NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. VAN 26e Jaargang. No. 24. Zaterdag 13 Juni 1885. mmmm- xssssss w»< AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Abonnementsprijs 6.— Hoofd-Agent P. VAN CITTERT ZONEN te Haarlem. JPrijs der Advertentien PLAATSELIJKE BER.ICHTEN. De landbouwer W. G. te Haarlemmerineer van wien 4 beste kalveren behebt waren met onge- dierte, heeft tot verdrijving daarvan zeker een al te kras tniddel gebruikt, althans alle kalveren zijn aan bloedvergiftiging gestorven. Donderdag 25 Juni zal te Hoofddorp de gewone jaarlijksche Wolmarkt worden gehouden. De boerderij groot 10,26,00 hektaren, laatst be- woond gevveest door J. Dekker te Haarlemmerineer, Aalsmeerderweg H H 27, is den 11 Juni in pu- blieke veiling verkocht voor 16,200. Kooper de heer H. C. R. Folmer voor zijnen lastgever den beer Lude te Amsterdam, In den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. is te Nieuw Vennep afgebrand een huis van den heer K. Vaalburg, bewoond door J. Zandbergen, handelaar in matten, kleeden etc. De Loting voor de Schutterij zal voor de ge- meente Haarlemmermeer worden gehouden te Hoofddorp Op Dinsdag 23 Juni 1885 des morgens ten 9 ure. BUITENLAND. Terwijl de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland in de laatste dagen gestadig schenen te vorderen, zoodat gegronde hoop bestond op een goede afloop, heeft nu plotseling in laatstge- noemd land een gebeurtenis plaats gegrepen, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien, en die misschien aan het geschil tusschen beide rijken een andere richting zal geven. Het Mini- sterie Gladstone heeft n.l. in het parlement de nederlaag geleden, bij de eindstemming over de begrooting der ontvangsten, niettegenstaande de premier bij deze zaak de kabinetskwestie had gesteld. Orider Engeland deelen wij hieromtrent nadere bijzonderheden mede. Dat deze onverwachte gebeurtenis in Rusland groote sensatie zal verwekken, valt niet te betwij- felen. Indien een Tory Ministerie de teugels van het bewind in handen neemt zal het Russische Gouvernement. de daden en handeling van Enge land s Regeering met niet ongewettigd wantrouwen gadeslaan. Voor den Europeeschen vrede is Gladstones val verinoedelijk een groot ongeluk; zijn evcntueele opvolgers zuilen zich echter nog wel tweemaal bedenken alvorens den bijna gesloten vrede met Rusland weder te verstoren. Behalve het bovenstaande is er nog een zeer ongunstig gerucht in omloop omtrent de Afghaan- sche zaak nl dat de Emir Abdur Rhaman door zijn gevolg zou zijn vermoord Het gerucht werd ge- seind aan een der Russische bladen, en hoewel later niet bevestigd, is het evenmin voldoende tegengesproken. Zooals men ziet zijn aan den Engelsch-Russchen hemel plotseling donkere wol- ken komen opzetten. Zooals men weet was dooor het Ministerie eene verliooging voorgesteld van den income tax en van de belasting op bier en gedisteleerd, ten einde de kolossale uitgaven door de oorlogstoe- bereidselen en de Egyptische zaken veroorzaakt, te kunnen bestrijden. De som van elf millioen pond sterling is inder- tijd door het parlement, ook door de oppositie ten behoeven dezer uitgaven toegestaan doch nu het er op aan kwam de middelen tot dekking goed te keureni heeft de oppositie de gelegen- lieid aangegrepen, om het Ministerie eene onver wachte nederlaag toe te brengen. Toen het wets- ontwerp voor de tweedemaal gelezen zou .worden stelde Sir Hicks Beach de volgende inotie voor: 1. afkeuring van de verliooging der belasting op bier en gedistilleerd, daar deze maatregel onbillijk is, dewijl de wijnbelastirig niet gelijktij- dig verhoogd wordt2 verklaring dat een nieuwe belasting op het grondbezit niet behoort te wor den opgebracht, zoolang de plaatselijke belastin- gen niet verminderd zijn. Niettegenstaande de heer Gladstone de motie krachtig bestreed, en verklaarde vandetenemen beslissing ten kabinets-kwestie te maken, werd het voorstel van Sir Hicks-Beach met 264 tegen 252 stemmen aangenomen. En daarmede heeft men de komst te verwachten van een Tory-Ministerie. De mannen die het meest op den voorgrond treden zijn Lord Salisbury, Sir Staffort Northcote en ILord Randolph "Churchill, alle drie even groote Russen-haters, en van wie de eerste en de derde zich nog onlangs op de meest honende en onwaardige wijze over Rusland hebben uit- gelaten. Dat aid us e Regeering van dit land, zooals wij boven opmerkten, den verderen loop van zaken met wantrouwen en ongerustheid gadeslaat, zal