WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. was: //Engeland is machtig maar God is almachtig en ons vertrouwen is op Hem." Een van de Vrijstaatsche Landdrosten verzekerde mij, dat, als het tot een botsing komt tusschen Engeland en de Transvaal, geeue macht in den Vrijstaat de burgers kan verhinderen van zich ook in den strijd te mengen. Men ziet met bekommernis de toekomst te gemoet. Eene gewone uitdrukking, als men over die zakeu spreekt, is: //de donkere wolken zijn er, een bui kan licht uitzakken." Dit is zeker, niemand verlangt naar oorlog, iutegendeel is het mijne overtuiging, dat men er voor vreest en verlangt het af te keeren. BINNENLAND. Men deelt aan de Amst. Ct. mede, dat de heer van de Wall Bake zich naar Berlijn heeft begeven, om der Duitsche Regeering te verzoeken de door haar gesubsidieerde stoom- vaartlijnen Amsterdam te laten aandoen. De hulp der //eeuwige pers" wordt te baal genomen om te vermelden, dat de beer F. M. de Vries van Heyst 1 Mei e. k. zijn 12Va—jarige dienstvervulling als burgemeester van Delft zal gedenken. Naar het Vaderland verneemt, heeft de heer mr. S. van Houten, lid der Lweede Kamer, de residentie verlaten voor een buitenlandsche reis, met voornemen om geruimen tijd afwezig te blijven. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging der begrooting van uitgaven voor de Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1884, waardoor het eindcijfer der begrooting met f 33.954 wordt ver- hoogd. Woensdag, Donderdag en Vrijdag zal te 's-Hage in het cafd Central een biljartwedstrijd plaats hebben tusschen onzen landgenoot den heer Bierling en den professeur de bil'.ard Henry. Er moeten 2000 caramboles gemaakt worden; de prijs is f 500. Een valsche gulden met de beeldtenis van Koning Willem III en het jaartal 1865, is hier ter stede gisteren door de politie in beslag genomen. Door de Statsreiniging te Leeuwarden werd in het afge- loopen jaar aan compost, ier en vuilnis verkocht voor een bedrag van f 44,101.05. Na aftrek der jaarwedden en andere uitgaven, is door die gemeente-inrichting in 1884 een be drag van f 4,346.19 meer oiitvangen dan uitgegeven. Dr. F. L. de Leeuw, oesterkweeker te Wemeldinge, is, naar Het Vad. bericht, in Noorwegen met den prijs van f 600 bekroond voor zijne beantwoording van eene prijsvraag over de oesterteelt. Vijftien antwoorden waren ingekomen. Het heeft in de IJselstreken in een der laatste nachten z66 sterk gevroren, dat de daar bestaande hoop op een ruimen oogst van de fijne vruchtboomen, die in vollen bloei stonden, thans vervlogen is. Gelukkig zijn de bloesemknoppen der appel- en perenboomen meerendeels nog gesloten. Te Leeuwarden heerscht groot gebrek aan drinkwater. Het water wordt er in groote hoeveelheid buiten de stad uit de slooten der weilanden gesihept, in schuilen en op wagens naar de stad vervoerd en daar langs de straten verkocht. Een klerk van den rijksontvanger te Alfen a/d R. is ge- vankelijk naar Den llaag overgebracht. Hij schijnt zich sinds geruimen tijd te hebben schuldig gemaakt aan verduis- tering van door hem ontvangen gelden, welke feiten eerst aan het licht kwamen, toen bij het eindigen van het dienst- jaar de waarschuwingen werden uitgegeven. De jonge man stond algemeen bekend als zeer loszinnig en maakte, voor zijn doen, grove verteringen. Prins von Wied, ridder der 3e klasse van de Militaire Willemsorde, zal het ridderfeest, op 30 April a. s. te