WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAB. van eenigszins kaal en naakt te schijnen, ligt het gekozen terrein z6o, dat het van boven en op zijde door twee lanen en, wat nog meer op prijs te stellen is, aan den derden kant door den liefe- lijken aanleg en de boschjes van Rozenburg wordt afgesloten. Yoorts stellen de concessionarissen zich voor, van deze begraafplaats eene rustplaats te maken, die in sierlijkheid en bevalligen aanleg met de fraaiste van Europa kan wedijveren. Hun streven is, daarvan in de eerste plaats een schoon en bloeiend park te maken, waarin men met het grootste genoegen een paar uren wandelend door- brengt. De schoone teekening belooft dit doel volkornen te verwezenlijken. Voorts zullen daarop gevonden worden zooda- nige inrichtingen, als op onze kerkhoven tot nog toe ontbraken en juist door de eigenaardigheden van ons weinig gunstig klimaat minder dan elders kunnen worden gernist; n.l. een tempel, waarin toc/ipraken worden gehouden, (welke tempel tevens eene reeks van sierlijke praalgraven vormt) en een dooden-gaanderij, of overdekte zuilengang, welker wand weder tal van naast elkander staande gangen verschaft tot daarachter liggende gemet- selde graven. De Oosterbegraafplaats ligt reeds sedert gerui- men tijd binnen de bebouwde kom der gemeente en moet worden opgeruimd. Hetzelfde zal weldra in gelijke mate het geval zijn met de Westerbe- graafplaats De particuliere kerkhoven Zorgvlied, Muiderberg en Diemerbrug voldoen niet genoeg- zaam aan de eischen, die de hedendaagsche aesthe- tica aan een begraafplaats stelt. KERKELIJKE BERICHTEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gameren P. H. Wiersma te Harmelen: te Hommerts en Jutrijp Bolkestein te Hierden; te Loppersum R. K. Dijksterhuis te Huins en Lions; te Prinseland en Din- teloord J. P. Hattink te Harderwijk; te Gendringen (toez.) M. Gopner te. Linschoten; te Oude- en Nieuwe-Wetering W. Ringnalda te Loon op Zand; te Veenendaal J. Koster te Groningen en P. J. C. Schook te Op- en Neder-Asselt; te Otterloo A. Retiier te Elspeet; te Sluis prev. Zeeland, A. S. E. Talma te Nichtevecht. Aangenomen: naar Haringcarspel en Dirkshorn door Tj. van der Ley te Scherpenzeel, prov. Frieslandnaar Ursem door Visser te Schoondijke. Bedankt: voor Kampen door J. Vonk te Dalfsen; voor voor Hindeloopem door B. D. van Starckenborch van Straten te Drimmelen; voor Terwolde door H. Doorenbos te Helwerd; voor Buurze (toez.) door N. Caro te Krommeniedijk; voor Wilhelminadorp door P. H. Versteegh te St. Pancras; voor Langer- en Korter-Aar door H. Bax te Doornspijk; voor Noordeloos door M. J. Bouman te de Meernvoor Heerjanddam door den cand. M. J. Sanders te Harlingen; voor Ooster- wierum door G. van Wijhe te Over- en Neder-Asselt; voor Nes en Wierum door J. Hoekstra te Nijega; voor Lettelbert en Enumatil door den .cand. M. J. Sanders te Utrecht. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: te Leerdam A. Voogel te Emmente Warfum P. Postema te Domburg; le Haamstede 0. Stekete Cz. te Veere; te Nijmegen B. C. Felix, rustend pred. te 's Hage. Bedankt: voor Wolfaartsdijk door G. Lampen te Krui— ningen. Doopsgez. Gemeenle. Beroepen te Woudsend J. H. G. Boekenoogeu te Hinde- loopen. Bedankt: voor den Horn gem. Aduard, door W. P. J. v. Haarst te Wormer en Jisp. RECHTZAKEN. In de zitting van de Vacantiekamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage stonden terecht lo. Drie jongens uit Clinge, beschuldigd van in den avond van den 22on Februari uit een winkel in genoemd dorp een kaas te