ADVERTENTIEN. HEMAllHiP Mill Verpachting Voorloopige Aankondiging. „BADH0EVE", WEI- en BOUWLkMDEM, 1 - en DIJKGRONDEN, JACHTRECHT ENZ, Kleurige Gevel, Profiel- en Kunst-Zandsteen ALLERLEI. GEMENGDE BERICHTEN. - HAARLEMMERMEERPOLDER, WEEKBLAD VAN HAA.RLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. gebruiken in hetjalgemeen niet bekend is. Deze manier is de volgende Bij de wetenschap van de jlevenswijze van dit vernielend insect, kan men het slechts te lijf gaan gedurende een enkel uur van den dag, bij het ochtendkrieken vddr bet opgaan van de zou. De slakken verblijven den geheelen dag in den bodem. Zij komen er bij het vallen van den nacht uit te voorschijn, om hare verwoestingen aan te richten tot aan het aanbreken van den dag, en zoo vervolgens alle nachten, totdat het veld geheel vernield is, wat zich niet lang laat wachten. Men moet daarom met de hand de levende kalk in poeder over de geheele aangetaste oppervlakte uitzaaien bij het begin van den dag, eenige oogenblikken voordat de slakken weder in den grond terugkeeren. Men moet dit zaaien tweemalen herhalen, met eene tusschen- ruimte 10 minuten of een kwart uur. Het nuttig effect van het middel is in deze bijzonderheid gelegen. En ziehier waarom. Bij het eerste uitzaaien redt zich elk met het bijtende poeder in aanraking gekomen insect uit de branding door langs zijn geheele oppervlakte slijm af te scheidendaama verlaat het die glibberige massa als ware zij een oven. Op dat oogenblik moet de zaaier zijn tweede hoeveelheid kalk uitstrooien. De slakken zijn dan buiten machte om in zoo weinig tijd de afscheiding te hernieuwen, waardoor zij de eerste maal gered zijn en alle, die ook maar door het kleinste deeltje kalkpoeder zijn geraakt, rollen zich dadelijk op, schrompelen in&n en zijn voor altijd vernietigd. Handelt men aldus twee dagen achtereen, dan blijft er geen enkele slak in het bewerkte veld in leven. Het middel valt onder het bereik van ieder, daar bijtende kalk overal en voor zeer lagen prijs te krijgen is, en te meer omdat men er weinig van noodig heeft, om een zeergroote uitgestrektheid er mee te" bedeelen. Gebluschte kalk en zelfs half gebluschte zijn tot dit doel van geen waarde, omdat zij het bijtend vermogen, dat levende kalk eigen is, missen. Ik moet nog eenige voorzorgsmaatregelen opgeven, die men bij het uitzaaien van kalk nemen moet. Tegen den wind in moet men niet loopen, opdat er geen kalk in de oogen gerake. Is het uitstrooien afgeloopen, dan moet men handen en aangezicht niet met water, maar met een weinig olie, om het even welke, wesschen. Ook is het goed om, voordat men aanvangt en ik beveel zulks den landbouwers aan de oogleden en de neusgaten met olie te bedeelen. Dat doen de werklieden in de kalkbranderijen, die hun leven in dit bijtende poeder doorbrengen. Bekend is, dat houtasch vooral, doch ook turf- en zelfs cokes-asch, gcschikt zijn tot het bemesten van weiland. De asch doet niet alleen het mos verdwijnen mos is steeds een bewijs van arme weide maar ook de slechtere gras- soorten maken allengs plaats voor betere, zoete weide en witte klaver, welke vervanging bespoedigd wordt door even voor het eggen van den met asch bestrooiden akker zoodra de winter voorbij is een gemengd graszaad uit te strooien. Het middel werkt uitstekend en kost weinig of mets. In den laatsten tijd heeft men ook opgemerkt, datderoode ijzergrond, zooals die in vele streken der Drentsche venen voorkomt en verkocht wordt, een zeer uitstekende mest is voor weidegrond. De oergrond schijnt inderdaad zelve eene aschsoort te zijn, van overoude tijden waarschijnlijk aanwezig. Een proef op weiland met deze nieuwigheid gaf het verras- sende resultaat, dat, terwijl de laatste weken alle grasland even dor en schraal stond door het koude weder de met dezen grond bestrooide akker te gelijkertijd een fraai groen tapijt was, waarop de schapen met goed succes konden grazen. genaderd was. De deurwaarder, ten wiens overstaan de verkoop zou plaats hebben, liet zich niet zoo gemakkelijk een rad voor de oogen draaien, maar ging door