreft een oppasser, die den patient in de barak heeft ver- pleegd en het andere een klein, niet ingeent kind in de woning, waarin hij eerst zijn verblijf heeft gehad). Het ge val te Aduard heeft de pokken bezorgd aan een bejaarden scliipper, die uithoofde van zijne eigenaardige ideeen zich opzettelijk aan de besmetting had bootgesteld. Tot dusver zijn de gevallen vrij licht. De geneeskundige inspecteur heeft aangedrongen op algemeene inenting en herenting, waaraan reeds gevolg wordt gegeveD. Van de schippersfamilien te Leeuwarden die verleden week te Meppel ter begrafenis waren geweest van twee aan typhus overleden bloedverwanten, zijn in de laatste dagen nog 4 door die ziekte aangetast; zij zjjn evenals de 4 vroegere aan- getasten, in het hnlpziekenhuis, bestemd voor lijders aan besmettelijke ziekten, ter verpleging opgenomen. Van die 4 heeft intusschen een, die in lichten graad aan de ziekte leed, het ziekenhuis weder verlaten. In het geheel waren nu van deze familie 18 personen door typhus aangetast, waarvan 4 zijn overleden. Naar men echter verneemt, heeft de geneeskundige die de 4 daar overledenen heeft behandeld, gemeend de ziekte niet voor typhus te moeten verklaren. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft zekeren P. II 0., uit Sittard, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag met diefstal, en hem veroordeeld tot 18 jaren tuchthuisstraf. TJit IJselstein wordt melding gemaakt van een aldaar ge- pleegden kindermoord, waarvan zekere J. H. beschuldigd wordt. Ilet lijkje van het kind is naar Utrecht overgebracht. VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- bin Door de Belgische politie is aan de Nederlandsche uitge- leverd de bureau-klerk P. van de stoommeelfabriek T. C°. te Roermond, die wegens misbruik van vertrouwen te Antwer- pen aangehouden werd. Hij is nu in de eel gevangeuis te Roermond. Een persoon te Huizum is veroordeeld tot f 1 boete of 6en dag gevangenisstraf omdat hij een varken her- haaldelijk had geschopt. Het hof te Amsterdam veroordeelde John Nooter, oud 17 jaren, wegens moedwilligen doodslag van Jan Adolf Engel, die met beklaagdes moeder in onecht leefde, onder verzachtende omstandigheden van drift en jeugd, overeen- komstig den eisch van het Openbaar Ministerie, tot 18 maanden cel. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. fferv. Kerk. Beroepen: te Durgerdam II. Jonker Jz, te Steenwijkerwold te Oude- en Nieuwe-Wetering J. H. W. Ealkman te Maas- sluis; te Gameren P. J. W. Elaarhamer te Ililversum; te Dinteloord W. Riugnalda te Loon op Zand; te Oud-Beierland G. Vlug te Nijkerk op de Veluwe; te Serooskerke P. C. Eoster te Bredevoort, prov. Gelderland; te Overlangbroek (ci. Wijk bij Duurstede) M. Gopner te Linschoten; te Britsum (Friesland) L. D. G. Erol te Groede te Veenendaal P. Bartstra te Wassenaar; te Oosterwierum J. Mees te Enijpe; te Burum en Munnikezijl J. Langhout te Anjum; te Harlingen R. J. van Melle te Minnertga; te Waardenburg L. H. F. A. Faure te Hengeloo; te St. Ilip- politushoef, op Wieringen, G. J. ten Brummelen Andriessen te Oudeschild; te Spaamdam G. J. Brutel de la Riviere te Houtrijk en Polanen; te Elburg J. Vonk te Dalfsen; te Wageningen P. H. Wiersma te Harmelen; te Eropswolde H. J. Groenman te Warder, prov. Noordhollandte Wijnal- dum (toez.) Tj. S. van der Leij te Scherpenzeelte Giessen en Rijswijk, cl. Ileusden, W. Ringnalda te Loon op Zand; te Oud- en Nieuw-Gastel, cl. Breda, J. A. Binneweg te Midlum, cl. Franeker; te Zwammerdam H. Fortuin te Olden- zaalte Diepenheim M. Reijerkerk te Veen wouden; te Engel- bert I. Boon te Nieuw-Dordrecht. Aangenomen: naar Zuidzande door