!i WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- f,n ADVERTENTIEBLAD. De berichten omtrent de cholera luiden niet o-unstig. In het dorp Museros, dicht bij Valencia, zijn dertien gevallen voorgekomen. Ook in Madrid hebben zich een paar gevallen voorgedaan, hoewel van minder kwaadaardigen aard. Uit Mexico komt de tijding dat te Lagos door een hoos geweldige verwoestingen zijn aangericht en ettelijke honderden menschen zijn orngekomen Nadere berichten ontbreken nog. BINNENLAND. De commissie van rapporteurs voor liet ont- werp van wet tot regeling der Staatsloterij is, na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag en van de daarbij gevoegde bescheiden, van oordeel dat door deze gewisselde schrifturen de openbare be raadslaging, over het voorstel voldoende is voor- bereid. Zij neemt intusschen deze gelegenheid te baat om zich aan te sluiten bij den wensch, in het voorloopig verslag vermeld, dat het te koop stellen en te koop aanbieden van loten in drank- winkels alsnog bij den te nemen maatregel van inwendig bestuur moge worden verboden. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering der Liberale Unie is het hoofdbestnur met groote meerderheid van stemmen in het gelijk gesteld leo-enover inr. Levy, Nedat deze een lange rede- voering had gehouden, met het doel zijne houding te verklaren, stelde mr. H. A. Van Capelle van Arnhem deze motie voor: „de vergadering hare instemming betuigende met de algemeene strek- king van de nota, gaat over tot de orde van den dag." Met slechts vijf stemmen tegen, werd de motie aangenomen. Aan de te Westwoud gehouden harddraverij werd deelgenomen door 20 paarden. De prijs van f 200 werd behaald door den heer Van den Akker, te Hazerswoude; de le premie van 70 door den heer Max, van Amsterdamde 2e premie van 30, door den heer Munnikhuizen, van Pur- merend De bekende harddraver Tabor, van den heer Ellerbroek, die ook aan den wedstrijd deel- nam, kwam voor prijs noch premie in aanmer- king. Bij de te Dordrecht gehouden harddraverij is de prijs gewonnen door de Willem III van den heer Brommer aan de Zijpe, en de premie door de Snijboon van den heer Brom te Utrecht. RECHTZAKEN. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Middelburg D. Snijder te Bodegravente Groede D. Fregeres, proponent bij de Herst. Evang. Luth. Kerk. JDoopsgez. Gemeente. Beroepen: te Baart A. A. Denik MLz. te Stavoren en Molkwerum. GEMENGDE BERICHTEN. Door de arrond. rechtbank te Arnhem is tegen Th. De V., die tweemaal in het Evangelisatielokaal te Wageningen de offerbussen ledigde of meenam, 183 dagen cellulaire gevan- genisstraf geeischt. Uitspraak Dinsdag a. s. De Justitie uit Arnhem heeft zich naar Nijmegen begeven teneinde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar ver- moedelijk plaats gehad hebbende vergiftiging. (Arn/i. Ct.) De rechtbank te 's-Gravenhage sprak heden vrij een tapper die op schriftelijk verzoek van den vader, een kind sterken drank medegegeven had. Zij zag daarin geen verkoop in den zin der wet. KERKELLTKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk, Beroepen: te Mijdrecht en te Elburg G. Klaarhainer te Moutfort; te Nieuw- en St. Joostland J. W. F. Gobius du Sart; te Schellinkhout C. Wouman te Arkelte Oudelande M. C. J. Wanrooy te Nieuwland. Aangenomen: naar Gapinge door den cand. J. Dommisse; naar Nieuw-Amsterdam door Koudenberg te Koekange. Bedankt: voor Steenderen door G. E. Meloen te Korten- hoef; voor Geldermalsen door J. F. Dijk te Liendenvoor Hornhuizen en Kloosterburen door den cand. K. J. Mulder te Sappemeer; voor Berlicum door E. J. Homoet te Putten voor Valkenburg door den cand. P. C. A. Halffman te Heerjansdam; voor Gameren dooi J. Bolkestein te Gerkes- klooster; voor Schoonoord door F. Kampstra te Stavoren; voor Jaarsveld door M. Gopner te Linschotenvoor Ravens- waai en Lienden door J. J. Eigeman te Prinsehage; voor Brakel door A. L. G. J. Soeters te Ingen; voor Heinenoord door W. C. Barbas te Dubbeldam voor Schore en Vlake door K. v. d. Werfhorst te Driebergen; voor Burum door P. C. Koster te Bredevoort. Christ. Geref. Kerk. Bedankt: voor Rijssen door L. Spoell te Brielle. Men meldt uit Nieuw-Amsterdam van 7 Juni aan de N. R. Ct. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft hier in de nabijheid te Luksham plaats gehad. Een meisje van elf jaar heeft haren vader met rattenkruid vergiftigd. Vier en twintig uren na het gebruik daarvau overleden. De aanleiding tot de ver- schrikkelijke daad van de dochter schijnt gelegen in de strenge behandeling van den vader. Volgens het zeggen der buren moet deze zijn dochtertje wel eens aan een boom ge- bonden hebben en dan gestagen. Zijne vrouw is al voor eenige tijd van hem weggeloopen, omdat zij het bij hem niet kon uithouden. Het rattenkruit werd den vader toegediei. 