WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. zich menig bitter verwijt, menige grievende aan- tijging zal besparen, indien hij zich onttrekt, doch wij betwijfelen zeer, of onze partij daarbij winnen zal. „De aanvallen schijnen wel van persoonlijken aard te zijn, zoodat men zou kunnen meenen, dat door verwisseling van leider de eendracht hersteld zal worden Wij verklaren die aanvallen echter uit zijn onverbiddelijk vasthouden aan de wel omschreven beginselen onzer partij. Wie hem ook op moge volgen, en die evenals hij daaraan vast- houdt, zal denzelfden tegenstand ontmoeten. Wie de verschillende stemmen beluistert, weet zeer goed, waarom „het gaat." //De toekomstige grondwetsherziening eischt, dat wij als partij weten, wat wij willen en dat wij dit openlijk uitspreken. Hoe dr. K. over grondwetsherziening en bepaald over de art. 168 en 194 denkt, is genoeg bekend. Dat niet alle leden daarmede instemmen, is geen geheim Wij moeten echter daarorntrent tot overeenstem- ming of ten minste tot een vergelijk komen. Zal dit mogelijk zijn, dan rnoet men zich van weer- zijden ook openlijk uitspreken en zijne gedachten daarorntrent onder juiste bewoordingen brengen; daaruit alleen kan ook in deze zaak eenheid van inzicht geboren worden." Het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman tot wijziging van art. 1 der wet van 4 Juli 1850, regelende het kiesrecht, luidt in zijn geheel aldus: Art. 1. Het 3e lid van art 1 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37) wordt vervangen door het volgende Men moet in de grondbelasting, in het patent- recht, voor zoover niet geheven volgens tarief B, en in het personeel naar den 5n en 6n grondslag, te zamen of afzonderlijk, in hoofdsom en rijks opcenten betalen 20, of wel in de gezamenlijke directe belastingen zoodanige som, als in een bij deze wet gevoegde tabel aangewezen. Art. 2. De tabel in Art. 1 bedoeld Som door Som door Gemeenten de kiezers Gemeenten de kiezers te betalen. te betalen. Amsterdam f 44 Zaandam 26 's Gravenhage „42 Gouda 24 Utrecht 42 Kampen 24 Rotterdam 38 Harlingen 24 Leiden 34 Breda 24 Dordrecht 30 Zutfen 24 Middelburg 30 Alkmaar 24 Leeuwarden 30 Amersfoort 22 Delft 28 Bergen op Zoom 22 Groningen 28 Hoorn 22 Schiedam 28 Roermond 22 Nijmegen 28 Helder 22 Zwolle 28 Vlaardingen 22 Haarlem ,,28 Vlissingen 22 Maastricht 28 Enkhuizen a 22 's Hertogenbosch ,,26 Zierikzee 22 Deventer 26 Hilversum 22 Arnhem 26 Alle overige gemeenten des Rijks /20. Art. 3. Deze wet treedt in werking op den In Jan. 1886. Het wets-ontwerp Schepel, om in geval van oorlog niets te verdedigen als de stelling-Amster dam en al het andere prijs te geven is door den voorsteller ingetrokken, nadat het van de meest verschillende kanten op heftige wijze was be- streden. Naar men verneemt zijn de moeilijkheden aan- gaande het handelstractaat van ons land met Frankrijk uit den weg geruimd. De bepaling omtrent de cartonnages is uit het verdrag ver- vallen. De Nederlandsche Regeering zal zich door den Ingenieur bij 's Rijks waterstaat Schnebbelie doen vertegenwoordigen bij het te Antwcrpen te houden Internat. Congres voor binnenlandsche scheep- vaart. Binnen weinige dagen zullen negen zusters van Jiefde uit het moederhuis te Tilburg de reis naar 1 adang (Sumatra) ondernemen, om zich aldaar aan het onderwijs te wijden. De Amsterdamsclie Wedrennen. Een zwoele zuid-oostenwind verkondigde Donderdag 28 e'i r-t re vroeg, dat Mei, nu hare dagen geteld zijn, eindelijk voornemens was, zich tot beterschap te voegen. legeii den middag begon de wind nog aan te