NIEUWS en. ADVERTENTIEBLAD. aan landbouw, GEMEENTE- en polder-belangen gewijd. 26e Jaargang. No. 20. Zaterdag 16 Mei 1885. Abonnementsprijs Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Prijs der Advertenti'en Abonnementen en adoertentien worden aangenomen door alle boekliandelarenpostkantorenbrievengaarders en postboden PLAATSELIJKE BERICHTEN. Op den 11 dezer 'savonds omstreeks 9 ure, is na een kort doch smartelijk lijden, alhier in den ouderdorn van 71 jaren overleden de heer J. Tensen, sedert 1862 Raadslid, sedert 1870 Wet- houder en sedert Sept 1884 zetter voor 's Rijks dirccte belastingen in deze geraeente. Reze week had alhier een treurig ongeval plaats, terwijl ten huize van Johs. Verdoes nabij Aals- meer het lijk van zijn 81 jarigen vader boven aarde stond, verdronk zijn ongeveer 20 jarigen zoon, die lijdende was aan vallende zieken. BURGERLIJKE STAND van 6 tot 12 Mei 1885. ONDERTROUWD: A. Wesseis en M. E. v. d. Meer; P. v. Bommel en W. C. HartmanW. Alewijn en E. Hout- wipper; G. v. Bruggen en K. v. Doom; C. Borst en T. Stain mis. GETROUWD: J. T. Voorneveld met M. Meijer; J. H. v. Son met M. Hoogeveen; A. d. Gier met A. Bolluijt; 11. Kranenburg met W. Wijnhoud*. In de vorige opgaaf abusievelijk opgegeven. GEBORENNicolaas, zoon van Anna Oud ongeh.; Erederikus. zoon van L. v. d. Zon en J. v. DiemenElisa beth, docbter van G. Nederveld en N. v. d. LelijLijdia, dochter van C. le Clercq en C. v. Hoist; Wilheimina Elisa beth, dochter van J. W. Wientjes en W. LeenslagWilhei mina Christina, dochter van D. Schoorl en C. KroonjApo- lonia Maria, dochter van A. Spierings en A. Timmers; Hendrica, dochter van W. J. d. Haas en H. H. Kors; Theodorus Johannes, zoon van J. Zethof en A. Sombroek; Hendrikus Pieter, zoon van C. Bakker en S. Ottevanger; Adrianus Antonins, zoon van J. Bokkers en A. Koot; Gijsbertus Gerard us, zoon van W. Houweling en C. Koene- koop. OVERLEDENGeertrui, oud 4 maanden, dochter van J. Spaans en G. Struik; Denijs, oud 7 dagen, zoon van J. D. Marbus en S. Koster; Hendrik Willem, oud 11 dagen, zoon van J. d. Vos en J. Grauwelman; Barendina, oud 10 maanden, dochter van J. P. Berdou en J. Kousemaker; Joost, oud 11 maanden, zoon van C. Liefbroer en L. Hen- drikse; Margaretha Elisabeth, oud bijna 6 jaar, dochter van G. Houtwipper en G. Bak; Jan Tensen, oud 71 jaar, laatst wedr van G. Rooker; Jan Verdoes, oud &1 jaar, wedr. van L. v. Dijk. BUITENLAND. ejvg li.ix a. Met is thans zoo goed als zeker dat een oorlog met Rusland, ten minste voor het oogenblik, ver- meden zal worden. Eerst waren er geruchten in omloop, over een door den Britsch-Indischen On- derkoning gevraagd ontslag, en dit zou de oplos- sing van het geschil weder bemoeielijkt hebben, doch gelukkig bleken die geruchten ongegrond te zijn. Nadat eerst door Lord Granville in het Hooger- huis eene zeer geruststellende verklaring was af- gelegd, kwam uit St. Petersburg de telegraphische mededeeling dat het Russische Gouverneinent de voorloopige schikking, door den gezant Von Staal getroffen, had goedgekeurd. Men mag dus thans met grond verwachten dat er een modus vivendi gevonden zal worden, die beide partijen bevredigt. Zoowel in het Hooger- als in het Lagerhuis heeft de oppositie getracht het Ministerie Gladstone te doen vallen, doch die toeleg is niet gelukt, hoewel de Ministerieele meerderheden vrij mager waren. In het Hoogerhuis werd eene door Lord Hamilton voorgestelde rnotie van afkeuring, betrekking heb- bende op het aangevraagde crediet van 11 mil- lioen ponden sterling (132 millioen gulden) met 290 stemmen tegen 260 stemmen verworpen. Gelijk lot onderging het door sir Samuel Lopes in het Lagerhuis gedane voorstel, om de kosten voor het opmaken der kiezerslijsten door het Rijk en niet door de gemeenten te doen dragen. Met werd verworpen met 280 stemmen tegen 258. In het Lagerhuis verklaarde Gladstone nog dat het vertnoeden der oppositie als zou Engeland in alles aan Rusland's eischen hebben loegegeven, onjuist was; de later over te leggen diplornatieke bescheiden zouden zulks duidelijk maken. De laatste tijdingen uit Soedan luiden voor de Engelschen vrij somber. Wei hebben zij den Soe- danezen bij een overval eenig vee ontnoinen, doch de hitte is zoodanig dat het letterlijk voor de troepen onhoudbaar is. Het Ministerie heeft dan ook bevel gegeven de troepen uit Soedan terug te trekkenalleen in Soeakim zal eenig garnizocn achter blijven, tot tijd en wijle dat het Gouver neinent met eene andere mogendheid, in casu wel Italie, eene