WEEKBLAD "VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Dit artikel moet de plafoneering met riet ver- vangen en wordt aanbevolen als sterker en goed- kooper dan het riet. Den Heer Grobbee is op verzoek eervol ont- slag verleend als Min. van Financien en in zijne plaats treedt als zoodanig op de heer Bloem, oud hoofd-ambtenaar bij dien tak van dienst. De Heer Grobbee is tevens bevorderd tot koin- mandeur van den Ned. Leeuw. Te Utrecht heeft eene zeer belangrijke verkie- zing voor de prov. Staten plaats gebad. De can- didaat der anti-revolutionairen, Jhr. van Asch van Wijck, is met groote meerderheid gekozen, zoodat door de Staten van dat gewest, thans anti-l'ibe- ralen leden naar de Eerste Earner kunnen wor- den afgevaardigd. De gecombineerde vergadering der christleijke jongelingsvereenigingen in het Noorden van oris land zal dit jaar plaats hebben in de lanen van het landgoed „Meerzicht," tien minuten van Balk gelegen, en daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den eigenaar, den heer J. A. v. Heloma. In de eerste vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van het Hoender- park van Halverhout Co. te Soest, te Amster dam gehouden, is medegedeeld, dat de maatsch. met groot verlies heeft gevverkt, zoodat geen dividend kon worden uitgekeerd. Het tractement van den directeur is, op zijn eigen voorstel, van /2500 op 1500 gebracht. De balans is goed- gekeurd. Men meldt uit de Lernmer: Het veevervoer via Lemmer naar Amsterdam is in den laatsten tijd weder buitengevvoon aanzienlijk, zoodat, daarnaar te oordeelen, de veehandel zeer geanirneerd moet zijn. Vele avonden vertrekken twee, soms zelfs drie booten, grootendeels met vee geladen, naar Amsterdam. Het zachte weder en de goede stand van het grasgewas schijnt op den veehandel een gunstigen invloed uit te oefe- nen. Ook in deze omstreken staan de weilanden zeer voordeelig, tengevolge waarvan reeds vele landbouwers hunne stallen ontruimd hebben, of- schoon het hooi nog lang niet opgevoederd iseen flinke hoeveelheid zal dan ook voor den aanstaan- den winter nog overblijven. De zuivelproducten blijven laag in prijs; vooral de boter, vergeleken bij voorgaande jaren, is zeer goedkoop. Op de jongste weekmarkt alhier werd per 1 /4 vat, zijnde 40 K.G., van f 18.50 tot f36 betaald hetgeen in jaren niet heeft plaats gehad, terwijl, met 't oog op de eerste grasboter, nog lagere prijzen ver- wacht worden. Ook de prijzen van het rund- en wolvee zijn voor de boeren niet gunstig. Blijft deze toestand zoo voortduren, dan zal het velen hunner rnoeielijk vallen, de hooge huurprijzen op tijd te kunnen betalen. De Standaarcl bevatte dezer dagen het hoogst belangrijke bericht dat de heer dr. A. Kuijper zijn mandaat als voorzitter der Deputaten-verga- dering wenscht neer te lefgen. Dit blad zegt daaromtrent het volgende: Algemeene verkiezing is er dit jaar niet. Ook, naar het zich laat aanzien, geen kamerontbinding. Hieruit zou volgen dat er dit jaar geen f)epu- taten-vergadering gehouden wierd. Toch bestaat hier wel kans op. De rooster van aftreding bepaalt namelijk, dat voor het jaar 1885 o a. aftreedt dr. Kuijper, die tevens voorzitter is. En nu zegt art. 4 wel, ,,'dat, ingeval van ontbinding, de aftreding van Comite- leden niet op de tusschentijds saam te roepen ver- gadering^ plaats heeft, maar op de eerste normale vergadering, die daarop volgt", d. i. in casu op de gewone vergadering in 1886, zes weken voor de dan komende algemeene verkiezingen. Maar zoo we wel zijn ingelicht, heeft dr. Kuijper zich tot het Comite gewend, met bericht, dat hij van deze verlenging