WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. In de aanstaande maskerade van het Leidsche studentenkorps zal de hoofdfiguur van Floris V voorgesteld worden door den heer G. Wendelaar, Maximiliaan van Oostenrijk door den heer R. De Bieberstein Rogalla Zawadski, graaf Willena IV door den heer Van Bylandt van Benthom en Jan van Beieren door den heer H. Van Holte tot Echten. Uit den Kloppersingel te Haarlem zijn opge- haald twee aan elkander gebonden lijken, welke beide zijn herkendhet eene als dat van een huzaar, nog kort te Haarlem als vrijwilliger in dienst, het andere als dat van een ineisje, beiden van Amsterdam. Er bestaat alle reden te vermoeden dat het hun beider wil is geweest te sterven, althans zij waren saamgebonden door middel van de vangsnoeren van eerstgemelde. De huzaar werd sedert enkele dagen bij zijn korps vermist. Naar de Zwolsche Courant verneemt heeft de familie van den heer J. C. VanHeycopten Ham, officier van gczondheid der 2e kl. Ned. Indie, bericht ontvangen, dat deze officier door dweep- zieke hadji's te Djainbi is vermoord. De Ambacktsman. Onder deze titel zullen de Uitgevers J. Van Der End Zoon te Maassluis den 6den Juni aanstaande aanvangen een blad uit te geven, dat als Vahblad zal optreden voor Timmerlieden, Metselaars Machinisten. Sineden, Ververs enz. De luttele abonnementsprijs van slechts f 1.per 3 maanden, waaivoor het blad wordt toegezonden, zal voorzeker rnenigen baas en ontwikkelden knecht uitlokken zich er op te abonneeren Bij het weinige dat er verschijnt op het gebied der hierboven genoemde vakken ter- wijl dat weinige, door hoogen prijs, slechts binnen het bereik van enkelen valt, verdient deze uit- gave voorzeker den steun van alle belangheb- benden. De Amsterdamsche Wedrennen. Op den 2n. dag der Amsterdamsche wedrennen was het weder zoo mogelijk nog fraaijer dan den eersten dag. Den uitslag laten wij hier volgen. Voor het eerste nummer der harddraverij stonden alle num- mers op het bord aangegeven. Alle strijders zijn dus opge- komen. Te kwart over tweeen werd het sein gegeven en vingen de kampioenen in vrij matigen draf den tocht aan. Het ter- rein schijnt geen harder rit toe te laten, althans tot het einde bleef hij vrij kalra, even als het publiek, dat met onverstoor- bare gelatenheid deze eerste race gadesloeg. Deelnemers waren Aanmoedigingsprijs. (Harddraverij.) Voor Nederl. paarden, toebeh. aan Nederlanders en ingespannen voor twee- of vier- wielige rijtuigen. Prijs/300, premie 100. De derde ont- vangt /'30 van de inleggelden, het overige de eerste. Af- stand ca. 1600 Meter. Prijs: Marie, le premie La Vitesse. 2e premie De Wisse. Op een paar na bleven de strijders vrij wel gelijk. Ten slotte was Marie de overwinnares. Zij liep de baan in 3 m. 35*/s sec. Op haar volgde La Vitesse, die de baan in 3 m. 442/s sec. aflei, en eindelijk de Wisse, die er 3 m. 50% over deed. Het publiek neemt nog gaandeweg toe. Ook de gereser- veerde tribune werd beter bezet. Ook voor het nu volgende nommer waren alle vier de medestrijders opgekomen. Te tien min. voor 3 u. klonk het sein en vlogen de kampioenen de baan langs. Waxy opende den rit en bleef geruimen tijd voor, maar werd weldra ingehaald door Orizaba. Maar bij den tweeden omrit kwam Sheijck, die reeds gaandeweg veel ge- wonnen had, voor en wel zooveel, dat hij met Waxy, die de tweede aankwam, ruim vier lengte scheelde. De beide anderen distantieerden. Carrousel Plate. lakke baan.) Prijs een kunstvoorw. ter waarde van 200. oor paarden, bereden door leden van uitgenoodigde Carrousel-societeiten. Engelsch volbloed (waar ook geboren) en paarden, die ooit aan een wedren op de vlakke baan of over hindernissen hebben deelgenomen, uit- gesloten, Afstand 2400 Meter. Prijs: Banbin. Tweede