NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1 VAN 26e Jaargang. No. 16. Zaterdag 18 April 1885. \yV\'U/» AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLEER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs Prijs der Advertentien Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. m Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Voorjaars veemarkt te Hoofddorp op Donderdag 30 April en 7 Mei 1885. I Den 14 April, voorm. 8 uur, is afgebrand een huis van bout en riefc, van den heer v. D. staande te Nieuw Yeunep, bewoond door Joh. Scbreuder. Van 't huisraad is weinig gered. Een spuit heeft bij den brand dienst gedaan. De oorzaak is onbekend. BURGERLIJKE STAND van 8—14 April 1885. ONDERTROUWD: L. Broeder en J. Walchenbach; P. Vreeken en A. M. Radier; M. Sleggers en A. Ligthart. fGETROUWD: D. Kuind met M. Van den Berg; L. Van Vliet met A. Griekspoor; A. C. Edel met B. P. M. Verbage. GEBOREN: Ahlrich, zoon van T. A. Herfst en C. A. Recker; Willem, zoon van D. Mesman en E. Langelaan; Teunis, zoon van G. Endhoven en A. De RegtPieter, zoon van J. J. Van Rijn en A. Onnes; Pieter, zoon van T. 0. Boon en S. De Ruijter; Catharina Margaretha, dochter van C. Rijkelijkhuizen en A. Van Wieringen; Hendrikus Fran- ciscus, J. F. De Vijlder en J. De Groot; Cornelis, zoon van C. Vermeulen en M. Stark. OVERLEDENJenneke, ond 3 weken, dochter van D. 0. Van Daalen en T. W. Van den HeuvelPhilippus Willem, oud 4 jaar, zoon van K. J. Den Dekker en A. Tur; Johannes, oud 9 maanden, zoon van H. J. Harding J. M. De Haan. BUITENLAND. Bij al de vrees voor de kwade gevolgen, die een oorlog zal na zich slepen, is het niet onbelangrijk, de goede zijde van den oorlog te hooren betoogen. Een oorlog, zegt de Economist, zou den handel eer doen toe- dan afnemen. Hij zou vraag doen onfstaan naar alles, wat voor de uitrusting van groote legers noodig is. Hij zou nieuw leven geven aan de reederijeene groote hoeveelheid steenkolen zou noodig zijn voor onze vloten en vele mannen, die nu geen werk hebben, zouden in de strijdmacht worden opgenomen. Het vooruitzicht voor de fondsenmarkt is niet zoo somber als het wordt geschilderd. De prins en prinses en Wales met hun zoon Albert Victor zijn van Dublin naar Cork vertrokken. Duizenden personen waren in de straten om de vorstelijke familie naar het station te zien gaan. Eenige oogenblikken vddrdat bet koninklijk rijtuig het stadhuis zou voorbijkomen, kwam aldaar de Lord-mayor, O'Connor, tot de nationalistische partij behoorend, aan. Hij werd door de menigte uitgejouwd en uitgefloten. O'Conner beklom toen de trappen van het stadhuis en vroeg drie hoera's voor Parnell. Eenige personen gaven hieraan geboor, maar de toejuichingen waren niet algemeen. Toen daarop de Prins en Prinses voor- bijgereden, werden zij met algemeene toejuichigen begroet. buslaivn. Volgens een telegram aan de Independance heeft de Czaar zich Zondagavond op een officieele soirde zeer vriendschap- pelijk onderhouden met den Engelschen gezant te Petersburg, sir Edward Thornton. Volgens particuliere berichten, te Petersburg den 14den April ontvangen, zou te Herat een opstand uitgebroken zijn. De bekende aanvoerder der ultramontaansche partij baron Schorlemer-Alst, heeft om redenen van gezondheid zijn man- daat als lid van den Rijksdag nedergelegd. Volgens een bericht, uit Posen aan den Temps gezonden, zou de Curie aan de Duitsche Regeering den deken Poninsky hebben voorgesteld als candidaat voor den aartsbisschoppelijken zetel van Posen-Gnesen, die, sedert kardinaal Ledochowski door de Regeering werd afgezet, het onderwerp van lang- durige onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Regee ring te Berlijn is geweest. Armand Peltzer, de moordenaar van den Antwerpschen advocaat Barnays, is in het tuchthuis te Leuven over- leden. Leon Peltzer, zijn broeder en medeveroordeelde, was bij het sterven tegenwoordig. De moeder en de dochter van Armand kwamen te laat, zij vonden een lijk. Het lijk van Armand Peltzer is per spoor naar Verviers vervoerd, ten einde aldaar in het intertijd door hem zelven aangekochte graf naast zijne echtgenoote, die in 1870 over- leden is, te worden begraven. Het kisten geschiedde in de gevangenis, in tegenwoordigheid van den procureur des Ro llings De Bruyn, als voorzitter van de commissie van admi- nistratie, den directeur Romero, James Peltzer en den ge- vangene Leon; het lijk werd gelegd in eene zinken kist, zonder eenige versiering of opschrift. James Peltzer, de ad vocaat Schoenfeldt en twee Antwerpsche vrienden van den overledene vergezelden met denzelfden trein het lijk naar Verviers, waar Armand's zwager, de heer Bocking van Saar- briicken, hen ontving. De teraardebestelling had plaats onder den toevloed van honderden nieuwsgierigen, maar de orde bleef ongestoord. Met vier lijkkransen getooid daalde de kist in de groeve neder. De dood is nog zeer onverwacht. geweest, en Armand zelf had altijd nog hoop op herstel behouden, indien hij slechts uit de gevangenis ontslagen werd, hetgeen hij met 't oog op zijn gezonheidstoestand stellig verwachtte. Daaraan waar- schijnlijk is het toe te schrijven, dat hij over den moord van Bernays en zijne scbuld of onschuld daaraan nooit gesproken heeft, vooral ook omdat hij steeds onder toezicht van een bewaker bleef bij het ontvangen van elk bezoek. Uit een briefje van James Peltzer aan den advoeaat Lejeune, waarin hij mededeeling doet van Armand's overlijden, blijkt dat de familie nog steeds aan zijne onschuld gelooft. Ook Ldon blijft Armand's onschuld staande houden. Toen hij drie dagen v6<5r diens dood aan zijn ziekbed was toegelaten, zette hij zich terstond neder tot het schrijven van een request tot gratie voor zijn broeder aan den Koning. Dit request, het- welk het Journal des Tribunaux openbaar gemaakt heeft, is zeer waardig en eenvoudig gesteld; daarin herhaalt Ldon dat, zooals hij altijd gezegd heeft, zijn broeder Armand on- schuldig is, en hoewel zelf schuldig, toch meent hij zich op 's Konings barmhartigheid te mogen beroepen, opdat zijn ongelukkige broeder aan zijne moeder, aan zijn kind en aan zijne familie teruggegeven worde. Na door eene eerste gratie belet te hebben, dat het tegen hem uitgesproken vonnis on- herroepelijk werd, verzoekt hij den Koning, zijn broeder voor de tweede maal van een wissen en nog vreeselijker dood te redden. Op dit request, den 3den April geschreven, was nog geene oeschikking gevolgd toen Armand Donderdag 1. 1. overleed. De gezondheidstoestand van Paus Leo XIII wordt niet oevredigend genoemd. Een zwelling van de linker wang zou op zich zelve niet veel te beduiden hebben; doch de Paus lijdt ook aan slapeloosheid, en zoodra hij zich met arbeiden een weinig meer dan gewoonlijk inspant, dreigt het bewustzijn hem te begeven. Dit bewijst op zwakte van het zenuwgestel. Bovendien moet naar men verzekerd bij Zijne Heilig- heid het begin van eene blaasziekte zich geopenbaard hebben, welke den grijsaard veel pijn veroorzaakt. Uit Pest wordt weder een moord bericht. Een ambtenaar van het kadaster is daar 's avonds, bij het huiswaarts keeren, in een der straten aangevallen, gedood en van een som van /780, welke hij bij zich had, beroofd. Men vond hem den volgenden