1 in een panne- koek, onder het nuttigen waarvan zijn dochtertje hem vroeg, of het hem wel smaakte. Een meisje (buur) van 12 jaar, dat van het voornemen schijnt geweten hebben, kwam volgens de Ass. Ct. den man waarschuwen, doch hij had toen juist de pannekoek genut- tigd. De man moet gedurende vier en twintig uren vreese lijke smarten hebben beleefd. De kleine giftmeugster is op bevel der justitie naar Assen gebracht. Een heer, verklarende Oost-Indisch ambtenaar met verlof te zijn en te Amsterdam woonachtig, maakt er in de laatste dagen zijn werk van, vooral te 's-Hage, om in de voor- naamste hotels kosteloos logies te verkrijgen. De fraaiste apartementen en de fijnste diners zijn van zijn gading, doch plotseling is de loge verdwenen, natuurlijk zonder de rekening te voldoen. Hotelhouders mogen dus op hun hoede zijn. Op de banen van het schietgezelschap le petit St. Hubert te 's-Hage, is een 69-jarig man A. W., belast met't aanwijzen der schoten in den waarnemingspost, door een schutter ge- troffen. Het ongeval moet het gevolg zijn van het niet zicht- baar vertoonen van het sein onveilig door den getroffene, die. zich veilig wanende, de kuil verliet op het oogenblik dat het schot viel. De kogel drong door de hand en zijde en veroorzaakte een gevaarlijke wonde. Per brancard werd hij naar het gemeente-ziekenhuis gebracht. Voor't oogenblik is er geen levensgevaar. Een als dame gekleede juffrouw uit Delft is nabij den tol op den Delftschen weg in de vaart gesprongen. Eenige schippers merkten dit echter op en slaagden er in de drenke- ling op het droge te brengen, waarna men haar voorloopig in de woning van den tolbeambte bracht en haar de noodige hulp betoonde. De burgemeester van Rijswijk, van het geval onderricht zijnde, zond den veldwachter, onder wiens geleide de geredde met de tram naar Delft werd teruggebracht. Wedstrijd in het braden van konijnen. De gezamenlijke koks aan Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord hebben een wedstrijd gehouden,ten einde te onderzoeken in hoeveel tijds men een konijn voor de consumptie behoorlijk kan toebereiden. Zesstukslevende konijuen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasschen en braden De uitslag was verrassend en overtrof verre de verwachting. De lste kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 minuten, nl. in 5 min. 58 sec.; no. 2 had daarvoor noodig 5 min. 59 sec.; no. 3 6 min. 10 sec.; no. 4 6 min. 19 sec.; no. 5 6 min. 21 sec. en eindelijk no. 6 in 6 min. 31 sec. Al de koks der marine waren bij den wedstrijd tegen- woordig en gaven eenparig hun verwondering te kennen over de handige werkzaamheid. De saus was ook zeer sma kelijk. De groote, jaarlijksche harddraverij te Uskwert is bepaald op 4 Juli a. s. Een hoenderhouder in een Duitsch blad doet een hoogst- eenvoudig middel aan de hand om vogels van ongedierte te bevrijden, dat hij met gunstig gevolg heeft aangewend. Het bestaat hierin dat men de hokken eerst goed met water be- sprenkelt en ze vervolgens, overal waar ongedierte huist, maar vooral in de nesten, met roet bestrooit. Wanneer bij voorbeeld broedende kippen, gelijk wel meer gebeurt, zoodanig door ongedierte gekweld worden dat zij niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen vol roet, onder het nest gestrooid, voldoende om ze van die plaag te bevrijden. De raadgever heeft meermalen op die wijze kuikens van den dood gered, zonder ooit eenig nadeelig gevolg van het roet op te merken. Te Dublin zijn Zondag door twee dolle honden een-en-twintig menschen gebeten. De eene hond, die achttien personen beet, rende door het zuidelijke gedeelte der stad, juist toen daar de kerken uitgingen. Een politiedienaar reed hem op een kar achterna, gevolgd door een groote menigte menschen. Het dier werd ingehaald en doodgeslagen, terwijl het in Meathstreet een kleine jongen beet hield. De andere hond was een groote dog, die eerst in Mountjoystreet naar ieder- een beet die hem voorbij kwam en daarna door de straten holde, waar hij een geit verscheurde, een drietal menschen aanviel totdat hij eindelijk uitgeput op een binnenplaats vluchtte, waar hij door zijne vervolgers werd doodgeschoten. Er is sedert kort een nieuw brandbluschmiddel in den handel gebracht, onder den naam van