aangekomenDordrecht. Princier was niet opgekomen. Het liep ditmaal alles veel vlugger van stapel dan Don- derdag. Te kwart over drien wasjde derde rit reeds afgeloopen. De strijd tusschen Bambin en Dordrecht was warm. Het oogenblik van aankomst aan den eindpaal scheelde niet veel. Toch bleef Bambin overwinnaar, al volgde Dordrecht hem ook op de hielen. Internationale prijs. (Harddraverij.) Handicap (met versch. afst.) Minimum afstand 3600 Meter. Prijs /'500, premie 250. De derde ontvangt 100. Dit nummer was een der belangrijkste van het programma. Over het algemeen schijnt de Hollander veel meer enthousiast bij harddraven dan bij rennen. Het ontbrak althans nu niet aan kreten van aanmoediging en bewondering. Hoewel de Nederlandsche paarden, vooral Roza en Apollo, uitmuntend liepen, waren zij toch tegen de Russen niet op- gewassen. Die paarden gelijken machines zoo vast is hun uraf, zoo gelijkmatig hunne beweging, en welk een adera Gramotiev en Biegawoy, hoe groot ook de voorsprong was, dien zij aan hunne Nederlandsche medestrijders geven moesten, wonnen voet bij iederen omrit tot zij bij den vierden of laatsten beiden schitterend de overwinning behaalden, Gra- motiey in 8 m. 497s en Biegawoy in 8 m. 507s sec. De Engelschman Esp£rance gaf hun echter niet veel toe. De 3850 M. werd door hem in 8 m. 512/s sec. afgelegdterwijl Roza II, de Nederlandsche, de 3625 M. in 8 in. 59 sec. aflegde. Er heerschte bij de aankomst veel geestdrift. De uit slag is: Prijs Gramotiey, le premie Biegawoy, 2e premie Esperance; vierde aangekomene Roza II. Military, le Serie. (Hurdle Race.) Prijs 280, waarvan f 200 voor den eersten, f 60 voor den tweeden en f 20 voor den derden. Afstand ca. 2400 Meter. Hoewel bij deze race van de zeven ingeschreven paarden slechts twee, Tom en The Doe, waren opgekomen, was zij toch oiri den uitslag zeer belangwekkend. Langeu tijd, zelfs nog bij den eersten omrit, bleef Tom ruim vier lengteu voor. Ook bij den tweeden omrit scheen zijne overwinning niet twij- felachtig, tot ca. 100 M. vdor den eindpaal The Doe plotse- ling won en wel zoodanig, dat zij met ruim eene lengte den prijs behaalde. Prijs The Doe. premie Tom. Ook voor de laatste race waren slechts twee paarden, win ners van 1.1. Donderdag, opgekomen, namelijk Chronometer en Ready. Niettemin was het een fraaie kamp. Gedurende den ge- heelen rit bleven de strijders nagenoeg gelijk, wat voor een deel was toe te schrijven, dat aan Chronometer door zijn ruiter, luit. Metelerkamp, niet de voile teugel werd gevierd. Aan den eindpaal scheelde het geen half hoofd. Evenwel kwam Chronometer het eerst aan. Military. 2e Serie. (Hurdle Race.) Prijs f 500, waarvan f 375 voor den eersten, /100 voor den tweeden en 25 voor den derden. Afstand ca. 3300 Meter. Prijs Chronometer, premie Ready. Het weder hield zich uitstekend. Door later aangekomenen was over het algemeen de opkomst talrijker dan 11. Donderdag. Ook de tribune was op het laatst op alle banken bezet. De bookmakers hadden naar wij vernamen niet te klagen en zoo liep deze eerste der Amsterd. wedrennen zoodanig af, dat zij de wakkere ondernemers gewis zal aansporen het niet bij deze eerste proef te laten. Kwart vdor vijven was ditmaal alles afgeloopen. De welbekende harddraver Willem III de prijswinner bij de internationale landbouwtentoonstelling-harddraverij in 1884 van wijlen den heer P. Brommer te Zijpe, is thans het eigendom geworden van den heer C. Brommer te Alkmaar. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. KerL Beroepente Dussen el. Heusden, (toez.) de cand. K. v, d. Werfhorst te Driebergen; te Herkingen de cand. P. C. A. Halffman te Heerjansdamte Haringcarspel en Dirksho- ven P. Proost Jz. te O- en W.