SCHOUW in den Haarlemmermeerpolder. ZALF HOLLOWAY ADVERTENTIEN. LANDBOUW. GEMENGDE BERICHTEN. I groote Brand -©?!!! Vi]f voile laren sclirifteli]K ingestaan wordt11 „ALLGEMEINE WIENER HANDELSAGENTIE" WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Van 912 Juni wordt te Gouda het Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres gehouden. Onder de vraagpunten ter behandeling op het programma geplaatst komen voor Maakt het plan, voorgesteld door den heer Jules van Hasselt te Kampen, omtrent de ontginning van heidegron- den, zoo hoog als laag, aanspraak op ondersteuning van het congres? Zoo ja, kan het Congres iets doen oin dat te bevorderen Is het in de tegenwoordige omstandigheden van den ge- drukten toestand van den landbouw door lagen korenprij- zen en concurrentie met den Amerikaanschen landbouw, raadzaam, beiden tot bouwland te ontginnen? Welke middelen zijn aan te wenden tegen de ziekte in de uien, die o. a. in de omstreken van Oostmarsum, waar dit gewas een hoofdverbouw uitmaakt, veel schade teweeg brengt Een feit is het, dat Deensche boter wekelijksch op de Londonsche markt hooger prijzen opbrengt dan Friesche en andere Ned. natuurboter. Wat moet er geschieden, om in dezen voor ons land schadelijken toestand verbetering te brengen Welke resultaten geven de op vele plaatsen gebouden landbouwlezingen Wat zal in de naaste toekomst de invloed zijn, die de graanuitvoer van Amerika uitoefent op den Nederlandschen landbouw In welke gevallen zal het op te richten pensioenfonds jj voor werklieden ook voor landbouwers bruikbaar zijn? Wat leert de ondervinding omtrent de betaling der graan- rechten? Komen deze ten laste der verbruikers of worden zij (evenals de scheepsvracht) geleden door de buitenland- sche voortbrengers van het koren Zijn beschermende rechten op den invoer van landbouw- producten een noodzakelijkheid geworden zoowel in het be lang van den Nederlandschen landbouw als in het belang van den Nederlandschen Staat? Door den heer van Konijnenburg is omdet eene land- bouwschool zoo kostbaar is, niet alleen om de kosten der oprichting en instandhouding, maar ook omdat de ouders dan hunne kinderen, drie jareu buitenshuis moeten doen verplegen een nota ingediend bij het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, waarbij hij eene in- richting aanprijst als de //Molkerei Schiile" in Duitschland. Hij vermeent dat met f 3000 subsidie wel eene gemeente is te vinden, bereid om zulk eene inrichting op He meest eenvoudige wijze daar te stellen. De cursus voor genoeg- zaarn volwassen meisjes open te stellen, die in de practijk, zooals die hier wordt beoefend, reeds bedreven zijn, zou slechts 6 weken tot hoogstens drie maanden behoeven te duren. En heeft de machinale zuivelbereiding werkelijk een toekomst en moeten de landbouwers zich vereenigen, tot het voor gemeenschappelijke rekening verwerken van het zuivel, dan kan een gedeelte van het jaar worden bestemd voor eene cursus, om jongelieden practisch in de besturing van kleine fabrieken, die dan onmisbaar zijn, te bekwamen. Een scherpe nachtvorst heeft in de afgeloopen week in vcrschillende streken van Friesland veel nadeel aan de nieuwe aardappelen toegebracht. Het groene loof der jonge planten is zwart en hangt slap neer. Opmerkelijk daarbij is, dat op eenzelfde stuk land sommige gedeelten zwart zijn. en anderen niet geleden hebben en frisch en groen zijn gebleven. Het is alsof de vorst zijn kouden doodenden adem met streken over het land heeft