C. M. van der Weijde te Dreisehor; naar Medemblik door A. W. van Eluijve te Zijpe; naar Erichem door C. A. L. van Troostenburg de Bruijn, laatst pred. in Oost-Indie; naar Eindhoven door D. J. Tilanus te Oosterhoud; naar Wetsinge-Sauwerd door J. Teves te Suameer, voor welke vacature 22 keer te vergeefs een beroep was uitgebracht; naar Zandeweer door H. Leem- huis te Eolham naar Avereest door C. ter Spill te Birdaard. Bedankt: voor Zegveld door W. Ringnalda te Loon op Zandvoor Oudewater door M. H. Bolkestein te Hierden, cl. Harderwijk; voor Schore en Vlake door E. Straatsma te Biervliet; voor 's-Hage door Jonker te Rotterdam; voor Schellinkhout door L. W. de Grient Dreux te Hoogwoud; voor Ernst door W. A. Eeiperi te Ammerstol; voor Wijnal- dum door L. W. de Grient Dreux te Hoogwoud; voor Buurze door Thode van Velzen te Losser; voor Wons door B. Jaarsma te Balk; voor Otterloo door F. Oberman te Ornmen; voor Wolsum en Westhem door R. Jaarsma te Balk. Drietal te Dortreckt: Eromsigt te Leiderdorp, Briet te en van der Weijde te Oosterend. Tweetal te Diepenheim: Reijerkerk te Veenwouden en Fontuijn te Oldenzaal. Christ. Geref. Kerk. Beroepente Dordrecht J. S. van der Linden te 's-Her togenbosch; te Rijssen A. Hazevoet te Veenendaal. Bedanktvoor Emlenkamp (2de maal) door P. Biesterveld te Sexbierum voor Arnhem door van 't Loo te Sliedrecht. LANDBOUW. Dat hoenders plotseling blind worden, ziet men dikwijls gebeuren. Zij worden dan doorgaans geslacht. Maar men heeft, volgens een Duitsch blad, een middel gevonden om die blindheid te genezen. Bij nauwkeurig onderzoek bleek, dat de blind geworden kip een gezwollen en ontstoken kam en een blaar op de tong had. Die blaar werd doorgeprikt men stak der kip een stukje boter in den snavel en sloot haar alleen op in een rustig hok. Later gaf men haar graankorrels. Na verloop van vijf dagen begon de kip weder te zien en nog drie dagen later was zij weder zoo gezond als te voren. Op de tentoonstelling van Bloembollen te Hietzing, bij Weenen, zijn evenals het vorige jaar aan de bekende firma N. Roozen Zonen op Bronstee, te Heemstede, de gouden medaille voor Hyacinten, de verguld zilveren voor Tulpen en de zilveren voor Crocussen toegekend. Eenige leerlingen der Rijkslandbouwschool hebben het ini- tiatief genomen tot oprichting van een maandblad gewijd aan den landbouw. Het zal den naam van Landbouwschool dragen en worden uitgegeven bij den heer J. A. M. Haak, te Wageningen. Men schrijft uit Noord-Brabant "Gedurende de laatste acht dagen is het weder buitengewoon mooi, hetgeen zeer voordeelig is voor de landbouwers, die nu tijd hebben hun akkers, bestemd voor de beetwortelcultnur, in gereedheid te brengen. Verreweg de meeste velden voor de teelt zijn'dan ook gereed om het beetwortelzaad te ontvangen. Aan al de suikerfabrieken in deze provincie zal de aanstaande campagne van korteu duur zijn, daar er veel minder beet- wortelcontracten zijn gesloten dan in andere jaren. Fabrieken welke anders ongeveer 20 tot 30 millioen kilo bieten gebruikten, zullen nu slechts in de aanstaande campagne de helft verwerken. //Volgens de laatste berichten omtrent de beetwortelcultuur in het aanstaande seizoen in Belgie, zal men zich dit jaar in dat land bijzonder toeleggen om een betere hoedanigheid van bieten te verkrijgen. Wat de uitzaaiingen van beetwortelen in het aanstaande seizoen betreft, deze zullen sterk worden ingekrompen. In de provincie Henegouwen is het aantal fabrieken, hetwelk de volgende campagne niet zal werken, zeer groot. De boeren in die provincie zullen dit jaar, in plaats van suikerbieteu, tabak en vlas verbouwen. Men besteedt thans