kerkemjkeberichten: WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De liter Mr. H. A. Des Amorie Van der Hoe- ven, lid der Tweede Kamer voor Breda, is be- noemd tot lid van den Raad van State. De heer Mr. A. E. I. Modderman, Minister van Staat, Oud-Minister van Justitie, is benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Naar het Dagbl. verneemt, heeft het Gouverne- ment der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, wegens de toenemende belangrijkheid van den handel der republiek met die plaatsen, besloten te Rotterdam en te Schiedam consulaten te vestigen. De Maskerade door de Utrechtsche Hooge school in 1886 te houden, is vastgesteld als volgt Eerste groepUnie van Utrecht, hoofdpersoon graaf Jan van Nassau. Tweede groep: Stichting der Utrechtsche Hoo- geschool 1636. Derde groep: Vrede van Utrecht in 1713. Bij de gistcren te Arnhem gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal is herkozen de heer Rooseboom met 1454 van de 1559 geldige stemmen. De heer Schimmelpenninck van der Oije bekwain 83 stemmen. Donderdag 11 Juni jl., 's namiddags ten 3 uur, werd te Amsterdam gehouden de 4e gewone Jaarlijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders in de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijf'rente, ten haren kantore. Zij werd gepresideerd door Mr. W. Van der Vliet, als President Commissaris. Uit het Verslag der Directie bleek, dat op 31 December 1883 van kracht waren 1410 polissen, met een verzekerd kapitaal van 3,995,492.eene verzekerde rente van 46,486.32 en eene jaarlijksche premie van 151,205.19; dat in het jaar 1884 werden gesloten 591 verzekeringen, met een verzekerd bedrag van 3.445.990.eene ver zekerde rente van 27,211,88 en eene jaarpremie van 136,836.72. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd met 235 verzekeringen, die een verzekerd kapitaal vertegenwoordigden van 626,041.— eene verzekerde rente van 7,245.56 en eene jaarpremie van 24,608.90, zoodat op 31 December 1884 van kracht waren 1766 polissen, met een verzekerd kapitaal van 6,815,441.eene verzekerde rente van 66,452.64 en eene jaarpremie van/263,433.01. In twee afzonderlijke staten werden de cijfers van de waar- genomen verzekerden en de vergelijking tusschen der feitelijke en berekende sterfte over 1884 opgegeven, terwijl in een andere staat alle bijzonderheden van de reserve-berekening werden medegedeeld. De ontvangsten aan premien en interessen hadden bedragen 267,802.02. Aan uitkeeringen bij overlijden en leven, hjfrenten, terugkoop van polissen en herverzekenngspremien werd 53,511.— uitgegeven, terwijl voor de verschillende reserven volgens wiskundige berekeningen/110,743.35 moest worden afgezonderd, zoodat deze thans zijn geklommen tot een bedrag van 374,043.83. Het beschikbaar winst-saldo bedroeg 20,046.59U Commissarissen deeleh mede, dat de reserve-berekening is opgemaakt door [de Directie, terwijl zij door den Wiskundigen Adviseur en Wiskundigen Commissaris werd geverifieerd; dat zij zich overtuigd hebben, hebben, dat deopgege ven cijfers overeen- komen met de boeken der Maatschappij en dat de als actief opgenomen waarden werkelijk aanwezig zijn. In aanmerking nemende de omstandigheid, dat elke Maat schappij van levensverzekering in de eerste jaren van haar bestaan zooveel mogelijk moet afschrijven en reserveeren, stelden Commissarissen voor: 1. De Balans en de Rekening en Verantwoording goed te keuren, en aan Directeuren de'eharge te verleenen van het door hen gevoerd beheer over het afgeloopen boekjaar. 