wakkeren. nij speelde met de nationale driekleur en de kleuren van Amsterdam, die van de groote tribune op het terrein achter het Rijksmuseum wapperden, en die met de wimpels van allerlei kleur, gevoegd bij de talrijke wapenschilden der provincien, welke het front der tribune sieren, haar een feestelijk voor- komen gaven. De heeren Sanders en Berlage zijn er uit- muntend in geslaagd om dit bij wedrennen zoo noodzakelijk meubel, aan welks uiterlijk meestal zoo weinig ten koste wordt gelegd, gunstig te doen uitkomen. Behalve de genoemde wapenschilden, werd op andere schilden de echte sportman herinnerd aan de namen der paarden die reeds zoo menigeu lauwer verwierven. Sonneman's kapel deed zich lustig hooren, het middenter- rein vulde zich gaandeweg met een belangstellende menigte, en de vensters der woningen rondom, ja de daken er van waren met nieuwsgierigen bezet. De wedrennen hadden in de beste orde plaats en wekten veel geestdrift. Een groot deel der ingeschreven paarden namen er aan deel. De prijzen en premien werden behaald, als volgt. Inwijdingsprijs (Vlakke Baan) Prijs f 700 en 35 pCt. der forfeits en inleggelden, de tweede aankomende 10 pCt. en de derde 5 pCt. Afstand circa 1000 Meter. Van de 10 ingeschreven paardeti namen 6 aan den wed- strijd deel, namelijk Maria, Boraine, Ludovic, Silver Key, Emile en Bambin. De strijd was levendig. Geruimen tijd bleven de kampioenen bijeen. De prijs werd met een paardslengte behaald door Ludovic, de premie door Boraine; terwijl de laatste op de hielen werd gevolgd door Maria. Welter Handicap. (Vlakke Baan). Gentlemenriders. Prijs /500.en 25 pCt. der forfeits en inleggelden. De tweede aankomende 15 pCt., de derde 10 pCt. Afstand circa 2000 Meter. Aan dezen wedstrijd werd deelgenomen door de paarden Mon Prince, Catalane, Viveur, Enchanter, Giraffe en Casolette. Het was een prachtige race. Ook nu weer bleven de zes kampioenen geruimen tijd bijeen. Mon Prince was in den beginne steeds voor, gevolgd door Giraffe. Viveur won gaan deweg en haalde eindelijk Mon Prince in. Het verschil was echter zeer gering, zoodat dit bij den eindpaal schier geen hoofd scheelde. Toch bereikte Viveur het eerst den eindpaal, daarna Mon Prince, en de laatste op een paards afstands Casolette. Alzoo prijs Viveur; le premie Mon Prince, en 2e premie Casollette. Verkoopprijs. (Vlakke baan). Prijs /700 en 40 pCt. der inleggelden; le tweede aankomende 5 pCt. en de derde 5 pCt. Winner voor f 2000 te reclameeren. Afstand circa 1200 Meters. Van de 11 ingeschreven paarden namen slecbts drie deel aan den strijdAmulette, Manneken en Princier. De strijd was dus niet groot. Amulette en Manneken bleven elkaar vrij wel gelijk, totdat ten slotte Manneken met eene lengte won. Princier kwam aanmerkelijk later. Alzoo prijs Man neken, le premie Amulette, 2e premie Princier. Museum Stakes. (Vlakke Baan). Handicap. Prijs 1200, plus 35 pCt. der forfeits en inleggelden. De tweede aanko mende 10 pCt. en de derde 5 pCt. Afstand circa 1800 meters. Voor den hoofdprijs Museum Stakes waren op een na alle ingeschreven paarden opgekomen. Alleen Germain had zich teruggetrokken. De strijd was vooral hevig tusschen N. en Coolkerke. In den beginne was Coolkerke voor, doch bij den verderen omrit won N. gaandeweg veld, zoodat hij bij den eindpaal met een hoofdlengte won. Madelon, die de derde aankwam, scheelde met Coolkerke een lengte. Prijs: N. le premie: Coolkerke, 2e premie: Madelon. Amsterdamsche Stakes (Hurdle Race). Handicap. Prijs 800, plus 35 pCt. der forfeits en inleggelden. De tweede aankomende 10 pCt., de derde 