houden, bijwonen. Men schrijft aan de Amst. Ct. van het Loo: //De buitenlucht werkt gunstig op Z. M. gezondheidstoe- stand. De Koning maakt dagelijks een wandeling in het park of een rijtoer met H. M. in een open rijtuig". De Haagsche Bankvereeniging te 's-Gravenhage, die reeds Sangen tijd in mindergunstigen toestand verkeerde, heeft hare betalingen gestaakt. De directeur F. Polak heeft zich reeds eenige dagen van te voren uit de voeten gemaakt, en wordt vermoed zich te Parijs op te houden, terwijl zijn medebe- stuurder L. Wolff zich te Antwerpen in een hotel het leven benomen heeft. Ilet tekort wordt op ongeveer <?6n millioen gulden geschat. Aan het spoorwegstation Piet-Gijzenbrug heeft dezer dagen eene drukke verzending plaats van afgesneden bloeiende hiacintenstengels. Bij ladingen van duizenden kistjes gaan zij naar Engeland, maar ook naar Belgie, o. a. naar Luik en Brussel. Nog vodr een jaar waren, naar de N. R. Ct. bericht, de bollenkweekers in die streek zeer tegen de verzending van afgesneden bloemen naar het buitenland, uit vrees van daar- door aan den lateren verkoop van bollen afbreuk te doen, waarom zij dan ook toen, met uitzondering van een enkele, zich onderling verbonden om geen afgesneden bloemen aan het buitenland te leveren. Doch uit hetgeen daaromtrent thans plaats heeft, schijnt te blijken, dat zij sedert op dit punt van inzicht veranderd zijn. De R^eering heeft ingediend een nader ontwerp van wet op den kinder-arbeid. Beneden 12 jaar mogen geen kin- deren arbeid, dat is elke werkzaambeid voor eenig bedrijf. verrichten, ook niet veldarbeid, behoudens opheffing van het verbod voor kinderen boven 10 jaar in den oogsttijd, op ver- zoek van den gemeenteraad door Ged. Staten te verleenen. Kinderen van 1214 jaar mogen enkel veldarbeid verrichten. Het maximum van werktijd voor kinderen van 10 tot 14 jaar wordt op 8 en voor die van 14 tot 16 op 10 uur bepaald, door een paar uur rust onderbroken. 's Zomers mag geen kind beneden 16 jaar weiken vroeger dan 6 uur 'sochtends en later dan 8 uur 'savonds, den overigen tijd niet vroeger of later dan 7 uur. Zondags mag geen kind arbeiden. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te Horsen J. W. Nijenhuis te Est bij Gelder- malsen; te Wanswerd en Jislum T. H. Woudstra te Oude- mirdum c. a.; te Bezooijen H. G. Ubbink te Delftshaven; te Mijdrecht G. H. Geselschap te Aksel; te Noordeloos en Overslingeland M. H. Bolkestein te Hierden; te Everdingen W. van Asch te Eethen en Drongelen. BeJanktvoor Domburg (toez.) door W. J. Pijzel te Den Ham; voor Venendaal door P. Bartstra te Wassenaar; voor Wijnaldum door Tj. v. d. Leij te Scherpenzeelvoor Oud- Beierland door G. Vlug te Nijkerk voor Wageningen door P. H. Wiersnia te Harmelen; voor Zuid-Scharwoude door J. Zegers te Hamstede; voor Standaarbuiten door J. M. Rutte te Huizen; voor Zuidland door F. Kijftenbelt te Maartensdijk voor Baardwijk en voor Bergeik door J. A. Binneweg te Midlum; voor Harlingen door P. J. van Melle te Minnertsga voor Hoog-Blokland doorjW. Ringnalda te Loon op Zand; voor Nieuwpoort aan de Lek door M. H. Bolkestein te Hierden; voor Elburg door J. Vonk te Dalfsen; voor Diepen- heim door M. Reijerkerk te Yeenwouden; voor Geldermalsen (toez.) door P. Flieringa te Babilonienbroek. Aangenomen: naar Oud- en Nieuw-Gastel door J. A. Binneweg te Midlum; naar Kootwijk door J. H. Houtzager, cand.; naar Cilaarshoek (cl. Dordrecht) door C. H. Kuip^ri te Sluipwijk