hebben ontvreemd, ongeveer ter waarde van/3.In een herberg hadden zij een gedeelte van de gestolen kaas opgegeten, en het overgeblevene aan den herbergier verkocht voor 3 halve franken en 9 pinten bier. De eerste beschuldigde bekende dat zij te zamen de kaas hadden gestolen; dat hij wel alleen den winkel was binnen- gegaan en de kaas had meegenomen doch met medeweten van de beide anderen, die ter terechtszitting dit evenwel ontkenden en bekende met geweten te hebben hoe de eerste beschul digde aan de kaas gekomen was. Zij bekenden wel van de kaas te hebben gegeten en ook een halve frank en drie pinten bier als hun aandeel voor 't verkochte gedeelte te hebben ontvangen. Advocaat-generaal mr. Bijleveld requireerde schuldigverkla- ung van den eersten beschuldigde aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en de beide anderen aan medeplichtigheid en veroordeeliug tot celstraf respectievelijk van 6, 5 en 4 maanden. De verdediger mr. Smissaert wees op eenige verzachtende omstandigheden en verzocht voor zijn clienten een lichtere straf. 2o. A. B. G. oud 22 jaren, woonachtig te 's-Hage, be schuldigd ten nadeele van zijn broeder W. J. G. herhaalde- lijk gelden uit de Rijkspostspaarbank, door dezen daarin be- legd, te hebben opgenomen'onder overlegging van diens boekje van inleg dat hij had weten machtig te worden. Achtereen- volgens waren door den beschuldigde 6 maal/15, 4 maal f 10, 20 en 17 op eene valsche machtiging zijns broeders opgenomen. De beschuldigde bekende de hem ter terrechtzitting ver- toonde quitantien en machtigingen tot ontvangst valschelijk te hebben onderteekend. Hij had de gelden bij de Postspaar- bank opgevorderd onder verklaring aan den ambtenaar met de uitbetaling belast, dat zijn broer W. J. G. ziek en on- machtig was te werken en hem gemachtigd had gelden voor zijn onderhoud op te nemen. Geringe verdienste had hem tot de wandaad gedreven. Advocaat-generaal mr. Bijleveld achtte door de volledige bekentenis en door de overlegging der handteekeningen het feit wettig en overtuigend bewezen eischte schuldig verklaring aan valschheid in geschriften, het namaken van handteeke ningen in 12 geschriften en het desbewust gebruikmaken daarvan en veroordeeling tot 2 jaren celstraf en 24 geld- boeten van /50. De verdediger jhr. mr. Quarles van Ufford, die voor het eerst als pleiter optrad en de welwillendheid van het Hof inriep, wees op het goed verleden van den beschuldigde en de gunstige verklaringen van de patroons waarbij hij gewerkt had. Geringe verdienste, liefde voor een meisje en de ver- klaarbare zucht zich voor dat meisje groot te houden hadden aanleiding gegeven tot de voorzeker treurige daad. Hij beval zijn client in de clementie vau den Hove aan. 3o. F. N. oud 40 jaren, woonachtig te Oud-Alblas, be schuldigd van opzettelijke brandstichting in een bouwhoeve te Wijngaarden, in eigendom toebehoorende aan Z. aldaar, waardoor die hoeve, niet verzekerd, met inboedel en vee ter waarde van ongeveer 5 i 6000 was vernield. Een der getuigen verklaarde de besch. een paar uren voor het uitslaan der vlammen in gebukte houding nabij de woning te hebben gezien. De beschuldigde had bij den Rechter—commissaris verklaard de daad bedreven te hebben om, wanneer de hoeve door brand vernield was en de herbouwing aan een baas werd opgedragen waar hij vroeger gewerkt had, hij langs dien weg werk zou krijgen. ler terechtzitting herriep hij echter die verklaring. Advocaat-generaal mr. Bijleveld achtte de ten laste gelegde brandstichting wettig en overtuigend bewezen en