WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Eenige dames, en onder dezen uit de aanzienlijkste fami lien in Den Haag hebben het plan gevormd een kweekschool op te richten, waar het meisje uit den werkenden stand, de toekomstige huismoeder uit het volk, in de bereiding van eenvoudige spijzen en de eerste beginselen der voedingsleer onder wijs ontvangt, opdat zij later, bij de bereidiug van het iniddagmaal voor haar gezin, in staat zij spaarzaamheid met zorg voor smakelijkheid en voedingskracht te vereenigen. Deze school zal vooral de gelegenheid openen tot het vormen van goede keukenmeiden. Ook in de hoogere kookkunst zal men zich daar kunnen bekwamen, zoodat de hooge loonen niet langer aan Eransche koks en Duitsche keukenmeiden behoeven te worden uitbetaald. Aan meisjes van elders zal huisvesting worden verstrekt, terwijl de burgerdochter, en ook die van //goeden huize,' aldaar de practische kennis van huishoudelijke zaken en van de geheele kookkunst zich verwerven kunnen. Prinses Ilendrik heeft de residentie voorgoed verlaten. Bij haar vertrek waren duizenden samengestroomd om haar een laatsten afscheidsgroet te brengen. H. K. H. is voornemens vdor haar hnwelijk eenige maanden bij hare ouders te ver- blijven. In zijn antwoord op het Voorl. Verslag der eerste Kamer over zijne begrooting deelt de minister van financien mede, dat de adviezen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, ontvangen omtrent den voorgenomen tabaksaccijns, de Regee- ring tot de overtuiging hebben geleid, dat het voorshands raadzaam is dergclijke belasting niet in te voeren. De minister van financien heeft den Koning zijn ontslag aangeboden. De min. van binn. zaken, overwegende, dat volgens inge- komen ambtsberichten verschijnselen van cholera Asiatica in het oosten van Spanje zijn waargenomen, heeft goed gevonden de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, met uitzon- dering van die der Balearische eilanden, besmet te ver- klaren. Zooals men weet, heeft de Maatschappij tot //Nut van 't Algemeen" het huis der Nieuwenhuizens te Edam, aan de vroegere kaasmarkt, thans Nieuwenhuizenplein, aangekocht en het aan het departement Edam ten gebruike afgestaan. Door samenwerking van de maatschappij en het departement is dat huis nu, door de zorg van den departements-voor- zitter, den bouwmeester A. II. D. Rups, ingericht voor vergaderzaal van het bestuur en zetel der spaarbank en der boekerij. Het zal dus niet alleen een gedenkteeken blijven, maar heeft tevens eene nuttige bestemming bekomen. Te Eisden (Limburg) had onlangs een hevige vechtpartij plaats tusschen twee landloopers, waarbij een gedood en de andere zwaar verwond werd. Den vroegeren stads-dansmeester te Groningen, den heer P. Bekker, is door oud-leerlingen aldaar een keurig met rood fluweel bekleed mahoniehouten salon-ameublement benevens een zwarthouten lessenaar waarop een album, de namen der gevers bevattende, geschonken. De briefschrijver uit de hofstad aan de Midd. Ct. twijfelt er aan, dat het in de zaak der Brusselsche schoone Jeanne Lorrette tot eene openbare behandeling komt, want de toe- stand der beschuldigde schijnl, ten gevolge van verwaarloozing barer wond aan den pols, van dien aard te zijn, dat haar leven niet zonder gevaar is. Misschien is de dood voor haar nog wel te verkiezen boven de straf, die haar wacht, want nadat door het wegnemen van den sluier, die haar verleden bedekte, de heldenfiguur van kort na den moord heeft plaats gemaakt voor eene meer alledaagsche