2. Het dividend over het boekjaar 1884 vast te stellen op 5 pCt. of/ 50per aandeel, waarop 20 jpCt. is gestort, en 4 pCt. over het berag der volstorting van de volgestorte aandeelen, van 13 Mei 1884 af, op welken datum de volstor ting plaats had. 3. Het overblijvende winst-saldo, zijnde 7,051.37 J in de onkosten-reserve te storten. Dit voorstel werd door de vergadering zonder discussie aangenomen. Verder werd inplaats van den heer Mr. P. W. H. van Sonsbeeck, die overleden is, tot Commissaris benoemd de heer 1 r" Euden, Vice-President van de Arrondisse- ments Rechtbank en Lid van den Qemeenteraad van Amsterdam. V ervolgens werd na behandeling van eenige pun ten van meer mishoudelijken aard, de vergadering door den voor- zitter gesloten. Ned. Her v. Kerk. Beroepente Overlangbroek (toez.) de cand J. W. F. Go- r te.5aterla"dkerkje en St. Anthonijpolder de tt h Rruijff te Rotterdam; te Langer en Korter Aa Bax te Downspijk; te Kampen J. Vonk te Dalfsen; te j Enschedd W. H. Stenfert Kroeze te Tilburg en G. Aal- bers te Veendam; te Oosterwierum G. v. Wijhe te Over-en Neder-Asseltte Lettelbert en Euumatil (toez.) de cand. M. J. Sanders te Utrecht; te Zuid-Scharwoude J. F. L. Boonakker te Oterleek; te Zwartewaal de cand. M. Hoog Jz. te Voorschoten; te Ab'oenbroek de cand J. M. J. Hoog te Voorschoten; te Buursem N. Caro te Krommeniedijk; te Har- lingen M. Buiskool te Goenga c. a.; te Wijk bij Heusden P. H. Wiersma te Harmelen; te Langerak de cand M. J. Sanders te Utrecht. Aangenomen naar Schaarsbergen door J. W. Knottenbelt, emer. pred. te Zeist; naar den Bommel door den cand. P. C. A. Halffman te Heerjansdam; naar Noord-Zijpe door W. Korvezee te Schermerhornnaar Mastenbroek door den cand. K. v. d. Werfhorst te Driebergen. Bedanktvoor Stad aan 't Haringvliet door den cand. J. W. F. Gobius du Sart; voor Ilerkingen en voor Bezooien deor den cand. P. A. C. Halffmann te Heerjansdam; voor Wijckel door J. H. Guldenarm te Nijland; voor Klevers- kerke door den cand. G. P. Kruijf te Rotterdam; voor Spaarnewoude en Spaarndam door den cand. P. C. A. Halff man te Heerjansdam; voor Sluis door H. A. E. Ileinecken te Amerongen; voor Dirkshorn en Haringcarspel door P. Proost Jz. te Wester—Blokkervoor Jutrijp door W. Ring- nalda te Loon op Zand; voor Sommelsdijk door M. H. Bolkestein te Hierden; voor Elburg door C. P. N. Pikaar te Overschie; voor Holysloot c. a. gem. Ransdorp, door den cand M. J. Sanders te Utrecht. ChristGeref. Kerk. Beroepente Emmelenkamp (graafschap Bentheim) A. Brouwer te Amsterdam; te Wolfaartsdijk G. Lamper te Kruiningente Gendereu de heer E. Haan vroeger zendeling der Christ. Ger gem. te Kwitang, bij Batavia. Aangenomennaar Bodegraven door K. v. Diemen te Monster. Bedankt: voor Makkum door L. Bouma te Driesumvoor Groningen door J. v. Andel te Leeuwarden, Evang. Luth. Kerk. Aangenomennaar Groede door D. Fregeres, prop, bij de Herst. Ev. Luth. Kerk. RECHTZAKEN. Te Middelburg heeft zich een hoogst zeldzaam geval voor- gedaan. De heer C. W. Vermeulen, te Ileinkenszand, heeft proces-verbaal doen opmaken tegen jhr. mr. Van Doorn, waarn. ambt. van het O. M. bij de rechtbank te Middelburg, omdat deze hem in eene terechtzitting zou hebben beschul- digd, dat hij (Vermeulen) een vonnis, wegens openbare dron- kenschap te zijnen laste zou hebben gehad. Het Hoog Militair Gerechtshof moet de zaak der huzaren- offlcieren, betrokken in het gebeurde in een cafd-chantant te 's-Gravenhage, aan](den auditeur-militair aldaar hebben te- ruggewezen, met