WEEK.BLAI) VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Stand, vindt in de tijding van hetaftreden van mr. Levy als bestuurslid van de Liberale Unie, aanleiding om den heer Levy den lof toe te zwaaien, dat hij „de eenige is onder de libe- ralistische agitatoren, die de talenten bezat, om in het middenpunt der beweging plaats te nemen en aan de verbrokkelde krachten zekere eenheid te leenen. „Levy had slechts ^n fout: Hij was te weinig staatsman en dies te onvoorzichtig. „Denk slechts aan zijn roekeloos en vermetel dreigeinent. „Maar ook zoo had Levy de man moeten zijn. „Want de overige heeren waren wel, o, zoo voorzichticr maar misten dan ook de vetne, het alles afdoend elan. „Yeilig mag dan ook gezegd, dat Levy de Li berale Unie scbiep. Hij hield vol en daardoor kwam ze er." Nu de heer Levy is uitgetreden, „zwalkt de Liberale Unie, volgens de Stand, zonder loods langs de kusten, en reeds nu is te voorspellen, dat, zoo er nog kracht in de liberalistische groep vaart, die veel meer van den uitgeworpen dreige- mentsman, dan van de sukkelende Liberale Unie zal komen." De Amsterdammer is van oordeel, dat de Stand hier ietwat voorbarig in haar oordeel is. „Men behoort de opheldering, die vongetwijfeld, hetzij door het coinite, hetzij door den heer Levy zelven, zal gegeven worden, af te wachten. Het blijft toch denkbaar dat onder de leden van dat comRA ^dn of meerderen zich bevinden met vine en het alles afdoend elan. Weldra moet de Unie weer verga- deren. Tot zoolang schorten wij ons oordeel op, en bereiden ons gMijk het den voorzichtige betaamt op verrassingen voor." Tot secretaris der Liberale Unie is door de commissie van uitvoering benoemd de heer P. L. Tak te Amsterdam. De Standaard zegt: Grondwetsherziening. Geen uitstel om de practijk te believen De stukken liggen er, en er dient nu, eer het tij nog verder verloopt, uitgemaakt wat men met deze stukken doen zal. Deugen ze niet, dat men ze dan afmake; maar in geen geval een systeein van laten doodbloeden. In den Hollandschen doofpot kan niets meer bijgestopt. Die zit tot in de bolle dekselholte propvol. Er is een oplossing mogelijk. Indien de liberalisten het beginsel van vrije school aandurven, dan kan op art. 194 en 168 een vergelijk getrotfendan komt ook art. 76 er wel door; en is er ruime kans op slagen. Maar willen ze dat niet, welnu, dat het dan ook blijke, blijke voor de natie, dat ze dit me/ willen. En, dit durven we profeteeren, dan leert eens de uitkomst, dat ze later toch en dan op veel slechter conditien zullen moeten slikken, wat ze thans hoog- hartig van de hand wijzen. Maar om reeds nu te slagen, moet natuurlijk de wijziging van artikel 194 op den of andere wijze scherp geformuleerd worden; moet men uit het algemeene tot het concrete komen, en moet aan het ontwerp over dit artikel de prioriteit van be- handeling gegund. Reeds veel zou gevorderd zijn, indien men dit goede werk nu voorbereidde, en indien het kindeke in het zomerreces geboren wierd, om in het najaar te worden gewaagd aan de vuurproef. Men haaste niet. Zeventnaandskindjes zijn meest slap van gestel Ln slapheid deugt niet voor een Grondwet. De bekende weesinrichting van den heer J. van t Lindenhout te Neerbosch zal weder eene hoogst belangrijke uitbreiding ondergaan door den bouw van een zesde weeshuis, waarmede reeds begonnen is. Voor de oprichting van dit huis zijn reeds, behalve 200,000 steenen, die door een onbekenden weezenvriend zijn gezonden, aanzienlijke giften ontvangen, o. a. een van 2000 en 1000, nocr vele van minder bed rag. Thans is voor meer dan 300 kinderen plaatsing aangevraagdtoch is het met meer mogelijk op dit oogenblik nog meerdere op te nemen, daar de weeshuizen overbevolkt zijn maar zoodra dit gebouw gereed is, zullen weder 120 weezen worden opgenomen, zoodat met het getal dergenen, die reeds aanwezig zijn, dan voor- taan 810 kinderen in de inrichting verpleegd zullen worden. Het Nederlandsche Zendelinggenootschap heeft, volgens raming, over het loopende jaar noodig de som van f 80,000. Tot ultimo Maart is daar- voor ontvangen 15,150,15, zoodat