NIEUWS en ADYERTENTIEBLAD. *2Skss 26e Jaargang. No. 23. Zaterdag 6 Mei 1883. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. f 6.— Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. Prijs der Advertentien PLAATSELIJKE BERICHTEN. Een schoorsteenbrand bij C. Spijker te Hoofd- dorp, werd zeer spoedig met behulp der extinc- teur van 't Raadhuis, gebluscht. Naar men verneemt zijn aan den Sloterweg koeijen en aan Kruisweg geiten door onbevoegden uitgemolken. Het gevolg hiervan was dat de melkboer die de koemelk had opgekocht. zijne kalanten niet kon bedienen. i Naar wij vernemen heef't Ds. C. Hattink, het op hern uitgebrachfe beroep naar Apeldoorn, aangenomen. ONDERTROUWD: R. Meesters en S. den Boer ;C Kan- sen en E Knibbe. GETROTJVYD: P. Eilander met A. Eigenhuis; T. Melman met A. J. v. d. Hulst; F. v. d. Yooren wedr. inet J. v. Ineveld wed.; D. Schellingerhout met L. Overbeek; M. Ver- Kuijl wedr. met S. G. Sondervan. GEBORENNeeltje, dochter van Raap en J. v. d.Laan; Dirk Adriaan, zoon van S. Boogerd en M. BoogerdCornells, zoon van P. Wessels en W. v. Egmond; Jan, zoon van F. Jonekind en N. v. Leeuwen. LEVENLOOS GEBOREN Een kind van W. Meijer en J. Hooglander. OVERLEDEN: Jacoba Wilhelmina, oud 3 jaar, dochter vanS. Krom en A. M. Verdonk Jan Ligtenberg, oud 49 jaar geh. met T. Oiie; Wijnand, oud 21 jaar, zoon van J. Leeggangers en H. Hamans; Frans van Gerven, oud 77 jaar, geh. met B. v. BemmelenJacob, oud 5 jaar, zoon van A. v. Dijk eu L. v. OostenArie, oud 10 jaar, zoon C. H. v. d. Tol en E. Berkhof; Johannes, oud 5 maanden zoon van Maria J. Onken- hout; Leender v. d. Berg, oud 39 jaar, gehuwd met A. Strikwerda. BIJ ITEN LAND. Door de Commissie welke zich na Generaal Gordon s dood -gevonnd heeft om een nationaal monument voor hem op te richten, was eerst het plan opgevat te Port-Said een Gordon-hospitaal ft* stichten. I hans heeft men van dit plan afgezien, en be- sloten een gedenkteeken of instelling van meer nationalen aard te stichten. Daartoe heeft men thans het oog gevestigd op het inrichten van een soort „Kamp te Aldershott, waar, op de wijze der opleidingschepen, havelooze jongens tot ordelijke menschen en zoo mogelijk tot ferine bruikbare soldaten gevormd zullen worden. In het Lagerhuis verklaarde de heer Childers het volgende: Indien de tegenwoordige toestand de staking der toebereidselen gedoogt, zal van het toegestane {rediet, ten bedrage van 11 inillioen, slechts 9 nnllioen worden uitgegeven. De Minister stelt voor om de jongste belastingverhooging op alkohol met 1 sh te verminderen en de verhoogde belasthm op bier slechts tot 31 Mei 1886 van kracht te i oen ilijven. In het recht op wiinen zal geen verandering worden gebracht. heer Gladstone verklaarde, dat de re°-ee- ringen van Rusland en Engeland zijn overeeno-e- komen aangaande de punten der Pendjeh-quaestle, welke aan eene scheidsrechterlijke uitspraak moe- ten onderworpen worden en ten opzichte van den scheidsrechter zelven, doch dat de overeenkomst nog geen definitieven vorm heeft aangenomen, en nog geen uitnoodiging tot den scheidsrechter ge- richt is. Te Houghton-le-Spring, in het graafschap Dur ham, heeft eene'hevige ontploffing van mijngas plaats gehad. Eerst vreesde men dat ruim 350 arbeiders om het leven zouden zijn gekomen, doch gelukkig blijkt nit de heden ontvarigen berichten, dat 300 mannen zich hadden weten te redden Met juiste getal slachtoffers is nog niet met zekerheid op te geven. Uit Bombay komt de tijding dat in de provin- cie Kasjmier een hevige aardbeving heeft plaats gehad, die vooral de stad Srinagar geteisterd moet bebben. Een aantal menschen en een groot getal dieren zijn bij die ramp om het leven gekomen. iiriv/niwB. Maandag heeft te Parijs de begrafenis van Vic tor Hugo plaats gehad, en zelfs Parijs moet nooit een tweede dergelijk schouwspel hebben opgeleverd. Het was minder een begrafenis dan wel een apo- theose. Meer dan 100,000 personen waaronder 10,000 soldaten namen deel aan den optocht, welke het lijk volgde, en men schat het getal toeschou- wers op meer dan een millioen. Niet minder dan 1500 kransen werden door 1186 verschillende vereenigingen gedragen, terwijl ettelijke wagens met bloemen en kransen gevuld den iijkwagen volgden Door verschillende autoriteiten werd het woord gevoerd, o.a. door de Presidenten van Senaat en Kamer van Afgevaardigden en door