VAN HAARLEMMERMEER. NlEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. selt is te Kampen tot lid der provinciale staten van Overijsel gekozen de heer W. G. Boele. De bevolking van het Rijk bedroeg op 1 Januari 1885 2,117,513 mannen en 2,160,759 vrouwen, totaal 4,278,272. In den loop van het jaar 1884 is de bevolking toegenomen met 26,663 mannen en 26,544 vrouwen, totaal 53,207. Naar men verneemt, zal in plaats van graaf Her bert Von Bismarck tot Duitsch gezant te s-Gra- venhao-e benoemd worden de heer Von Saurma- Jeltsch, die tot dusver Duitschland te Bucharest vertegenwoordigde. De permanente commissie tot ondersteuning der plannen van de heeren Sanders c. s., om de buiteno-emeenten met de hoofdstad door^ tram- wegen te verbinden, zal op 18 dezer, des middags te 12 uren, in de groote bovenzaal van ,,Ivrasna- polsky, eene vergadering houden, waarop de be- langen der betrokken gemeenten nader zullen be- sproken worden. Wenken en inlichtingen, welke strekken kunnen om de zaak te steunen, waaraan de commissie hare krachten wijdt, zullen gaarne vodr de vergadering door den secretaris, den heer P. J. Raaymakers, van Nieuweramstel, ontvangen worden. De lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie N.-Holland bevat 226 nainen. De hoogste is jhr. Van Merlen te Heemstede met6536,30, de laagste C. Bosnian te Akersloot met 768,64. De Standaard schrijft: Komt, naar we gissen, de Deputaten-vergade- ring nog dit jaar sa5m, om een voorzitter in plaats van dr. Kuijper te benoemen, dan zal deze ver gadering tevens eene welkome gelegenheid aan- bieden voor een principieel debat over onder- scheidene quaestien, die, uit gebrek aan tijd, anders slechts even konden worden aangeroerd. Met name de Grondwetsherziening zal dan on- derwerp van beraadslaging en overleg kunnen vormen. Van lieverlee dienen de puntjes op de i gezet. Vooral ten opzichte van art. 168 en 194 dient de antirevolutionaire partij tot vaste conclusion te komen. En ook met het oog daarop juichen we het saamkomen van de deputatenvergadering in buiten- gewone samenkomst toe. Naar aanleiding van de verkiezing van den heer van Asch van Wijck tot lid der Provinciale Staten van Utrecht zegt de Standaard: „Thans kan men derhalve de Staten van dit o-ewest als in de ineerderheid van de anti-revo- lutionairen gewonnen beschouwen. „Moge dit eerlang ook in de Eerste Kamer leiden tot het binnentreden in het hooge gezel- schap van onzen eersten anti-revolutionairen tolk." KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Delfzijl M. v. Heiningen Nanninga te Ten Boer; te Kampereiland K. Hovinga te Daarle; te Oude- en Nieuwe-Wetering W. H. Dekking te Haarlemmermeerte Meteren (toez.) de cand. P. A. C. Halffman te Meerjansdam te Groede (toez.) G. L. Krol te Lutkewierum; te Waverveen de cand. J. Th. Gobius du Sart te Utrecht; te Zijderveld J. G. Dekking te Utrecht; te Hellouw C. Hengeveld te Rumpt; te Hoornaar E. Kijftenbeld te Maartensdijkte Biezelinge (cl. Goes) W. v. d. Beke Calienfels; teTienhoven (cl. Amers- foort) C. C. Schot te Tholen; te Stellendam de cand. N. 0. J. de Minjer te Utrecht; te Kattendijke de cand. J. B. T. Hugenholtz te Utrecht; te Zuidland M. H. Bolkestein te Hierdente Oostzaan A. Klinkenberg te Slijbrandaburente Den Bommel H. F. 0. H. Ulfers te Zelhemte Kolhorn I. Mouthaan te Egmond aan Zee; te Kleverskerke decand. J. B. F. Hugenholtz; te Gapinge de cand. J. Dommisse te