door de be kentenis en door de omstandigheden waardoor die bekentenis niet meer op zichzelve stond. Hij requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 10 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Quarles van Ufford voerde als verzach tende omstandigheid aan de door hem opgemerkte en door een brief van den burgemeester van Oud-Alblas bevestigde zwakte van geestvermogens.' Door de Rechtbank te Heerenveen is de heer R., genees- heer te Donkerbroek, veroordeeld tot een maand gevangenis- straf, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, waardoor bloedstorting werd voortgebracht. LANDBOUW. De liefhebberij voor fijne late tulpen, die in het begin der zeventiende eeuw aanleiding gaf tot den bekenden windhan- del in tulpen, is ook in later tijden, op meer bescheiden wijze, hier en daar in stand gebleven. In het bijzonder was dit het geval in sommige plaatsen van Belgie en het noor- den van Frankrijk en Rijssel kon toen als het middenpunt dier beweging op tuinbouwgebied beschouwd worden. Men kweekte er vooral de late tulpen met witten grond, de zoo- genaamde Violettes en Roses, en maakte er bijzonder zijn werk van tulpen te zaaien om uit de gewonneu Eenkleuren of Baguettes door verandering nieuwe verscheidenheden te be- komen. Die liefhebberij bloeide in de eerste helft dezer eeuw. Van het jaar 1830 af werd van wege de Tuinbouwmaat- schappij van het noordelijk departement van Frankrijk, jaar- lijks door eene commissie een bezoek gebracht aan de tulpen- pronkbakken der verschillende liefhebbers en daaromtrent in het tijdschrift der maatschappij verslag gedaan. Gedurende een reeks van jaren is men daarmede voort- gegaan totdat de liefhebberij voor deze bloemen ook hier minder werd en vele der beste verzamelingen openlijk verkocht en verspreid werden. In de dagen van den bloei der liefhebberij werden er de minsten dier tulpen ver kocht het stuk voor fr. 10 en fr. 20 terwiji de prijzen voor de beste soorten tot fr. 100 a fr. 150, het stuk klommen. Tot de beste verzamelingen van dien tijd behoorde die van den Heer Tripier, die op het onderling concours der liefheb bers vaak de overwinding behaalde. Deze verzameling werd later het eigendom van den schoonzoon van den Heer Tripierde Heer Jules Lenglarl, die ze met zijne eigene uit- muntende verzameling vereenigde. Deze tulpen liefhebber heeft de wetenschappelijke kweeking dier late fijne tulper tot nu toe voortgezet, en, terwiji alle andere verzame lingen van eenig belag teniet gingen de zijne met een zorg en eene volharding in stand gehouden als zeldzaam wordt aangetroffen, zoodat men in haar nog vereenigd vindt het beste wat in die streken op dit gebied ooit werd ge vonden. Na ze gedurende 35 jaren te hebben verzorgd wenschte de Heer Lenglart zich van deze verzameling te ontdoen en zij is nu in haar geheel met al het daarbij behoorend mate- raal overgegaan in het bezit van de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem, bij welke ze per tapissiere dezer dagen, in goeden staat uit Rijssel is ontvangen. Men zal dus nu te Haarlen in het vervolg mede deze bijzondere richting der tulpen liefhebberij kunnen in oogen- schouw nemen. De liefhebbers toch te Rijssel waren minder gesteld op de bijzondere zoogenaamde ragfijne tulpen, van weike de kleur alleen in lijne randen was teruggedrongen om het witte grondveld der tulpenbloem te vergrooten, maarzij zochten bij voorkeur grootbloemige tulpen met schitterende kleurschakeeringen, zooals die van ouds vooral door de bloem- schilders als modellen hunner