er nog ont- breekt eene som van 64,849,85. Amsterd De heer H. Pierson, directeur der Heldringge- stichten te Zetten, ontving in den laatsten tijd weder hoogst belangrijke giften waarbij o. a. voor het gesticht „Talitha Kumi" een legaat groot 5000, met levenslang vruchtgebruik belast. Ter internationale tentoonstelhngte New-Orleans zijn aan Nederlanders de volgende bekroningen toegekend: Eerediploma: Wijnand Fockink, Amster dam, likeurengouden medaille: Hellebrekers Zoon, Rotterdam, likeuren; zilveren medaille aan id. voor bitters; zilveren medaille: H. P. Van Dijk, Amsterdam, likeuren en dito bitterszilveren medaille: Van Ernst, Kruimel en CoDeutichem, {ikeurenid. A. Van Den Barselaar, Den Haag, hammen; gouden medaille: Klopman Baerselman Deventer, Deventerkoekid. Thooft en Lobou- chere, Delft, aardewerk. In verband met het bericht in de Gelderlander dat dr. Yitringa (Jan Holland) tot een ander ge- loof zou zijn overgegaan, meldt men aan de N. R. Ct. uit Deventer, dat die heer tot dusver zijn lidmaatschap van de herv. kerk nog niet heeft opgezegd. Tot lid van de Provinciale Staten van Overijssel is gekozen de heer W. G. Boele, met 273 van de 486 uitgebrachte stemmcn. Op den heer M. Noordtzij werd 133 en op den heer Mr. J. A. 11. J. Galle 62 stemmen uitgebracht. In het district Raalte heeft bij de verkiezing van een lid van Prov. Staten van Overijsel geen der candidaten de ineerderheid verkregen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren baron van Yoorst tot Yoorts (Katholiek), die 293, en van Rieinsdijk (liberaal), notaris te Hellendoorn, die 283 stemmen bekwam. Naar wij vernemen is het Gouverneur van Ned. West-Indie benoemd mr H. J. Smidt te 's Hage, vroeger Minister van Justitie, thans lid van den Raad van State. In het Vad. schrijft Dirk Groen over de wijzi ging der nieuwe drankwet: „Waar toch komt het bij die veranderde wet op aan? Wel mijnheer en vriend, dat is duidelijk als glas. Die veranderingen zijn om de gecombineerde menschen te helpen. Een gecombineerd mensch is ieinand die sterken drank verkoopen wil met nog wat, bijvoorbeeld stokvisch, locomotieven of lucifers. Gij weet dat evengoed als ik, maar ik vertel het toch maar, omdat er zooveel menschen mijn brieven lezen, die niet zoo politiek geleerd zijn als uwe redactie. De Staat loopt gevaar als iemand in denzelfden winkel ijzerdraad en jenever verkoopt, dat is klaar als de zon; maar de Staat is met een beetje geholpen, en na primo Mei is er geen of weinig gevaar voor de Nederlandsche natie, als de sterke drank verkocht wordt in ge- sloten „flesschen, kannen of kruiken", en er geen aangebrokene vaten, flesschen, kannen en kruiken in de voor het publiek toegankelijke localiteit aanwezig zijn. Mijn schoonzoon zegt, dat een emmer geen vat is, ook geen flesch, ook geen kan en evenmin een kruik, en dat het dus wel geoorloofd is een aan- gebroken emmer met sterken drank „voorradig" te hebbenmaar mijn schoonzoon is een woor- denzifter Mijne vrouw vraagt: waarom flesschen en kan nen wel, maar bussen niet gesloten moeten zijn? en daarop weet ik geen antwoord. Maar dat weet ik wel, vriend redacteur! z66 wil ik er niet koinen. Ik gevoel heel goed, hoe zwak ik zelf benindien de Ministerraad en de leden van de Earners eens met dezelfde klein- geestigheid mijn brieven gingen lezen, als mijn schoonzoon huri wetten napluist, dan zouden zij misschien evenveel fouten vinden. Wat gij niet wilt dat u geschiedt neen, door de mazen kruipt Dirk Groen niet. Gecombineerde menschen willen tappen, en de wet wil niet dat zij tappen. Neein nu, mijnheer en vriend, flesschen, die te- gelijk gesloten en niet gesloten zijn, dus flesschen met beugelsluiting, maakt flesschen van een maatje, een half maatje en fleschkens van een borrel, en beide partijen zijn geholpen In mijn gecoinbi- neerden winkel, of in uw winkel, of'in iemands winkel geef ik een borrel in een beugelfleschje, onze klant stapt even op de stoep, wipt met zijn duim de sluiting open, draait zich halfom, roept het gecombineerde mensch met heldere stem zijn „frissche morgen" toe, drinkt, en