van zijn mandaat als voorzitter o-een gebruik wenscht te maken. en reeds ditjaar dit speciale mandaat wenscht neder te leggen. Op advies van Praeses en Assessoren zal alsnu door het comite moeten besloten worden om nog dit jaar een Deputatenvergadering saam te roepen teneinde niet een nieuw lid (dit 'kan alleen op de gewone deputatenvergadering), maar een nieuwe voorzitter worde benoemd. Aanleiding tot dezen stap schijnt gelegen te zijn m het van jneer dan eene zijde geuit verlangen, at Ir. Kuijper de anti-revolutionaire partij ver- phchten mocht door zich terug te trekken." KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. KerJc, Beroepen te Kethel B. J. van Heijningen te Heerjansdam te Domburg D. G. W. Muller Massis te Groesbeekte Zegveld E. J. Homoet te Puttente Tienkoven c. a. cl. Amersfoort, C. C. Schot te Tholen; te's Heer-Hendrikskin- deren, te Wissekerke en te Aarlanderveen W. Ringnalda te Loon op Zand; te Sluis ds. A. H.den Boer te Muiden; te Zun- dert, cl. Breda, de cand. H. v. d. Brink te Utrecht. Aangenomen naar Middelburg door ds. G. W. A. de Veer te St. Laurens en door ds. E. H. Herf kens te Rhenennaar Dord recht door ds. J. Kromsigt te Leiderdorp. Bedanktvoor Mijdrecht door ds. J. H. Gezelschap te Axel voor Apeldoorn door ds. C. A, Renier te Amsterdamvoor Elst, bij Amerongen, door J. W. Knottenbelt, emer. pred. te Zeist; voor Venendaal door ds. C. Hattink te Nieuw—Vennepvoor Mastenbroek door ds. P. C. Koster te Breedevoort; voor Haam- stede door ds. J. Zegers te Zuid-Scbarwoude; voor Wijk bij Heusden door ds. M. H. Bolkestein te Ilierden, bij Harderwijk voor Workum door J. Breukelaar te Arum. Op den 3den Mei 11. deed de heer J. N. Wiersma vroe- ger hulpprediger in de Minahasa zijn intrede bij de Doops- gezinde gemeente te Rottevalle. Bij de Ned. Herv. kerk waren op 1 April 285 plaatsen onbezet, dat is 2 minder dan op 1 Jan. jl. En thans zijn nog slechts 6 candidaten beroepbaar en wel de heeren J. C. Ruys te Amsterdam, J. P. W. Gobius du Sart te Utrecht, A. Wellesleij, J. M. G. Hoog te Voorschoten, C. Loef te Leeuwardea en W van de Beke Callenfels te Vlissingen. De predikaut te Lutteu, gem. Ambt-Hardenberg, is in zijne betrekking geschorst. Ds. J. J. L. ten Kate herdacht Zondag in de Nieuwe kerk te Amsterdam (waarvoor zich, meer dan een uur, voordat de godsdienstoefening zou aanvangen, honderden belangstellenden verdrongen, ten einde een goede plaats te veroveren) zijne 40-jarige evangeliebediening, naar aanleiding van Matth. 252o, //ik ben met u al de dagen tot de voleindiging der wereld". Hij verklaarde o. a. dat ofschoon zijn 40-jarige arbeid in den dienst der kerk veel overeenkomst had met de zwerftocht van Israel door de woestijn, het hem echter ook aati manna en kwakkels niet had outbroken en hij op oasen aangeuaarn had verwijld. De gemeente zong den gevierden gevierden dichter en veel geliefden prediker aan 't einde der godsiienstoefening de Oude-Testamentische zegenbede toe uit Psalm 134, waarop de prediker, diep bewogen, antwoordde„Ik dank u, ik zal 't nooit vergeten". LANDBOUW. In eene te Arnhem gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw was aan de orde een adres van de Afdeeling Bom- melerwaard aan de Iweede Kamer, waarin gevraagd wordt, met het oog op de steeds grooter wordende concurrentie en de lage graanprijzen, een recht te heffen van de in te voeren granen ad f 2 per 100 KG. De prijs van het brood zou daardoor naar hare berekening slecbts 1 '/2 cent per KG. stijgen, terwijl het aan de schatkist/ 12,000,000 's jaars zou opbrengen. De afdeeling mocht zonder tusschenkomst