overeenkomst zal hebben gesloten om- trent de bezetting. m a. a m*, tt i,m De Kamer van Afgevaardigden heeft de wet op de recidivisten aangenomen. Daardoor heeft de Staat een geducht wapen in handen gekregen tegen die inisdadigers, die voor de 2e of 3e keer, met de Justitie in aanra- king: komen, al is het zelfs niet voor zeer zware feiten. Zulke boosdoeners kunnen nu verbannen worden naar de een of andere Overzeesche strafkolonie, en dit is voor hen een waar schrikbeeld. Het is nu te hopen dat onder de werking dezer gestrenge wet, Parijs verlost moge worden van het over- groote aantal moordenaars, dieven, inbrekers en ander geboefte, dat schrik en ontsteltenis in de hoofdstad verspreidde. Den 12n Mei heeft de gezant der Vereenigde- Staten van Noord-Ainerika, de heer Morton, den gemeenteraad van Parijs het standbeeld derVrij- heid aangeboden, dat door de Amerikanen als bewijs van sympathie aan de stad geschonken is. Door de Fransche Senaat is het wets-voorstel aangenomen waarbij bepaald wordt, dat doodvon- nissen niet meer in het openbaar voltrokken zullen worden. De wet op de echtscheiding veroorzaakt der Justitie veel moeite en drukte. Behalve de reeds behandelde zaken, wachten er nog 1800 op afdoe- ning, en er komen nog steeds aanvragen bij st rsM.vn. Ook liier schijnt. men thans meer tot vrede over te hellen. Of Rusland echter veel van zijne eischen heeft laten vallen, staat zeer te betwij- felen, niettegenstaande Gladstone's verklaring in het Lagerhuis. De Russische diplomaten hebben de Eno-elsche, in de Midden-Aziatische zaken reeds P zoo dikwijls voor een fait accompli gesteld, dat het ons niet buitengewoon zou verrassen, als wij op een goeden dag plotseling hooren dat de Russen Herat bezet hebben, hoe dikwijls ook de verklaring is afgelegd dat dit nimmer het geval zal zijn. Voor het oogenblik echter zijn de donkerste wolken voorbij gedreven. In het Noorden van dit uitgestrekte Rijk heeft men eene belangrijke ontdekking gedaan. Er zijn n.l. op de grenzen van het Gouvernement Archangel rijke petroleum- bronnen ontdekt, die met de schier onuitputtelijke bronnen van Baku en uit het Gouvernement Kjel'ce, Rusland eerlang in staat zullen stellen op dit punt geheel in eigen behoefte te voorzien. De interpellate in de Kamer van Afgevaar digden, betrekkelijk de Koloniale politiek der Regeering is geeindigd met een votum van ver- trouwen in het Ministerie, dat met groote meer- derheid werd aangenomen. In tegenwoordigheid van Z. M. den Koning zullen in den loop van den aanstaanden zoiner de nieuwe handelskaden te Antwerpen, feestelijk worden geopend. De juiste dag der plechtigheid zal nader worden vastgesteld. Generaal Aizpuru de aanvoerder der opstan- delingen in Panama, is als gevangene naar Bogota gebracht. Uit Canada komt de tijding dat Middleton eene belangrijke overwinning op de opstandelingen heeft behaald in de nabij heid van Batouches. Slechts enkelen van de rebellen zouden door de vlucht zijn ontkomen. De Belgische stoomboot Helvetia van de White Cross Line is door het ijs verbrijzeld en in de nabijheid van Kaap Breton gezonken. Gelukkig is de equipage gered door het stoom- scliip Acadian. Passagiers had de Helvetia niet aan boord. De waarde der lading wordt geraamd op 400.000 dollars. generaal BINNENLAND. I II. M. de Koningin vertrok 9 Mei met H. K. H. Prinses Wilheimina naar Arolsen. Tegen het einde van, Mei zal H. M. zich van Arolsen naar Teplitz in Bohemen begeven, om aldaar de baden te ge- bruiken. Z. M. de Koning vertrok 12 Mei met hetzelfde doel naar Karlsbad, waar Z. M. zich weder onder behandeling zal stellen van Dr. London, die ook de vorige badkuur van Z. M. heeft geleid. Door het dagelijksch bestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw zal aan den Minister worden verzocht op de a.s. tentoonstelling van paarden, vee enz. te Wageningen, een model remontepaard voor cavallerie en een idem voor artillerie ten toon te stellen. De landbouwers kunnen alsdan zien tvelke paarden men voor de remonte wenscht. De Standard zegt; Op een accoord. In het Handelsblad las men den voorslag, dat de liberalisten pogen moesteq^i"1" met de antirevolutionairen over Gr^n moesten R L b per jaar ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den TJitgever .B. M. «le Bussy ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 121/g Cent. Enkele Nommers IB Cent. Groote Letters nanr plantsrnimte. SOIili/liV. o 7 STASME. I JIM-l It f I.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1