Vlissingen. Aangenomennaar Garnwerd en Oostum door J. Barger te Lettelbert en Enumatil; naar Hendrik-Ido-Ambacht door H. J. L. Poort te Aagtekerke; naar Britsum door Urol te Groede; naar Gennep door F. H. Moorrees te Boven-Karspel. Bedankt: voor Augustinusga door IJ. Bootsma te Lunfe- ren; voor Lienden door C. Peters te Markenvoor Besoijen door H. G. Ubbink te Delfshaven voor Noordeloos door M. H. Bolkestein te Hierden; voor Zunderland door H. v. d. Brink te Westbroekvoor Sotnmelsdijk door J. Bolkestein te Gerkesklooster; voor Den Bommel door H. F. 0. H. Ulfers te Zelhem; voor Wanswerd en Jislum, Westhem en Wolsum door T. H. Woudstra te Oudemirdum c. a.; voor Helvoirt door D. J. M. Wustenholf te Wilnis. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Holwerd de cand. J. Veenbaas te Oldeboorn te Wolfertsdijk H. J. Schoolland te Brouwershaven. Aangenomen: naar Lippenhuizen door den cand. J.Veen- baas. Bedanktvoor Heerjansdam door R. Loman te Zuilichem en Well. JDoopsgez. Gemeente. Viertal te IJlst: Boekenoogen te Hindeloopen, van Calcar te Noordhorn, Kuike te Warga en Koekebakker jr. te Giet- hoorn. Evang. Luth. Kerk. Zestal te Uitrecht: Grottendieck te Groningen, van Gor- kom te Harlingen, Manssen te Zaandam, Groote te Deven- ter, Lodewijks te Zwolle en Geelhuisen te Helder. Bedankt: voor Middelburg door P. Groote te Deventer. De Standard ineldt: Aangezien te Meppel sedert geruimen tijd dringende be- hoefte wordt gevoeld aan een geschikt lokaal voor de be- spreking van Christelijke belangen, tot verkrijging van welk lokaal meermalen pogingeu in 't werk werden gesteld, die evenwel op geldelijke bezwaren afstuitten, zal de Chr. Jonge- lingsvereeniging //Theofilus" trachten een zeker bedrag te ver- zamelen door collecten, kleine wekelijksche bijdragen, giften enz., bij verschillende vrienden te vragen. Is bedoelde som bijeen, dan zal het zeker niet moeielijk vallen het overige tegen een niet te hoogen interest op te nemen. De heer H. A. Cleeff, pred. bij de Doopsgezinde gemeente te Beemster en Oosthuizen, heeft tegen 1 Juli a. s. zijn eer- vol emeritaat aangevraagd. Door het Pror. kerkbestnur van Overijsel is tot de evan- geliebediening toegelaten de heer K. J. Mulder, canditaat te Groningen. RECHTZAKEN. In eene civiele zitting van het Gerechtshof te Leeuwarden gepresideerd door heer mr. W. B. S. Boeles, zijn de pleidooien gevoerd in een geding, waarbij kapitaal en arbeid, na jaren lang vriendschappelijk zamengegaan te hebben, als verbitterde vijanden tegenover elkaar staan en vooral de arbeid hevige verwijten doet aan het kapitaal, dat hij, werkende als een ezel, steeds een ezel bleef en het kapitaal met niets doen evenals een luxe-paard de haver tot zijn deel kreeg. De feiten zijn in hoofdzaak deze: mijnheer A., de arbeid, koopt, ruim 25 jaren geleden, een panfabriek voor f 8000, welke mijnheer B., het kapitaal, betaalt tegen hypotheekstelling. Later wordt daar nog f 6000 bijgevoegd voor een nieuwen oven en successievelijk f 5000 voor roerende goederen. Om zich zooveel mogelijk voor schade te vrijwaren, controleert het kapitaal de ontvangsten en uitgaven van den arbeid, op die wijze, dat ze alien over zijn eigen kantoor loopen en zijn eigen boekhouder de administrate er over voert. In Augustus 1882 brandt de panfabriek af en nu dacht de arbeid zijn schuld aan het kapitaal te kunnen voldoen uit de assurantiepenningen, omdat alles verzekerd was bij de