last een nauwgezette instructie te openen. De landbouwer, die voor de rechtbank te Rotterdam te- recht stond, omdat een hem toebehoorende ram eene straf- waardige daad had gepleegd (namelijk iemand gestooten en verwond had) is vrijgesproken. De rechtbank was niet met het openbaar ministerie van oordeel, dat de schuld van het dier moest gestraft worden aan denj'meester. V oor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond de vorige week terecht haron De L. en de onbezoldigde rijks- veldwachter B., beiden te Meer, aangeklaagd de eerste van het verbreken van afsluiting, de tweede van medepliclitig- heid daaraan. Ter terechtzitting is gebleken, dat de baron, die aan den rijksveldwachter D. een woning in huur had afgestaan, den 23 April 11. aan die woning was gekomen, vergezeld van een timmerman en een smid en na eerst alle (ruiten te hebben verbrijzeld, waarbij hij door den 2den beklaagde werd bij- gestaan, de deuren en vensters heeftj^laten uitnemen, ten einde den bewoner te noodzaken het huis te ontruimen. De eerste beklaagde bekende het hem ten laste gelegde feit, terwijl de tweede beklaagde ontkende aan die verbreking van afsluiting te hebben deelgenomen,] hoewel uit de verkla- ring der marechaussde het^tegendeel] isjtgebleken. De recht bank, Dinsdag uitspraak doende, veroordeelde overeenkomstig den eisch van het O. M. den baron tot een geldboete van 100, subs. 7 dagen celstraf en den tweeden beklaagde tot een boete van 8, subs. 1 dag cel. De giftmenger Albert Pel, is door het hof van assises der Seine tot de doodstraf veroordeeld, wegens moord op zijne huishoudster Elise Boehmer. Op de vraag of Pel ook schul- dig was aan vergiftiging op zijne eerste vrouw Eugdnie Buffereau, luidde het antwoord der jury ontkennend. Na het hooren van het verdict der jury stondj|Pel op en zeide zonder eenige blijkbare aandoening: z/Ik onderwerp mij met gela- tenheid aan het lot dat mij wacht, maar herinnert u, mijne heeren, dat gij een onschuldtge veroordeelt". Bij het voor- lezen van het doodvonnis zag men den veroordeelde herhaal- J delijk de armen bewegen, ten teeken van "protest. LANDBOUW. Uit Wageningen schrijft men ons De tentoonstelling van wege de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van landbouw in Juni en Juli alhier te houden (te gelijk met de 41ste algemeene vergadering) zal volgens genomen besluit, niettegenstaande het uitgebroken mond- en klauwzeer doorgaan, doch alleen voor paarden, pluimgedierte, vruchten, bloemen, kleine werktuigen, boter, enz. Rundvee, schapen en varkens, waarvoor eerst ook prijzen waren uitgeloofd en die reeds uit alle deelen des lands, in grooten getalen ter mededinging waren opgegeven, zullen niet mogen worden ingezonden. Aan de paardententoonstel- ling is dientengevolge eene belangrijke uitbreiding gegeven. Ook is bepaald dat er een nationale Harddraverij zal worden gehouden. De laatste koude nachten, vergezeld van vorst, hebben nog al schade toegebracht aan de gewassen in sommige streken van Utrecht, Overijsel en Drente. Bij de publieke verpachting van hooilanden met de naweide, gelegen onder Leksmond en Ameide, konden deze slechts 20 it 30 per hect. opbrengen, tegen f 40 it/50 in't vorig jaarzoowel de lage prijzen der zuivelproducten als de toe- stand der meeste landerijen onder Ameide, tengevolge der vele muizen, zijn daarvan de oorzaken. A oor de tegelijkertijd verkochte kersen uit boomgaarden onder Ameide en omliggende gemeenten werd besteed 9 it 11 cent per K.G. aan den boom. In de Leidsche