naar Engelbert door Boon te Nieuw-Dordrecht; naar Wier door den cand. R. Kijlstra te Beers. Zaterdag herdacht ds. J. J. L. Ten Kate den dag, waarop hij voor 25 jaren in het predikambt te Amsterdam werd bevestigd. Belangstellenden, vrienden en ambtgenooten lieten 't hierbij niet ontbreken aan blijken van waardeering en sympathie. Een groote feestdag wacht den heer Ten Kate den 4den Mei a. s., wanneer hij den dag zijner 40-jarige Evangelie- bediening en tevens dien van zijn 40—jarig huwelijk hoopt te herdenken. Er heeft zich uit de gemeente een comite gevormd, om den 4n Mei e.k. feestelijk te vieren. Christ. Geref. Kerk. Beroepente Heerjansdam R. Loman te Zuilichem en Weel; te Geesteren en Gelselaar H. Alting te St.-Anna-Parochie. De algemeen geachte godsdienstonderwijzer, de heer J. C. van Houten, is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam ontslagen, omdat hij op eene Zondagschool der //Vereeniging tot bevordering van zelfstandiggodsdienstig leven" een zanguitvoering had geleid. Men beeft den heer van Houten, wat men noemt, op allerlei wijze gezocht. Niet alleen dat zijn zenuwgestel door al het gebeurde veel heeft geleden, maar men heeft hem ook van een goed deel zijner inkomsten beroofd, terwijl hij een groot gezin te verzorgen heeft. Men heeft een man, die zooveel leerlingen heeft gevormd, met zooveel zegen werk- zaam is geweest, weggezonden ad majorem Dei gloriam. RECHTZAKEN. Donderdag jl. is in Den Haag een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen de bekende Leidsche giftmeng- ster. Een zeer talrijk publiek, waaronder vele dames, woonde de zitting bij. Ook de minister van justitie was eenigen tijd in de zaal aanwezig. Bij het binnenkomen der giftmengster in de gerechtzaal, door twee veldwachters begeleid, ging er een gesmoorde kreet van afgrijzen op uit het publiek. Toch bood de vrouw op het eerste gezicht niets afschrikwekkends aan. Zij is een vrouw van gewone grootte en van middelbaren leeftijd, gekleed in jak en rok met een omslagdoek, een heldere muts met keel- banden, waaronder van voren het pikzwarte haar uitkomt. Het gelaat is vrij rond en eenigszins taankleurig. In 6en woord, zij onderscheidt zich in haar voorkomen in niets van een getrouwde vrouw uit den kleinen burgerstand. Dat ook in 't buitenland dit proces sensatie wekt, blijkt uit de aan- wezigheid van een redacteur van I' Etoile beige. Den eersten dag is het getuigenverhoor afgeloopen. Den volgenden dag was het O.M. aan het woord, en eischte tegen de beschuldigde, levenslange luchthuisstraf. De zitting moest een half uur geschorst worden, daar besch. een hevig zenuwtoeval kreeg. Geneeskundige hulp werd haar spoedig verleend. De verdediger trachtte eenige verzachtende omstandigheden aan te voeren, en opperde twijfel aangaande het verstands- vermogen der beschuldigde. Donderdag a. s. uitspraak Bij vonnis der Rechtbank te 's-Hage is op de vordering van den operazanger Maurits De Vries en de firma Gebroe- ders Asseler, commissionnairs te Amsterdam, de naamlooze vennootschap//Maatschappij tot Exploitatie van de Fransche Opera" te 's-Gravenhage, in staat van faillissement verklaard, ingegaan 18 April jl. Tot curator is benoemd mr. G. A. P. Bax. Door middel van een extra politieblad vraagt de officier van justitie te 's-Gravenhage de opsporing en aanhouding van Felix Polak, geboren te Brussel den 26n April 1830, bankier, laatst wonende te 's-Gravenhage, haar grijs, voile