Emile Augier namens de Fransche Akademie. Ongeregeldheden, waarvoor velen vreesden zijn gelukkig niet voorgekomen; alleen, zijn in hetge- weldige gedrang enkele personen in de klem ge- raakt, zonder dat men echter van ernstige onge- vallen heeft vernoinen. In eene vergadering van letterkundigen, politici, publicisten, kunstenaars en geleerden, is besloten voor Hugo een monument op te richten. rsi-i.vw. Hoewel de Engelsch-Russische kwestie nog niet definitief is opgelost, behoeft aan eene vredelie- vende oplossing thans nietmeer getwijfeld te worden. Volgens Daily News zijn Rusland en Engeland overeengekomen den Koning van Denemarken te verzoeken als scheidsrechter op te treden. Het aanzoek daartoe is echter tot heden nog niet gedaan. De thans nog bestaande punten van verschil schijnen alleen ondergeschikte zaken te betreffen. In de afgeloopen week heeft de gezondheid van Keizer Wilhelm tot groote ongerustheid aan- leiding gegeven De grijze vorst had een ernstige verkoudheid opgedaan en was zeer zwak. Thans echter is hij weer volkomen hersteld. Prins Von Bismarck vierde den 4den Juni zijn vijfrigjarig jubilee "Is Pruisisch Staatsambtenaar. Na de schitterende wijze, waarop voor twee maan den 's kanseliers zeventigste verjaring werd gevierd. moet Bismarck zich nu tevreden stellen met betui- gingen van hulde en gelukwenschen, welke hem vooral door zijn lijfblad, de Norclcl. Allgem. Zt., in ruime mate worden gebracht. De verjaring van Garibaldi's overlijden heeft te Rome tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Eenige democratische genootschappen die van vlag- gen voorzien, door de stad trokken, werden door de politie uit elkaar gejaagd, omdat zij oproerige kreten deden hooren. Waarschijnlijk zal de Regeering over het gebeur- de in de Kamer geinterpelleerd worden. Door de commissie welke de Spaansche Regee ring naar Valencia heeft gezonden, is geconsta- teerd dat de cholera in die provincie heerscht, De overheid heeft voorzorgsmaatregelen genomen en zal zoo noodig de geheele provincie Valencia van het verkeer met de overige deelen des Rijks uitsluiten. Dr. Ferran, van wien in ons vorig nummer sprake was, heeft van de Regeerino- ver- gunning verkregen zijne proeven van inbnting tegen Cholera voort te zetten. In hoever de vinding werkelijk waarde heeft, zal de toekomst moeten leeren. Heeft de heer Ferran werkelijk een middel ft gen de verschrikkelijke en zoo zeer gevreesde ziekte gevonden, dan zou hij der menschheid ten waarlijk onschatbare dienst hebben bewezen en op de dankbaarheid der geheele wereld aan- spraak hebben. Volgens een heden ontvangen telegram zijn er te A alencia, 8 cholera-gevallen voorgekomen, waar- van 2 met doodelijken afloop. In Madrid en elders is de gezondheidstoe- stand goed. Onder de Arbeiders in de IJzer- en Staalfa- briekeri te Pittsburg is eene reusachtige werk- staking uitgebroken, waaraan door ruim"l00.000 arbeiders wordt deelgenomen. Een loonsvermindering van 20 k 25 pCt. is de aanleidende oorzaak. De laatste tijdingen uit Canada doen zien dat hoewel Riel en zijn luitenant Dumont gevano-en zijn ^genomen, de Indian en onder den „Grooten Beer nog steeds het veld houden. Een gevecht tusschen hen en de troepen van Generaal Strange bleef onbeslist. Fort Pitt is door de Indianen verbrand, welke zoo wel daar als te Frog Lake groote gruwelen hebben bedreven. In Cairo zijn geruchten in omloop, volgens welke de tegenwoordige Khedive zou aftredeu, en vervangen worden door den vorigen, Ishmael Pacha. De Staatscourant der Zuid-Afrikaansche Repu bliek van 22 April bericht, dat de vroegere Com mandant-Generaal, P. -J. Joubert, die wegens een gesehil met de Regeering, bedankt had, door de bevolking opnieuw gekozen is met 3915 stemmen De heer A. P Cronje kreeg 396 stemmen. Volgens bericht uit Kaapstad is de heer Niekerk, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op Honey, op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan bewijs. A A R L E MIIE R M E E B Aboiniementsprijs: per janr Enkele Nommers 15 Cent. - ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgever J. 11. de Hussy. ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 16 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. r/iTSCHtJJVB. ITII.IMi. S I'/tAJ li. iniiiiiiit. Ed YPTE. tlll-ll'ltlK.t

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1