zoolang geen attest van een geneeskundige vertoond werd. De drukte van den verkoop die nu volgde was in staat de vrouw het bed uit te drijven en om 't hardst mede te doen bieden. Eene dame te 's-IIage had bij den schoonmaak aan de meid eenige papieren en doosjes gegeven om te vernietigen. De meid gooide alles in het fornuis. Na eenige oogenblikken volgde een vrij sterke ontploffing en juist toen de meid naar de oorzaak onderzoek deed, volgde een tweede ontplof fing en werd een gat in den bodem van een te vuur staanden waterketel geslagen, waardoor een zelfwerkend bluschtoestel outstond, dat het vuur doofde. Nu bleek, dat in een der papieren of doosjes 5 of meer revolverpatronen waren geweest; nog 3 gevulde patronen werden gevonden. i Te Ermeloo is een boerenwoning afgebrand. Als oorzaak noemt men de kat, die in een pot met vet had gezeten en daaruit verjaagd, te dicht bij 't vuur kwam, in brand vloog en brandende op den hooizolder een schuilplaats zocht. Te Arhem heeft iemand zijn 12—jarig dochtertje op zulk een schandelijke wijze mishandeld, dat haar verpleging in in het ziekenhuis hoogst noodzakelijk was. De waardige vader heeft voorloopig de stad verlaten. Te Smilde is de landbouwer G. B. van een hooizolder ge- vallen en onmiddellijk dood gebleven. Te Wandre, bij Luik, hebben twee werklieden die onvoor- zichtelijk pakken dynamiet bij een kachel droogden, een ontploffing veroorzaakt. Een hunner werd gedood, de ander zeer gevaarlijk verwond, en de schuur waarin zij werkten werd geheel vernield. Het schijnt dat het beroep van //porder" in het buiten- land onbekend is, en tot de eigenaardigheden van ons land behoort. In het Wiener Fremdenbl. komt een door andere Duitsche bladen overgenomen bericht voor uit Parijs, waarin, onder het opschrift //een zonderling beroep," als een zeldzaamheid verhaald wordt van een onlangs overleden man, die den kost verdiende volkomen op de wijze onzer oud-Amsterdamsche porders en porsters. Als een zeldzame kentering in liefde, deelt men mede, dat te Hoogeveen 14 dagen geleden een jonkman ten huwelijk werd ingeschreven. Een week later verzocht bij de insehiij- ving //uit te doen" en Vrijdag is hij weder ondertrouwd, maar nu met een andere geliefde. Ook de eerste bruid is met de verandering tevreden. Het bewijs. //Het is onmogelijk, zeg ik je, dat hij dat^ooit gezegd heeft!" //Maar als ik toch zeg van wel..." //Nu, dan zeg ik van neenWas je er bij toen hij het zeide'?" //Dat niet, maar...." Welnu, ik was er bij toen hij het niet zeide, nu weet je het!" Altijd duidelijk. Een hartstochtelijk rooker schreef aan zijn ta- bakleverancierIk geef u bericht, dat de tabak, die ge mij te nat gezonden hebt, een weinig te nat is; een weinig nat mag zij wel zijn, maar al te nat is te nat. Door B. wordt in de Prov. Gron. Ct. een middel aan de hand gedaan voor ouders en voogden, om hunne zonen of pupillen te onttrekken aan de verplichting van het dienen bij de nationale militie, waardoor velen uit hunne werkkring worden weggerukt of eene betrekking verliezen. Het is iainnen een ieders bereik dit tijdstip met onbezorgd hart te gemoet zien en wel door middel der levensverzekering- maatschappijen. Wanneer de ouders bij de geboorte van een zoon wekelijks ongeveer 80 centen afzonderen en dit geld bij een dier maatschappijen storten, verzekeren zij zich op het tijdstip, dat die zoon aan de loting zal moeten deelnemen, eene som van duizend gulden te zullen ontvangen. Ik neem hiervoor een rond cijfer, hoewel het wekelijks af te zonderen bedrag zelfs nog iets minder is en derhalve velen gaarne zich deze opoffering zullen getroosten, om later onbezorgd dit tijdstip te gemoet te gaan. Hierbij komt nog, dat, wanneer de verzekerde komt te vallen v66r de zoon den leeftijd van 19 jaren heeft bereikt, aan dezen desniettegenstaande de verzekerde som wordt uitbe- taald zonder dat er verder premiebetaling plaats heeft. Te Zandberg, gem. Odoorn, zou dezer dagen eene gerechte- lijke verkoop van in executoriaal beslag genomen roerende goederen plaats hebben. Ten einde den verkoop tegen