komt weer binnen, om mijn beugelsluit-uitvinding op de toonbank te zetten. Zoo behoeven wij, gecombineerde men schen, geen onkosten in rekening te brengen voor glaswerk, en de zaak blijft evenals vroeger, alleen met dit verschil, dat de Staat der Nederlanden nu veel minder gevaren loopt, dan in die onge- lukkige dagen, voor <Sen Mei dezes jaars, toen men de jenever dronk uit een open glas zonder beugelsluiting Ziet gij mijnheer, nu kent gij mijn uitvinding, kleine fleschjes, die ik laat blazen, met beugel- sluitinkjes, die ik zelf eraan bevestig. Ik heb er al vrij wat van verkocht. Maar nu moet gij mij helpen om de aandacht van het pu bliek daarop te vestigen, er is zooveel con currence KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Sirjansland de cand. W. v. d. Beke Callen- fels te Utrecht; te Gendringen classis Zutfen, (toez.) N. M. d. Ligt te Schalkwijk; te Ravenswaai J. J. Eigeraan te Prinsenhage; te Rilland Bath de cand. K. v. d. Werfhorst te Zeistte Molenaarsgraaf E. J. Homoet te Puttente Oudenhoorn, cl. Hellevoetsluis, de cand. L. H. Rienderhoff; te Ilindeloopen J. Mees te Beneden-Knijpe; te Nieuwe-schans W. Okken te Terinunten; te Hontenisse J. v. hoek te Ka- pelle (Zuid-Beveland) de cand. N. C. J. d. Minjer te Utrecht Nieuw-Lekkerlend P. Segboer te Hoogvliet; te Wons c. a. T. H. Woudstra te Oudewirdum c. a.; te Heinenoord Barbas te Dubbeldamte Otterloo, gem. Ede, P. S. Bartstra te Was- senaar; te Mastenbroek, cl. Kampen, (toez.) K. v. d. Werf horst Gz. te Driebergen; te Abbenbroek (eiland Voorne en Patten) J. T. Tenthoff te Assendelft. Aangenomennaar Stevenswaard door B. Bolleman v. d. Veen te Eernewoude; naar Barchem door J. M. Vorstman te Enschedd; naar Delfzijl door M. v. HeijniDgen Nanninga te Ten Boer. Bedankt: voor Everdinge door W. v. Asch te Eethen en Drongelenvoor Vlissingen door J. W. Kautzinan te Dinx- perloo; voor Nieuwe Schans door W. Okken te Termunten; voor Hellouw door Hengelveld te Rumpt; voor Hoogeveen, voor 's Heer-Hendrikskinderen en Wissekerkeen voor Dussen door W. Ringnalda te Loon op Zand; voor Tjerkgaast door J. Hoekstra te Nijega c. a. Christ. Oeref. Kerk. Beroepen: te Alblasserdam A. v. d. Zanden te Bolnes;te Haamstede C. J. Eckhardt te Puttershoek; te Arnhem Ph. J. VVessels te Zierikzee. Aangenomen naar Kolijnsplaat door II. J. Schoolland te Brouwershaven. Bedankt: voor Holwerd door den cand. J. Veenbaas te Oldeboorn; voor Geesteren en Gelselaar door Alting te St. Anna-Parochie; voor Warffum door J. O. Smith teStedum. Hoopsgez. Gemeente. Beroepente IJIst H. Koekebakker te Giethoorn. Evang. Luth. Kerk. Ds. H. F. W. Grottendieck, pred. bij de Evang. Luth. gemeente (e Groningen, heeft voor de eer der nominatie bij de Evang. Luth. gemeente te Utrecht bedankt. RECHTZAKEN. De 21-jarige Johannes v. G., die Woensdag voor het Hof te Amsterdam terecht stond, beschuldigd van 11 valschheden in ondeihandsch geschrift, was altijd bekend als een eerlijk oppassend werkman, van wien zijne patroons te Utrecht de beste getuigenissen afleggen, toen hij op eenmaal op de ge- dachte kwam om de misdrijven te plegen, die hem nu zoo ongelukkig maken. Om nl. aan eene onverklaarbare snoep- lust bot te vieren maakte hij valsche volgbriefjes en liet zich daarop theebanket, boterletters, roomsprits en dergelijke lek- kernijen afgeven, die hij dan alleen of met zijn meisje opat. De beschuldigde bekende volmondig zijne schuld en geeft als reden op, dat hij zich niet bedwingen kon. Hij lette op bij welke ingezetenen gebak [besteld werd en welke naam op de doozen stond en ging dan op die wijze bij de ver- schillende winkeliers zijne valsche boodschappen doen. De ambtenaar van het O. M. eischte zijne veroordeeling tot 1 jaar celstraf. Woensdag ochtend 11. werd F. Peters, die onlangs te Gladbach twee meisjes van 10 en 12 jaren mishandelde en daarna vermoordde, [aan de Pruisische justitie overgeleverd. De afzichtelijke moordenaar, buitengewoon klein van gestalte en met een zeer ongunstig uiterlijk, was zwaar geboeid en werd goed bewaakt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3