baard, korte knevel, gele kleur, tenger postuur, in den regel dragende zwarte kleeding met hoogen boed. Ter zake frauduleus bankroet is bij bevelschrift der arron- dissements-rechtbank aldaar, tegen hem verleend rechtsin- ingang, met bevel van gevangenneming. Men verneemt dat door bemiddeling van het departement van buitenl. zaken aan de Fransche Regeering de uitlevering is gevraagd van den voortvluchtigen 'F. Polak, indien hij zich nog op Fransch grondgebied mocht bevinden. Door de rechtbank te Arnhem is A. C., graanhandelaar te Nijmegen, wegens het andermaal gebruiken van een plak- zegel door iemand, die weet dat het reeds gebruikt is, ver- oordeeld tot eene geldboete van,/50, subs. 7 dagen gevan- genisstraf. In dezelfde zitting werd bevel verleend tot inhechtenis- neming van A. K., onbezoldigd rijksveldwachter, verdacht van het afleggen van een valschen eed voor den kantonrechter in de zaak van J. P. arbeider te Elst, die door de recht bank werd vrijgesproken. De instructie in de zaak van den Schiedammer notaris W. J. A. Roldanus, in hechteflis als verdacht van ver- duistering van gelden, hem in zijne ambtelijke betrekking toevertrouwd, is afgeloopen. Genoemde notaris is door de raadkamer der rechtbank te Rotterdam verwezen naar den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hage, om ten crimineele te worden vervolgd. De commissaris van politie te Delftshaven verzoekt opsporing en aanhouding van Jan Jonker, ongeveer 40 jaren, schippera- knecht geboren en wonende te Meppel, gestalte kort en dik, gekleed met kort kamgaren jasje, zwarte broek, dito vest, hooge pet en pantoffels. Hij wordt verdacht van diefstal met binxenbraak, in een bewoond vaartuig, van een bankbiljet van f 40. Het Venl. Weekbl. vindt in den moord, waarvan drie leden der familie Van Oppen de slachtoffers werden, aanleiding om aan te dringen op herstel van de doodstraf. „De rechterzijde zou goed doen, herstel der doodstraf in haar program te schrijven. Dit zou velen bewegen. ook eens met de anti-liberalen eene proef te nemen. Van de liberalen heeft men toch niets anders te wachten dan Grondwetsher- ziening die nooit komt". Het hof te Amsterdam veroordeelde Henri L&m, den ge- wezen kashouder der firma Raphael en Co., tot eene tucht- huisstraf van vijf jaren. E. Morpurgo en S. Fransman werden schuldig verklaard aan valsche getuigenis en veroordeeld ieder tot eene celstraf van een jaar. Door de politie te Utrecht is eene vervolging ingesteld tegen een aldaar wonende ongehuwde dienstbode, die verdacht wordt kindermoord te hebben gepleegd. LANDBOUW. Internationale Veetentoonstelling te Antwerpen. Bij gelegenheid der Wereldtentoonstelling die dit jaar te Antwerpen zal worden gehouden, wordt er ook een inter- nationale wedstrijd van voortteelende dieren uitgeschrevendoor den Bond der Landbouwmaatschappijen van Belgie, onder het beschermheerschap van het Gouvernement. Het deelnemen aan dien wedstrijd moet voor Nederland van groot belang worden genoemd. Bij het programma jworden voor Hollandsch ras de vol- gende klassen en uitlovingen vermeld 9e klasse. Stieren hebbende meer dan 6 tanden van vol- wassen dier. le prijs Gouden medaille en 800 fr., 2e prijs Zilveren medaille en 600 fr., 3e prijs id. en 500 fr., 4e prijs id. en 400 fr., 5e prijs id. en 200 fr., 6e prijs id. en 100 fr. 10c klasse. Stieren hebbende niet meer dan 6 tanden van volwassen dier.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3