-Blokker; te Leiden F. Oberman te Ommen; te Wageningen van Lingen, em. pred. en director van 't gymnasium te Zettente Hornhuizen (toez.) de cand. K. J. Mulder te Sappemeer; te Monnikendam G. J. van Limburgh te Thamen aan den Amstelte Willems- oord de cand. N. C. J. de Minjer te Utrecht; te Sluis H. A. E. Heiuecken te Amerongen; te Spaarnewoude en Spaarn- dam de cand, P. C. A. Halffman te Heerjansdam; te Blok- zijl H. W. Bruins te Marum; te Nootdorp en te Overzande en Driewegen de cand K. v. d. Werfhorst te Driebergen; te Wijnaldum C. Woutman te Arkel; te Schoonoord F. Kamstra te Staveren; te Sommelsdijk M. H. Bolkestein te Hierden, bij Harderwijkte Meteren (toez.) de cand. N. C. J. de Minjer te Utrecht; te Wanswerd P. H. Wiersma te Harmelen; te Huins en Lyons (toez.) de cand. K. Mulder te Sappemeer. Aangenomennaar Hoog-Blokland door den cand. N. J. C. de Minjer te Utrecht; naar Apeldoorn door C. Hattink te Nieuw-Vennep; naar Kattendijke door den cand. J. B. T. Hugenholtz te Utrecht; naar Nieuw-Lekkerland door P. Segboer te Hoogvliet. Bedankt: voor Yrouwenpolder, voor Sirjansland en voor Zoutelande door den cand. W. v. d. Beke Callenfels te Vlissingenvoor Oude en Nieuwe Wetering door W. H. Dekking te Haarlemmermeer; voor Waverveen door den cand J. W. F. Gobius du Sart te Utrecht; voor Overlangbroek (toez.) voor 'sHeerenhoek en voor St. Anthoniepolder door den cand. J. D. T. Hugenholtz te Utrecht; voor Abbenbroek door J. T. Tenhoff te Assendelft; voor Lions en Huins door den cand. K. J. Mulder te Sappemeer; voor Willemsoord door den cand. N. C. J. de Minjer te Utrecht; voor Gen- deringen door N. M. de Ligt te Schalkwijk voor Molenaars- graaf door E. J. Homoet te Putlenvoor Kampereiland door K. Havinga te Daarle; voor Otterloo, gem. Ede, door P. Bartstra te Wassenaar; voor Oostzaan door A. Klinkenberg te Sijbrandeburen; voor Wons en Engwier door T. H. Woudstra te Oudewirdum c. a.; voor Stellendam door den cand. N. C. de Minjer te Utrecht. Christ. Geref. Kerk. Beroepente Dordrecht T. Bos te Bedum; te Leerdam K. B. van Diemen te Monster; te Gorkorn J. van Ande! te Lee u warden. Bedanktvoor Haamstede door C. J. Eckhardt te Putters- hoek; voor Arnhem door Ph. J. Wessels te Zierikzee. Boopsgez. Gemeente. Beroepen: te Huizen-Hilversum J. H. Boeken te Wormer- veer. RECHTZAKEN. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan Jan Worst Az., oud 37 jaren, geboren te Hoogeveen zonder beroep of vaste woonplaats, thans in hechtenis, omdat hij den 3n April per brief kaart aan den bakker Rooda te Groningen verzocht heeft hem dien avond/10 te zenden in het logement //De goede verwachting", anders zou hij zijn boel in brand steken. In overleg met de politie bezorgt de 70jarige schoon- vader van Rooda hij zelf was al te bevreesd geworden die f 10 aan het opgegeven adres, en toen Jan Worst ze aannam, werdt hij door 2 agenten, die in burgerkleeding in de nabijheid stonden, gearresteerd. In 1877 is Jan Worst door dit Hof wegens gelijk misdrijf veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, thans requireerde de adv. gen. mr. G. A. Visscher de veronrdeeling van besch. tot 6 jaren tuchthuis straf. De verdediger mr. I. Wolff wees op eenige verzach- tende omstandigheden. Het Hof veroordeelde besch. dadelijk tot 6 jaren tuchthuisstraf. Voor het hof van assises te Chalon-sur-Saone, waarvoor thans 32 personen terecht staan, als beschuldigd van in 1883 en 1884 te Montceau-les-Mines dynamiet gebruikt te hebben tegen het leven en de eigendommen van ingenieurs, opzichters enz., is eene merkwaardige onthulling gedaan. Zekere Brenin, die vroeger eenige maanden gevangenisst.raf had ondergaan, ook als een der dynamiet-mannen te Montceau-les-Mines, heeft erkend (de afgevaardigde Laguerre, advocaat van eenige beschuldigden, heeft hem tot die