morgen verworgd op een werf liggen, waarheen de moordenaars hem vermoedeljjk gesleept hebben. De schuldigen zijn tot dusverre niet ontdekt. Volgens een telegram uit Bern aan de Kb In. Zeitung zijn er te Zurich en Wintherthur zeven anarchisten gevangen ge- nomeu. De opstand in Canada is, vooral op dit oogenblik, voor Engeland een lastig incident. Door de gebrekkige middelen van verkeer in het uitgebreide land is het onmogelijk dien onmiddellijk te smoren. Ofschoon hij geen kans heeft van slagen, kan hij, nu eenige Indiaansche stammen zich daarbij hebben aangesloten, veel bloed en veel geld kosten. Te Puebla, in Mexico, heeft een groote brand gewoed, welke een petroleummagazijn en een fabriek van cigaretten in de asch legde. Dertien arbeiders van die fabriek kwamen om het leven. Uit Chicago wordt dd. 6 April gemeld, dat in het hpofd- kwartier der Fenians aldaar een koortsachtige, ofschoon ge- heimzinnige bedrijvigheid heerscht, die ongetwijfeld met den opstand der mestiezen in Manitoba in verband staat. Men verwacht algemeen, dat de Fenians den opstandeliugen zullen te hulp komen. Ook te Buffalo verkeeren de Ieren in groote opgewondenheid. Men zegt, dat te Winnipeg reeds vele Fenians zijn aangekomen en dat groote bezendingen wapenen en am- munitie over de grenzen van Canada zijn gebracht. De Emir van Afghanistan is van Rawoel Pindi vertrokken. Voor zijn vertrek werden hem de onder- scheidingsteekenen overhandigd van het grootkruis der orde van de Ster van Indie. Bij het afscheid sprak hij tegenover de Engelsche officieren den wensch uit, dat de vriendschap tusschen Indie en Afghanistan steeds mocht bewaard blijven. Ayoub Khan wordt streng bewaakt in de citadel van Teheran. De Russische legatie doet al wat zij kan om zijne vrijlating te verkrijgen. De in beslag genomen papieren van Ayoub Khan moeten duidelijk aantoonen, dat hij kuipte tegen Engeland. De Standard verneemt uit Tirpoel, dat onweders alle rivieren hebben doen zwellen en het verkeer bemoeilijken. Vele Afghaansche vluchtelingen en gekwetsten waren daar aan gekomen. Al de kolonien van Australie maken ijverig militaire toebereidselen. BINNENLAND. Aan het verslag van den toestand en de werkzaamheden der Haarlemsche Hulpbank over het jaar 1884 is het volgende ontleend Het jaar 1884 was voor de Bank gunstig. De werkzaam heden hadden geregeld plaats en over de terugbetaling der uitgeleende gelden viel niet te klagen. Bij uitzondering slechts was het Bestuur verplicht bij nalatigheid van de leeners de borgen aan te spreken. Bijzondere der vermelding waardige ondervindingen werden niet verkregen. Het kapitaal der bank bleef op f 25000, Het aantal leeners, steeg in 1884 tot 376. Toch was het uitgezette kapitaal lager. In 1883 beliep het f 48025,— in 1884 f 47550,De reden hiervan is, dat in 1883 69 voorschotten f 300,werden verleend, en in 1884 slecht 58. Het bedrag der boeten beliep in 1884 f 37.77. Aan premien wegens vervroegde of geregelde afbetaling werd uit- gegeven f 255.46 tegen f 296.85 in 1883. Behalve de 376 aanvragen, waaraan werd voldaan, wezeu wij er 23 af, terwijl 8 aanvragers, aan wie wij bereid waren voorschot te geven, later daarvoor bedankten. T"-"" U A A R L E M M E R M E E R per jaar ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. H. «le Hussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vj Cant. Enkele Nommers 15 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. EJVtfEUifD. /£KI/.liVJU. VITSCHEAXD. BELCHE. IT ALEE. O OS TEX K IJK-MtOXOAR HE. XWITSEBLAXB. ATIEBIKA. AXME. AUSTRALIE. I

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1