misdadigster, zal die straf toch lang niet licht kunnen zijn, indien eenmaal het wettig bewijs voor hare schuld zal zijn geleverd, en hiervoor moeten, nevens hare bekentenis, voldoende aanwijzingen be- staan. Mr. H. G. an Doesburgh, hoofdcommissaris der justitieele politie te Amsterdam, is door den keizer van Oostenrijk benoemd tot ridder in de Frans-Jozef-orde. De heer W. Hoorneman, pastoor der parochie van St. Augustinus te Amsterdam, is door Z. M. benoemd tot ridder der Frans Josef Orde. lot ridder dier orde is ook benoemd de heer Hahn, eige- naar van het Doelen-hotel te Amsterdam. Een dienstbode te Arnhem is heimelijk van een knaapje bev alien, hetwelk zij daarna in het valies van hareri meester verborg. Het lijkje is ter schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. De eerste boot der Hollandsche Stoombootmaatschappij, welke een directe lijn van Amsterdam op Louden opent, voer Dinsdag van den veesteiger te Amsterdam af. Het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam heeft ongunstig beschikt op het verzoek der sociaal-democralen, om vergunning tot het houden eener inzameling van giften voor de noodlijdende steenkolenwerkers in Belgie. Bij de infanterie is een nieuw stel ledergoed met ransel in beproeving genomen, dat oogenschijnlijk veel vddr heeft bij dat, thans in gebruik; o. a. drukt de zwaarte van den ransel niet alleen op de schouders, maar ook op de heupen. De oudste van de burgemeesters in de provincie Groningen is bezweken. De heer L. Kars, van Bellingerwolde, overleed voor eenige dagen, in den ouderdom van ruim 85 jaren. Den lsten April herdaeht hij zijn geboortedag. Deze bur- gemeester, die steeds naar gelang zijner krachten medewerkte tot den bloei van zijne gemeente, die tegenover een ieder steeds minzaam en bereidwillig was, zal zeer zeker bij velen in dankbare herinnering blijven. Vier-en-dertig jaren was het hem gegeven, hoofd zijner gemeente te zijn. (N. W. Ct.) De oudste notaris in Friesland, mr. H. J. de Carpentier, gedurende ruim 47 jaren indie betrekkingte Koudum werkzaam, is aldaar na eene korte ongesteldheid overleden. RECHTZAKEN. De Arr.-Recbtbank le Amsterdam heeft Hendrik Both, politie-agent, tot 45 dagen celstraf en f 8 boete, subs. 1 dag, veroordeeld. Men herinnert zich dat bier sprake is van handtastelijkheden tegenover eene vrouw in het politie— bureel. Henri Leon gewezen kassier der firma S. Raphael Co., te Amsterdam stond Dinsdag voor het gerechtshof aldaar terecht. Een aantal getuigen, waaronder de chef der firma werden gehoord. Een negental commissionnairs in effecten die voor den beschuldigde hadden gespeculeerd werden door het 0. M. flink op hun plaats gezet, dat zij voor een be- diende op een kantoor zulke sommen durfden wagen. De eisch van beschuldigde luidt tuchthuisstraf van acht jaren en eenige boeten. De verdediger wees op eenigszins verzachtende omstandig- h' den en drong er op aan, den beschuldigde geen tuchthuis- maar celstraf op te leggen. Tegeri den algemeenen ontvanger te Buitenzorg v. H. is, volgens het Alg. Dbl. rechtsingang met bevel van dagvaar- ding verleend, wegens het onverklaard verdwijnen van eene som van f 45,000, welke hij als algemeen ontvanger van 's lands kas aldaar onder zich had. De uitgeleverde gewezen directeur van de Haagsche brood- en meelfabriek is op weg van Brussel naar de gevangenis te 's-Gravenhage, te Delft uitgestapt, van waar hij per rijtuig naar het huis van arrest is overgebracht. Donderdag 16 April 1.1. stond voor het Hof te Leeuwar den terecht Jans