bekentenis gebracht), dat hij door den commissaris van politie Thevenin (deze is sedert in een krankzinnigen-gesticht overleden) gebruikt was als agent provocateur. Brenin bezorgde dynamiet aan eenige heethoofden en beval hun aan daarvan gebruik te maken. Hij verklaarde dat de commissaris Thevenin hem verzekerd had, dat zoolang hij niet zelf het dynamiet deed ontploffen, hem geen leed zou geschieden. Door den voorzitter van het hof gevraazd, waarom hij die verfoeilijke rol had gespeeld, antwoorde hij dat hij het gedaan had om een dienst te be- wijzen aan de maatschappij. Deze verklaring werd door het publiek met luide teekenen van afkeuring begroet. Op den jongsten Nieuwjaarsdag zaten een achttal genie- soldaten in een herberg te Oetgensplaat rustig bijeen. Onder hen bevond -zich ook de mineur K. H. T., die van het fort De Ruijter, nabij de Willemstad aan de overzijde van de Tivier gelegen, was overgekomen. Op eens kwam een troep joelende burgers de herberg binnen, waarvan een, A. C. H., aan een der soldaten dadelijk eenige klappen om het hoofd gaf. De militairen met eene kennismaking op deze wijze niet gediend, vereenigden zich daarop en maakten met ge- trokken sabel de herberg en het terrein daarvoor schoon. De mineur T., boven reeds genoemd, die met de burgers naar buiten was geraakt, had het toen reeds hard te verantwoor- den, en daar hij alleen ongewapend was, werl de tusschen- komst van zijn kameraden vereischt om .hem te bevrijden. De millitairen waren intusschen van elkander afgeraakt, doch drie hunner vluchten in de richting van redoute no. l,daar zij door den troep burgers werden achtervolgd. Toen de soldaten het waagden om wat uit te rusten van hun ver- moeienden tocht, trad een van de boeren, die met een stuk hout waarin een draadnagel stak gewapend was, op hen toe en reikte hun met de woorden dat alles vergeten en vergeven was de hand, die dan ook door de soldaten goedwillig werd aangenomen, die hand was echter niet de vriendschapshand, want terstond, toen meerdere boeren naderbij waren gekomen, alien met een stok in de hand, zeide hij: //nu kan ik er wel twee aan". Op hetzelfde oogenblik bracht de oogenschijnlijk vergevensgezinde doch wraakgierige boer aan een der milli tairen een slag op het hoofd toe, die dezen roerloos ter aarde deed storten. De getroffene, de geniesoldaat K. H. T., stond niet meer op, een kwartier later was hij overleden en werd hij op een ladder het fort Prins Frederik binnengedragen. A. C. H. was volgens de getuigen van het feit de voorste der burgers die den millitairen de hand der verzoening aan- bood, maar ook de persoon die op zulk een verraderlijke wijze den noodlottigen slag toebracht. Deze persoon, oud 24 jaar, boerenarbeider te Ooltgensplaat, stond dien ten gevolge voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht, onder beschuldiging van moedwilligen doodslag. Hij ontkende ten stelligste den overleden mineur te hebben ge stagen en zeide, dat een andere boerenarbeider, P. S. den slag had gegeven. Onderscheidene getuigen verklaarden echter onder eede, dat besch. de dader was. Adv. gen. mr. Bijleveldt requireerde eene veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Andries, trad in eene behandeling van een drietal punten, namelijkdoor wien is de stag toege- bracht, waarmede is de stag toegebracht en welke waren de gevolgen van den stag? Voor de beantwoordingdaarvan ging hij zoowel de verklaringen der getuigen als die der deskun- digen na en kwam tot de conclusie, dat noch wettig, noch overtuigend was gebleken, dat de dood van den mineur T. alleen aan de schuld van zijn client kan worden toegeschreven. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 6 Juni.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3