niemand verwonderen. Aangezien echter Engeland's Koningin op het kasteel Balmoral in Schotland vertoeft, zal de definitieve beslissing nog wel enkele dagen op zich doen wachten. Men acht het optreden van een kabinet Salisbury zeer waarschijnlijk. Deze is reeds naar Balmoral vertrokken om eene bijeenkomst te hebben met de koningin over de vorming van een ministerie. Indien men aan de oorlogzucht.ige neiging van een deel van het Engelsche volk voedsel had willen geven, had men niet beter kunnen doen dan thans door het uitzenden van de Kanaal-vloot onder Admiraal Hornby. Deze vloot, die gisteren de reede van Portland verliet, bestaat uit niet minder dan 15 van de zwaarste gepantserde bodems, 8 torpedobooten en een aantal kannoneerbooten en adviesjachten. Zulk een machtige gepantserde vloot heeft nog wel nooit eenige zee doorploegd. Het nieuwste en volmaakste van wat er op het gebied van scheepsbouw, pantsering, geschut en torpedo's is uitgevonden, vindt men hier ver- eenigd. Zal echter Engeland's scheepsmacht misschien even weinig kunnen uitrichten als die van Frankrijk in 1870—1871? Op de reede van Portsmouth heeft eene ont- ploffing plaats gehad aan boord van het pantser- schip Inflexible; naar men zegt een gasontploffing. Twaalf personen werden gewond waarvan eenige zeer ernstig. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Derby dat door de Boeren in Zoeloeland een protest was ingediend tegen de inbezitname der St. Lucia baai door Engeland. De Minister zeide dat de Regeering met dit protest niet kan instemmen. Blijkens berichten uit Kashmere heeft de aard- beving grooter verwoestingen aangericht dan eerst werd vermoed. Het paleis van den Maharaja is verwoest, en bij de instorting der groote moskee kwamen bijna 200 menschen om het leven. De geheele omvang van de ramp is nog niet te overzien, doch de toestand is verschrikkelijk. Te Srinagar zijn 87 personen gedood en circa 100 gewond. Keizer Wilhelm is geheel hersteld. Het voor- genomen bezoek van den Eoning van Belgie is echter tot het najaar uitgesteld. Er zijn nu echter weder geruchten in omloop over een nieuwe bijeenkomst der drie Keizers. In de kwestie over het aandoen van een vreemde haven door de nieuwe Duitsche postbootlijnen, zijn de kansen voor Vlissingen in de laatste dagen zeer gerezen. Amsterdam, waarvan eerst nog sprake was, komt niet meer in aanmerking, en Rotterdam schijnt van den heginne weinig kans te hebben gehad. Men vreest daar een te groote concurrence te zuilen ondervinden, en het geringe gevaar dat men hiervoor te Vlissingen loopt schijnt deze haven juist op den voorgrond te plaatsen. II 4 A It L E1IIE R1U E E R ntOOT Per Jaar Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTJE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den Uitgeyer J. H. «le (lussy, ROKIN 60, te AMSTERDAM. van 1 6 regels 75 Cent, elken regel meer 12Vs Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. BURGERLIJKEN STAND van 39 Juni 1885 GEBOREN Johannes, zoon van C. Woudenberg en M. Freijee; Janna, dochter van W. Meulblok en H. M. Van Sehaik; Arend, zoon van W. Buis en J. Van Zanten; Willempje, dochter van G. Niesing en C. Van Leeuwen; Maria, dochter van W. Jansen en J. Van Warmerdam Willem, zoon van C. Kluijt en W. Van Westenbrugge; Antje, dochter van C. v. d. Meer en J. De Roode; Jan Hendrik, zoon van H. Van Soest en M. Van't RietCornelia Jacoba, dochter van P. B. F. Prins en E. WallbrinkFran- ciscus, zoon van A. Luke en A. Timmers; Abraham, zoon van A. v. d. Wal en A. Topsvoort; Cornelia, dochter van M. Van Splunter en G. v. d. Maarl. OV ERLEDENLeentje, oud 13 maanden, dochter van P. Stoop en A. LaanBartel Konings, oud 74 jaar, wedr. van P. DanenElisabeth Den Ouden, oud 51 jaar, geh. met A. v. d. Berg; Antonius, oud 16 maanden, zoon van A. Jongenelen en G. Harding; Roelof Laurentuis, oud 14 maanden, zoon van L. v. d. Zon en R. Ploeg; Dirk Jan, oud 13 maanden, zoon van J. D. Ravensbergen en C. TanisDirkje Bank, oud 64 jaar, wed. R. v. d. Vlugt; Margaretha Alida, oud 8 weken, dochter van J. B. Broxterman en T. Van Benthem Roelof, oud 3 jaar, zoon van S. Lenstra en R. Brommer; Klaas Kuinder, oud 6 jaar, zoon^van F. Schuuring van N. Vreeken. ONDERTROUWD: J. B. Van Oosten en H. VanNoort; J. H. B. Calvelage en G. IJttien. GETROUWDM. Bakker met A. H. Van Gameren; P. Van Daalen wedr. met J. S. Van Der LooD. Langereis en C. De Vries. <z> ElVCrEIjAlVD. m» t m ts cii i, i i n.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 1