van het hoofd bestuur dit adres niet inzenden, en het hoofdbestuur oordeelde dat het geenszins op den weg der maatschappij lag protectie te vragen, omdat wat voor den een voordeelig zou wezen, voor zoo vele anderen, (zoo als voor werklieden-gezinnen en voor de landbouwers die het graan aan het vee voeren) scha- delijk zou zijn. Besloten werd het adres niet te verzenden, maar wel zich tot de Regeering en de vertegenwoordiging te wenden en te wijzen op de middelen die kunnen worden aangewend om verbetering te brengen in de bestaande malaise op landbouw- gebied en de stiefmoederlijke behandeling die de landbouw steeds ondervindt. Er zal voornamelijk gewezen worden op den druk bij bet overgaan van eigendommen van den een op den ander; tel- kens komt, dan de fiscus, om er het zijne van te hebben, terwijl de bezitters van effecten die kunnen koopen en ver- koopen zonder daarvoor iets in 's Rijks schatkist te storten. In hoofdzaak zal men dus verzoeken het kapitaal in porte- feuille te belasten en de landbouwers van verschillende druk- kende zaken te ontlasten. De Vereeniging ,/Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek" zal 20 Mei in het hotel Krasnapolsky eene algemeene ver gadering houden. Behalve een verslag van den staat der vereeniging en eenige voorstellen tot wetswijziging, zal ook rekening en verantwoording over 1884 gedaan en de begroo ting voor 1885 ingediend worden. Uit die rekening en ver antwoording blijkt, dat de vereeniging ongeveer 1300 leden telt, de inschrijving van vee in de stamboeken/ 16,260 heeft opgebracht en het batig saldo 4009,83 bedraagt, drie feiten die den bloei der Vereeniging ten duidelijkste bewijzen. In de plaats van de heeren C. J. Van der Oudermeuler, en S. De Clercq Wz,, welke niet herkiesbaar zijn, moeten twee commissarissen gekozen worden. De landbouwers in Gelderland en Overijsel klagen zeer over de slecbte tijden en hunne klachten zijn niet ongegrond, wanneer men in aanmerking neemt dat zij voor de boter thans hoogstens f 18 per Vs ton kunnen maken, de eieren 2,50 a 3 de 100 stuks kunnen opbrengen; het graan, evenals de aardappelen en de groenten weinig waarde hebben, bet vee steeds in prijs daalt en de pachten hoog blijven. Er bestaat weinig vooruitzicht, dat vooreerst betere tijden zullen aanbreken, want de productie is groot en de vraag vermin- dert. Alleen de boter zal waarscbijnlijk binnenkort duurder worden, want er komt weldra grasboter in den handel en daarvoor bestaat steeds tegen goede prijzen vraag. De min- dere soorten worden dan ook duurder. Men verwacht datde prijzen thans hun laagst standpunt _bereikt hebben. Katoenzaadmeel en Katoenzaadkoeken hebben in den laat sten tijd als veevoeder zeer de aandacht getrokken, omdat volgens de ervaring in Amerika opgedaan, de hoeveelheid melk van eene gezonde koe door dat voeder dagelijks met de belft toeneemt. Het ,/Landbouwkundig Departement" te Washington, noemt ze het meest belangrijke voedsel voor fee. Als men ze vooraf kookt, waardoor ze gemakkelijk in het lichaam kunnen opgenomen worden, wordt tevens eene groote besparing verkregen. De katoenpitten worden zorgvuldig uitgestoomd en gekookt, waardoor tevens de voor de voeding overtollige olie daaruit verwijderd wordt. Volgens rapport van het Proefstation te Wageningen, be vatte de hier te lande, door W. Van Steeningen Co. te Rotterdam, laatst asngevoerde partij: katoenzaadmeel 43.4 pCt. eiwit en 13.8 pCt. vet, katoenzaadkoeken 42.9 pCt. eiwit en 15.7 pCt. vet. Bij de keuring van stieren, Zaterdag te Sliens gehouden, is de eerste prijs voor eenjarige toegewezen aan den