Bruins, oud 26 jaren, landbouwer te Ruinen, beschuldigd dat hij in den nacht van 1 op 2 Januari j.l. den landbouwer J. L. Mulder, te Ansen met een revolver heeft geschoten, ten gevolge waarvan deze in den loop van 2 Januari is overleden. Er zijn 8 getuigen gedagvaard, waaronder 2 deskundigen. Verdediger mr. J. S. baron van Harinxma thoe Slooten. De echtgenooten S. te Musselkanaal, zijn op bevel van den officier van justitie te Winschoten in hechtenis genomen als verdacht hun huis moedwillig in brand te hebben gestoken. De vele branden in die streek raaken het nemen van krachtige maatregelen noodzakelijk. Voor de rechtbank te Arnhem stond onlangs iemand te recht, aangeklaagd dat hij een plakzegel, dat reeds aan een wisselbrief was gehecht geweest, daarvan had afgenomen, om het ten tweeden male op een anderen wissel te gebruiken. Ter zake hiervan werd tegen hem door het Openbaar Minis- terie eene geldboete van 50 gulden, subsidiair zeven dagen gevangenisstraf geeischt. Dinsdag a. s. uitspraak. Twee rijksambtenaren te Maastricht zijn door de rechtbank aldaar ieder tot eene geldboete van 75, subs. 7 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het in strijd met de wet op de besmettelijke veeziekte vervoeren van de huid en in- gewanden van een stuk vee, dat aan longziekte lijdende ge weest was, en dat door hen was benaderd. De rechtbank van schepenen te Berlijn heeft uit spraak gedaan in het proces der Amsterdamsche firma Prins Zwanenburg, tegen het Berliner Tageblatt, hetwelk tegen de in Pruisen verboden aanbiedingen dier firma, betreffende landverhuizingen, had gewaarschuwd als tegen eene zaak van zwendelarij en bedriegerij. De Techtbank heeft den redacteur van het Berliner Tageblatt vrijgesproken, uit overweging dat de in het blad vermelde feiten waar, en volgens de wet in Pruisen verboden zijn. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerlc Beroepen te Middelburg F. H. Hefkens te Reenen en G. W. A. de Veer te Sint Laurens; te Monnikendam W. v. d. Honaart te Driel; te Baardwijk en te Bergeik J. A. Binneweg te Midlum; te Dotgen (cl. Wijk bij Duurstede) J. W. Knottebelt, em. pred. te Zeist; te Apeldoorn C. A. Renier te Amsterdam; te Makkum J. Bolkestein te Gerkes- klooster; te Wilhelminadorp D. G. W. Muller Massis te Gioesbeek; te Dordrecht J. Kromsigt te Leiderdorp; te Ve- nendaal D. Hattink te Nieuw-Vennep; te Ursem C. Wout- man te Arkel; te Schaarsbergen J. H. F. Gangel te Aalten; te Wier de cand. R. Kijlstra te BeersC. Hattink te Nieuw- Vennep is benoemd te Venendaal, en heeft bedankt voor Zwartsluis; te Mastenbroek P. C. Koster te Breedevoort. Aangenomennaar Hypolitushoef (Wieringen) door G. J. te Brummelen Andriese te Oude; naar Kropswolde door H. J. Groenman te Warder; naar Westerwijtwerd door H. J. Jansonius te Ter Wolde; naar Weerseloo door P. Sinnighe Damste te Wierden. Bedankt: voor Valkenburg door W. van Roggen te Boven- Hardingsveldvoor Spaardam door G. J. Brutel de la Riviere te Houtrijk en Polanen voor Berg-Ambacht door P. S. Bart- stra te Wassenaar; voor Dedemsvaart door W. v. d. Bijtel te Pernis; voor Bameveld door C. P. N. Pikaar te Over- schie; voor Aarlanderveen door E. J. Homoet te Putten; voor Overlangbroek door M. Copner te Linschoten; voor Jaarsveld door J. Bolkestein te Gerkeskloostervoor Zwart sluis door C. Hattink te Nieuw-Vennep; voor Gameren door P. J. W. Klaarhamer te Hilversuin; voor Oostzaan door M. van Kleeff te Meerkerkdoor P. H. Wiersma te Harmelen voor Hindeloopen door F. Schaaff te Tjerkwerd; voor