Harden's brandblusch- granaten, bestaande uit een ronde groen glazen flesch, met koperen dop, en gevuld met een chemische vloeistof. Volgens den uitvinder heeft men in geval van brand slechts <;5n of meer dezer granaten in het midden der vlammen te werpen. Deze worden dan oogenblikkelijk gedoofd mits men slechts zorge dat de granaten met genoegzame kracht worden geworpen om te breken. Bij de genomen proeven hebben de granaten goed voldaan. Van andere zijde wordt echter beweerd dat men alleen eenige dienst van dit middel zal hebben, indien de brand in een besloten ruimte mocht woeden. Dit geval doet zich echter bij de meeste branden voor o. a. bij brand aan boord van schepen waartegen dit bluschmiddel dus vermoedelijk aanbevelenswaardig zal zijn. Te Parijs is een moeder bevallen van 4 welgeschapen zoons. Vrouw en kinderen zijn, naar omstandigheden, welvarend. De geneeskundige faculteit te Parijs kent slechts twee ge vallen van dien aard: het eene vermeld in de natuurlijke geschiedenis van Plinius het andere is negen jaren geleden in de Maternite te Parijs voorgekomen. LANDBOUW. De kersenverpachtingen liepen in de Tielerwaard gunstig af voor de eigenaars. Een goed gewas en ferme prijzen maakten, dat gemiddeld door hen /'350 it/400 per hectare zal ontvangen worden. De kersenboeren kochten tegen 5£ h 6 Ct. per kilo op het hout. De zwarte bessen zullen, naar men ons meldt, niet over- vloedig zijn. De strenge Meidagen deden veel nadeel. In het algemeen is de lust om deze vrucht te verbouwen zeer verminderd, omdat de prijs in de twee laatste jaren slechts 12 5, 14 ct. het kilo was. Geheele boomgaarden zijn reeds uitgeroeid. De bloemisterij van de heeren Reeling Co. aan de Rustenburgerstraat onder Nieuweramstel, heeft eene belang- rijke uit.breiding ondergaan door den bijbouw van eene groote palmenkas. Zij heeft eene lengte van zes-en-veertig meter met daaraan geevenredigde breedte en is in koepelvorm met twee vleugels opgetrokken. Het inwendige levert, dank zij dien gelukkig gekozen vorm, een verrassend schouwspel op. In 't hoogere middengedeelte verheffen zich voor onze lucht- streek reusachtige palmen, terwijl tusschen de meer bescheiden kinderen der tropische natuur, in de beide vleugels geplaatst, hier en daar eene kleurige bloem prijkt. Hang- en klim- planten verhoogen den aangenamen aanblik. Daar de eigenaars gaarne vrije wandeling in hun uitge- strekten tuin en talrijke kassen veroorloven, meenen we onzen bloemenlievenden lezers geen ondienst te doen door deze mededeeling. Ten genoege der bezoekers, wier aantal, opmer- kelijk is toegenomen, zijn zelfs enkele bloembedden aangelegd om eenige afwisseling te brengen in de stelselmatige beplan- ting der kweekerij, die zoodoende ook het aantrekkelijke eener gaarde heeft verkregen. Uit Westergoo wordt het volgende geschreven De kleiaardappels, hoe laag ook in prijs nog, zijn eenigs- zins rijzende. Per HL. wordt 10 h 15 cts. meer betaald dan in den laatsten tijd het geval was. De handel op Bolland en ook op het buitenland is grooter. Gewoonlijk is dit om dezen tijd des jaars het geval, daar nu salade en andere groenten algemeen verkrijgbaar zijn. De voorraad aardappelen is nog groot. Dinsdag jl. werd het S8ste Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres te Gouda, geopend; onder voorzitterschap van den heer I. van der Breggen Azn. De volgende bekroningen zijn reeds toegekend: Zuivel. Minstens 10 kilogram grasboter, licht gezouten, tot dadelijk gebruik. P. Huisman, Maasland, le prijsS. van der Burg Gzn., Berkel. 2e pr.C. van der Burg Czn., Berkel, eervolle vermelding. Minstens 10 kilogram grasboter, gezouten, gemaakt op eene boerderij waar hoogstens 50 koeien gemolken worden. C. P. van der Burg Gzn., Berkel, le pr.P. Huisman, Maasland, 2e pr.; J. Westera, Zalk. zeer eerv. verm. Minstens 20 kilogram grasboter, gezouten, gemaakt op eene boerderij. waar meer dan 50 koeien gemolken worden. Geen bekroning toegekend. Minstens 5 kilogram weiboter. A. Jonkheid, Waddinx- veen le prijs. Komijne kaas (Leidsche of Delftsche), drie stuks, ieder wegende minstens 6 kilogram, gemaakt in 1884 of 1885. S. van der Burg Gzn., Berkel, bestuurspr.; J. van Groos Jr., Boskoop, 2e pr. Zoetemelksehe kaas (Goudsche), drie stuks, ieder wegende minstens 5 kilogram, gemaakt in 1885. A. Jonkheid, Wad- dinxveen, le pr.H. Koster, Oegstgeest, 2e pr. Zoetemelksehe kaas (Derbyvorm), drie stuks, ieder wegende minstens 8 kilogram, gemaakt in 1885. Niet bekroond. ft

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3