Maat- schappij, waarvan kapitaal agent is. Maar toen vernam hij dat kapitaal reeds in 1875 die verzekering van f 19,000 had laten uitschrijven en de fabriek later voor f 8000 bij een andere Maatschappij verzekerd had. Sedert dat oogenblik de grootste oneenigheid tusschen hen beiden, waarbij kapitaal beweert, dat arbeid met die overschrijving zeer goed bekend was, want de taxateurs der andere Maatschappij hadden de fabriek getaxeerd. Het kapitaal eischt nu van arbeid ruim f 20,000, waarvan af te trekken de verzekerde som van f 8000, en arbeid vordert rekening en verantwoording van kapitaal over het door hem gevoerd beheer, met machtiging hem daartoe te kunnen noodzaken door verkoop zijner eigen- dommen tot een bedrag van f 19,000, zoomede door gijzeling. De kwestie is nu, of kapitaal was rekeningcouranthouder voor arbeid, dan wel verantwoordelijk beheerder. Het Hof zal den 17 Juni a. s. uitspraak doen. Donderdag had te Helder de arrestatie plaats van de moeder van een vermoord kind, zekere vrouw L. wier echtgenoot na eenige weken weder van Oost-Indie kan verwacht wor den en sinds vier jaren daar zijn verblijf heeft gehad. Gis- sterenavond met den trein die te 7 uur 15 min. alhieraan- kwam was het gerecht van Alktaaar gekomen, om het kin- derlijkje te onderzoeken. Naar men zegt was het vier dagen onder de bedstede verborgen geweest. Het Gerechtshof te 's- Gravenhage heeft gisteren den on- trouwen schippersknecht uit Nieuw-Beierland, die zich sehul- dig maakte aan diefstal met braak op het bewoonde vaartuig zijns meesters, veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. H. 't M. uit Rokanje. beschuldigd van moedwilligen man- slag, werd veroordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting. Omtrent de inhechtenisneming te Aken van een zekeren Perret, alias Revant, die vele misdaden op zijn geweten moet hebben, meldt men het volgen<ie: Een goed gekleed persoon had zich aan het postkantoor te Aken vervoegd en gevraagd, of er niet een aangeteekende brief voor hem poste restante was ontvangen. Op het ont- kennend antwoord begaf hij zich weer op straat, waar hij dadelijk door een politie-beambte in burgerkleeding werd aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Men bleek den rechten persoon in handen, te hebben dien men zocht. Hij heeft in den nacht van 23 op 24 Februari op het kasteel //Chateau de la Russe" bij Lyon een dame, Rigottier genaamd, en hare gezelschapjuffrouw vermoord, en zich met 30,000 fr. aan obligation ten laste der stad Lyon uit de voeten gemaakt. Zijn spoor werd door de politie door Zwitserland en Oosten- rijk gevolgd. In Weenen en Munchen hield de moordenaar zich langen tijd op. Daar men hem onophoudelijk op de hielen zat, be gaf hij zich de vorige week naar Keulen, waar hij twee dagen vertoefde en van waar hij naar Aken vertrok en in het hotel //Am Rheinischen Bahnhof" zijn intrek nam. Hier bereikten hem zijn vervolgers. De moordenaar is een bankroetier, 30 jaren oud en uit L'Arbreste, departement du Rhone, arrondissement Lyon, af komstig. Een politie-beambte uit Lyon, die hem gevolgd was, leidde het eerste verhoor. De Minister van Justitie in Frankrijk is bereids per telegraaf van de gevangenneming onderricht. Naar men aan het Dagblad mededeelt, moet de Leidsche giftmengster bij de aanteekening van cassatie tegen haar ver- oordeeling geenszins gedreven zijn door den wensch naar ver- mindering van straftijd; als het