kunstgewrochten begeerd waren. De firma E. H. Krelage en Zoon heeft het voornemen deze verzameling geheel afzonderlijk in een pronkbak in het aanstaande voorjaar tentoon te stellen, nevens de beide groote pronkbaken der firma, zooals die in Mei 11. werden ter be- zichtiging gesteld. Men zal op die wijze het contrast der beide verzamelingen zeer goed kunnen waarnemen. Tot de collectie Lenglart behoort ook eene uitgebreide ver zameling Eenkleuren of Baguettes van de schitterendste kleu- ren en beste vormen, die voor het winnen van nieuwigheden voor het vervolg de beste verwachtingen geeft. Mede ging het geheele archief omtrent den Rijsselschen tulpenhandel, door den Heer Lenglart met veel zorg bijgehouden, over in den eigendom der genoemde firma, zoodat ook de bronnen van deze belangrijke episode in de geschiedenis van den tuin- bouw voor Haarlem zijn verkregen. De hooioogst valt op de Noordzee-eilanden belangrijk mede, vandaar dat vele boeren van plan zijn vee te mesten. Het vervoer van lamtneren is afgeloopen, de prijzen waren van/6 tot 8 it 10; voor de wol werd 70 ct. per KG.be- taald. De boter kost thans 75 ct. per KG. Er zijn vrij wat flinke veulens in voorraad, maar van aanbiedingen heeft men nog niet vernomen. Wegens de weinige aftrek voor Engeland, koopt men te Wageningen de beste Meikersen reeds voor 5 7 cent per half KG. In Overijsel hebben de bijen in de vorige en ook in deze week den kost reeds gewonnen. Men voorziet een zeer groot honiggewin. In Gelderland en Overijsel zullen verschillende landbouw- vereenigingen zich tot de Regeering wenden en wel hoofd- zakelijk tot den minister van oorlog, met verzoek om proe- ven te nemen met den aankoop van de meest geschikte paar- ded, in ons land aangefokt, om te onderzoeken of zij geschikt zijn voor het leger. Men schrijft uit de Zevenwolden. Omtrent de veldgewassen kan thans het volgende worden gemeld Met den roggebouw staat het gunstig. De rogge heeft een langen, stevigen stengel en daarbij flinke ontwikkelde aren. Zandboekweit is minder voordeelig; deze is deels afgevro- ren en de nagezaaide is zeer ten achteren. De veenboekweit daarentegen staat best doordat het bran- den laat is geschied, dit jaar werd zij 2 h 3 weken later gezaaid. Toen de nachtvorsten het strengst waren was de veen boekweit nog niet boven den grond en heeft zij daardoor ook weinig schade geleden. Ook de aardappelen staan schoon te velde. In de vroege soorten vertoont zich alom de bloeiknop; binnen enkele dagen zijn er uivuw aardappelen te wachten. Erwten en boonen worden in deze streken weinig gebouwd, doch de enkele akkers die er mede beplant zijn staan mede goed. De tuinboonen verlangen naar regen. De eerste suede kamp of gemestlandsch hooi is binnen- gebracht. De opbrengst is tamelijk goed. De hooilanden echter vallen wel iets tegen. De hoog gelegen stukken hebben te weinig ondergras, zoodat deze oogst rnatig zal zijn. De meer laag gelegen stukken, welke in de winter onder water loopen, zijn aanmerkelijk beter. De veestapel geniet eene goede gezondheid. De botermarkt gaat hooger. Men heeft, wat de te veld staande vruchten aangaat, tot nu toe reden tot te vreden— heid. Wat regen water zou aan de meeste vruchten niet schaden. Met de verzending van zwarte bessen naar Engeland is thans te Bennekom en overal op de Veluwe een begin ge- maakt; gemiddeld wordt besteed van 11 a 12 en frambozen 20 h 28 ct. per KG. Men meld uit llandwijk: Wegens de uitbreiding van het mond en klauwzeer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1885 | | pagina 3