geblazen. Uit Harlingen schijft men: Sedert eenigen tijd komen hier wekelijksch uit Engeland 100 h 200 vaatjes botar terug en het gevolg is, dat voor ongehoord lagen prijs, maar dan ook afschuwelijke kwaliteit deze men der goe gemeente in den maag stopt: 't lijkt wel prima Boort kaarsvet. Ook maakt het spekachtige spoedig plaats voor een vischsmaak. Terwijl wij in vleesch en (zij het ook tegen flinke prijzen) in visch hier steeds eerste keur hebben, is men er aan gewend en dat sinds jaren, om van boter het uitschot te eten, maar zoo als ze nu is, foei! eerste keur machinesmeer lijkt het! De kunstboter- fabriek van de heeren van Slooten staat, bij de ongehoord lage boterprijzen, sedert geruimen tijd stil. Onder 't zeer gepaste opschrift//Een ouderwetsche moc- der" wordt 't volgende aan de Zw. Crt. meegedeeld //Eenige jaren geleden woonde te Almelo een zekere juffrouw Peersum, die vroeger getrouwd was geweest, doch in haar eenvoud zich «juffrouw" was blijven noemen. Deze vrouw stond bekend wegens hare vastberaden en weinig sentimen- teele wijze van zijn. Een enkel voorbeeld zal kunnen volstaan. Haar zoontje Samuel was negen jaar oud, doch niet zeer weetgierig. Op een Maandag morgen zeide zij hem, dat hij naar school moest gaan. Samuellethe ging liever visschen en kwam in verzet. Maar zonder veel redeneeren werd hem een klassiek pak slaag toegediend, en na de ontvangst daarvan werd nogmaals op zijn spoedig vertrek aangedrongen. Samuel was wanhopig, want hij was zeer tegen de school ingenomen. Daar ziet hij een doos lucifers staan hij komt op een vreemdsoortig kinderlijk denkbeeld. Terwijl zijn moeder even de kamer uit is, neerat hij het doosje en brengt zoodra hij haar hoort terug komen, een lucifer aan den mond. //Daar moeder", zeide hij, toen zij binnen kwam, ik heb er genoeg van Met een oogwenk zag zij, dat hij bezig was lucifers op te peuzelen. Wat deed die Spartaansche vrouw nu Liet zij een dokter halen of viel zij flauw Begon zij te krijten en te jammeren Volstrekt niet. Zij pakte Samuel eenvoudig achter in zijn nek, sleurde hem naar de keuken, klutste het wit van zes eieren en goot hem dat allemaal in de keel. Daarop ging juffrouw Peersum een braakmiddel klaar rnaken. Samuel begon berouw te krijgen en huilde en schreeuwde //Ik zei 't er maar om ik heb geen lucifers gegeten moeder Maar onze dame was niet te vermurwen. Samuel slikte het braakmiddel, daar zij hem op beslissende manier den neus dicht kneep. Vervolgens kreeg hij een gloeiende mosterd- pap op zijn maag en werd ingewreven met azijn. Toen vormeerde hij alle3, behalve zijn laarsen en sokken. Nadat dit over was, kreeg hij zeven pillen in te nemen, een lepel wonder-boomolie en eindelijk tot besluit met een oude pantoffel op een gedeelte van zijn persoon, dat veel misbruikt wordt tot het toedienen eener lichamelijke kastijding. Er is geen jongen in Almelo, die zoo'n doodelijken afschrik voor luciferskoppen heeft als de jonge Samuel, die zich op lateren leeftijd nimmer zal vergeven uit vrees voor het tegengift." De redactie van de Spaarnebode heeft onderstaand schrijven ontvangen uMijnheer //In uw laatst uitgekomen blad, Zaterdag gepasseerd, maakt gij melding van een inbraak in de kamer der N. H. G. in de St. Jansstraat. Dat is tot zoover goed Doch de zaak is deze: in plaats f 30, was er slechts ongeveer f 13. Dat is dus of eene drukvout van u of //Ik ben als dief, eerlijkheidshalve verplicht, rnij te verant- woorden tegen over deze laster //Indien ik