voor de bieten slechts 14 a 15 francs per 1000 kg.r Door de bijna ongekend lage boterprijzen kunnen verschil- lende margarinefabrieken in Gelderland en Overysel niet dan met groot nadeel werken. Indien de prijzen der natuur- boter nog lang zoo laag blijven, zullen de margarinefabrieken weer langzaam verdwijnen. GEMENGDE BERICHTEN. Er bestaat een eeuwenoude voorspelling, dat het jaar, waarvan in een der maanden tweemaal de voile maan invalt, een. bij uitnemendheid overvloedig wijnjaar zal zijn. Ook beweert men, dat de jaren waarin dit verschijnsel plaats greep, altijd bijzonder rijke wijnjaren waren. Mocht zulks bewaarheid worden, dan kunnen de wijnver- bouwende landen een buitengewoon gezegend oogstjaar te gemoet zien, want in dit jaar (1885) valt de voile maan tweemaal in de twee maanden in, nam in Januari en Maart. Hoe vroeger zulks in 't jaar plaats grijpt, zegt de voor spelling verder, des te langer doet zich de gunstige invloed daarvan op den wijnstok gevoelen. Het jaar 1885 kan dus wellicht den wijnbouwers'en wijn- liefhebbers groote voordeelen en geneugten opleveren. Het bij den heer Schippers te Meppel vermiste horloge en de verschillende aan den heer Van Esso aldaar ontstolen voorwerpen, die de politie bij eene huiszoeking te A msterdam na de arrestatie der drie van den diefstal verdachte personen in beslag nam, zijn door die heeren als hun eigendom herkend. Onder de geschenken die Bismarck ontving was ook 66n flesch Rijnwijn, maarvan 1811Eene dame uit Quedlinburg had dit fijne proefje gezonden. In de groote kerk te Gorz (Illyrie) ontstond Zondag 1.1. door een valsch gerucht van brand groote verwarring. De Aartsbisschop werd omver geworpen en een aantal andere personen werden in het gedrang gewond. Volgens sommigen zou het gebeurde niet aan een misver- stand, maar aan boos opzet te wijten zijn. In de St. Paulskerk te Londen liep Vrijdag 1.1., bij de viering van het Avondmaal, een man naar het altaar, greep den kelk met wijn en wierp dien op den grond. Hij wilde nog verder aan zijn vernielzucht hot vieren, maar hij werd daarin verhinderd door de politie welke hem in verzekerde bewaring nam. Te Pest is groot opzien verwekt door |een dubbelen moord, welke daar Donderdag 1.1., op klaarlichtendag, werd gepleegd. De slachtoffers zijn een vrouw van slechte zeden en haar achtjarig petekind. Het dienstmeisje vond, na een uur afwezig te zijn geweest, beiden bloedend en verminkt in de slaap- kamer liggen. Een som van 40, alsmede verscheidene kostbaarheden waren gestolen. De nasporingen der politie bleven tot dusverre vruchteloos. Een stoomtram-ongeluk heeft in de Engelsche stad Bury plaats gehad. Daar viel een der wagens omver en twiutig daarin gezeten personen werden ernstig gewond. Te Meppel zijn, volgens de Mepp. Crt., de eerste kievits- eieren verkocht voor 25 cents, te Zwolle voor f 2.50 per stuk. Men meldt uit Nijeveen aan de Mepp. Ct. Dezer dagen kwam bij den veehouder V. N. een kalf ter wereld, dat "feenigen tijd te vroeg en alzoo niet voldragen was. Deze het niet de moeite waard achtende om het op te kweeken, gaf het ten geschenke aan een arbeider, die nog nimmer een koe bezeten had, er zeer blijde mee was en in overleg met zijn vrouw besloot om het zorg- vuldig aan te brengen. Jammer echter dat het arme dier aan het kwijnen raakte. Goede raad was duur. Een buurman werd geraadpleegd, die oordeelde dat het beest door koude was bevangen en die den raad gaf om een kruik met heet water aan de zijde van het kalf te leggen. Ook dit niet helpende nam de vrouw, blijde als zij was met het vooruit- <i —a——— I I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3