heer K. Kuperus te Marssum, de tweede aan den heer P. de Boer te Stiens; de eerste prijs voor tweejarige aan den heer G. Baarda te Jelsum, de tweede aan den heer A. Kooistra aldaar. In de vijf afgeloopen jaren werd in het vroege voorjaar telkens in de tuinbouw-inrichting der firma E. H. Krelage en Zoon, aan den Kleinen Houtweg te Haarlem, eene uitge- breide tentoonstelling van bloeiende hyacinthen gehouden, in zoogenaamde pronkbakken. In het laatste voorjaar bleef zoodanige tentoonstelling achterwege met het oog op de groote vijfjaarlijksche tentoonstelling van bloeiende bol- en knolge- wassen door de algemeene vereeniging voor bloembollencul- tuur gehouden, waar een zoo buitengewoon groot getal der prachtigste en meest verschillende hyacinthen ter bezichtiging werden gesteld. De firma E. H. Krelage en Zoon heeft echter van de in haar bezit zijnde uitmuntende inrichting voor dergelijke pronk bakken dit jaar op andere wijze partij getrokken, en wel zoodanig, dat daardoor eene tentoonstelling van geheel anderen maar evenzeer opmerkelijken aard mogelijk is geworden, zooals men tevergeefs elders zou zoeken. Onder de bloemen der Haarlemsche bollenkweekerijen beklee- den de tulpen naast de Hyacinthen den eersten rang en vooral is dit gewas heinde en verre meer algemeen bekcnd ten gevolge van de geschiedkundige herinneringen er aan verbonden door den zoo beruchten windhandel in Tulpen, in deze streken in de eerste helft der zeventiende eeuw gedreven. De tulpen die het voorwerp waren van dien windhandel, behoorden voor het grootste gedeelte tot de hooggroeiende fijne late tulpen, wier waarde klom naar mate de doffe oor- spronkelijke kleur der eenkleurige tulp, meer met zuiver wit of geel werd geschakeerd, en die doffe kleur zich in fijner en scherper afgeteekende lijnen of vlekken samentrok. De liefhebberij voor die late tulpen heeft lang stand gehouden, zoodat in de eerste helft dezer eeuw nog te Haarlem en in de omstreken verscheidene uitmuntende verzamelingen gevon- den werden en er op de toenmalige bloemmisterijen van den eersten rang, jaarlijks pronkbakken met die tulpen beplant, werden tentoongesteld. Er waren toen nog enkele verschei- denheden, die men geregeld den bol met honderd gulden be- taalde. Sedert is de liefhebberij voor deze groep van tulpen meer en meer afgenomen en zijn goede verzamelingen er van uiterst zeldzaam geworden, ofschoon in den allerlaatsten tijd de smaak voor late tulpen, althans in het buitenland, weder lets schijnt toe te nemen. De firma Krelage heeft van deze tulpen soorten hare van ouds benoemde verzameling steeds onverminderd aangehouden en die later nog met vele uitmuntende nieuwigheden ver- meerderd, zoodat zij thans in het bezit is wellicht van de meest volledige verzameling van dien aard. Ten einde de liefde van deze schoone plantsoort mede aan te wakkeren is door haar thans eene tentoonstelling van zulke bloeiende late tulpen ingericht. In hare pronkbakken zijn meer dan 1400 verschillende tulpen geplant, alien van de schoonste verscheidenheden. Over deze pronkbakken is een zeer ruime tent gespannen, waarin groote groepen van doeiende en sier planten, doelmatig geplaatst, mede een zeer fraai gezicht op leveren. Deze tentoonstelling van late tulpen wordt Zondag den lOen Mei geopend en is dagelijks, zoolang de bloei aanhoudt ten vnje bezichtiging open voor bewoners van Haarlem en omstreken, van 2 tot 4 uur des namiddags, voor vreem- delingen ook des voormiddags tussclien 10 en 12 uur. Ongetwijfeld zullen vele bloemenliefhebbers gaarne deze

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3