geweten had dat er niet meer aanwezig was als ongeveer f 13, (geen f 30,) dan zou ik voor dat bagatel volstrekt geen moeile gemaakt hebben. Mijnheer de Redacteur wees zoo vriendelijk en plaats dit mijn schrijven ook in u eerstvolgend uitkomend blad, want ik leef niet gaarn onder verdenking bij het publiek //Ik onderteeken mij //Cartouche II1 Met achting." Zekere Joseph Lesel te Parijs, die wat al te veel wijn ge- dronken had, kwam op de gedachte om de Juli-kolom op het Bastilleplein te beklimmen. Toen hij boven gekomen was, kon hij het, goedhartig als hij was, niet dulden den beroemden genius der vrijheid zonder beschuttende kleedij in de koude morgenlucht te zien staan. //Arme engel" bromde hij, //wacht ik zal je eens helpen," en begon daarna eerst zijn bovenkleederen en daarna zijn ondergoed uit te doen, tot groote ontsteltenis eener Engel- sche dame, die bezig was het panorama, dat Parijs aanbiedt, te bewonderen en nu zij ontwaarde, dat er iemand nagenoeg in Adamskostuum naast haar stond, onder het gegil van //shocking, shocking!" de trappen afrende en den bewaker alarmeerde. Toen Lesel, door den bewaker, over zijne handelwijze on- derhouder. werd, zeide hij dat hij den armen vrijheidsengel voor eene verkoudheid had willen bewaren en daartoe zijne eigen kleederen wilde opofferen. vWanneer je een hart in je lijf had gehad, voegde hij de man toe, had je dien armen kerel reeds lang een warmen kruik onder zijn bloote beenen geschoven." Lesel werd vervolgd en verontschuldigde zich, toen hij voor den rechter stond, met er op te wijzen, dat hij in staat van dronkenschap gezondigd had. Van de beschuldiging dat hij zich aan kwetsing der zeden had schuldig gemaakt, werd de man met het oog op zijne //humane bedoelingen" vrijge- sprokendaarentegen werd hij wegens dronkenschap tot twee dagen gevangenisstraf veroordeeld. Hoe de Mormonen aan hunne vrouwen komen, is misschien voor velen vooral voor hen, die reeds moeite hebben om er dene te krijgen een raadsel. Door Amerikaansche bladen werd onlangs het volgende daaromtrent medegedeeld De zendelingen, die de Mormonen naar Europa uitzenden, om propaganda voor hunne leer te maken, verschaffen zich photographiscbe portretten van de onervaren vrouwen, welke zij weten over te halen om tot het mormonisme toe te treden, en zenden die portretten aan den bisschop. Deze spreidt des Zondags na den kerkdienst de portretten op den kansel uit, en alle Mormonen, die hunne collectie vrouwen wenschen uit te breiden of naar iets nieuws verlangen, komen op uitnoo- diging van den bisschop er op af, en zoeken uit wat hun het meest aanstaat. leder betaalt zelf de kosten van den overtocht der vrouw, die hij hebben wil, en die gelden worden dan aan den zen- deling overgemaakt. De vrouwen, die meestal geen vermoeden hebben van de in Utah bestaande instellingen en gebruiken, worden bij hare aankomst in ontvangst genomen door den man voor wien ze bestemd zijn. Nu zich ook hier te lande weder zendelingen van de Mormonen ophouden, kan het zijn nut bebben, het bovenstaande mede te deelen. DIJKGRAAF EN HEEMRADEN van den Haarlevnner- meerpolder. Gelet op Art. 67 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland, Provinciaalblad No. 80 van 1854), en op Art. 1 der Verordening op het kroozen en zuiveren van alle Vuilnis en Waterplanten der Vaarten, Dwars- en Lengtetogten en Slooten, in den Haarlemmermeerpolder, afgekondigd door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmer meerpolder, den 29 Januari 1879. Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen over de WEGSLOOTEN Scliouw zal worden gedreven, te beginnen nu den I Sen Juni aanstaande. De Ingelanden worden, voor zooveel noodig, herinnerd aan de verplichting, hun bij Art. 9 der genoemde Verordening opgelegd en in hun eigen belang aangemaand haar behoorlijk na te leven, ten einde zich te vrijwaren tegen de toepassing der daarbij bepaalde boete. Baailem, den 20 Mei 1885. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERIJ, Secretaris. te Londen, welke in de maand Januari de Etablissementen der ,,V©r- einigten Uhrenfabrik" veruielde, noodzaakte de Vennootschap, daar de opbouw der fabriek en het aanschaffen van nieuwe machines ongehoorde sommen kosten zoude, tot Liquidati© over te gaan. Daarom wordt de nog overblijvende voorraad, van circa 1342 stuks Prince of Wales-Talmigouden-Remontoirhorloges ver beneden den fabrieksprijs opgeruimd of beter gezegd -4*- bijna weggegeven 4- Wij hebben het Hoofddepot dezer horioges voor gansch Duitschland en Oostenrijk-Hongarije en verzenden zoover de voorraad strekt -If VOOR SLECHTS GULDEN 8.50 een bij uitstek fijn, echt engelsch, zeer elegant Talmigouden-Remontoir- zakhorloge, met ring zonder sleutel om op te v inden, beneven9 een uitmunteud Uurwerk, met geemailleerde wijzerplaat; het beste en goedkoopste Horlnge in de wereld, zorgvuldig gereguleerd en gerepasaeerd, op de seconde gelijk en precies loopend, waarvoor Voor een ieder die een Goud- en precies loopend Horloge hebben wil is dit engelsch Prince of Wales-Talmigouden Remontoirzakhorloge NIET MET GOUD TE BETALEN. De bewerking en het model dezer Horioges is zoo uitermate fijn, dat zelfs juweliers en deskundi^eu eerst na nauwkeurig scheikuudig onderzoek dezelven van ©ch.t gouden onderscheiden kunncn. Vroeger hebben deze Horioges 40 Mark gekost, thans is de prijs slechts Gulden 8.50. Wij verzenden deze Horioges zoolang de voorraad strekt tegen vooraf overmaking van het bedrag of ook tegen rembours, en moeten de bestel- lingen geadresseerd worden aan de Wien, 2. Bezirk, Miesbachgasse Nr. 7, III. (Oostenrijk). N.B. Talmigouden-Pantzer-Horlogekettingen met zekerheidsring, zeer sterke kettingen voor Heeren, elegant model. Prijs per stuk slechts Gulden 1.50. VOOR Eene genezing voor zweren. Eene genezing voor zweren, aambeijen, fistula en zweren. De vele voldoende genezingen die bet gebruik van deze onwaardeerbare Zalf voortbrerigen, in de gevallen, waarin de patienten aan deze kwalen geleden hebben, hebben vele genees- kundige practici genoopt om ze in de hospitalen, en in hunne bijzondere praktijk in te voeren en vele voorbeeldeu zij er dat de lijder als onheelbaar beschouwd werd, en dat toen Hollo- way's Zalf in vereeniging met zijne Pillen, de meest wanhopige wonden genazen. Deze middelen zijn zonder weerga wat aangaat de genezing van scheurbuik, en huidziekten, enz. Bij alle huid-aandoeningen, waarmede de kinderen dikwijls geplaagd worden, van de eenvoudige roode dragt der oogen tot aan de ingewikkelde scheurbuik kwalen oefent Holloway's Zalf een' opmerkelijk vermindert en minder pijn aan den ongeduldigen lijder doet ondergaan. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 8.- 6.75, 13.50, 25.00 zijn op franco aanvraag a comptant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland-, alsmede in HOLLOWAY'S ETABLISSEMENT, te Londen533 Oxford Street. Mercuur"-Stoomd)ukkery, Rokin 60, Amtterdam,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 4