5 pCt. afstand circa 3300 Meters. Aan dezen rit namen 9 van de 12 paarden deelFarwest, Highnes II, Gantelette, Dordrecht, Sanitette, Chronometer, Fedora ex Virginie, Lady Margery en Marplot. Het was een prachtige race. Chronometer won met 3 lengten, daarna Marplot en vervolgeus Fedora. Prijs: Chronometer; le premie Marplot, 2e premie Fedora. Military Eerste Serie. (Hurdle Race.) Prijs280, waarvan /200 voor den eersten, ,/60 voor den tweeden en/20 voor den derden. Afstand circa 2400 Meters. De prijs werd behaald door Ready; terwijl de eerste premie Tom en de 2e aan Tegee ten deel viel. Al behaalde The Doe geen prijs, toch deelde zij niet het minst in de warme toejuichingen der aanschouwers, toen zij, hoewel bij het springen over de laatste Hurdle gestruikeld en gevallen, toch niet de laatst aankomende was. Heden, den 30 Mei worden de wedrennen voortgezet. Weder worden zij begunstigd door het meest voortreffelijke weder en zullen ze stellig groot genot bieden aan toeschou- wers en deelnemers, die zoo wij hopen heden nog veel talrijker zullen zijn dan Donderdag 11. Den uitsla<* deelen wij mede in ons volgend Nummer. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Zoutelande de cand. W. v. d. Beke Callen- fels te Missingen; te Kollumerzwaag de cand. II. v. Eijck van Eslinga te Ferwoude; te Hommerts W. Ringnalda te Loon op Zand; te Brakel A. L. G. J. Soeters te Ingen; te 'sHeerenhoek de cand. J. B. F. Hugenholtz te Utrecht; te Schaarsbergen J. W. Knottenbelt, eraer. pred. te Zeist; te Overlangbroek (cl. Wijk bij Duurstede) de cand. J. B. T. Hugenholtz te Utrecht; te Stad aan 't Haringvliet de cand. J. W. F. Gobius du Sart te Utrecht; te Elburg C. P. N. Pikaar te Overschie; te Steenderen G. E. Meloen te Korten- h°ef; te Geldermalsen J. F. v. Dijk teLienden; St. Anthoniepol- der de cand, J. B. T. Hugenholtz te Utrecht; te Ooster- wolde (toez.) W. Korvezee te Schermerhornte Surhuisterveen de cand. A. de Jong te Bolsward; te Leens de cand. K.J. Mulder te Sappermeer; te Veenendaal F. P. J. C. v. Lingen, emer. pred. en directeur van het gymnasium te Zetten; te Lienden H. Eigeman te Prisenhage; te Serooskerke W. van Roggen te Hardingsveld; te Gameren J. Bolkestein te Gerkes- klooster; te Dedemsvaart H. W. v. Lindouk te Voorst; te Burum S. C. Koster te Bredevoort; te Vrouwepolder de cand. v. d. Beke Callenfels; te Barneveld W. Ringnalda te Loon op Zand. Aangenomennaar Wir.schoten door J. v. Hoorn te Dok- kurn; naar Zijderveld door den candidaat J. G. Dekking te Utrecht; naar Biezelinge door den cand. W v. d. Beke Callen fels te Vlissingen. Bedanktvoor Aarlanderveen door W. Ringnalda te Loon op Zand; voor Lienden door C. Peters te Marken; voor Sluis door A. H. den Boer te Muideuvoor Steeuwijk (toez.) door J. Bolkestein te Gerkeskloostervoor Hoornaar door F. Kijftenbelt te St Maartensdijkvoor Berg-Ambacht door J. Bolkestein te Gerkesklooster; voorKleverskerke door den cand. J. B. T. Hugenholtz te Utrecht; voor Veenendaal door C. C. Schot te Tholen; voor Nieuw-Beerta, door A. W. v. Wijk te Deldenvoor /uidland door M. H. Bolkestein te Hierden; voor Zegveld door E. J. Homoet te Puttenvoor Tienhoven door C. C. Schot te Tholen; voor Schoonoord door den cand. K. v. d. Werfhorst te Driebergen. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Makkum L. Bouma te Driesumte Bode- graven K. B. v. Diemen te Monster; te Hoorn C. A. L. John te Zwartewaal. Bedankt: voor Alblasserdam door A. v. d. Zanden te Bolnes. Evang. Lutli. Kerk. Na het bedanken van den heer Grottendiek te Groningen voor de nominatie te Utrecht, is aldaar op het zestal <»e- plaatst de heer Fetter, predikant te Stadskanaal. RECHTZAKEN. De beide zeelieden Dudley en Stephens van de Mignonette, die tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld werden om- dat zij in den uitersten nood hun lotgenoot, den scheeps- jongen Parker, hadden gedood en opgegeten, hebben, na de helft hunner straf ondergaan te hebben, gratie gekregen en bevinden zich sedert Donderdag weder op vrije voeten. De N. R. Ct. verneemt, dat de instructie in de zaak tegen Marie Jeanne Lorette, de moordenares van den heer T. Saku- rada, Japansch zaakgelastigde bij ons Ilof, is geeindigd, en de stukken tot onderzoek zijn verzonden aan den procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Als verdedigers van de beschuldigde zullen optreden de advocaten mr. Ph. H. Haas Az. te Amsterdam en mr. L. S. van Embden te 's-Gravenhage. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft een nauwgezet onderzoek gelast naar het onmenschelijke geval van dierentnishandeling te Reenen gepleegd. J. H. B., diaken bij de Herv. gemeente aldaar, moet het bekende gruwelijke feit gepleegd hebben. Het dier behoorde aan D. Baars en D. Frank en de ontneming van de horens had plaats met een ijzeren hamer, alleen om het dier later als jongvee duurder te kunnen verkoapen. Dat deze handeling door de ingezetenen van Reenen zeer wordt afgekeurd, blijkt ook daaruit, dat twee der betrokken personen, een slager en een melkboer, door velen voor alle leverantien zijn bedankt. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep vonnis gewezen in zake Jacobus van M., oud 19 jaren, ge boren te Zoutelande en dienende bij het le reg. vesting- artillerie te Utrecht, beschuldigd lo. misdaden tegen den dienst en de subordinatie, door het plegen van daden van geweld tegen zijn meerdere en het aan hem gewelddadig ont- nemen van zijn wapen, gepleegd in tijd van vrede en 2o. het slaan en kwetsen van een bedienend beambte in functie. In den avond van 21 Februari 1885 heeft appellant, terwijl hij met de kanoniers B. en S., alien in opgewonden toestand, door de Lange Nieuwstraat te Utrecht wandelde, den k or o raal der artillerie R., op de waarschuwing zich naar de kazerne te begeven, tegen de borst geduwd en gestompt. Toen de korporaal tot zelfverdediging zijn sabel trok en bij de daa op gevolgde worsteling op den grond geraakte, heeft appellant hem zijn sabel gewelddadig ontnomen en zich daarmede ver- wijderd. Spoedig ontmoette hij twee agenten van politie, die hem arresteerden, maar waarbij hij een hunner vijf verwon- dingen aan het scheenbeen toebracht. De krijgsraad te Arnhem had beklaagde schuldig gerekend aan bovenstaande feiten en hem veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren, met vervallen- verklaring van den militairen stand. Beklaagde was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het Hof kon zich niet vereenigeu met de gronden, waarop dit vonnis berustte, oordeelde dat er verzachtende omstandig- heden aanwezig waren, doordat in de eerste plaats de insubor dinate niet had plaats gehad in dienst, en ten tweede de beklaagde in opgewonden toestand verkeerde, corrigeerde het vonnis van den krijgsraad wat aangaat den duur der straf en hare gevolgen, en veroordeelde appellant tot eene correc- tioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, met ont- zegg>ng van bet recht om bij de gewapende macht of als militair geemplooieerde te dienen gedurende den tijd van drie jaren, en in de kosten in hooger beroep gevallen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3