blad goed is ingelicht heeft zij inlegendeel verklaard, met het levenslange der straf zeer tevreden te zijn, omdat men dan weet, waaraan men zich heeft te houden en niet meer over den tijd waarop men zal los komen zich het hoofd heeft te breken. Naar men ver- zekert, is zij echter tot het besluit omtrent de cassatie ge komen door de overweging, dat zij het nu in den Haag heel goed heeft en niet weet of zij het in den Bosch wel even aangenaam zal krijgen. Het O. M. bij de Rechtbank te 's-Hage heeft tegen den hulponderwijzer te Katwijk aan Zee, die terecht stond wegens mishandeling van een kind, geeischt '/2 jasr celstraf en /"100 boete. Uitspraak over 8 dagen. LANDBOUW. Op de algemeene vergadering der Geldersch-Overijselsche maatschappij van landbouw zal door de afdeeling TJseloevers het aanleggen van een rundveestamboek voor Overijsel en Gelderland, evenals er een bestaat voor Fhiesland en een voor Holland, ter sprake gebracht worden. 't Vee der IJselstreken verschilt in veel opzichten van dat der laatstgenoemde provin cial, waarom er een afzonderlijk stamboek voor vereischt wordt. Zooals bekend is, koopen de Amerikanen uitsluitend stam- boekvee. Aan de rekening der Geld. Overijs. Maatsch. van Landbouw, over 1884, ontleenen wij het volgendeDe ontvangsten hebben bedragen /7173.97, de uitgaven /8022.39Onder die uitgaven behoort /3000 subsidie voor de te Amsterdam gehouden landbouwtentoonstelling en /'500 subsidie aan de commisie voor bedoelde tentoonstelling. Het nadeelig saldo over 1884 bedraagt /848.42'/2 en het batig saldo over 1883 953.48, zoodathet kapitaal der Maatschappij op 31 Dec. jl. /8686.45i/2. Ongewoon druk werden de laatste dagen te Ooststellngwerf de runderen opgekocht, geschikt voor weiderijen. Wat ook maar eenigszins soort was, werd tegen flinke prijzen verkocht. Alles is reeds van de hand gedaan. Melkvee gaat minder vlug, daar men zich meer op vet-weiden toelegt. Het heeft te Alblasserwaard in den nacht van 9 op 10 Mei sterk gevroren; het is te vreezen, dat de appelboomen, welke juist in vollen bloei staan, daardoor erg benadeeld zullen zijn, ook zijn er vele aardappelen afgevroren. De kerser, en andere steenvruchten, zoomede de meeste peren zijn reeds gezet, zoodat men hoopt dat de nachtvorst daarop geen invloed heeft gehad. Zoo dit bevestigd wordt, kan van deze vruchten een buitengewoon ruime opbreng3t verwacht worden. Behalve de reeds vermelde medailles voor de a. s. tentoon stelling van landbouw te Wageningen, zijn nog toegezegd 2 zilveren medailles door de afdeeling Neder Betuwe, 1 id. door de afdeeling Nijmegen en 1 id. door mr. W. C. baron Van Pallandt te Neerrijnen, Uit Enkhuizen wordt gemeld: De appel- en pereboomen beloven een zeer ruimen oogst en hebben door de vernielende nachtvorsten weinig geleden. De wei- en hooilanden zijn door den laatsten regen geheel verfrischt en prijken thans met malsch gras. De heer W. G. Boele op //Jacoba Hoeve" onder Wapen- velde (Heerde) heeft in October van het vorige jaar een ge- deelte van zijn nagras op den grond onder een hooiberg op- gestapeld, 't met zand zwaar geperst en zoo bewaard. In den nawinter heeft hij dit eenigszins zure voedsel aan 't vee ge- geven, dat het, als toespijs, gaarne eet en er veel en goede melk van geeft. 't Spreekt vanzelf, dat de randen door den invloed van weer en wind vergaan waren en afgestoken moesten worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3