te gaan, ging de vrouw van den eigenaar zich te bed begeven, den waan willende uitstrooien dat de tijd harer bev ailing DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland, bren- gen bij dezen ter kennis van belanghebbenden: lo. dat de voorloopig opgenomen rekening over het dienst- jaar 1884 op de secretarie van het Hoogheemraadschap ter inzage van het algemeen zal worden nedergelegd, van den 7den tot den Slsten April a.s., van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, en aldaar tegen 15 Cents voor elk exem- plaar verkrijgbaar zal zijn; 2o. dat de Ingelanden, volgens art. 165 van het reglement van 6 Juli 1857, (Staatsblad n°. 90) hunne bezwaren tegen deze rekening binnen acht dagen nadat die ter visie heeft gelegen, en dus voor 28 April, aan de Yereenigde Vergadering moeten hebben ingezonden 3o. dat de Yereenigde Vergadering op Woensdag 29 April in het openbaar zal overgaan tot de behandeling van boven- bedoelde rekening. Leiden, den 4den April 1885. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd, DE CLERCQ, Dijkgraaf. W. G. DE BRUYN KOPS, Secretaris, VOOf Mazelen Boodvonk. Deze zijn de eerste grootste beproevingen waaraan de kin deren na hunne geboorte bloot staan. Beide kwalen zijn zeer besmettend en beide vereischen eene zorgvuldige oppassing. Bij den een lijdt de borst, bij den ander de keel het meest maar de moeder of de min zal in Holloway's Zalf een puik middel vinden tegen deze lastige kwalen. Wanneer zij goed op de keel, de borst en den rug gewreven wordt, wordt zij opgezogen, de ademhaling wordt regelmatiger, de kwaal wordt minder lastig, de lippen minder blauw, het oog wordt hel- derder, en het aangezicht verliest dien angstigen schijn, die altijd de voorbode is van eenen hevigen aanval op het gestel, en het zenuwstelsel. Deze onwaardeerbare Zalf geneest niet alleen de dreigende teekenen, maar verwijdert verder nog alle gevaarlijke gevolgen. 37. tv11 rj it I f 0.80, 1.85, 3.— Doosjes Pill en en Potjos Zalf J 1350) 2500 zijn op franco aanvraag a comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, alsmede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Londen, 533 Oxford Street. VAN DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland, zullen op Dinsdag 21 April 1885, des voormiddags ten 101/* ure precies, in het „ter Hart", te Houtrjjk en Polanen, in het openbaar verhnren: 1. Het grasgewas van den Spaarndamschen dijk, van Santpoort tot de gemeente Amster dam, in 19 perceelen; 2. De boezemdijken te Halfweg, in 1 perceel. 3. Het jachtrecht op de verhuurde gronden, 2 perceelen. De verhuring van het grasgewas geschiedt voor 6<5n saisoen, ingaande met den dag der verhuring en eindigende met 30 September 1885, en van het jachtrecht tot 31 December 1885. De voorwaarden der verhuring met de omschrijving der perceelen zullen van af den 15den April voor 10 centen ver krijgbaar zijn gesteld ter Secretarie van Rijnland, bij den opzichter D. Holweuda te Halfweg en bij W. De Vsies te Spaarndam. Aanwijzing der perceelen zal geschieden Vrijdag den 18den April 1885, te beginnen aan Santpoort, des voormiddags ten 10 ure, en aan de Oostsluis te Halfweg des namiddags ten 1 ure van dienzelfden dag. Inlichting is te verkrijgen bij den Ingenieur van Rijnland te Leiden, en den opzichter D. Holwerda te Halfweg. In de maand Jllli 1885, op nader te bepa- len dag, uur en plaats, zal publiek ten verkoop worden geveild: Het welbekende IiAJVHCwOED, genaamd: bestaande, behalve uit het HEERENIIUIS, en vele andere Gebouwen, Boomgaard, I uirren en Boschland, uit zeer vruchtbare gedraineerde te zamen ruim 200 MtCCtUVCfi groot, staande en gelegen in den aan de Ringvaart tegenover het dorp Sloten,, in de nabijheid van Amsterdam. Bij den Notaris J. L VAN DER MOER te Haarlemmerineer in het Hoofddorp, die met de;| veiling is belast, zullen intijds information te bekomen zijn. 1\/T r* v»41 id Po Achter-Oosteinde, bij het Paleis Martin OC U voor Volksvlijt, AMSTERDAM. uMercuur"-Stoomdrukkerij, Rokin 60, Amsterdam-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 4