Wons c. a. en voor Stellendam door Ringnalda te Loon op Zand; voor Leerbroek door J. Bolkestein te Gerkesklooster; voor Ameide en Tienhoven door P. C. Koster te Breedevoort; voor Ketel en Spaland door P. Segboer te Hoogvliet. Christ. Geref. Kerlc. Aangenomen: naar Rijsen (Overijsel) door A. Hazevoet te Venendaal; te Workum J. Breukelaar te Arum. Bedanktvoor Genderen door L. Bouma te Wouters- woude. Aangenomen: naar Katendretht (gem. Charlois) door A. van Apeldoorn te Hoi ten. I LANDBOUW. I Den beminnaren van bloemen en van landelijke uitstapjes kunnen wij bij gunstige weersgesteldheid aanbevelen, dezer dagen een kijkje te gaan nemen in de omstreken van Haarlem, Overveen, Bloemendaal, Beverwijk, Uitgeest, Heemstede, de Vogelenzang, Hillegom, Lisse, enz., waar uitgestrekte tuinen en velden allengs prijken met den heerlijken verschillenden kleurendos der ontelbare bloembollengewassen, die aldaar, zooals men weet, in menigte gekweekt worden. Men ziet dan geen land, maar een zee van helder groen overdekt met geurende bloemen, prijkende met allerlei onbe- schrijfelijke tintelende kleuren en schakeeringen. Van de //groote algemeene tuinbouwtentoonstellingc, welke van den 5en tot den 15en September e. k. te Berlijn gehouden zal worden, heeft men groote verwachtingen. Zij zal, volgens de aankondiging der regelingscommissie, //zoo grootsch worden als nog nooit eenige tentoonstelling van dien aard." Het gebouw er voor bestemd is het //koninklijk tentoonstellingsge- bouw," (vroeger voor de gezondheids-tentoonstelling gebruikt.) Onder de Overzeesche gewassen en voortbrengselen hoopt men ook een volledige verzameling planten uit de nieuwe Duitsche kolonien ten toon te stelleu. De heer Spath is voorzitter van het comitd, waarin ook de voornaamste Berlijnsche tuinbouw-firma's leden van het gemeentebestuur, hoogleeraren en andere bekende personen zitting zullen hebben. Een correspondent van de te Londen verschijnende //Gar dening World// vestigt er de aandacht op, dat Engeland gedurende het vorige najaar en den winter van 1884—85, voor een waarde van niet minder dan tien millioen dollars (25 millioen gulden) alleen aan versche en gedroogdeappelen uit Noord-Amerika ontving. Zoowel in Engeland als hier te lande, kan men dus gerust nog wat ooftboomen aanplanten. De tiende voorjaars-tentoonstelling der 's-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen geopend. De verzameling van planten en tuinbloemen is met een 60-tal inzendingen toegenomen, waar onder zeer fraaie azalea's en camellia's. Te Oldeboorn zal op 20 Augustus van ditjaar een tentoon stelling worden gehouden van laildbouw en veeteelt. Volgens het verslag van het Landbouw-Departement in de Vereen. Staten is er een vermindering te vermelden van 3 millioen acres in de gronden bezaaid met wintertarwe. De tegenwoordige stand is 77 tegen 96 het vorige jaar. De werkelijke stand van den oogst zal beter in de volgende maand blijken. Volgens de tegenwoordige gegevens zal de vermindering van productie ongeveer 100 millioen bushels bedragen. Rogge toont evenals tarwe en in dezelfde verhouding een vermindering in bebouwden grond, doch de toestand is veel beter. De heer Geoffroy te Parijs beveelt het volgende middel aan, om op snelle en afdoende wijze slakken in regenachtige jaren te vernietigen. Het middel is ongebluschte kalk in poeder. Het kan zijn, dat men het voor algemeen bekend houdt, zeker is het echter, dat men met de manier om het met goed gevolg te

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3