Ct. leest men het volgende: De onlangs gevallen regen heeft veel goed gedaan aan de tuinderij en het weiland. Gekoesterd door zonnewarmte zijn onder het glas geteelde gewassen, zooals komkommers en ineloenen, aangekomen, die dan ook gesneden worden. Er zijn peulen, de doperwten staan gunstig en de boonen zijn veel hersteld. Met de verzending van asperges, die blank en dik waren, ging het niet onvoordeelig; met het rooien van nieuwe aardappelen zal geen veertien dagen verloopen. Van de vroege bloemkool wordt een vrij goed gewas ver- waeht. Het graan staat overal gunstig. Op sommige plaat sen is men met den hooibouw begonnen, die over het alge- meen een bevredigende uitkomst doet verwachten. De regen- vlaag zou, inzonderheid voor de moezerij, alweer goed doen, want het heeft met den bovenwind hard gedroogd, waarmede, ook de boeren, die nog den hooibouw uitstellen, instemmen. Natuurlijk zijn daaronder lieden, die voor veertien dagen oordeelden dat de poldermolen in de zeilen moest gezet worden, omdat het weiland veel te nat werd. De boeren, die met den hooibouw begonen zijn willen daarentegen nu van regen niets weten. Ilet geboomte is krachtig in het groen, de wijnstok ont- w i eld, tuinen en buitenverblijven prijken nu met een menigte i oemen. Kleurige, kostbare mozaik-bedden van grooten omvang zijn aangelegd in het mollige gras voor de heeren- mizing en de roos begint te ontluiken. Zonneschijn, gevo- go (e, statig houtgewas en breede schaduwen, klaterende onteinen en wandeldreven, bloemen en geuren noodigen nu naar buiten: de zomer komt! GEMENGDE BERICHTEN. De uitslag van den wedstrijd der Roei-en Zeilvereeniging Hollandia op het Brassemermeer en de Wijde Aa, is aldns: Scherpe vaartuigen. Prijs: Blondine, van C. van der Giessen te Krimpen a/IJsel. PleiziervaartuigenPremie: Brunette, van II. Molenpage te Amsterdam. Prijs: Bever, van N. J. Wouda te Sneek. id. Prijs: Telefoon, van H. Bernhard Jr. te Amsterdam premie: Hendrika, van W. C. Havie, te idem. Platbodem-pleiziervaartuigen. Prijs: Argo, van Gebr. Schou- en te Alfen a/d Rijn; premie Neptunus van J. Wolfrat te Amsterdam. Idem kleinere vaartuigen. Prijs: Sperwer, van 11. Bernhard te Amsterdam; premie: Christina Maria van idem. Tweeriemsgieken. Prijs: Triton van Utrecht; premie Laga van Delft. Derriemsgieken geroeid door leden die vddr 1 Januari 1885 geen prijs hadden gewonrien, prijs Neptunus van Njord te Leiden; premie: Triton van Willem Barends, te Utrecht. De uitslag der Vrijdag te Gouda gehouden harddraverij was als volgt: prijs de bruine ruin Vitesse, berijder A. de Koning, eigeuaar de heer A. van Ardenne, premie de bruine ruin Prins Alexander, berijder Bos, eigenaar de heer J. Boon. Bij de wedrennen in de vlakte van Longchamps, Zondag gehouden, heeft Engeland, met het paard ^Paradox", den grootenjprijs behaald. Laatstleden Donderdag had te Leeuwarden de jaarlijksche harddraverij met paard en sjees van wege HH. MM. den Koning en de Koningin plaats. Tal van buitenlieden kwamen per spoorweg, stoombooten of andere middelen van vervoer derwaarts, om het volksfeest, dat in Friesland nog steeds zijn eigenaardigen ouden vorm heeft behouden, bij te wonen. Van vele publieke en bijzondere gebouwen wapperde de nationale vlag. Den geheelen dag was het prachtig weder. De eerste prijs, een prachtige gouden zweep, ontworpen en vervaardigd in de koninklijke fabriek van de heeren Van Kempen Zonen te Voorburg, werd gewonncn door den bruinen ruin

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3